Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Probleme, diskutime rreth shoqerise shqiptare. (dhe te huaj)

Nen-Forum: Politike, Teologji.

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82

User avatar
hardman
Posts: 304
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:17 pm

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by hardman »

ai t ka than beso, po + ksaj t ka afru edhe shembuj qe une jam i verteti.


http://www.youtube.com/watch?v=HhLtDS1hmYU

kqyre, ama nese si kqyre kto video, mi verteton fjalt e mia qe ti krejt kto shkrime i ki veq me bindje jo me t fitume. e une hala skam ni qe ni njeri ka lind doktorr a arkitekt a naj profesion tjeter, po i ka fitu duke i lexu dhe mesu.

flm per mirkuptim.
User avatar
[CORNHOLIO]
Posts: 1869
Joined: Sun Jun 21, 2009 12:37 am

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by [CORNHOLIO] »

6POUNDER wrote:
njeri prap po kem pikpamje te ndryshme sa i perket ksaj, te une fjala myte dmth myte interpreto qysh ta interpreton, e per me myt dikon duhesh me pas kogja ni arsye te rond, tjeter sen o ne luft ato sure nuk ken ne rast te lufte me sa kom mujt me i vlersu une. sidoqoft qe kishe mujt me mi spjegu pse nuk e kan qat dmth te cilen e kan te shkrume, tisha kon mirenjohes

kur po thote mos u ndal deri sa te jan krejt musliman, e ather nalu, pse mer burr mu qu me myt dikon veq pse nuk o musliman e nuk po te bon sen :S

a ja kan imponu najkuj ? neve psh
po kshtu, India kan jetu nen Shtet islam me shekuj e hala jon me shumice absolute politetista, Ballakani u kon nja 500 po hala jon me shumice Krishter , Egjipti 1400 vjet po ata qe jon kon krishter jon hala krishter ect ect !
User avatar
rock_boy18
Posts: 5437
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:24 pm
Location: n'Mitrovicë

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by rock_boy18 »

SatanMyMaster wrote:
rock_boy18 wrote:satanisti.thmijaq@ nfen islame osht e ndalume me kall bibla e kryqa e qysh po thu ti , e as me ofendu fen tjeter sbon ... dmth slejohet imponimi i fes e muslimant per me perhap ven ju tregojn ata qka shkrun ne Kur'an edhe i tregojn rrugen e drejt cila osht e ti kto sene sdi ku i ke ngu ama sjon tverteta !

Darian@ 'e qysh ju doket juve fetarve kur i etiketoni njerzt pa fe si njerz te kqi? '... na si etikojm si njerz t'kqi, kit sen se ka thon kerkush ama i etikojm si njerz te humbur , a i ke pa ata njerz qe hupin ne shkretir nuk din ka me shku, nuk e din ka jon, nuk e din qka me bo , qasin pra jon njerzit pa fe ...
!
Ahah me shurdhut me cka asht e nduleme e cka asht e lejume, mas pari tkisha preferu mi lexu krejt librat fetar e pastaj me mat topa me mu se mas pari as nuk e di kush jom un dhe kush gjendet pas ktij kompjuteri. te gjitha fet jan perhapur me dhune si ajo katolike poashtu edhe kjo e paqes islame pra mos me fillozofu ktu se me miliona njerez jan vra per fe dhe hala vrahen si me kon pula e jo jetera njerzish, asnje liber fetar ska te verteta ne te por jane TREGIME qe ne 3 librat kryesor jane te njejta por vetem me shtesa dhe vazhdime. Njerzit pa fe se paku tregojn ashiqare e jo me u msheh ne xhamija, kisha e tempuj fetar, keshtu para se me treguar gishtin apo me thene nje fjal kundra njerit qe nuk e njeh mire, eshte ma mir me menduar shume here se poqese ti na qenke fetar nuk e ke vendin ketu dhe sidomos jo ne ROCKFORUM. Shikoj se cilet njerez te ditur kane qene fetar dhe jo vetem tash por edhe pare shikoj filozofet me te mdhenj te kohes se kush jon kon. Njoni me tha nje dit a e di ti se sa njerez bohen musliman ne dite? e ja prita une a e di ti se sa njerez e lojn muslimanizmin ne dite?

