Koincidencat.

Moderators: Beka Floyd, bg82, username

User avatar
Evermore
Posts: 4094
Joined: Sun Sep 07, 2008 10:23 pm
Location: Atlas Air

Koincidencat.

Post by Evermore »

Koincidencat ndodh që të prekin jetën e kujtdo në një moment të caktuar. Disa janë të vogla e të parëndësishme, por ka disa që na tërheqin vëmendjen më shumë se zakonisht.

Një prej këtyre është rasti kur mendojmë për dikë që s’e kemi parë prej shumë kohësh dhe disa momente më vonë rastis që ai person të na telefonojë ose të na shfaqet papritur përpara në rrugë.

Studiuesit janë shpjegime të ndryshëm për koincidencat. Sidoqoftë, bota është e mbushur me rastësi nga më të çuditshmet që shkojnë tej perceptimit tonë mbi atë që mund të ketë ndodhur.

Një prej koincidencave më të famshme, e cila qarkullon prej vitesh është ajo mes dy presidentëve amerikanë, Lincoln dhe Kennedy, të cilët kanë jetuar në një distancë kohore prej 100 vitesh nga njëri tjetri.

Emrat e të dyve kanë nga shtatë shkronja, të dy janë vrarë ditën e premte ndërkohë që ishin të ulur pranë bashkëshorteve të tyre, njëri në teatrin Ford ndërsa tjetri në një makinë Ford e kështu me radhë. Një koincidencë tjetër mjaft interesante është ajo e dy vëllezërve binjakë. Vëllezërit binjakë, Jim Lewis dhe Jim Springer u ndanë që në lindje dhe u adoptuan nga familje të ndryshme.

Të dyja familjet ua vunë emrat James. Dy djemtë u rritën pa e njohur njëri-tjetrin, por të dy u morën me zdrukthëtari dhe të dy u martuan me gra që quheshin Linda. Të dy sollën në jetë djem dhe njëri e quajti James Alan të birin, ndërsa tjetri James Allan. Binjakët gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra të tjera, të dyja të quajtura Betty. Dhe të dy kishin nga një qen me emrin Toy.

Apo siç është rasti i një bebeje që ra dy herë nga e njëjta dritare dhe të dyja herët mbi të njëjtin person që po kalonte në të njëjtën rrugë si një vit më parë. “Tirana Observer” boton 15 koincidenca të çuditshme e interesante njëkohësisht që kanë tërhequr vëmendjen e studiuesve dhe njerëzve që i shohin ato nga pikëpamja e kuriozitetit.

1. Koincidencë historike

Thomas Jefferson dhe John Adams janë dy prej themeluesve të shtetit amerikan. Jefferson hartoi Deklaratën e Pavarësisë e më pas ia tregoi atë Adams, i cili (bashkë me Benjamin Franklin) ndihmoi në redaktimin dhe përfundimin e saj. Kongresi Kontinental e miratoi dokumentin më 4 korrik 1776. Për çudi, edhe Jefferson edhe Adams vdiqën në të njëjtën ditë, 4 korrik 1826, 50 vite pas nënshkrimit të Deklaratës së Pavarësisë.

2. Zbulimi i hotelit

Në vitin 1953, reporteri televiziv Irv Kupcinet ishte në Londër për të kurorëzimin e Elizabetës II. Në një prej sirtarëve të dhomës së tij në hotelin “Savoy” ai gjeti disa objekte që i përkisnin personit me emrin Harry Hannin. Hannin, një yll basketbolli ishte mik i Kupcinet. Dy ditë më vonë, Kupcinet mori një letër nga Hannin, i cili i shkruante se kur kishte qëndruar në hotelin “Meurice” në Paris kishte gjetur në një sirtar një kravatë me emrin e Kupcinet mbi të.

3. Taksia

Në vitin 1975 një person po ecte me motoçikletë në Bermuda, kur u përplas nga një taksi dhe humbi jetën. Ngjarja do të përsëritej një vit më vonë fatkeqësisht. Vëllai i këtij personi humbi jetën në të njëjtën mënyrë. Në fakt ai po udhëtonte me të njëjtën motoçikletë. Dhe ngjarja bëhet akoma më e çuditshme pasi ishte i njëjti shofer taksie që kishte aksidentuar të vëllain e viktimës së radhës dhe në taksi ndodhej i njëjti pasagjer që ishte herën e parë.

