BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Gjithqka rreth politikes..

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
lumiu.
Posts: 123
Joined: Thu Aug 27, 2009 4:46 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by lumiu. »

Sa për atë se cila është rruga që duhet zgjidhur, forcimi i Kosoves apo bashkimi me Shqipërin si njëri nga verzionet e zgjiehdjes së qështjes, mendoj se kjo nuk është edhe shumë e rëndësishme.
Poe theksoi që në fillim , pa shqipërin ne nuk mund të shkojm askund.
E kam fjalen partneritetin me të.
Kosova duhet forcuar cfardo që të ndodhë.
ke thon diqka qe pak t'zhvezh prej aij karakterit etno-nacionalist. Partneriteti me Shqiperine osht I NATYRSHEM edhe po m'vjen mire qe n'kto suaza pi sheh relacionet me Shqiperine.

Shqiperia ka deshtu n'rolin e saj PATERNALIST (AMEROR) ndaj Kosoves, edhe teza etno-nacionaliste e bashkimit kombtare mendoj qe e ndan Kosoven KILI.

Kjo per faktin se e qjerre Kosoven si ni paqaver n'mes Serbise edhe Shqipnise edhe Kosoves i hup identiteti shteterore qe n'foshnjerine e vet.
User avatar
KILI ROCK
Posts: 211
Joined: Tue May 05, 2009 11:06 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by KILI ROCK »

Flm për postimet lumiu.

Nuk pata qëllimin ta fus fenë drejtpërdrejt këtu , sepse edhe unë mendoj se feja po përdoret dhe më mir të them po keqpërdoret nga secili dhe nga gjithkush.
Unë respektoi të gjith ata që besojn në fe.
Mendoj se feja duhet të jetë personale dhe kulturore.

Kur kemi pas na shqiptarë në të gjitha trojet etnike një prijës , që jo vetëm ka thënë por edhe ka vepruar si fjala bie :
"Unë jam i popullit dhe populli është i imi, dhe zoti i popullit tim është edhe zoti i im" Qerqilli .

Me zot ka menduar në ideal .

Politikisht , edhe pse mendoj se dikush do ta marr si spekulim , rrasti i Kosoves është një rast special i agjensive të inteligjencave të ndryshme ndërkombëtare me renome.

Jan bërë studime të hollësishme në lidhje me psikologjin dhe gjenetiken e popullit tonë.
Ata , pra ndërkombëtarët , kan angazhuar ekspert të shkencave politike dhe analis të degëve të ndryshme plikologjike dhe të vëzhgimit , dhe ata din disa hapa përpara cfarë do të ndodhë .
Pregatisin terenin për ta vendosur Kosoven në ato binare që vet i kanë ndërtuar.

Hulumtimet kan filluar në arkivat e turqis dhe ato të serbisë .
Kan bashkëpuntor turq dhe shkije.

Ne kemi një detyrë të vështir për ta bërë.
Ti , si njëri që po e studion politiken , sa e morra vesh , i di këto pun më mirë . Unë jam me profesion inxhinjer , por kam intrerese në politik , psikologji , histori , media dhe art.

Unë e kam përshtypjen se termi "politikë" është i keqkuptuar ndër ne si popull , apo më mir të them nuk e din cfarë dmth Politikë.
Po ma e keqja është se "politikanët" tanë nuk e dinë.

Shprehja : Politika është rrenë, shprehje që është e përhapur në popull , më duket se është kuptuar dhe marrur drejtpërdrejt nga "politikanët" tanë dhe ja ku jemi sot.

Pra , dobësia e udhëheqsis sonë fillun në zanafillë , të kuptuarit e vet termit "POLITIKË".

Kili

SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
BAC , U KRYMB!
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by AciDiuS »

KILI ROCK wrote:Flm për postimet lumiu.

Nuk pata qëllimin ta fus fenë drejtpërdrejt këtu , sepse edhe unë mendoj se feja po përdoret dhe më mir të them po keqpërdoret nga secili dhe nga gjithkush.
Unë respektoi të gjith ata që besojn në fe.
Mendoj se feja duhet të jetë personale dhe kulturore.

Kur kemi pas na shqiptarë në të gjitha trojet etnike një prijës , që jo vetëm ka thënë por edhe ka vepruar si fjala bie :
"Unë jam i popullit dhe populli është i imi, dhe zoti i popullit tim është edhe zoti i im" Qerqilli .

Me zot ka menduar në ideal .

Politikisht , edhe pse mendoj se dikush do ta marr si spekulim , rrasti i Kosoves është një rast special i agjensive të inteligjencave të ndryshme ndërkombëtare me renome.

Jan bërë studime të hollësishme në lidhje me psikologjin dhe gjenetiken e popullit tonë.
Ata , pra ndërkombëtarët , kan angazhuar ekspert të shkencave politike dhe analis të degëve të ndryshme plikologjike dhe të vëzhgimit , dhe ata din disa hapa përpara cfarë do të ndodhë .

Pregatisin terenin për ta vendosur Kosoven në ato binare që vet i kanë ndërtuar.

Hulumtimet kan filluar në arkivat e turqis dhe ato të serbisë .
Kan bashkëpuntor turq dhe shkije.

Ne kemi një detyrë të vështir për ta bërë.
Ti , si njëri që po e studion politiken , sa e morra vesh , i di këto pun më mirë . Unë jam me profesion inxhinjer , por kam intrerese në politik , psikologji , histori , media dhe art.

Unë e kam përshtypjen se termi "politikë" është i keqkuptuar ndër ne si popull , apo më mir të them nuk e din cfarë dmth Politikë.
Po ma e keqja është se "politikanët" tanë nuk e dinë.

Shprehja : Politika është rrenë, shprehje që është e përhapur në popull , më duket se është kuptuar dhe marrur drejtpërdrejt nga "politikanët" tanë dhe ja ku jemi sot.

Pra , dobësia e udhëheqsis sonë fillun në zanafillë , të kuptuarit e vet termit "POLITIKË".

