Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Gjithqka rreth politikes..

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
gothblood
Posts: 3096
Joined: Wed Jul 12, 2006 7:53 pm
Location: CEMETERY
Contact:

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by gothblood »

Kom pas pak respekt per to edhe pse se ngjoh mir mka ra me pa pak ndo debate amo me debatin e fundit qe e kom pa mka deshpru ky me gjith nexhmedin spaHi'n n'debatin e TOP SHOW "Kosovar apo Shqiptar" pfee qa diten me kovat kta dy aty palidhje sa qe ata shiptart e shipnis ja nisen me "lu" qoke me ta i merthejke gazi po palidhje folshin , Na tash jem Shtet jem shiptar po tash e kem kriju kombin Kosovar , e kem himnin flamurin jem shtetas tqati veni edhe duhet mu prezantu para botes si Kosovar ... PO mir bre plakoo i tha Shiptari te maresh pasoshin Gjerman , Gjerman do behesh ti ?? Po shqiptaret e maqedonis si te prezantohen MAQEDON ?? pheee ...Ah shum mkan nervozu po palidhje folshin ... ah veq dy tri pytje jau kisha bo ktyne dyve edhe krejt atyne qe menojn si ata dy se jon bo kogja do ... KurgjO KurgjOooOoOO , prej Skenderbeut e knej per cfar flamuri gjuhe populli o luftu ?? Qa o ky lloj asimilimi kshtu sene vene kosovar ??A jeni budall a sa pare pi merni per me fol kshtu ?? Leni foret
shum deshperuse ke ky debat ,me ka shti me vjell, se di shum palidhje folshin , po edhe kta nuk kan faj se me i thon shqiptarve te kosoves jeni shqipetar thojn jo jemi kosovar dhe keshtu prezantohen gjithmon ,shum katastrof ,te vejnme i vra
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by AciDiuS »

gothblood wrote:
Kom pas pak respekt per to edhe pse se ngjoh mir mka ra me pa pak ndo debate amo me debatin e fundit qe e kom pa mka deshpru ky me gjith nexhmedin spaHi'n n'debatin e TOP SHOW "Kosovar apo Shqiptar" pfee qa diten me kovat kta dy aty palidhje sa qe ata shiptart e shipnis ja nisen me "lu" qoke me ta i merthejke gazi po palidhje folshin , Na tash jem Shtet jem shiptar po tash e kem kriju kombin Kosovar , e kem himnin flamurin jem shtetas tqati veni edhe duhet mu prezantu para botes si Kosovar ... PO mir bre plakoo i tha Shiptari te maresh pasoshin Gjerman , Gjerman do behesh ti ?? Po shqiptaret e maqedonis si te prezantohen MAQEDON ?? pheee ...Ah shum mkan nervozu po palidhje folshin ... ah veq dy tri pytje jau kisha bo ktyne dyve edhe krejt atyne qe menojn si ata dy se jon bo kogja do ... KurgjO KurgjOooOoOO , prej Skenderbeut e knej per cfar flamuri gjuhe populli o luftu ?? Qa o ky lloj asimilimi kshtu sene vene kosovar ??A jeni budall a sa pare pi merni per me fol kshtu ?? Leni foret
shum deshperuse ke ky debat ,me ka shti me vjell, se di shum palidhje folshin , po edhe kta nuk kan faj se me i thon shqiptarve te kosoves jeni shqipetar thojn jo jemi kosovar dhe keshtu prezantohen gjithmon ,shum katastrof ,te vejnme i vra
jon shum pak te tillt besom :)
User avatar
gothblood
Posts: 3096
Joined: Wed Jul 12, 2006 7:53 pm
Location: CEMETERY
Contact:

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by gothblood »

AciDiuS wrote:jon shum pak te tillt besom
shpresoj te jen vertet te pakt se me u kan shum ish kon puna keq masnej
User avatar
Mondvalsen Junior
Posts: 987
Joined: Sat Jan 17, 2009 11:43 pm
Location: Anfield Road

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by Mondvalsen Junior »

qiftit t'halil matoshit, ski cka i thu shqiptar
PRIZRENI 1878
Posts: 88
Joined: Fri Oct 09, 2009 4:21 pm