4. Bubuzheli i artë

Carl Jung shkruan në “Strukturën dhe dinamikën e psikikës”: “Një grua e re, të cilën po e trajtoja, pa në një moment kritik në ëndërr një bubuzhel të atë. Ndërkohë që ajo po më tregonte ëndrrën unë isha me kurriz nga dritarja. Papritur dëgjova një zhurmë pas meje. Kur u ktheva pashë një insekt fluturues që po përplasej pas xhamit. Hapa dritaren dhe e kapa insektin në ajër ndërsa po fluturonte. Ishte analogjia më e afërt e bubuzhelit të artë”.

5. Hakmarrja

Në vitin 1883, Henry Ziegland u nda nga e dashura e tij, e cila si pasojë e tronditjes kreu vetëvrasje. Vëllai i saj e ndoqi pas Ziegland dhe i qëlloi me armë zjarri. Duke menduar se e kishte vrarë ai kreu menjëherë vetëvrasje. Në fakt, Ziegland nuk vdiq pasi plumbi i lëndoi fytyrën dhe shkoi e u ngul në një pemë. Vite më vonë, Ziegland vendosi të priste pemën, ku ishte plumbi. Ngaqë pema ishte e madhi ai vendosi dinamit, por gjatë shpërthimit plumbi doli nga trungu dhe e goditi Ziegland në kokë.

6. Binjakët

Vëllezërit binjakë, Jim Lewis dhe Jim Springer u ndanë që në lindje dhe u adoptuan nga familje të ndryshme. Të dyja familjet ua vunë emrat James. Dy djemtë u rritën pa e njohur njëri-tjetrin, por të dy u morën me zdrukthëtari dhe të dy u martuan me gra që quheshin Linda. Të dy sollën në jetë djem dhe njëri e quajti James Alan të birin, ndërsa tjetri James Allan. Binjakët gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra të tjera, të dyja të quajtura Betty. Dhe të dy kishin nga një qen me emrin Toy.

7. Anthony Hopkins dhe momenti i duhur

Aktori i njohur Anthony Hopkins mori një rol të filmit “Vajza nga Petrovka” e autorit George Feifer, më 1973. Ai shkoi në disa librari të Londrës për të blerë librin, por s’e gjeti në asnjë vend. Ndërsa priste trenin për t’u kthyer në shtëpi ai e gjeti librin e harruar aty. Pasi hapi kopertinën, ai zbuloi si ishte kopja personale e autorit, i cili ia kishte dhënë borxh një miku. Hopkins ia ktheu librin autorin, kur ai vizitoi sheshin i xhirimeve disa muaj më vonë.

8. Koincidence fotografike


Një nënë gjermane, e cila fotografoi djalin e saj të mitur më 1914 la filmin në një dyqan në Strasburg. Por filloi lufta dhe gruaja nuk mundi të kthehej në Strasburg për të marrë foton. Dy vite më vonë, ajo bleu një film në Frankfurt për të fotografuar vajzën e sapolindur. Kur filmi u zhvillua, aty u shfaq dhe një figurë tjetër që ishte djali i saj. Filmi i mëparshëm që ajo kishte lënë shumë vite më parë në Strasburg nuk ishte zhvilluar dhe ishte shitur si i papërdorur.

9. Murgu misterioz

Në shekullin e 19-të në Austri, një piktor i quajtur Joseph Aigner tentoi disa herë të vetëvritej. Herën e parë, kur ishte 18-vjeç, një murg i quajtur Capuchin e pengoi, krejt rastësisht. Sërish në moshën 22-vjeçare, i njëjti murg e pengoi të varte veten. Tetë vite më vonë ai u dënua për aktivitet politik, por i njëjti murg ndërhyri për ta shpëtuar. Në moshën 68-vjeçare, Aigner arriti të vriste veten dhe murgu misterioz ishte ai që kreu ceremoninë mortore.