Kili

SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
BAC , U KRYMB!

Qitu vyn ni sensibilizim i popullit me jau qel syt , e kur nipopull i ka syt qel osht shum ma zor me i manipulu e me bo qka dojn me ta . :)
User avatar
KILI ROCK
Posts: 211
Joined: Tue May 05, 2009 11:06 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by KILI ROCK »

Po AciDiuS ke të drejt.

Nës ke lexuar komentet e lumiu. dhe të mia të mëhershme , kemi folur për mobilizimin dhe , sic the edhe ti , hapjen e syve të popullit.

Cdo informat që mund të gjendet nga qeveritar vendas dhe të huaj , duhet të del në dritë.

Sa efekt kjo do të ket do të shifet me kohen , por së paku , që thot populli "le t`i bëjm hyzmatin".

lumiu. desha të kërkoja një mendim tëndin në lidhje me ne shqiptarët dhe krijimi i dy shteteve.
-Si e spjegon ekzistimin e dy shtetev që përbëhen nga i njëjti komb?
-Cfarë thot rendi ndërkombëtar në lidhje me kësi raste?

Unë natyrisht kam mendimin tim në lidhje me këto qështje , por kam dëshir të di se cfarë mendoni ju.

Të përshëndes.

Kili

SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
BAC , U KRYMB!
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by rock_boy18 »

fajtor esht VETVENDOSJA :P
User avatar
lumiu.
Posts: 123
Joined: Thu Aug 27, 2009 4:46 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by lumiu. »

KILI ROCK wrote:Po AciDiuS ke të drejt.

Nës ke lexuar komentet e lumiu. dhe të mia të mëhershme , kemi folur për mobilizimin dhe , sic the edhe ti , hapjen e syve të popullit.

Cdo informat që mund të gjendet nga qeveritar vendas dhe të huaj , duhet të del në dritë.

Sa efekt kjo do të ket do të shifet me kohen , por së paku , që thot populli "le t`i bëjm hyzmatin".

lumiu. desha të kërkoja një mendim tëndin në lidhje me ne shqiptarët dhe krijimi i dy shteteve.
-Si e spjegon ekzistimin e dy shtetev që përbëhen nga i njëjti komb?
-Cfarë thot rendi ndërkombëtar në lidhje me kësi raste?

Unë natyrisht kam mendimin tim në lidhje me këto qështje , por kam dëshir të di se cfarë mendoni ju.

Të përshëndes.

Kili

SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
BAC , U KRYMB!
lumiu. desha të kërkoja një mendim tëndin në lidhje me ne shqiptarët dhe krijimi i dy shteteve.
-Si e spjegon ekzistimin e dy shtetev që përbëhen nga i njëjti komb?
-Cfarë thot rendi ndërkombëtar në lidhje me kësi raste?

Unë natyrisht kam mendimin tim në lidhje me këto qështje , por kam dëshir të di se cfarë mendoni ju.
Po Kili,

trajtimi n'kondita shkencore i ksaj çashtjeje varion prej trajtimit ekkluzivisht nacionalist.

Kjo osht ni teme qe po diskutohet shume. Pra me krjimin e Kosoves, a krijohet edhe ni komb i ri (kombi kosovar), apo mbetemi prape pjestar te ni kombi ?! Gjate debatave shumekush e ka marr kete teme ngat zemres edhe ka pas qasje me ad hominuna .

S'pari Une nuk mendoj qe MOMENTALISHT, PO EDHE PER NI PERIUDHE T'GJATE KOHORE, krijimi i Kosoves shtet qon edhe n'krjimin e kombit kosovar. Argument per keto osht fakti qe Kosova ka qene edhe osht strumbullari i NACIONALIZMIT SHQIPTAR. (PAN-SHQIPTARES, NEO-SHQIPTARIZMES). Na kemi qene PROMOTORET e vetit lindjes se Shqiperise si shtet (kryengritja e Hasan Prishtines edhe Isa Boletinit kunder xhonturqeve qe i ka parapri shtetit shqiptar KA FILLU N'KOSOVE), por edhe historikisht rezonimi nacionalist ka perku mas shumti me Kosoven. Tash spo du mi bo trojet tjera ma pak meritore n'luften per krijimin e shtetit shqiptar, ama po du me ekstrapolu qe kur na vete kena jep aq shume kontribut per mu kriju Shqipnia, NUK HEQIM DORE KOLLAJ ASSESI PREJ NEOSHQIPTARIZMES.

S'dyti : N'Ballkan (pra edhe n'Kosove), identifikimi me kombin bohet n'kondita biologjistike. Pra qysh e thot edhe Ignjatevi n'Ballkan kombet jon kriju sipas modelit gjerman ku kombi i ka parapri krjimit t'shtetit, e jo sipas modelit francez ku shteti i ka parapri kombit. Na e identifikojna kombin me etnine, me gjakun, me kulturen, me historine, me traditen, me zakonet, me vlerat, e jo me shtetin, me qytetarine, me shoqerine, civile me multi-etnicitetin etj. etj. qysh identifikohet n'France apo n'SHBA.

S'treti : Kur thash ma nalte 'MOMENTALISHT' e pata fjalen per sot edhe s'paku per 2-3 dekadat qe po vine. Qito gjenerata qe e kane perjetu luften e fundit, por edhe qe i din vujtjet qe i kena pas prej shkaut, sdojn me ni per MULTI-ETNICITET Kili. Nuk dojne me ni per kurfar melting-poti, per kufar kazani t'perbashkt me shkije per kurfar relativizmi t'nacionalizmit n'favor t'perbashksise me shkije. Asni shembull t'vetem t'kooperimit edhe bashkejeteses me shkije n'Kosove une skom pa Kili qe 10 vjet t'pasluftes perpos Kamenices qe i qet kanihere televizori do t'vjeter shiptar e shkije (pleq e plaka) tu shit speca me ni trege t'perbashket edhe natyrisht shembulli i kontrabandes t'perbashkt qe e bojne profitorat e mafijashat e te dy paleve. E ky normal qe so integrim Kili. Kur te dyja KOMUNITET KRYESORE E KUNDERSHTOJNE t'qenurit pjestare t'ni kombi, atehere at smunet mu fol per ni KOMB T'RI. Spe thom une po Hobsbawmi.

mirepo objektvisht nuk muna me ju ike edhe disa prej arsyeje qe personat qe mendojne qe kombi kosovar ka mu kriju, i permendin...