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by PRIZRENI 1878 »

Mondvalsen Junior wrote:qiftit t'halil matoshit, ski cka i thu shqiptar
:arrow:

Kti tipit ju ka rrit menja prej 89-tes qe ja rriten morrin pse u burgos, ama me ket sen ju kan bo padrejtesi te madhe me qindra intelektualve qe jon kon te burgosun me ta e nuk ka fol kurr kerkush per ta e as qe i kan permend najhere. Tash ky i jep kompetenca vetit bashk me Migjen Pis Kelmendin me bo perqamje edhe tradhti kombetare se ja u mundeson autoriteti edhe qata qe i financojn. Kta te dyt nuk jon sen ma te mire se qata te jugut te Shiponise qe her paraqiten Grek e her Vllah veq sa me nis fesate te reja mes Shiptarece, ama fakti qe kta shiten shqipfols tregon se kta jon hala ma mut se ata ne Jug.

Turqit :arrow: jon... Mongol, Shiptar, Grek , Magjup, Boshnjak, Arab, Ukrainas, lloj lloj race perzihet aty edhe jon te zot me e majt 1 komb artificial.

Bullgart :arrow:jon... Mongol, Magjup, Shkije, Turq, Pismilet, edhe e bojn 1 shtet edhe 1 komb pa kon hiq komb po krejt karashmak.

Greket :arrow:jon... Magjup, Zihana, Arvanitas, Mirpo e krijojn 1 shtet edhe komb artificial.

Maqedont :arrow: :shsmile: :zidd::

Serbet :arrow: gjithashtu jon perzimje e Servians, Magjupve, edhe Shiptarve po e bojn 1 komb

Kroat :arrow: jon ....2 sorta kryesore qe skan lidhje me njoni tjetrin sa i perket gjakut edhe historise po e bojn dyqysh 1 komb..

Krejt kta popuj kan ELITA te meqme edhe dijn me u bashku e me u zhvillu per arsye se kur ju del naj HALIL a naj MIGJEN ja ngrehin veshin menihere.

Shiptart :arrow: :oops: :oops: ! populli ma i vjetri ne Evrope Gjuhen ma te vjetren ne Evrope edhe pse jon kon analfabeta gjatkohe kan mrri me e rujt identitetin, po tash dojn me e shkatrru Kombin se ka lloj lloj Halili e Migjeni te meqem, qe ju mundsohet me i jep ere krejt venit masi i kan mediumet e veta.

M'intereson qka thot Halili e Migjeni ne qeto PYtje

1. A luftoj Lidhja e Prizrenit per krejt Trojet ( Vilajetet) Shiptare a veq per Kosove ?

2. 1912 A u shpall pavarsia per krejt trojet Shiptare me njet... a veq per qat grime vend? Aty Isa Boletini e plot tjere jon kon prej terroitoreve jasht kufijve te qesaj Shipnije mos te harrojm!

3. A thojke Isa Boletini "Une jom mire kur osht mire KOSOVA"... apo thojke "Une jom mire kur t'osht mire SHIPNIA" ?

3. Ne luften e 2 botnore a u luftu per Shipni Etnike a per qesi KOsova e mini shtete?

4. Adem Jashari a ka luftu per SHIPTARI a per KOSOVARI?

at'here pra kush hamomin jon kta me uluru e shpik kombe te reja te na e me bo ksi perqmje JO NA EDHE ATA TE SHIPNISE JEMI KREJT NRYSHE ? ncncncnc

[CORNHOLIO]
User avatar
Ulurima
Posts: 625
Joined: Sun Apr 10, 2005 10:22 pm
Location: Lost in Space

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by Ulurima »