10. Bebja që bie nga dritarja

Në vitin 1930, në Detroid, një njeri i quajtur Joseph Figlock po ecte në një rrugë të qytetit, kur një bebe ra nga një dritare mbi kurrizin e Figlock. As bebja dhe as Figlock nuk pësuan dëmtime. Një vit më vonë, e njëjta bebe ra nga e njëjta dritare e së njëjtës ndërtesë mbi Z.Figlock, teksa ai po kalonte në rrugë. Sërish, as bebja dhe as Joseph Figlock nuk u lënduan.

11. Koincidencë mbretërore

Më 28 korrik mbreti i Italisë Umberto i I-rë, darkoi në një restorant në qytetin e Monzas. Më vonë u zbulua se pronari i restorantit ngjante identik me mbretin. Ai kishte emrin Umberto, bashkëshortja e tij kishte emrin e mbretëreshës dhe restoranti ishte hapur në të njëjtën datë kur Mbreti Umberto i I-rë, ishte celebruar në postin mbretëror. Ditën e nesërme pronari i restorantit që mbante emrin e mbretit, u qëllua për vdekje. Kështu mbeti vetëm një Umberto, mbreti i Italisë.

12. Koincidenca e Edgar Allan Poe

Në shekullin e 19-të, shkrimtari Edgar Allan Poe shkruaji një libër të titulluar “Rrëfenja e Arthur Gordon Pym”. Bënte fjalë për katër të mbijetuar nga një stuhi në det, të cilët pas shumë ditëve në det të hapur vendosën të vrasin dhe të hënë djalin e kabinës të quajtur Richard Parker. Disa vite më vonë në jetën reale, një lundër më emrin “Mignonette” u gjet me katër të mbijetuar, të cilët kishin vrarë dhe ngrënë djalin e kabinës që quhej Richard Parker.

13. Vdekja e binjakëve

Në vitin 2002, dy vëllezër binjakë në moshën 70-vjeçar vdiqën brenda disa orëve njëri pas tjetrit, në dy aksidente të ndryshme në të njëjtën rrugë në veri të Finlandës. Binjaku i parë vdiq kur u godit nga një kamion teksa po ecte me biçikletë në Rahe, 600 kilometra në veri të Helsinkit. Ai vdiq 1.5 kilometra nga vendi, ku u aksidentua vëllai tij. “Kjo është një koincidencë historike, pasi në këtë rrugë madje nuk ndodhin aksidente shpesh”, u shpreh në atë kohë oficerja e policisë, Marja-Leena Huhtala.

14. Fat në poker

Në vitin 1858, Robert Fallon u vra në shenjë hakmarrje nga ata, me të cilët luante poker. Sipas tyre Fallon kishte fituar 600 dollarë në poker pasi kishte bërë me hile. Ato u detyruan të gjenin një njeri tjetër të luante në vend të Fallon. Brenda disa orësh personi i ri kishte bërë 2200 dollarë nga 600 dollarët e Fallon. Në atë kohë mbërriti policia, e cila i kërkoi të riut që ti kthente familjes së Fallon 600 dollarët dhe në atë çast rezultoi se ai ishte vetë djali i Fallon, i cili s’e kishte parë të atin prej 7 vitesh.

15. Libri i fëmijërisë

Kur shkrimtarja amerikane Anne Parrish po kërkonte në libraritë e Parisit në vitin 1920, ajo gjeti një libër që kishte qenë i preferuari i saj në fëmijëri, “Xhek Fros dhe tregime të tjerë”. Ajo e mori librin dhe ia tregoi bashkëshortit duke i shpjeguar sa e kishte dashur kur kishte qenë e vogël. Bashkëshorti e mori librin dhe e hapi, kur pa brenda kopertinës mbishkrimin: “Anne Parrish”. Ishte libri i fëmijërisë se Anne.

- Abraham Lincoln u zgjodh ne kongres me 1846
- John Kennedy u zgjodh ne kongres me 1946

- Abraham Lincoln u zgjodh president me 1860
- John Kennedy u zgjodh president me 1960

Mbiemrat Lincoln dhe Kennedy perbehen nga 7 germa.