ooo jena msu nkit forum me qisi rasti si ti ... ki injoranc tmadheeee sa qe i mshel vesht edhe syt edhe veq e mendon ata qka don vet ti , kshtu nuk zgjidhet asni problem edhe as nuk i bon vetes mir edhe plus je ka fol pa fakte ... duhesh me dit se kur tsulmon dikush duhesh edhe ti me sulmu , a tash policis mi ja marr pistoletat a ?? mi ju thon jo se ju doni me hek krimin me krim, po pra se me qka tjeter , smundesh mi hek kriminelt me fjalt t'embel , e qashtu edhe ne lufta u duft me luftu se ata nuk tkan gju qokollada po plumba tkan gju !

apet ... nkrejt postimin pa fakte ki fol !
ani qka ka lidhje qe hi un ktu nforum , ti mendjen smundesh me ma ndru as besimin as kurgju hiq se un e di cila osht rruga e drejt edhe e kom dit para se me hi nkit forum !
User avatar
6POUNDER
Posts: 5966
Joined: Thu Jul 27, 2006 12:24 am
Location: Prizren, the Greater Albania
Contact:

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by 6POUNDER »

[CORNHOLIO] wrote:
6POUNDER wrote:
njeri prap po kem pikpamje te ndryshme sa i perket ksaj, te une fjala myte dmth myte interpreto qysh ta interpreton, e per me myt dikon duhesh me pas kogja ni arsye te rond, tjeter sen o ne luft ato sure nuk ken ne rast te lufte me sa kom mujt me i vlersu une. sidoqoft qe kishe mujt me mi spjegu pse nuk e kan qat dmth te cilen e kan te shkrume, tisha kon mirenjohes

kur po thote mos u ndal deri sa te jan krejt musliman, e ather nalu, pse mer burr mu qu me myt dikon veq pse nuk o musliman e nuk po te bon sen :S

a ja kan imponu najkuj ? neve psh
po kshtu, India kan jetu nen Shtet islam me shekuj e hala jon me shumice absolute politetista, Ballakani u kon nja 500 po hala jon me shumice Krishter , Egjipti 1400 vjet po ata qe jon kon krishter jon hala krishter ect ect !
njeri kjo munet mu kon veq shej e mos mundsie te depertimit ose rikonvertimi te atij populli, merrna shembull neve shumice absolute muslimane, so kurfar sheje e mos dhunes kjo pune
per egjiptin shume gabim je qe jon krishter, me sa jom i inforumum une mbi 80 % te popullates jon sunni

tash kallxom ti mu pse jon te shkrum ashtu e ne praktik spo bojka me u perdor qashtu qysh jon te shkrum ??? a thuj menja e shnosh e njerit e vlerson qe diqka o keq edhe nuk bohet ?
User avatar
[CORNHOLIO]
Posts: 1869
Joined: Sun Jun 21, 2009 12:37 am

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by [CORNHOLIO] »

jo thash Egjipti qata qe jon autokton e nuk kan dasht me e nrru fen e kan hala te veten, ne Indi Shumica jomuslimane e na e kem mar se na ka konvenu, a mos dashte me thon qe krejt sllavt ma te fort kan bo saber e veq na u tutem? Ska kerkun sheja te dhunes qe jem konvertu na sipas asni shkenctari pos shkijeve qe na e kan shkru historine !
User avatar
6POUNDER
Posts: 5966
Joined: Thu Jul 27, 2006 12:24 am
Location: Prizren, the Greater Albania
Contact:

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by 6POUNDER »

njeri je tu mi ik pytjes :P
User avatar
[CORNHOLIO]
Posts: 1869
Joined: Sun Jun 21, 2009 12:37 am

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by [CORNHOLIO] »

Jo nuk osht menja e shnosh e njerit se nuk percaktohen senet gjithmon bukfalisht qysh po mendon ti, dmth krejt kto sene kan edhe kontext historik edhe te rrethanave a kshtu me i zhduk krejt nje popull per shkak te besimit nuk thot kerkun, dmth kto sene kan kontekst qe ti e un skem lexu qe me e dite po nese bash te intereson shko te secili hoxhe qe ki qef edhe vete shlire! Dmth t'ish kon ashtu qa e rrok pre Marokut e dej ne Kine skish pase besime tjera e forcen per me i zhduke e kan pase !
User avatar
ToxicGirl
Posts: 1405
Joined: Sat Apr 12, 2008 5:14 pm
Location: Belgique
Contact:

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by ToxicGirl »