S'pari : Shqipnia nuk ka lujt rol paternalist (amerore) ndaj Kosoves, qysh prej 1912-tes e knej, sepse nuk u kon e zoja me i rujt kufijte e Londres e le mo ma shume. Perjashto bashkimin me Shqiperi n'vitet e Luftes t'Dyte Boterore 1941-1944 (Shqipnia Etnike e Mithat Frasherit, Xhafer Deves, Bedri Pejanit, Rexhep Mitrovices), gjate krejt viteve tjera (1912-1941 & 1945-), Shqipnia me Kosoven kane jetu si t'ndame.. Diskursi avokus i "kosovaristave" (Nexhmedin Spahiut, Migjen Kelmendit, Halil Matoshit), bazohet edhe gjen hapesire pikerisht n'qit fakt, n'faktin se na jena jetu shume vite t'ndame prej Shqiperise edhe na tash dallojna me ta si nata me dite. Kjo qendron njetrajtshmerisht por jo komplet. Okej resentimentet dalluse eksistojne, po çashtja jet kshtu : A PO DOJNA NA ME I THELLU NDASITE A PO ME PUNU N'ELEMINIMIN E NDASIVE EDHE N'PERAFRIMIN E PERBASHKESIVE ?! 97-ta tregoj qe divergjencat provinciale, krahinore, fisnore, kulturore, fetare etj. etj. eksistojne edhe vete brenda Shqiperise Kili (po qe jon kon t'topitne gjate periudhes t'KOMUNIZMIT qe jau ka bo BAN krejt ktyne seneve), e kjo natyrisht qe shembellehet edhe n'raport me neve. Kjo osht normale edhe n'zemer t'Europes (flament edhe valont n'Belgjike, Bavarezt edhe gjermant e veriut n'Gjermani, kozakt edhe sllavo-filat n'Ukraine etj. etj.), kshtu qe n'qit drejtim çalojne kta kosovaristat sepse skane pergjigjje edhe agjende rreth asaj se : Masi paska dallime (n'gjuhe, n'menyre t'jetes, n'resentimentet fetare), atehere QKA ?! Qikjo osht edhe vete pika n't'cilen kena ardhe Kili edhe zaten vete debati u bo i nxehte rreth qisaj çashtjeje. A me konsideru na PAVARSINE veq si KOMPROMIS edhe me vazhdu me militu per BASHKIM KOMBTAR, a me kon t'knaqun me PAVARESINE si MAKSIMALJA E MUNDSHME EDHE SI IDEALI PERFUNDIMTAR.

S'dyti : Kur e permende Rendin Nderkombtar. Praktikat e Renidit Nderkombtar, sidomos n'dekadat e fundit kane tregu shume ma shume prirje SECESIONISTE se sa ADERUSE KIli. Vete GLOBALIZIMI po qon n'secesionizma, ama n'disfavor t'shteteve ni nacionale. Nese Globalizimi po deshton me luftu nacionalizmin secesionist atehere ai po e lufton nacionalizmin aderus/unifikus (rasti Kosove/Shqiperi), edhe ato me ide rajonalizuse edhe trans-nacionalizuse. Kur na e permendim BASHKIMIN KOMBTAR, t'hujt na kunderpergjien me idene per "Integrimin e Perbashket t'Ballkanit Perendimor n'BE", a kur ke puna te Mali i Zi e nxiten ekscentrizmin e tij nacionalist, qysh na ndajten edhe neve prej Serbise. Spo shkojme ma larg se rasti i Serbise & Malit t'Zi. Jon pikerisht shembulli i kundert me neve. Pra Europa t'ka nda prej Serbie, ama mu BASHKU me Shqipni S'T'LEN. Na shqiptart e Kosoves n'10 vjetet e fundit (edhe ma heret normal po maslufte po vlon nacionalizmi edhe ma shume) t'kallt per BASHKIM ME SHIPNI, ata n'7 vjetet e fundit (mas ramjes t'Bullatoviçit), t'kallt per NDARJE PREJ SERBISE. Edhe malazezt jon shkije etnikisht, ama konujkturat politike t'Rendit Nderkombtar po mundesojne SECESIONE ma shume se sa BASHKIME KILI. Une pajtohna me ty n'kandin nacionalist (po m'kushton zemra njejte si ty), ama tu t'fol prej kandit shkencor po m'duhet me thon qe mundesia e bashkimit me Shqiperine osht shume shume ZOR e realizushme. Kjo per faktin se duhet me u shkele ni sere ligjesh nderkombtare n'fuçi per mu realizu ni gjo e tille. Akti Final i Helsinkit (t'cilin Enveri se ka nenshkru, ama apet se apet narracioni zbatus vlen edhe per Shipnine), Perfundimet e Komisionit t'Batinderit per ish-Jugosllavine (d.m.th mos-ndryshimi i qityne kufijeve qe i kane ish-pjestaret e Federates Jugosllave n'kit rast vlejne edhe per Kosoven), masnej Parimet e Grupit t'Kontaktit qe taksativisht e ndalojne bashkimin me naj shtet fqinje, masnej hyrja e Shqiperise n'NATO qe ja pamunson me pas prirje t'ndryshimit t'kufijeve, masnej agjenda e vete nderkombtareve qe nuk po i fryne mo krijimit t'shteteve etnike, po osht kah i etablon politikat e saja trans-nacionale dita dites, kshtu qe qysh po ekstrapolohet edhe n'vete gjuhen e tyne, per mendimin tem SHQIPNIA EDHE KOSOVA KANE ME KON T'BASHKUME VEQ N'BE.