Vizita e Salës, “rizbulimi i neoshqptarizmës”, iluzioni dhe realiteti

Shkruan : Fatlum Sadiku

Nëse vetëm një herë siç thotë Ingersoli ndalemi vetëm pak dhe nuk pasojmë mendësisht, por analizojmë krahasojmë e vlerësojmë, do të duhej që ta pyesnim veten se sa racional ishte/është i tërë pompoziteti i krijuar rreth vizitës së Sali Berishës në Kosovë. Duke frymuar e rezonuar ende me një mendësi anomike, të turmës, të emocioneve kolektive, e të subkoshiencës kolektive për mua personalisht nuk ishte rastësi i tërë bumi i krijuar pas kësaj vizite. Për mua personalisht është lajm i keq fakti se qytetarët e Kosovës, jo vetëm që nuk janë në binarë të sendërtimit të një qytetarie të mirfilltë, por dita ditës duket se me apo pa vetëdije po e venisin edhe vetë idenë e mundsisë për sendërtimin e saj. Po të ndalesha tek pyetja se kush është Sali Berisha në të vërtetë dhe cila është kredoja e tij morale që shqiptarëve të Kosovës t’u thotë se “jemi një komb”, shkrimi mbase do të merrte karakter të linçimit politik, ndaj që në këtë drejtim po kursehem. Mirëpo në sytë e atyre që në Sali Berishën shohin piemontin, “babain e kombit”, “madhështinë” apo nisen nga perceptime të ngjashme, më duhet vetëm tu’a përkujtojë se bëjnë gabim kardinal dhe hyjnë në gjynah në mos me veten e tyre, atëherë me parardhësit e tyre gjithsesi.

Duke ditur faktin se shqiptarët e Kosovës kanë qenë promotorët kyç të vetë krijimit të Shqipërisë si shtet dhe se Kosova gjatë tërë viteve të sundimit zogist dhe diktaturës enversite në Shqipëri ka shëmbëllyer dhe shërbyer si strumbullarë dhe bastion i neoshqiptarizmës dhe i nacionalizmit më klasik dhe gjenuin të mundshëm, ku njerëzit kanë shijuar me vite burgjet e madje edhe kanë sakrifikuar edhe jetërat e tyre vetëm e vetëm për ta dëshmuar se ne jemi shqiptarë dhe jo diçka tjetër (!?), atëherë për mua si qytetar, deklarimi i një njeriu si Berisha i cili tek në fund të viteve të 80-ve doli nga sorta e komunizmit si një inxhinjering politik më anti-shqiptar i mundshëm, (sortë kjo që ka eksterminuar çdo koleracion të mundshëm me Kosovën), që në fillim të të 90-tave u shiste naftë Karaxhiçit dhe Bullatoviçit (ky i fundit madje e falenderon edhe në libër) për të kryer krime në Bosnje dhe që kah mesi i 90-tave u propozonte shqiptarëve të Kosovës të bëjnë kompromis me Serbinë për një autonomi, se tani qenkemi “një komb” është ofendim. Është ofendim sepse luhatja e qëndrimeve politike të Berishës dhe loja e tij me emocionalitetin e kosovarëve nëpër periudha të ndryshme kohore janë evidente dhe vetëm e vetëm në shërbim të real-politikës së ngushtë meskine partiake.

Por më brengosës është fakti se si shoqëria jonë anomike nuk është në gjendje ta kuptojë këtë realitet por po vazhdon të jetë e katandisur në humnerën e inhibizimit dhe vetë-inferiorizimit total. Është alarmant fakti se si shoqëria kosovare denjon aq lehtë të kthehet në turmë brenda ditës , në “raste emergjente” (protesta & demonstrata & trazira) duke e shndrruar “racion në muskuj” siç do të thoshte Gustav Le Boni, ndërkaq në raste të “vizitave dhe tubimeve madhështore”, (si ky i Salës) aq naivisht të bie bie pre e “tribunit popullor” siç thoshte Danillo Kishi. Nuk kam gjë kundër atyre që ende rezonojnë me mendësi etnonacionaliste të shekullit XIX sepse fundja secili ka zgjedhjen e vet, dhe mua nuk më hynë kjo asgjë në punë pasiqë edhe theqafja mund t’u vie si sihariç vetëm atyre dhe jo mua, por po më dhimbsen që në rastin e vizitës së Sali Berishës, kanë pasur përpara një ligjërues skarco që i ka kënaqur me ders etnonacionalist primitiv të shekullit XIX dhe me floskula populiste të mendsisë jo të largët të fqinjëve tanë. Te kish pasë përnime bile ! Takimi i Ilir Metës me Jeremiçin po atë ditë në Budapest si dhe apologjia e vetë Salës drejtuar Sergej Lavrovit se ky i fundit “e ka keqkuptuar” dhe se ka ndodhur “gabim në përkthim” për sa i përket deklaratës së tij “për bashkim” tregojnë më së miri se të çfarë deregjeje janë “konstitenca” dhe “pernjëmendësia” e Sali Berishës. Këtu u pa vërtetësia e “baballarëve” që sot po e zbulojnë e rizbulojnë Kosovën e neoshqiptarizmën.

