Peshku mbron zemrën

Diskutime, keshilla rreth Mjekesis se pergjithshme..

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue

User avatar
scorpiones_girl
Posts: 695
Joined: Sat Sep 02, 2006 2:24 pm

Peshku mbron zemrën

Post by scorpiones_girl »

Shkencëtarët suedezë kanë vërtetuar se konsumimi i peshkut të yndyrshëm njëherë në javë parandalon sëmundjet e zemrës te meshkujt e moshave të mesme dhe të shtyra.

Megjithatë, rezultatet e studimit të publikuar në revistën “European Heart Journal” kanë treguar se konsumimi i më i madh i peshkut të yndyrshëm (do të thotë më shumë se një herë në javë) nuk kishte pasur ndikim më të madh në ruajtjen e shëndetit të zemrës.

Sido që të jetë, autorët e studimit rekomandojnë që peshku të konsumohet së paku dy herë në javë, ashtu sikurse rekomandon “American Heart Association”.


http://www.telegrafi.com/?id=7&a=1232
Agonn.
Posts: 1668
Joined: Mon Oct 20, 2008 3:15 pm

Re: Peshku mbron zemrën

Post by Agonn. »

peshk konserv asi te blum pa eshna a bon :D
User avatar
scorpiones_girl
Posts: 695
Joined: Sat Sep 02, 2006 2:24 pm

Re: Peshku mbron zemrën

Post by scorpiones_girl »

T'Vermices ma t mir 8)
tusbinuc
Posts: 225
Joined: Thu Apr 02, 2009 12:53 pm

Re: Peshku mbron zemrën

Post by tusbinuc »

pesh reke
User avatar
username
Moderator
Posts: 3032
Joined: Fri Apr 20, 2007 11:29 pm
Location: Hypocrisy

Re: Peshku mbron zemrën

Post by username »

ani ni here ne jave :?
User avatar
bg82
Moderator
Posts: 2564
Joined: Fri Dec 01, 2006 11:56 am
Location: New York

Re: Peshku mbron zemrën

Post by bg82 »

njerezit qe jetojne ne polin e veriut, dmth qe ushqehen vetem peshk, ata 0% vdesin prej zemres, ama ne pergjithesi jetojne ma shkurt.
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Re: Peshku mbron zemrën

Post by Al-Shama »

yndyra e peshkut asht shume e mire per eshna se ka Omeg3 ne to
User avatar
cowboy
Posts: 8957
Joined: Mon Aug 16, 2004 12:53 pm
Location: Sweet Home Hell

Re: Peshku mbron zemrën

Post by cowboy »

Peshki bile i mir eshte shum per me ta hek Yndyren qe e ki prej gjellnave tjera...mue doktori me ka than me hanger peshk (jo konserv) sepse e mposht yndyren ne trupin tem dhe s'i lejon me u perhap Aknet me shum n'ftyr...

Peshku edhe per Sy eshte i mir qysh e di...

Normal edhe ju ma nalt i paskeni tregu disa fakte qe Peshku o i mir...
User avatar
rockgirl85
Posts: 3405
Joined: Fri Mar 18, 2005 8:48 pm
Location: Lund - Sweden
Contact:

Re: Peshku mbron zemrën

Post by rockgirl85 »

username wrote:ani ni here ne jave :?
maspakti nje her n jave..sa ma shume han sa ma mire eshte per organe, jo vetem per zemer po edhe per tru eshte mire.
Al-Shama wrote:yndyra e peshkut asht shume e mire per eshna se ka Omeg3 ne to
po edhe per eshna eshte shume e mire. Pleqt i rekomandojn me honger peshqi ma shume ose me perdor hapa omega3 shkak
eshnave qe ju dobesohen.
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: Peshku mbron zemrën

Post by rock_boy18 »

un para ni viti pata pi ksi omeg3 me shije tlimonit se thojshin rritesh shpejt :lol: menxi e pijsha :?
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: Peshku mbron zemrën

Post by Pandemonis »

rock_boy18 wrote:un para ni viti pata pi ksi omeg3 me shije tlimonit se thojshin rritesh shpejt :lol: menxi e pijsha :?

koke rrit ti me "fruktalla"
rritja e njerit nuk ndodh as me omega 3 e as me opella 4. jane hormonet e rritjes (Growth Factor) qe ndikojne ne rritje e kjo pak a shume eshte gjenetikisht e determinume.