S'treti : Per me funksionu Kosova edhe Shqipnia si dy shtete PARTNERE (qysh e the edhe vet), edhe per me na dal krahe pernime qysh duhet, osht e udhes qe etno-nacionalizmin me lon per pak kohe, deri sa Kosova t'bohet subjekt relevant nderkombtar (t'hin n'OKB, te njohin permi 100 shtete), sepse nese bash qitash e lun rolin paternalist ndaj Kosoves si shtet SHTALB (qe ma heret se ka bo), kjo kishe me repreduku direkt ndarjen e Kosoves KILI. Qitash mas vendimit t'Gjykates Nderkombtare per shtetesine e Kosoves sipas asaj qka po lexoj edhe po ndigjoj prej kuloreateve t'politikes serbe, pritet qe Serbia me dal hapur me idene e NDARJES Kili. Skane mo kurfar dere, e kane kuptu edhe radikallcat qe qajo o shanca e fundit per me nxjerr bile diçka kshtu qe krejt energjite kane me i orientu qanej. Zaten shkijet e kane kuptu moti kit fakt, ama radikallcat s'lejshin tu besu n'ato idete e veta mesianike qe Serbia ka me u shtri deri n'Tokio. E kur Shqipnia nuk denjon me bo diçka konkrete n'parandalimin e ndarjes t'Kosoves, osht mire qe mos me ngrit teza nacionaliste qe kishin mujt me qu n'uje drejt SIMETRISE, drejt qipriotizimit t'Kosoves n'mes t'Serbise edhe t'Shqipnise. E ky kish me qene TRIUMF jo i joni po i idese t'Dobrica Çosiqit. Une idene e bashkimit n'kit konstelacion e shoh n'suaza t'Real-Politikes. Jakup Krasniqi per shume kon osht gllup, ama kur pe permend kanihere bashkimin po u'a perkujton nderkombtarve qe mos me i hi fort aventures per ndarje se e kena edhe na KARTEN TON (JOKERIN). Njejte kisha vepru edhe une.

Per fund a munden me funksionu Kosova edhe Shqipnia si dy SHTETE E NI KOMB ?! Pergjigja osht PO, edhe pse ka pak shembuj, perkunder shembujve t'kundert qe ki sa t'dush. Bullgart edhe maqedont jon ni POPULL (ETNI), ama krijimi i shtetit maqedon e ka kriju edhe KOMBIN MAQEDON. Serbt edhe Malazezt jon ni POPULL (ETNI), ama tradita e gjate shteterore malazeze (periudha e gjate e pavaresise prej osmaneve edhe masnej ringjallja e Krajlise t'Knezve prej Petroviq Njegoshit e knej) si dhe s'fundi pavaresia e tyne e kane kriju KOMBIN MALAZEZ. Dekolonizimi i Indonezise edhe i Malajzise i ka kriju dy shtete, t'cillat nuk jon bashku me vakt, kshtu qe kane linde KOMBI MALAJ EDHE KOMBI INDONEZIAN. Rumunt edhe Molldavt jon ni POPULL (ETNI), ama resentimenti rus n'Republiken e Transdnjestrit karshi orientimit rumun kah Europa i ka veçu RUMUNT SI KOMB, MOLLDAVT SI KOMB.

Ama rasti i Kosoves edhe i Shqipnise i ngjane shume rastit KOREAN. Qishtu KOREANO-VERIORT EDHE KOREANO-JUGURT JON NI POPULL, ama NDARJA, NDRYSHIMET POLITIKE, IDEOLOGJITE E KUNDERTA kane ndiku qe kta me dallu shume, megjihate JO MU KRIJU SI KOMBE T'VEÇANTA. Koreant (POPULLI) perkunder sistemit politik, edhe sot vazhdojne me dashte njoni-tjetrin me zemer edhe pse kane jetu edhe jetojne t'ndame.

Ose rasti i Qipros. As qiprioto-veriort (turqit), e as qiprioto-jugort (grekt), megjithese jetojne ne ni shtet t'perbashket nuk e kane kriju NI KOMB T'PERBASHKET. Shembulli i Qirpos (si i ndame), ishalla nuk i ndodh Kosoves, ama une e morra shembull per tjeter sen, per me tregu qysh eksistimi i ni shteti nuk e lind domosdosdoshmerisht edhe kombin-shtet direkt.

Kshtu munden me funksionu edhe Kosova me Shqiperine, natyrisht jo n'kondita shtetendertuse t'Koreve apo t'Qipros por n'ato EUROPIANE.

Megjithate mos-lindjen e ni kombi t'ri une nuk e marre me "guri n'krah" Kili. Kjo per faktin se politikologjia na mson qe mos mi marr senet si t'kryme. Analisti politik e ka t'lejume shume shume pak me parashiku, edhe nese parashikon duhet me lon vend edhe per shume opcione tjera. Vete Murat Jashari e ka potencu qe mas kalimit t'disa gjeneratave nese vazhdon qyky lloj neo-kolonializimi qysh osht qitash, shume lehte mundet me linde KOMBI KOSOVAR.

flm.
Last edited by lumiu. on Sat Sep 05, 2009 4:11 pm, edited 6 times in total.
User avatar
lumiu.
Posts: 123
Joined: Thu Aug 27, 2009 4:46 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by lumiu. »

PS : Cornholio ti kom parashtru do pytje ni faqe ma heret sdi sa i ki pa...
User avatar
KILI ROCK
Posts: 211
Joined: Tue May 05, 2009 11:06 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by KILI ROCK »

Tung lumiu. Dhe flm për një përgjiegje të gjatë.

Me të thënë të drejten kam prit një përgjigje pak ma ndryshe.
Ose , më mirë të them , unë i kuptoj këto gjërat pak ma ndryshe.