Te dy konsiderohen mbrojtesit e medhenj te drejtave te njeriut.

Grate e te dy presidenteve humben femije nderkohe qe banonin ne Shtepine e Bardhe.

Te dy presidentet u vrane me goditje ne koke.

Te dy presidentet pushuan se jetuari dite te merkure.

Sekretaria e Lincoln-it quhej Kennedy.
Sekretaria e Kennedy quhej Lincoln.

U vrane nga "njerez jugore".
Te dy presidentet paten si pasardhes nje "jugor"

Emrat e pasardhesve perbehen nga 7 germa dhe te dy quheshin Johnson.

Andrew Johnson, qe pasoi Lincoln lindi me 1808
Lyndon Johnson, qe pasoi Kennedy lindi me 1908

John Wilkes Booth, qe vrau Lincoln lindi me 1839
Lee Harvey Oswald, qe vrau Kennedy lindi me 1939

Te dy vrasesit njiheshin nga tre emrat e tyre.
Totali i germave te emrave te tyre ishte 15.

Lincoln vdiq ne nje kinema qe quhej "Kennedy"
Kennedy vdiq ne nje makine qe quhej "Lincoln"

John W. Booth iku nga kinemaja dhe u arrestua ne nje ndertese.
Lee H. Oswald iku nga nje ndertese dhe u arrestua ne nje kinema.

Booth dhe Oswald i vrane perpara procesit...

Dhe tani, gjeja me e habitshme...

Nje jave perpara se te vritej, Lincoln ishte me pushime ne Monroe, Maryland.
Nje jave perpara se te vritej, Kennedy ishte "me pushime" me Marilyn Monroe.


1. New York City ka gjithsej 11 germa

2. Afghanistan ka gjthsejë 11 germa.

3. Ramsin Yuseb (Terroristi i cili ka kërcënuar se do t'i shkatrrojë kullat binjake në vitin 1993) poashtu ka gjithsejë 11 germa.

4. George W Bush poashtu ka 11 germa.
Kjo mund të jetë një koinçidencë e thjeshtë, por i ben gjërat më interesante këtu:

1) New York është Shteti i 11-të.

2) Aeroplani i parë i cili është përplasur për kullat binjake ka qenë fluturimi numër 11.

3) Fluturimi numër 11 ka bartur 92 persona (9+2=11).

4) Fluturimi numër 77 i cili po ashtu është përplasur për kullat binjake ka bartur 65 udhëtarë (6+5=11)

5) Tragjedia ka ndodhur me 11 Shtatorë, apo ashtu siqë tani është e
njohur 9/11 (9+1+1=11)

6) Kjo datë është e ngjajshme me numrin e emergjences
së servisit telefonik 911 (9+1+1=11)


Një koinçidencë e plotë ...


1) Numri total i viktimave në avionët e rrëmbyer ka qenë 254 (2+5+4 =11).

2) 11 Shtator-i është dita e 254 me radhë në vitin kalendarik.
Prap kemi (2+5+4=11).

3) Bombardimi i Madridit ka ndodhur me 3/11/2004 (3+1+1+2+0+0+4=11).

4)Tragjedia e Madridit ka ndodhur 911 dite (9+1+1=11) ditë pas incidentit të kullave binjake.

Tani kjo është ajo që gjërat i bën të mbinatyrshme (të frikshme)

Simboli më i njohur për SHBA-të, pas yjeve & shiritave, është Shqiponja.

Vargjet më poshtë janë të marra nga Kurani, libri i shenjte Islamik:

Pasi është e shkruar se një bir Arabie do ta zgjoj Shqiponjën

Frikësuese. Tërbimi i Shqiponjës do të bie mbi tokat e ALLAHUT
përderisa disa popuj të shnderuar në dëshpërim akoma më të kënaqur: për tërbimin e Shqiponjës Frikësuese pastruan tokat e ALLAHUT dhe aty ka pasur PAQE. Ky citat është numër 9.11 nga KURANI.