per cka thojne femite duhet me flejt shume se rriten? edhe pleqt e kan dite dicka sepse ne momentin e fazes REM te gjmit (Rapid eye movement) tajohen hormonet e rritjes.
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: Peshku mbron zemrën

Post by rock_boy18 »

Pandemonis wrote:
rock_boy18 wrote:un para ni viti pata pi ksi omeg3 me shije tlimonit se thojshin rritesh shpejt :lol: menxi e pijsha :?

koke rrit ti me "fruktalla"
rritja e njerit nuk ndodh as me omega 3 e as me opella 4. jane hormonet e rritjes (Growth Factor) qe ndikojne ne rritje e kjo pak a shume eshte gjenetikisht e determinume.

per cka thojne femite duhet me flejt shume se rriten? edhe pleqt e kan dite dicka sepse ne momentin e fazes REM te gjmit (Rapid eye movement) tajohen hormonet e rritjes.

a munet mu pa njeri naj qysh se a ko mu rrit i gjat a jo ( dmth 1.80 qashtu diqka)?
se kit sen e kom kompleks jom 1.60 e i kom 15 vjet e tash do po thojn se veq deri 16 vjet a qishtu diqka rritesh ma jo -4-
User avatar
cowboy
Posts: 8957
Joined: Mon Aug 16, 2004 12:53 pm
Location: Sweet Home Hell

Re: Peshku mbron zemrën

Post by cowboy »

rock_boy18 wrote:
Pandemonis wrote:
rock_boy18 wrote:un para ni viti pata pi ksi omeg3 me shije tlimonit se thojshin rritesh shpejt :lol: menxi e pijsha :?

koke rrit ti me "fruktalla"
rritja e njerit nuk ndodh as me omega 3 e as me opella 4. jane hormonet e rritjes (Growth Factor) qe ndikojne ne rritje e kjo pak a shume eshte gjenetikisht e determinume.

per cka thojne femite duhet me flejt shume se rriten? edhe pleqt e kan dite dicka sepse ne momentin e fazes REM te gjmit (Rapid eye movement) tajohen hormonet e rritjes.

a munet mu pa njeri naj qysh se a ko mu rrit i gjat a jo ( dmth 1.80 qashtu diqka)?
se kit sen e kom kompleks jom 1.60 e i kom 15 vjet e tash do po thojn se veq deri 16 vjet a qishtu diqka rritesh ma jo -4-
Qata qe t'paskan than deri ne 16 vjet rritesh e ma jo kokan Shapshella...Mashkulli rritet deri ne 24 vjet, kurse femna deri ne 20 ose 21...
User avatar
Pandemonis
Posts: 2495
Joined: Sat Jun 24, 2006 2:39 pm
Location: Lluga-city
Contact:

Re: Peshku mbron zemrën

Post by Pandemonis »

rock_boy18 wrote:
a munet mu pa njeri naj qysh se a ko mu rrit i gjat a jo ( dmth 1.80 qashtu diqka)?
se kit sen e kom kompleks jom 1.60 e i kom 15 vjet e tash do po thojn se veq deri 16 vjet a qishtu diqka rritesh ma jo -4-
sa ka mu rrit njeri nuk mundet me parashiku me sa di une amo mundet me parashiku se hormonet e rritjes a jane tamon apo ka mangesi ne sasi.

me doket une vet jam rit ne dy vitet e fundit te gjimnazit dmth ka 16 ja kom nise mu rrit, edhe jom rrit boll mbi 180.
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: Peshku mbron zemrën

Post by rock_boy18 »

Pandemonis wrote:
rock_boy18 wrote:
a munet mu pa njeri naj qysh se a ko mu rrit i gjat a jo ( dmth 1.80 qashtu diqka)?
se kit sen e kom kompleks jom 1.60 e i kom 15 vjet e tash do po thojn se veq deri 16 vjet a qishtu diqka rritesh ma jo -4-
sa ka mu rrit njeri nuk mundet me parashiku me sa di une amo mundet me parashiku se hormonet e rritjes a jane tamon apo ka mangesi ne sasi.

me doket une vet jam rit ne dy vitet e fundit te gjimnazit dmth ka 16 ja kom nise mu rrit, edhe jom rrit boll mbi 180.
per hormone e ki fjalen kshtu se te dalin qimet e tani pak ma shum era djerses e qishtu a po :P
Post Reply