Rendi Ndërkombëtar ka mënyerat e veta të reagimit kur bie fjal për raste sikur është Kosova.
Interesat ndërkombëtare kan bërë , që për fat të keq , mos të përputhen me ato tonat (tonat , ndoshta po mendoj për nacionalistët shqiptarë) , jo se ne nuk kemi tentuar por sepse dikush tjetër (sllavët e jo vetëm ata ) na ka kundërshtuar aq fuqishëm sa na kan mundur. Këtë duhet pranuar , deshem apo sdeshem ne.

Athu pse u bë bashkimi i dy Gjermanive me një shpejtësi maramendëse? Sepse rendi Ndërkombëtar dëshiron që shtete të jen sa më shum kombëtare , dhe një shtet një komb. (ndoshta e ke vështir ta besosh , po kështu është)

Vjetnami u bashkua , mos ishte rastësi?!

Problemi i psh Moldavis , që e ki spjegu shumë bukur , është qështja e pakicës ruse. Prandaj RN ka “vendosur” në favør të rusve e jo të rumunve.
Krejt ngjajshëm problemi i ynë , RN ka “vendosur” në favør të shkijeve .

Unë qëllimish përdora thonjëzat në vendosje .
RN -rendi ndërkombëtarë.

RN ka edle përjashtimet , ka edle kompromisset por , cka është më e mira ka edhe mundsin e ndryshimit të “vendimit”.
Këtu e kemi shpresen ne.

Po të ishim ne të zgjuar më 99 ( shumëkush do të thot është leht të thuhet tash, por ka pas njerëz që e kan thën edhe atëherkëtë!) dhe të bashkoheshim si komb , pa pyetur “askend”, ne tash do të ishim të bashkuar dhe unë e ti do të bisedonim për politika të tjera. Nejse.

Unë thash se ne kemi shpres ende , por sa më shumë njerëz përqafojn iden joshqiptare (pra të huaj ) për krijimin e kombit kosovarë , shanset do të jen aq më të vogla .

Unë , jo pa qëllim në një tjetër shkrim ,përmenda kushtetutën e re të Kosovos , e cila do të ishte një kushtetut e kopjuar e njërit nga shtete e Bashkimit Evropian .
Po të kishim ne politikan të zgjuar , dhe ta dinë se kjo ide , pra kushtetuta e re , nuk mund të kundërshtohet nga asnjë shtet i BE-së .

Unë e përmenda në nja shkrim të mëhershëm se politikanët tanë e kan mar drejtpërdrejt fjalin polullore “politika është rrenë” dhe po e zbatojn atë pikpërpikë.

Unë mendoj se kushtet e shkollimit të studentëve tanë në Kosovë në Shkencat Politike janë shumë të disfavorshme. Nëse ndonjë kuadër do të duhet të shkollohej jasht vendit për Kosoven , atëher do të duhej të jeni pikërisht ju studentet e Shkencave Politike.

Pse mendoj kështu?!
Sepse në shkolat politike në shtete Evropiabe dhe Amerikaner , pesa më e madhe e ligjeruesve janë neural politikisht (deri në 60%) .
Ndikimi i ligjeruesve neural por edhe të atyre joneutral në studentët tanë do të ishte shumëfish më i drejt dhe më positiv se sa i këtyre ligjerues që i keni ju sot.

Unë , në fillim e theksova se kam pritur një përgjigje pak ma ndryshe nga ju , duke konsideruar se studioni politikën. Unë pash shumë element të politikes ditore në spjegimet tua . Këto jan ndikime të drejtpërdrejta dhe ndoshta edhe tërthore nga politika që po ndodh në Kosovë.

Të sygjeroi që të lexosh sa më shumë literatur për politikk nga autor të ndryshëm.
Nuk e di a e keni detyrë gjat studimeve që të merrni dhe studioni programe politike nga parti të ndryshme , nga vende të ndryshme dhe periudha të ndryshme kohore . Nëse jo , të preferoi që ta bësh këtë.
Pastaj , merr dhe studio (jo lexo , po studio) programmet e partive politike që veprojnë në Kosovo . Mirpo të gjitha partit , bile edhe të atyre që kan nga dy antar , dhe atyre partive që nuk jan aktive . Kur them të gjithat mendoj edle attre të shkijeve e të pakicave të tjera. Krijo një tabel me qështje të ndryshme dhe shiko se cfarë thon partit e ndryshme për të njëjten qështje .
Përpiqu të jesh neural!

Shpresoj se kto udhëzime do t`i kuptosh si një udhëzim nga një mik.

Të përshëndes Miqësisht Kili

SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
BAC , U KRYMB!
User avatar
[CORNHOLIO]
Posts: 1869
Joined: Sun Jun 21, 2009 12:37 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by [CORNHOLIO] »

lumiu. wrote:m'ra mu qaravesh para iftari.