Por të dalim tek intenca e shkrimit. Në pyetjen se çfarë realisht solli për ne kjo vizitë, marrë nga konteksti i të kundruarit të asaj për të cilën ka më së shumti nevojë sot Kosova, pra për subjektivitet ndërkombëtar, del se kjo vizitë ekstrapoloi pikërisht paaftësinë e Kosovës për të dëshmuar kapacitetet e saja afirmuese për të hyrë siç thotë Maks Weberi në “marrëdhënje politikbërëse me shtetet e tjera”. Është krejtësisht në rregull që Berisha e viziton Kosovën, është krejtësisht e çartë që Shqipëria ka bërë, po bënë dhe do të bëjë për Kosovën në bazë të mundësive që ka, dhe për secilin gurë të lëvizur nga vendi ne duhet t’u jemi përzemërisht falenderues, mirëpo Kosova nuk ka probleme me Shqipërinë. Berisha e ka vizituar Kosovën më duket që nga viti 2000 disa here rradhazi, por që vizitat e tij nuk e kanë ndryshuar as gjendjen politike në Kosovë, as gjendjen ekonomike-sociale dhe as të ardhmen e Kosovës. Vizita e tij dëshmoi nonshalancën dhe impotencën e politikës kosovare që të merret të paktën me dy fqinjët e tjerë të saj me të cilët ka probleme (spo e përmendi Serbinë fare sepse impakti i estabilishmentit tonë në raport me të është i kufizuar), konkretisht me Malin e Zi që anipse na ka njohur si shtet, po i kushtëzon raportet bilaterale me Kosovën me njohjen e “pakicës malazeze” të cilës nuk i’u është dëgjuar zëri deri pas 17 shkurtit 2008 dhe që vetë ky kushtëzim i raporteve paraqet një fitore të diplomacisë malazeze karshi asaj kosovare që në start, pastaj me Shkupin zyrtar, për të cilin Thaçi po thotë se “i kemi raportet e mira” e në ndërkohë që demarkacioni kufitar po ngelë ai i 2001-tës, sipas Marrëveshjes “Hakeroop-Çoviç”, e plus kësaj me pikë të kastit po luajnë me ne nëpërmjet enciklopedisë tendencioze.

Nuk po them tani se do të duhet t’i kryçëzojmë heshtat me Podgoricën dhe Shkupin në sfondin nacionalist, por po them të bëjmë politikë sepse kjo është gjëja më e fundit që po e bejmë. Ç’është më paradoksalja Berisha dhe Thaçi nuk po dinë të jenë as nacionalistë. Nacionalisti (ama tamam nacionalisti a !?), do të shfryhej emocionalisht me krejt qenien e tij, po të kishte të bëntë me diçka konkrete si enciklopedia maqedone. Por Thaçi e Berisha e panë se nuk kanë takat praktik në atë drejtim konkret, dhe kështu shfrytëzuan atë që kishin : takatin teorik për ta ringjallur të paktën diçka në drejtim abstrakt : projektin e Samiut të shekullit XIX. Shumë më vizibile se sa vizita e Sali Berishës dhe pompoziteti tij do të ishte që Akademitë e Shkencave të dyjave vendeve (Tiranës dhe Prishtinës), të mblidheshin urgjentisht dhe t’a ngrisnin zërin kundër asaj enciklopedie me fakte dhe burime akadamike dhe shkencore, pa kurfarë shfryerjesh nacionaliste siç kanë bërë maqedonët. Pasiqë e drejta është në këtë rast plotësisht në anën tonë do të mjaftonin vetëm dëshmimi i fakteve dhe argumenteve që në esencë të shkërmoqet ofendimi tendencioz i maqedonëve. Por duket se individët që do të duhej të denjonin t’a bëjnë një gjë të tillë nuk janë askund në horizont sepse nga etnoacionalistët qorra që temë tabu e kanë logjikën, nuk pritet vizion. Shumë më potez i qëlluar do të ishte për Thaçin përpjekja për t’a futur nën kontroll efektiv veriun e vendit sesa pozimi me Berishën. Një shtëpi më shumë e ndërtuar në Kroin e Vitakut vlenë më shumë se njëqind deklarata të Berishës sepse pikërisht atje mbrohet sovraniteti i Kosovës, i cili nuk mund të defandohet as me vizita protokollare të percjellura me bume mediale e billborda, e as me tempime për qiell e “tubime madhështore”, por me hapa konkret politik që etablojnë në praktikë implementimin dhe respektimin e rendit konstitucional dhe etatist të kësaj krijese që po pretendojmë ta quajmë shtet.