:o
User avatar
ToxicGirl
Posts: 1405
Joined: Sat Apr 12, 2008 5:14 pm
Location: Belgique
Contact:

Re: Koincidencat.

Post by ToxicGirl »

Evermore wrote:
6. Binjakët

Vëllezërit binjakë, Jim Lewis dhe Jim Springer u ndanë që në lindje dhe u adoptuan nga familje të ndryshme. Të dyja familjet ua vunë emrat James. Dy djemtë u rritën pa e njohur njëri-tjetrin, por të dy u morën me zdrukthëtari dhe të dy u martuan me gra që quheshin Linda. Të dy sollën në jetë djem dhe njëri e quajti James Alan të birin, ndërsa tjetri James Allan. Binjakët gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra të tjera, të dyja të quajtura Betty. Dhe të dy kishin nga një qen me emrin Toy.
e kom pa ne video historin e tyre, shum çudi vallah :/
edhe per koiencidencen e Allan Poe kom ni!
Esht edhe ni liber, nuk um kujtohet autori, qe e ka parathon rastin e Titanikut, edhe numrimin e viktimave e ka dit ><
Mdoket qe libri quhet Titan, nuk jam e sigurt :?

çudi por koincidenc !
cimi_rhcp
Posts: 5040
Joined: Sat Sep 09, 2006 4:00 pm
Location: Capital

Re: Koincidencat.

Post by cimi_rhcp »

shume shume interesant

amo kjo puna e mledhjes se shifrave e seneve te ngjashme osht si obsesion ma shume, se mu munu munesh me gjet shume sene qeshtu me numra qe perputhen.

qeto senet me Lincoln edhe Kennedy um befasun shume. shume interesant (Y)
User avatar
John Lennon
Posts: 4138
Joined: Fri Jan 09, 2009 8:39 am
Location: tu shpija...

Re: Koincidencat.

Post by John Lennon »

cimi_rhcp wrote:shume shume interesant

amo kjo puna e mledhjes se shifrave e seneve te ngjashme osht si obsesion ma shume, se mu munu munesh me gjet shume sene qeshtu me numra qe perputhen.

qeto senet me Lincoln edhe Kennedy um befasun shume. shume interesant (Y)
op edhe mu..
User avatar
Evermore
Posts: 4094
Joined: Sun Sep 07, 2008 10:23 pm
Location: Atlas Air

Re: Koincidencat.

Post by Evermore »

ToxicGirl wrote:
Evermore wrote:
6. Binjakët

Vëllezërit binjakë, Jim Lewis dhe Jim Springer u ndanë që në lindje dhe u adoptuan nga familje të ndryshme. Të dyja familjet ua vunë emrat James. Dy djemtë u rritën pa e njohur njëri-tjetrin, por të dy u morën me zdrukthëtari dhe të dy u martuan me gra që quheshin Linda. Të dy sollën në jetë djem dhe njëri e quajti James Alan të birin, ndërsa tjetri James Allan. Binjakët gjithashtu u divorcuan dhe u martuan me gra të tjera, të dyja të quajtura Betty. Dhe të dy kishin nga një qen me emrin Toy.
e kom pa ne video historin e tyre, shum çudi vallah :/
edhe per koiencidencen e Allan Poe kom ni!
Esht edhe ni liber, nuk um kujtohet autori, qe e ka parathon rastin e Titanikut, edhe numrimin e viktimave e ka dit ><
Mdoket qe libri quhet Titan, nuk jam e sigurt :?


çudi por koincidenc !
- Para së gjithash, anijet kanë pothuajse të njëjtin emër: Titan dhe Titanik.

- Titaniku ishte 882,5 këmbë i gjatë ndërsa Titani 800.

- Të dyja anijet ishin prej çeliku me 3 elika dhe 2 trarë të mëdhenj.

- Të dyja konsideroheshin si të pafundosshme për shkak të ndarjeve ujore: 19 tek Titani dhe 16 tek Titaniku.

- Titani kishte 92 dyer ujore, Titaniku 12.

- Të dyja konsideroheshin fjalë për fjalë "anija më e madhe për pasagjerë që është ndërtuar ndonjëherë".

- Të dyja mund të mbanin deri në 3.000 pasagjerë.