Cornholio dihet qe e adoron (i pelqen) menyra qysh Vetevendosja i sheh senet edhe anipse nuk u kon kurre antar i tyne i suporton. Cornholio e dine mire qe edhe une e pranoj qe Albini TEORITIKISHT e ka 80% mire, ama m'intereson me dite qka menon Cornholio per PRAKTIKEN E VETENDOSJES. Sa munet me kon efiqiente, (ose sa po osht qe 5 vjet gati), sa qon uje n'mulli ton e sa n't'kundershtarit praktika e tyne, qysh munet mu dekolonizu Kosova sipas Cornholios, edhe a e sheh Cornholio Albinin VEQ SI MJET per me arrit REVOLUCIONIN, apo edhe si LIDER T'KTI VENI MAS REVOLUCIONIT T'MUNDSHEM ?!
flm.
sps :mrgreen:
Albini kur ka fillu me e kundershtu UNMIK-un osht kon veq antar i rrjetit KAN (KOSOVA ACTION NETWORK) qe osht kon organizate e do Amerikaneve, ma saktesshtr e nje shkrimtarje amerikane qe ja u ka majt krahun shiptarve te Kosoves, masandej e ka pa te arsyesheme me fillu diqka ma te paster edhe ma serioze edhe e ka themelu vV tu shpresu qe shiptart i kan kujtimet e luftes te fresketa e krejt ato vujtje, edhe tu mendu qe kan me e perkrah populli iniciativen e ti athere kur hala nuk osht kon vone. Problemi i tij kryesore osht i duksham dmth nese nis njeri diqka qe i leverdis popullit ton e nuk i leverdise "aleateve" atehere nuk te perkrahin. Kta masi osht dal prej burgu menihere kan dasht me e servilizu USA po ky osht "thi-hajvan-kryefort-kryeneq-kokeqelik" edhe nuk i the parimet e veta. Problemi kryesore osht problemi financiar, dmth nuk kan pare per me i financu projektet edhe idet e veta, i kan lut plot do organizate te pernedimit per me ju jap financa ama nuk i ka pranu se ata i kan kushtezu me i thy du parime. Protestat e 2007 jon kon sen i madh, se u pat qu si gjithmone KATUNARIA (normal Prishtinalite kqyrin zakonisht ne lajme ose ne dritare qa po bohet), po gjysen nuk i ka lon KFORI me hi ne Prishtine, kur i kan pa te organizum me Autobusa. Vv punojn FULLTIME me angazhime e shkojn neper katune e ju fklasin njerzve sidomos ne qato vene ku po ja u ngul decentralizimi, mirpo ti e din qe Katunaria jon shum fukare e nuk e kan at komoditet qe me dal ne protesta shpesh se nuk kan as pare per bilete e as Vv sun ja u fionancojke edhe toni metshin protestat me 30 000 njrz, se perndryshe ne qat kohe pak pare me üa pas ta kishin rotullu me unmik e me Qeveri. Bash ne qat kohen kur u nxen Populli e u lodhen prej negociatave qe nuk u kryjshin kurre e u pritke me u bo 1 KURZSCHLUSS i madh e KS erdh W.Bushi ne Shipni e e honger at §$%& th "Kosova po pamvarsohet" , e ti e din qysh jon Shiptart ma Amerikan se vet Amerikant e t'ja nisen me thon qe Vv jon idiota fmijaqa shpijuna ect ect. Neje tash po e shofin qe e hongrem $%&/ ama pak si vone. Perndryshe Albini e ka shum te kjarte se pa pare edhe me 1 popull kaq te pa vet'dijshem kurr ska me mujt me nreq nej sen, mirpo tash osht vone me u terhjeke e sidomos mas Vdekjes se Monit edhe Arbenit, keshtuqe ka vendos me u shkri sikur QIRI per kit popull..Para do vjete edhe osht kon ma let me i bo do sene per Mitro, mirpo qetash osht pak si vone edhe osht hupe hapi. E vertete qe jon bo boz qe 5 vjet tu thy gjoma e rrotullu kerre e qperthy guma e shkallavite mure, mirpo nuk kan qa bojn, pos me i Tradhtu do premtime te veta qe nuk hijn ne Parlament masi ky osht veq kukull e Nderkombetareve. Nashta tash ka fundi ju kan shku met me hi aty, ama edhe aty me hi osht shtire masi te vyjn pare per Fushata. Nese hijn najhere ne Parlament i bjen qe po e asishin gjakun e Monit e Arbenit, po ski qa i bon tash ne KS vlersohen veq antivlerat, keshtuqe seni i fundit qe ju kish met me u deshmu qe po bojjn diqka ish kon mos me vjedh edhe me fillu me i njek te hujt me thuper böthve tu i bojkotu. Albini osht personalisht Fukare i coft jeton ne 1 banese 1-2 dhumshe, qe kan bo sevap shokt e babes se tij e ja kan ble, edhe ushqehet me burka qe kushtojn 0.50€ ne furre, se ata te Burektores BOSNA jon pak ma shtrejte. Sdi a tu pergjigja a jo veq diqka tefqirova qetu.
User avatar
lumiu.
Posts: 123
Joined: Thu Aug 27, 2009 4:46 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by lumiu. »

Kili,

vendosem mos me i personalizu senet.

une e ceka qe NJESIMI UNITAR I SHTETEVE KOHEVE T'FUNDIT, osht praktike qe u bo kohe pas kohe potez i parealizueshem n'politike. E Gjermania u bashku para 20 vjete.

Kili n'diskursin tem ska vend per politike ditore.
Jo Kili, nese une i ceki ni mori ligjesh nderkombtare qe e pamundsojne ni sen, (e nese kto i paska permen edhe dikush prej politikes ditore), mu ky fakt s'm'ldh kurgjo me to edhe nuk m'bon t'indikum prej politikes ditore. Tisha kon pjestar i naj partie politike, ose veq me pas naj ksi lidhje alla shiptarski ("jaaaa se keshi Hashimin se tybe prej qe fitoj pertia e tij n'komune teme m'hini vllau n'pune"), ish dite qka kisha fol edhe qe isha kon turbo-partiak. Ama perderisa NUK M'HAN PALLA per asnjo prej tyne edhe çasjen n'politike e kom jo-konformiste, s'munesh me m'nderlidh me politiken ditore.

ashiqare u pajtum per MOBILIZIMIN, ama kur une flas prej kandit analatik nuk mundesh me i injoru faktet, edhe me ngule kom veq n'idealen, n'kit rast NACIONALISTE t'cilen une ta respektoj n'menyren ma njerezore t'mundshme perveqse i'a kunderoj edhe pikepamjet e mija alternative.

une kur thom qe nese na tash e propozojna bashkimin me Shqipni edhe kto e nderlidhi me faktin qe edhe serbet e lypin t'njejten gjo, pra bashkimin me Serbine, edhe kjo qon n'NDARJE t'Kosoves nuk e thom si person i indikum prej çarçeve t'politikes ditore, po dongli prej mendjes tem. Mbetet qe vetem t'i kundrojna faktet pa personalizime se osht krejt normal qe n'shume sene mu pajtu por edhe n'disa me variu.
User avatar
KILI ROCK
Posts: 211
Joined: Tue May 05, 2009 11:06 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by KILI ROCK »

Së pari po e shof se e paske mar ngat zemrës postimin tim.
Unë , me sinqeritetin më të madh po të tregoi se nuk kisha ndonjë qëllim të caktuar për të të vënë në ndonjë pozit të palakmuar.
Këkoi ndjes në mënyr shoqërore.