Kjo pra i duhet Kosovës, patriotizmi konstitucional e jo ambivalencat demagogjike. Përgjegjësia qytetare e atyre që kanë fituar qoftë edhe qerekun e votave të qytetarëve të këtij vendi. Pastaj shumë më profitabil do të ishte nënshkrimi i ndonjë protokolli bashkëpunimi çoftë me Tiranën, Shkupin apo Podgoricën në fushën e doganave dhe në luftimin e krimit të organizuar kur dihet se kufinjtë po na gëlojnë nga kontrabanda e krimi i organizuar se sa fjalori abstrakt etnonacionalist i para dy shekujve. Këto janë vetëm disa nga çështjet e brendshme për të cilat Kosova nuk ka arsye të humbë kohë. Kur më lartë përmendëm subjektivitetin ndërkombëtar, besoj se të gjithë e dimë se Kosova nuk është njohur tash e disa muaj nga asnjë shtet. Zgjimi nga letargjia dhe intensifikimi i diplomacisë inerte kosovare dhe lobimet për njohje në çdo cep të botës janë nevoja imediate të kohës dhe shumë më me rëndësi për ne se sa folklori politik i Berishës. Nëse Berisha e do vërtetë Kosovën, le të kontribuon diçka në këtë drejtim e le ti lë floskulat boshe, njejtë sikurse paria jonë që për interesa meskine parazgjedhore luan me emocionalitetin e qytetarëve të saj. Shoqëria kosovare duhet t’a kuptojë se njohja nga sa ma shumë vende e konkretisht nga Serbia mbipeshojnë të gjitha deklaratat pompoze.Vizitat e tilla kur kihen parasysh raportet e ngushta të miqësisë me Shqipërinë nënkuptojnë tashmë vetëm rutinë, tranzit dhe eskurzion. Pa efekte konkrete në terren relevanca e këtyre vizitave nuk i tejkalon këto korniza.

Kështu edhe pas vizitës së Berishës në Kosovë, Kosova do të vazhdojë të ketë përqindje enorme të shkallës së papunsisë, veriu i vendit do të vazhdojë të rrëshqasë drejt federalizimit, kurse “ideali kryesor” i tij : “Bashkimi” për njerëz që logjikën nuk e kanë temë tabu, do të duhej të konsiderohej i avulluar me të dalur nga goja e tij. Berisha natyrisht se nuk e kishte përnjëmend sepse e di shumë mirë se bashkimi çfare e imagjinojnë kosovarët është i pamundur. Por pikërisht pse e di se kosovarët këtë nuk e dinë (disa e dinë por bëhen kinse nuk po e dinë), ai vie dhe luan me emocionalitetin e kosovarëve. Fjala “bashkim” në Shqipëri që nga periudha e Zogut (përjashto Shqipërinë Etnike të Mit’hat Frashërit, Xhafer Devës e Bedri Bejanit nën okupimin gjermano-italian gjatë Luftës së Dytë Botërore) e këtej nënkupton hajgarallëk. Kjo sepse Shqipëria kurrënjëherë përpos periudhës së lartëpërmendur nuk ka luajtur rol paternalist, separatist dhe irredentist karshi Kosovës. Fjala “bashkim” në Kosovë është fjalë që u’a lëkund njerëzve eshtrat në varr. Këtë e di fort mirë Sali Berisha dhe tërë ata politikanë që nuk kanë gjë në duar por që për interesa meskine denjojnë të mbajnë fjalime, por ama fjalën jo kurrë. Epo nuk e kishte keq Juvenali kur thoshte se “nacionet dalin nga zemra e poetëve, rriten dhe vdesin në duar të politikanëve”. Berisha flet si poet por nuk ja bënë apo më mire thënë nuk ka se si t’ia bëjë vi në terren. Suksesi më i madh i Sali Berishës për momentin do të ishte tentativa për kthimin e opozitës në parlament dhe në bindjen e opinionit se nuk i ka manipuluar zgjedhjet. Suksesi më i madh për shoqërinë kosovare momentalisht do të ishte siç thotë Patrice Canivezi, edukimi. Shqiptarët e Kosovës kanë nevojë më shumë se kurrë të edukohen. Ta kuptojnë faktin se nëse destinacioni i Kosovës është BE-ja, Kosova do të integrohet në Europë e jo në Shqipëri deshëm ne apo jo.