SatanMyMaster wrote:
ToxicGirl wrote:Shum keq!!!
Nese nuk kini respekt per Zotin edhe Kuranin, respektoni bile besimtart (vice/versa) :|
Respekt per ata qe respektojne jeten, kombin, shoqerin, njerezimin e jo ata qe shikojne neper vrimen e besimit fetar dhe fyejn, vrasin ne emer te besimit te drejt te tyre.
jam dakord me ty edhe se kom pas fjalen per ata qe e interpretojne keq Kuranin, e pata fjalen per muslimant e vertet :-)
User avatar
hardman
Posts: 304
Joined: Wed Nov 18, 2009 5:17 pm

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by hardman »

SatanMyMaster:qellimi jem nuk eshte me ta mujt, po me shpernda dije, mi largu njerzt nga injoranca.
kshtu qe edhe nese ska pergjigje nga ti, ska lidhje.3


flm per mirkuptim.
User avatar
SatanMyMaster
Posts: 154
Joined: Tue Apr 13, 2010 2:27 pm
Contact:

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by SatanMyMaster »

The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.
Religion: The root of almost all the evil including hatred, murder and communal violence."
— Mohtasham Usmani
User avatar
SatanMyMaster
Posts: 154
Joined: Tue Apr 13, 2010 2:27 pm
Contact:

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by SatanMyMaster »

hardman wrote:SatanMyMaster:qellimi jem nuk eshte me ta mujt, po me shpernda dije, mi largu njerzt nga injoranca.
kshtu qe edhe nese ska pergjigje nga ti, ska lidhje.3


flm per mirkuptim.
Ti me larguar dikend nga injoranca je duke gabuar shume njeri sepse vetem se sa kam shkelur kontinente dhe vende qe per te cilat je ka flet ti ske ide por nje po ta them se me se paku 7 vende islame dhe ato qe jane radikale ne Lindjen e Mesme i kam shkelur dhe nga keta jam gerditur aq shume qe me vie keq edhe per ato vite qe i kam kaluar si musliman.

Ja ca thenie te njerzve me te medhenje

I prayed for freedom for twenty years, but received no answer until I prayed with my legs."
— Frederick Douglass

"The word God is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses, the Bible a collection of honourable, but still primitive legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation no matter how subtle can (for me) change this."
— Albert Einstein
User avatar
Al-Shama
Posts: 3436
Joined: Mon Mar 01, 2004 9:53 pm
Location: n'shpi!

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by Al-Shama »

6POUNDER wrote:
Linnah wrote:N'fen islame nuk lejohen kto sene mizore po qa me bo qe do do "njerz" nuk e din qa osht respekti per fe ( nuk po foli veq muslimanizin)... nfund tfundit ata njerz kan mu gjyku 1 dit e na folim sa tdojm . P.S Valon shum mpelqej tema :)
http://quran.com/9/5 ja qysh te thojme na ja sbon ndryshe
http://quran.com/9/29 luftoj dej sa te lshojne pe

http://quran.com/2/6-7 masi ktyne qe nuk besojne zoti ja u ka mshel syte, ather a o obligim i juji me ja u qel a ?
edhe ktu teoria e vullnetit lire po bjen

http://quran.com/2/193 me urdhen e kan mos ja u nxe per t'madhe
http://quran.com/2/216 n'fund te fundit kta nuk e dine qka eshte mire per ta, po tjeter kush e din edhe kta nuk duhet mu bazu ne ndenjen e vet edhe ne gjykim se a eshte mire a keq po veq duhet me bo

nuk vlen veq per musliman pa keqkuptime, veq shembull e morra, se fe te paqes nuk ka pas kurr edhe nuk ka me pas kurr, masi feja e mjet me ardhe deri te fuqia (mendimi jem o, qysh ka thone kupa kush ka problem munet me ju drejtu kushtetutes e jo me mu kap per peci, ju falemnderit ne mirekuptim)
rrespekti per fe, bohet kur secili e man fen e vet perveti i kryne punt e vete e smirret me ato qfar feje ka kojshia, jo ky e paskan nreq xhamin ma te madhe tash po du edhe une jo ky kishen e paska bo ma te madhe tash po du edhe une jo ky ma kalli libren jo une ja kalla jo ma murr topin jo spom len me lujt. blla blla blla, give me a break
naten

Kujna po don me ja leshu keto fore o tipi ?
Jo ti po edhe ni shkrimtar kunder Islamit i ka bo keto "kuotime" ...

KUSH CITON GJANA JASHT KONTEKSTIT ASHT NJEJT SI ME PROVU ME JETU PA TRU !