Unë krahasimin me politiken ditore e bëra në aspektin e të analizuarit të situates . Ashtu edhe është në të vërtet në pjesen më të madhe cfarë the , mirpo kjo nuk është mirë.
Pra duhet gjetur zgjidhje duke kundërshtuar kët gjendje , sepse edhe fëmija në djep po e shef se është mrapsht , pa prespektivë dhe definitivisht kundër shqiptare.

Është e vërtet që serbia do të kërkoi bashkimin me të , bile asaj pjese që e kontrollon sot.
Pse ?
Sepse është koncepti i të barabartave që është mar nga ndërkombëtarët.
Për faj të kujt?
Për faj të neve shqiptareve , dihet.

Neve na duhet një drejtim politik krej ndryshe nga ky. Një vizion i ri .
Nuk po aludoi në atë kosovarë, po përkundrazi shqiptarë.

Deri sa nuk të ndodhi kjo , ne vetëm mbrepa do të ecim , e vijm deri te ajo që unë po e krahasoj me gjendjen qe ka Palestina në krahasim me Izraelin.

Kili

SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
User avatar
[CORNHOLIO]
Posts: 1869
Joined: Sun Jun 21, 2009 12:37 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by [CORNHOLIO] »

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/x0iPp0fQLY8&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/x0iPp0fQLY8&hl=de&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
User avatar
KILI ROCK
Posts: 211
Joined: Tue May 05, 2009 11:06 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by KILI ROCK »

BASHKIMI KOMBËTARË

Bashkimi i Kosoves me Shqipërin , nuk do të shkaktoi dëme njëres apo tjetres palë, përkundrazi, do të sjelli vetëme të mira.

Një zgjidhje e mirë do të ishte Shqipëria Fedrative, ku do të përfshihen të gjitha teritoret Etnike Shqiptare. Federata do te ishte pra bashkim njëish.

Ato njësi do të ishin :
*Kosova (me Kosoven Lindore dhe Iliriden veriore ) Kryeqendra Prishtina
*Shqipëria Veriore me Anamalin. Shkodra
*Shqipëria e Mesme me Iliriden jugore . Tirana (kryeqndrër edhe Federative)
*Shqipëria Jugore me Cmerëni..Vlora.

Këto duhet të kan të përbashkët
- Sistemin Mbrojtës
- sistemin Ekonomik e Tregtarë.
- Sistemin Shëndetsorë
- Sistemin Edukativ Arsimorë
- Politken e Jashtme të përbashkët.

Unë besoj se kemi shumë gjëra përbashkëta që krejt natyrshëm deri te federata e tillë mund të vije shumë shpejt.

Cfarë kemi?!

Historin e perbashkët.
Kulturen e përbashkët.
Gjuhen e përbashkët , të ngritur në Gjuhë Letrare.
Interesat gjeostrategjike të përbshkëta.
Terirorin kompakt dhe të ngjitur.
...

BASHKIM SA MË TË SHPEJT!

Unë , jo pa qëllim thash federat, e jo konfederatë.

Pastaj, gjithmonë në frymë të vërtetes dhe vetëm, mendoj se federata do të ishte gjëja nga e cila duhet të niseshim.

Kemi koloritet të partive dhe liderëve nëpër këto , t`i quaj krahina shqiptare, dhe një bashkim i menjëhershëm (që në të vërtet edhe kjo federatë që e shpalosa si ide këtu është thuajse e njëjta gjë- pra bashkim dhe asgjë tjetër) do të shakaktonte një kaos politik.

Me kohen do të lindi idea se ky koloritet i ndar nëpër njësi federative, nuk do të jet aq produktiv, dhe partit do të fillojnë të shtrihen edhe "jasht" njësis federative , ku edhe do të filloi shkrirja e njësive federative.

Parlamenti federativ do të jet , në fillim një simbol i bashkimit, ku cdo gjë me rëndësi kombëtare do të vendoset aty, qoftë në aspekt kulturor , ekonomik ashtu edhe në mardhëniet ndërkombëtare dhe punët e brendshme, që do të janë të përbashkëta për federaten.

Me kohen do të forcohet Parlamenti Federativ, kurse ato të njësive fererale do të "zbresin " në një nivel më të ulët.

I gjith ky proces do të zgjasë diku ndërmjet 8 e 12 vjet.

Pra kemi nevoj për së paku 3 rende zgjedhore.

Unë jam i bindur , edhe pse është vështirë , ne shqiptarët mundemi dhe edhe e bëjmë , mirremi vesh ndërmjet veti.

Na nevojitet një strtegji e këtillë, cfarë po bisedojmë këtu , e stilit federativ.



Mos i ngatroni gjërat me federata artificiale si ajo e ish-jugosllavisë.
Federata do të ishte , nëse mund ta quaj kompromis, për të gjith shqiptarët.
Mos të harojmë, realitetin, ne kemi ende një pjesë të popullsisë që heziton bashkimin e kombit, bile ka edhe asi që u mungojnë ish-federatat.

Nëse lexoni me vëmendje , unë e kam shtura qështjen në atë mënyrë që Federata Shqitare do të jet fazë kalimtare deri te Shqipëria Etnike , si një shtet i vetëm (edhe pse mendoj se Federata është një shtet , bile ashtu jam përpjekur ta definoj) .

Pse fazë kalimtare?

Mendoj se , edhe pse e kam spjeguar kët qështje më heret, është e nevojshme.
Nuk po përseris shkaqet, por do të theksoi këtu dicka ¨qe mendoj se është e rrëndësishme: ne si komb , shpeshëher i kemi bërë disa punë me nguti dhe rezultati na ka treguar se bashkë me "sukseset" na kan shoqëruar edhe shumë "dëme".
Kjo besoj duhet të jet një nga arsyet .