Të gjithë ata fakultetli naiva që mpihen nga vizita si kjo e Berishës duhet ta kuptojnë se autostrada e ndërtuar Prishtinë-Durrës nuk është e Sali Berishës e as e PD-së por e shqiptarëve dhe se meritokracia dhe atribuimet personifikuese janë gjëja më e ulët e mundshme kur bëhet fjalë për projekte të tilla madhore si ky i autostradës. Po kështu fakultetlitë snobistë dhe naivë duhet t’a dinë së pari për vete dhe më pas t’ua shpjegojnë edhe qytetarëve se Europa nuk po shkon drejt riformësimeve nacionaliste të shteteve kombëtare të modelit të shekullit XIX, por drejt transformimeve transnacionaliste dhe globalizuese të modelit të shekullit XXI.

Qytetarëve të Kosovës u duhet shpjeguar se procesi komb-formues dhe shtet-formues i Shqipërisë është përmbyllur përfundimisht në periudhën e Ahmet Zogut. Qytetarëve të Kosovës u duhet shpjeguar se Shqipëria tani si e integruar në NATO synon BE-në dhe jo prirjet kouptuse dhe aneksuese ndaj fqinjëve. Qytetarëve të Kosovës u duhet shpjeguar se Kosova nuk është një shtet kombëtar por është një shtet qytetar apo “bashkësi e qytetarëve” apo edhe “komb demokratik” siç denjon t’i quajë Dominique Schnapper modelet e tilla. Globalizimi edhe sipas Kissingerit edhe sipas Brzezeniskit edhe sipas Triftit po implicon në integrime dhe secesione (“bota edhe po bashkohet edhe po copëtohet”- thotë metaforikisht Kissingeri) por jo në riformësime të shteteve kombëtare të para dy shekujëve. Ky është trendi. Fqinji ynë perendimor Mali i Zi, para tre vitesh u nda nga Serbia (secesion), por me këtë të fundit po pret të bashkohet në Europë (integrim). Qytetarëve të Kosovës duhet t’u shpjegohet se Sali Berisha mund të shesë dushkë për gogla sa të dojë por ai nuk mund ta ndryshojë Aktin Final të Helsinkit, Parimet e Grupit të Kontaktit, Përfundimet e Komisionit të Batinderit, Kushtetutat e vendeve të rajonit (qy qy po as t’vetën more !), të cilat e pamundësojnë çfarëdo lloj bashkimi me Shqipërinë.