- Titani transportonte 3.000, ndërsa Titaniku 2.235.

- Titaniku kishte 66.000 tonelata vëllim uji të zhvendosur, Titani 45.000 të tilla

- Të dyja anijet kishin shumë pak varka shpëtimi: 20 Titaniku dhe 24 Titani.

- Titaniku udhëtonte me 22.5 nyje kur u përplas me ajzbergun, Titani me 25 nyje.

- Të dyja anijet e filluan udhëtimin e tyre në muajin prill.

- Të dyja u përplasën me një ajzberg dhe të dyja në mesnatë.

- Titaniku udhëtonte në qiell të hapur pa hënë, ndërsa Titani me mjegull të ndriçuar nga hëna.

- Të dyja anijet u fërkuan me ajzbergun në anën e djathtë të përparme.

- Të dyja përshkonin vijën që lidh New Yorkun me Anglinë.

- Për Titanikun ishte udhëtimi i parë i inaugurimit nga Anglia për në New York, ndërsa Titani përshkontedrejtimin e kundërt për herë të tretë.

- Të dyja anijet ishin pronë e një kompanie britanike me qendër në Liverpul.

- Në tragjedinë e Titanikut humbën jetën 1.520 pasagjerë, ndërsa tek Titani 3.000.


Ndoshta kjo listë e detajuar mund të duket pak e mërzitshme, por është e domosdoshme dhe e paevitueshme për të krijuar një ide rreth këtyre "koincidencave" shumë të çuditshme. Megjithatë, me një shikim të shpejtë duket qartë se numri i dallimeve mes dy anijeve dhe ndërmjet imagjinares dhe realitetit është më i vogël se ai i ngjashmërive.
Agonn.
Posts: 1668
Joined: Mon Oct 20, 2008 3:15 pm

Re: Koincidencat.

Post by Agonn. »

ueeeee :o
Zank1ce
Posts: 1750
Joined: Sat Oct 08, 2005 3:19 am
Location: 0290/70000

Re: Koincidencat.

Post by Zank1ce »

Far koinqidentaSh.
User avatar
Her!
Posts: 1261
Joined: Fri Jul 04, 2008 7:00 pm

Re: Koincidencat.

Post by Her! »

Kjo puna e kullave tashma dihet kjart qysh e tek.
Amo qeto tjerat mkan lon speechless :o
User avatar
Evermore
Posts: 4094
Joined: Sun Sep 07, 2008 10:23 pm
Location: Atlas Air

Re: Koincidencat.

Post by Evermore »

Sidomos puna e Kennedy-t edhe Lincoln-it :o
User avatar
Her!
Posts: 1261
Joined: Fri Jul 04, 2008 7:00 pm

Re: Koincidencat.

Post by Her! »

auuuu shumee. Amo mos harro qe jon sene t'planifikume qysh moti, tek tash jon dekodu.

Mun t'fol LumiU ulurima per kit pune dite e nate :P
User avatar
Her!
Posts: 1261
Joined: Fri Jul 04, 2008 7:00 pm

Re: Koincidencat.

Post by Her! »

Ta kallxoj edhe ni 'koincidence' tjeter une.

hin n'Paint edhe zgjedhe opcionin A(tekst me shkrujt), fontin WingDings edhe shkruje me t'medha Q33 NY

ka me t'dal qikjo:
Image
User avatar
The Green
Posts: 4079
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:59 pm

Re: Koincidencat.

Post by The Green »