Populli , në fund të fundit duhet të pytet.
Për ta bërë popullin për bashkim të plotë , të mirëfillt, unë mendoj se një fazë kalimtare do të ishte rruga më e mirë për të arritur qëllimit.

Ne shqiptarët kemi ditur të bëjmë projekte gjithkombëtare në kushte shumë më të pavolitshme , për kët arsye jam i bindur se në një Federatë Shqiptare , kemi shumë më shumë hapsir për projekte kombëtare. Tekefundit , projekti më madhor gjithshqiptarë është vet projekti SHQIPËRIA ETNIKE.

Uroi punë të mbar të gjithëve që punojnë për këtë projekt.

Kili

SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
BAC , U KRYMB!
User avatar
lumiu.
Posts: 123
Joined: Thu Aug 27, 2009 4:46 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by lumiu. »

Cornholio,

se pasna dite qe KAN-in e ka formu ni amerikane. Flm per info. Tash a mendon ti qe formimi i KAN-it u kon diqka e rastesishtme apo masi e paska formu qajo amerikanka, koka kon krejt plan i amerikanve njejte qysh munet me kon edhe Vetevendosja ? Sdu tabuja n'kit teme, lejeni idealizmin se nuk kom njet as me ju provoku n'IDEAL as sen ama po shtroj pytje qe po dalin prej rrjedshmerise t'debatit ?

pra pytja konkrete osht a osht Albini VEGEL E AMERIKANVE ?!

Kili,

e ke bo ni etablim t'mire t'idese t'BASHKIMIT. N'kontekstin imanent t'KONSOLIDIMIT T'BRENDSHEM pom pelqen. Gjithashtu ideja e FEDERATES mka pelqy/m'pelqen edhe mu n'menyre qe Tirana mos me ju subordinu Prishtines ose anasjelltas, Shkupi (nese e marrim) as Tiranes e as Prishtines ose anasjelltas po secila treve me rujt singjerine e vet. Ama kur merret ideje e FEDERATES edhe kqyret si BIG PICTURE i bjen qe nja 4 sovranitete t'shteteve t'pranume nderkombtarisht me shku dushk per gogla. Qysh e sheh ti t'mundshme qe Mali i Zi (i pranum n'OKB), Serbia (njejte n'OKB, + kandidate per BE), Maqedonia (kandidate per NATO & BE), e sidomis Greçia (antare me ndikim t'fuçishem n'BE + antare e NATO-s) me t'a leju ty BASHKIMIN KOMBTAR ?! Pra po flasim n'kondita t'JASHTME t'REAL-POLITIKES ?!

qfare rrugsh me njek ?! USHTARAKE, ELITISTE, DIPLOMATIKE, ME LIDH NAJ ALEANCE ME NAJ SHTET T'VEÇANTE APO QYSH ?!

flm.
User avatar
[CORNHOLIO]
Posts: 1869
Joined: Sun Jun 21, 2009 12:37 am

Re: BE pajtohet që EULEX të nënshkruajë protokollin me Serbinë?

Post by [CORNHOLIO] »

Lumi,
se pari me lejo te shprei admirimin tim ndaj analzave tua :kiss:
seriozisht nuk po du me te prek ty personalisht, ama prej teje e pata ndegju njehere ne 1 positm per Masonet edhe librat mbi ta ku ti the diqka qeshtu.."kur lexon njeri per masoneri aty sheh lloj lloj seni e propagande, mirpo duhesh me kon ne gjendje me e dallu fantazine prej realititit" edhe mu po me doket kanihere qe ti po obsesionohesh me qete punen e Msonve. KAN osht kon i do amerikanve ate sen e di NCOk qe osht sahi. Tash mundet edhe me kon diqka qe ju konvenon USA qe per qdo rast me kon 1 Albin helbet e mos po ju gjindet ne naj situate, ama nuk besoj hiq hiq hiq, qe Albini osht njeri i tyne. I njoh bre njerzit prej se afermi qe me kan tregu qe jon kon neper do "Mbledhi" ku o kon edhe Albini edhe ja kan CILL amerikant shum Albinit me e ble po ky nuk e ka honger hiq hiq hiq, edhe toni ja kan fut kepen e ka lon fukare te coft. Ne fillim kur dul prej burgut qet Albinin e thirrshin me majt NASIHAT ne COLUMBIA UNIVERSITY, masandej sdi sa universitete te huja e kan LUTE me shku me majt ligjerata, po ky ncuk veq se ne Kosove me shkallavite mure!! Nuk jom fanc i tina qe me thon ja laj komt Albinit, po qysh ke thon edhe ti vet krejt qka fol Albini osht e vertete etash perderisa nuk e kom asni argument qe ky osht shpiun e i shitun s'po du as me ja ngjit, perndryshe ne bashqe te babes nuk me ka le. Pra mos te zgjati JO thjesht nuk besoj qe Vv osht pjell e USA edhepse tash me bo analiza mujm me konkludu qe USA ku ti rras hunt i bon 2 klasa kryesore Politike ne at vend edhe te dyjat kundershtare te njona -tjetres, keshtuqe mvarsisht prej situates edhe planeve te tyne, me mujt ata me ja RRAS popullit qysh te dojn tu ja jap KRAHUN her njones e her tjetres, ama jo hala nuk kom argument qe osht Vv dore e zgjatun e dikuj. SHPIUNAT EDHE SERVILAT KURRE NUK JON KON FUKARE TE COFT mos harro. Per rast tipik te servilve edhe atyne qe veprojn veq sipas direktivave te huja e ki qiftin e Mimoza Kusarit e j.Xharres e plot do tjer qe spo i permeni knej ama per vV e Albinin hala ska pik argumenti. Njoh plot njerz qe jon fulltime ne vV edhe e di qfare jon.
kallxom a tu pergjigja cka me vete a ja futa serrnishtes?

TE DUA
Post Reply