Qytetarëve të Kosovës, duhet t’u shpjegohet se inicimi i projektit të bashkimit me Shqipërinë, momentalisht e reprodukon simetrinë. E ndanë Kosovën n’midis t’Urës t’Ibrit edhe na rru’n dreçi masandej kur përpara kemi “pat pozicionin” politik. Qytetarëve të Kosovës u duhet shpjeguar se në të njejtën menyrë siç mund të militojmë ne për bashkim me Shqipërinë, njejtë militojnë sabah e aksham Marko Jakshiçi dhe Millan Ivanoviçi që veriun e Kosovës t’ia kouptojnë Serbisë. Dhe kjo idenë e shtetndërtimit të Kosovës e shndrron në farsë. Kjo sepse dallimi në mes etnonacionalistëve shqiptarë dhe atyre serbë qëndron vetëm në kontekst dhe substrat, kurse substanca dhe koncepti i mendësisë dhe i fazonit të të rezonuarit mbeten të njejtë. Dhe natyrisht se ky fakt e eksterminon dhe e kolapson çdo përpjekje të shtetndërtimit. Qytetarëve të Kosovës u duhet shpjeguar se ideja e bashkimit kombëtar implicon deantologjikisht në luftë së paku me nja katër shtete, sepse për qejfi askush nuk heq dorë nga sovraniteti i vet. Zhan Bodini argumenton se prekja e proviniencës sovranitare automatikisht reprodukon luftën. John Stoessingeri studiues eminent në fushën e konflikteve ndërkombëtare në librin e tij “Përse kombet shkojnë në luftë”, shpjegon se të gjitha përpjekjet për cënime sovranitetesh dhe ekspandime territoriale pas Luftës së Parë Botërore, kanë përfunduar me mossukses dhe dështim frapant të atyre që i kanë nisur këto implikacione. Bash qashtu çysh pati përfunduar pa sukses ideja ekspansioniste mbi transnacionalen gjeopolitike të “Shtatë B-jave” (Berlin, Bratisllavë, Budapest, Bukuresht, Beograd, Bagdat, Baku) e Haushoferit dhe Hitlerit edhe bash qashtu çysh e pati marrur era “Od Triglava do Djevdjelie-n” e Çosiqit dhe Millosheviçit.

E nëse Shqipëria si “shtet amë” është e gatshme dhe ka kapacitet të nisë luftë me katër shtete duke nihilizuar me të ardhmen e saj europiane dhe nëse edhe së këndejmi kufirit, shqiptarët e Kosovës nuk janë ngopur nga luftërat dhe pranojnë që integritetin e tyre biologjik t’a vënë në peshojë në favor të një pjesë të sovranitetit atëherë OK po i’a nisim luftërave. Por se ku qon e tëra kjo, për këtë gjë etnonacionalizmi nuk ofron përgjigjje. Nuk ofron përgjigjje sepse nuk ka agjendë. Shqiptarëve të Kosovës u duhet shpjeguar se të qenurit objekt i narracionit (globalizimit, integrimeve, transformimeve), nënkupton edhe akceptimin e narracionit dhe jo ekskomunikimin obstruktues të procesit me karshillëqe etnonacionaliste.

Përfundimisht Kosova definitivisht vuan nga mospasja e vizionit shtetndërtues dhe agjendës për qytetari. Sali Berisha kreu vizitën e tij dhe shkoi. Kosova mbeti me po ato halle të njejta sikurse para vizitës së tij. Të vetmet gjurmë që la Berisha janë fotografitë me mbishkrimin “Mirë se vjen Sali Berisha”, në billbordët e Prishtinës. Por kënaquni edhe gjashtë ditë duke e shikuar fotografinë e tij. Kur të fillojë fushata zgjedhore fotografia e tij do të mbulohet me të ato të kandidatëve për kryetarë të komunave. Astrit Salihu veç ja ka nisë a !?
Last edited by Ulurima on Sat Oct 10, 2009 1:03 am, edited 1 time in total.
User avatar
Mondvalsen Junior
Posts: 987
Joined: Sat Jan 17, 2009 11:43 pm
Location: Anfield Road

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by Mondvalsen Junior »

Kurre shkrim ma te dobt skom lexu. Shkrim, totalisht e fton bindjen, qe u shkru ne periudhen e komunizmti, thu ti e ka shrku Dhimiter S. Shuteriqi. Shume i paske idete e mira komuniste.

Lum, shume koke komunist i rryme, shume titist koke, ty te paska met gjeg qe sun fitoj Rama.
Ma socialist se ti tybe as Emrush Xhamajli nkoft n'ks.

Po na nuk kokshmi tu e diten more cfare encikopedie "kosovare" pasmi.