Lexo me poshte dhe shiko cfare llogaritjesh kane bere, interesant.
Vërtetë aktualisht është shumE tronditëse!! (Sidomos pjesa e fundit, por lexoje së pari të tëren)
1. New York City ka gjithsej 11 germa
2. Afghanistan ka gjthsejë 11 germa.
3. Ramsin Yuseb (Terroristi i cili ka kërcënuar se do t'i shkatrrojë kullat binjake në vitin 1993) poashtu ka gjithsejë 11 germa.
4. George W Bush poashtu ka 11 germa.
Kjo mund të jetë një koinçidencë e thjeshtë, por i ben gjërat më interesante këtu:
1) New York është Shteti i 11-të.
2) Aeroplani i parë i cili është përplasur për kullat binjake ka qenë fluturimi numër 11.
3) Fluturimi numër 11 ka bartur 92 persona (9+2=11).
4) Fluturimi numër 77 i cili po ashtu është përplasur për kullat binjake ka bartur 65 udhëtarë (6+5=11)
5) Tragjedia ka ndodhur me 11 Shtatorë, apo ashtu siqë tani është e njohur 9/11 (9+1+1=11)
6) Kjo datë është e ngjajshme me numrin e emergjences së servisit telefonik 911 (9+1+1=11)
Një koinçidencë e plotë apo jo??:
1) Numri total i viktimave në avionët e rrëmbyer ka qenë 254 Dmth (2+5+4 =11).
2) 11 Shtator-i është dita e 254 me radhë në vitin kalendarik. Prape kemi (2+5+4=11).
3) Bombardimi i Madridit ka ndodhur me 3/11/2004 (3+1+1+2+0+0+4=11).
4)Tragjedia e Madridit ka ndodhur 911 (9+1+1=11) ditë pas incidentit të kullave binjake.
Tani kjo është ajo që gjërat i bënë të mbinatyrëshmë (të frikëshme):
Simboli më i njohur për SHBA-të, pas yjeve & shiritave, është Shqiponja.
Vargjet më poshtë janë të marrura nga Kurani, libri i shenjët Islamik:
'Pasi që është e shkruar se një bir Arabie do ta zgjoi Shqiponjën Frikësuese. Tërbimi i Shqiponjës do të bie mbi tokat e ALLAHUT përderisa disa popuj të shëndruar në dëshprim akoma më të kënaqur: për tërbimin e Shqiponjës Frikësuese pastruan tokat e ALLAHUT dhe aty ka pasur PAQE.
Ky citat është numër 9.11 nga KURANI.Akoma nuk jeni të bindur për këtë? ?!
Provojeni këte dhe shikoni se si do të ndjeheni pastaj. Mua më janë ngritur flokët përpjetë nga kjo:
Hapeni Microsoft Word dhe bëni si më poshtë:
1. Shkruani me të mëdha Q33 NY.
Ky ka qenë numri i fluturimit të avionit të parë që ka goditur kullat binjake.
2. Selektojeni këte:- Q33 NY
3. Shëndrojeni shkrimin në madhësinë 48.
4. Shëndrojeni shkrimin actual në WINGDINGS dhe do të fitoni një pamje
User avatar
V | a G r a
Posts: 12726
Joined: Tue Oct 19, 2004 5:31 am
Location: Pr!sht!n
Contact:

Re: Koincidencat.

Post by V | a G r a »

Koincidenca osht vet kodi ... !
User avatar
bett
Posts: 3782
Joined: Mon Nov 26, 2007 7:21 pm
Location: Killadelphia

Re: Koincidencat.

Post by bett »

shum interesant
qata me 9/11 e kom dit amo mum qudit shum puna e presidentevee ke :o :o
User avatar
David Gilmour
Posts: 5122
Joined: Sun Sep 09, 2007 9:05 am
Location: Prizren
Contact:

Re: Koincidencat.

Post by David Gilmour »

Evermore wrote:
5. Hakmarrja

Në vitin 1883, Henry Ziegland u nda nga e dashura e tij, e cila si pasojë e tronditjes kreu vetëvrasje. Vëllai i saj e ndoqi pas Ziegland dhe i qëlloi me armë zjarri. Duke menduar se e kishte vrarë ai kreu menjëherë vetëvrasje. Në fakt, Ziegland nuk vdiq pasi plumbi i lëndoi fytyrën dhe shkoi e u ngul në një pemë. Vite më vonë, Ziegland vendosi të priste pemën, ku ishte plumbi. Ngaqë pema ishte e madhi ai vendosi dinamit, por gjatë shpërthimit plumbi doli nga trungu dhe e goditi Ziegland në kokë.
:shsmile: :shsmile: :shsmile: :shsmile: hahahha qfar koiqidence
Post Reply