Pse nuk po i citon rend ajetet po veq po kcen prej njones ne tjetren ? :D

UNE E DI PSE, SE STE KONVENON E VERTETA SEPSE NE AJETET KURANORE NE VIJIM SQAROHET KOGJA MIRE PUNA E KETYNE FJALVE "KILL" !!!!

PO PO EC SHKO PIJE NI CAJ TE SHPIJA E MOS MU BO KTU KISHEM PO DHO 'TEFSIR' ME RRENA . KURR KURANIN ME DORE NUK E KI PREK !
AS QE E DIN CKA ASHT HUDEJBIJE AS SEN , MARRE DUHET ME TE ARDH !!!
GOD LIVE-EVIL DOG
Posts: 12
Joined: Sun Nov 11, 2007 10:37 pm
Location: IRAQ

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by GOD LIVE-EVIL DOG »

PO TASH KOMERCIALIZEM VEQ ...........
NJERZE NUK JEMI NE MESJETE ...SE NE KETE TOKE TASH ME SA E SA VITE PO ZOTRON DREQI........
User avatar
6POUNDER
Posts: 5966
Joined: Thu Jul 27, 2006 12:24 am
Location: Prizren, the Greater Albania
Contact:

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by 6POUNDER »

Al-Shama wrote:
6POUNDER wrote:
Linnah wrote:N'fen islame nuk lejohen kto sene mizore po qa me bo qe do do "njerz" nuk e din qa osht respekti per fe ( nuk po foli veq muslimanizin)... nfund tfundit ata njerz kan mu gjyku 1 dit e na folim sa tdojm . P.S Valon shum mpelqej tema :)
http://quran.com/9/5 ja qysh te thojme na ja sbon ndryshe
http://quran.com/9/29 luftoj dej sa te lshojne pe

http://quran.com/2/6-7 masi ktyne qe nuk besojne zoti ja u ka mshel syte, ather a o obligim i juji me ja u qel a ?
edhe ktu teoria e vullnetit lire po bjen

http://quran.com/2/193 me urdhen e kan mos ja u nxe per t'madhe
http://quran.com/2/216 n'fund te fundit kta nuk e dine qka eshte mire per ta, po tjeter kush e din edhe kta nuk duhet mu bazu ne ndenjen e vet edhe ne gjykim se a eshte mire a keq po veq duhet me bo

nuk vlen veq per musliman pa keqkuptime, veq shembull e morra, se fe te paqes nuk ka pas kurr edhe nuk ka me pas kurr, masi feja e mjet me ardhe deri te fuqia (mendimi jem o, qysh ka thone kupa kush ka problem munet me ju drejtu kushtetutes e jo me mu kap per peci, ju falemnderit ne mirekuptim)
rrespekti per fe, bohet kur secili e man fen e vet perveti i kryne punt e vete e smirret me ato qfar feje ka kojshia, jo ky e paskan nreq xhamin ma te madhe tash po du edhe une jo ky kishen e paska bo ma te madhe tash po du edhe une jo ky ma kalli libren jo une ja kalla jo ma murr topin jo spom len me lujt. blla blla blla, give me a break
naten

Kujna po don me ja leshu keto fore o tipi ?
Jo ti po edhe ni shkrimtar kunder Islamit i ka bo keto "kuotime" ...

KUSH CITON GJANA JASHT KONTEKSTIT ASHT NJEJT SI ME PROVU ME JETU PA TRU !

Pse nuk po i citon rend ajetet po veq po kcen prej njones ne tjetren ? :D

UNE E DI PSE, SE STE KONVENON E VERTETA SEPSE NE AJETET KURANORE NE VIJIM SQAROHET KOGJA MIRE PUNA E KETYNE FJALVE "KILL" !!!!

PO PO EC SHKO PIJE NI CAJ TE SHPIJA E MOS MU BO KTU KISHEM PO DHO 'TEFSIR' ME RRENA . KURR KURANIN ME DORE NUK E KI PREK !
AS QE E DIN CKA ASHT HUDEJBIJE AS SEN , MARRE DUHET ME TE ARDH !!!

munesh mem plotcu ku jom gabim, je e mirseardhun

perndryshe nuk jom une aj qe duhet me i ardhe marre tu i pas parasysh shprehjet e tua :D
Letra
Posts: 63
Joined: Sun Jan 08, 2012 2:51 am

Re: Prifti Terry Jones miratoi djegien e “Kur’anit”

Post by Letra »

sa injoranti...
Post Reply