Ti koke kosovar a?

hajt kalo mire
User avatar
Ulurima
Posts: 625
Joined: Sun Apr 10, 2005 10:22 pm
Location: Lost in Space

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by Ulurima »

:shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile:
po shtalba per bothe kom qit tu kesh me REAGIMIN TOND.
allahile a u dheze a ?

une KOMUNIST a ? Veq qe sjom me Salihin ? Veq qe sjom me to, jom me Edi Ramen edhe jom komunist a po ? Kqyrja rezonimin BARDH E ZI nihere. Veq per qit mentalitet qe m'akuzon mu qe ja duhna me kon me Salihin ja jom TRADHTAR s'kisha lon n'kit shekull me jetu hiq. T'kisha kthy n'mesjete.

:shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile:

qka din more ti me m'kallxu mu per koncepte si KOMBI a si QYTETARIA a ? Hajt allahile kallxom najsen Servantesin a Kadaren najsen, e lej foret.
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by AciDiuS »

lum vena vena e ki mir , veq ato qa ti e ki mir nuk dmth qe bashkimi osht i pamundshum,bile bile qaty e ki mas keqti . bashkimi osht iluzion veq qather kur te sheh si iluzion , qe veq nja dy tri fjal e fjali per ni rrug tmundshe dreit ni lloj bashkimi ose ni bashkimi t'plote :) .


O shoku jem populli veq duhet me lyp me ni za shum tmadhhh ni bashkim kombtar per mee pas mundsi me i rujt bile ma fuqishem kufit egzistus , qe kadal kadale me bo punen edhe serbia met pranu si shtet i panvarun dhe sovran veq amoni ju koft me shipni mos u bashkoni qe edhe rusija ju ngjeh veq me shipni amoni ju koft moH ... Edhe na menojm i kem dy mundsi hmmm hajt niher qishtu mir o .. veq n'evrop kur t'zatetum kismet edhe naj dy karrika ngat'A ngat e qaty si nfore rrim si dy shtete po na nfakt krejt mundsit i kem qe nraport me njona tjetren me funksionu thuja si ni shtet i panvarun dej dej munum em funksionu edhe te shpallun si te bashkum ska lidhje le tna ngjeh kosh don kush sdon hiq ska lidhje heret a von skan qare pa e pranu a knej hala si dy shtete te veni "funksionoim" plus dy vota ma shum etj deri te ni dit me dasht munum me hjek njonen karrit me nejt veq me ni karrik t'forte qysh dush ja bon bre ahaha ....Qitu o forja dosti lum qe iluzioni osht krejt e kunderta e qisaj qe munet me ndodhe me kalimin e kohes dhe me " lehtsin " mat vogel :)
User avatar
Mondvalsen Junior
Posts: 987
Joined: Sat Jan 17, 2009 11:43 pm
Location: Anfield Road

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by Mondvalsen Junior »

Ulurima wrote::shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile:
po shtalba per bothe kom qit tu kesh me REAGIMIN TOND.
allahile a u dheze a ?

une KOMUNIST a ? Veq qe sjom me Salihin ? Veq qe sjom me to, jom me Edi Ramen edhe jom komunist a po ? Kqyrja rezonimin BARDH E ZI nihere. Veq per qit mentalitet qe m'akuzon mu qe ja duhna me kon me Salihin ja jom TRADHTAR s'kisha lon n'kit shekull me jetu hiq. T'kisha kthy n'mesjete.

:shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile:

qka din more ti me m'kallxu mu per koncepte si KOMBI a si QYTETARIA a ? Hajt allahile kallxom najsen Servantesin a Kadaren najsen, e lej foret.


Ndash qit shtalba ndash busta. Nje fjale thojne qe ku dhem dhami shkon guha, edhe qeky reagimi yt pi bjen qashtu. Gat paske me errnue bre.


Allahile sahere te qohesh prej gjumi kam nie qe po e ngojshe kangen Enver Hoxha Tungjatjeta
User avatar
gothblood
Posts: 3096
Joined: Wed Jul 12, 2006 7:53 pm
Location: CEMETERY
Contact:

Re: Vizita e Sali Berishes ne Kosove!

Post by gothblood »

A eshte e vertet qe ja dhan falco diplomen e honorisit keti ..keshtu me zun vesht ne lajme ?
Post Reply