Avatari i antarit
User

Leendaa

Poste

16

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Nëntor 14, 2007 8:59 pm

Rruzulli toksor mund te ketë qene nje top bore.....

nga Leendaa » E Shtunë Nëntor 17, 2007 2:05 pm

Sipas një hipoteze të re të quajtur Tokë Topbore (Snowball Earth) para rreth 600 miljon vjetësh i tërë planeti ynë ka qenë i mbuluar me shtresa të mëdha akulli dhe bore. Jeta që në atë kohë ishte akoma në formën e mikroorganizmave ka kaluar krizën e saj më të madhe dhe ka qenë pranë zhdukjes.

Kjo teori është zgjidhje e një sërë paradoksesh të mistershme që kanë ngacmuar shkencëtarët për një kohë të gjatë.

Para 750 deri 580 milionë vjetësh duket që ka pasuar në mënyrë të përkohëshme glaciere në tërë botën, edhe në vendet tropikale.
Në atë kohë dielli ka qenë më i dobët se sot dhe rrezet e tij të dobëta nuk përcilleshin brenda tokës por reflektoheshin nga shtresat e akullit që zinin kështu gjithnjë e më tepër vend deri sa arritën në ekuator dhe i tërë Rruzulli i parë nga kozmosi i ngjante një topi bore.
Temperatura në sipërfaqe duhet të ketë qenë rreth minus 50 gradë. Në një ngricë të tillë nuk mund të përfytyrohet të ketë jetë prandaj shumë vetë kanë dyshuar mbi vërtetësinë e kësaj hipoteze.

Por sot dihet që disa organizma jetojnë pranë burimeve të nxehta në fund të detit dhe gjeologu Paul Hoffman pranë Universitetit Harvard bashkë me kolegët e tij thonë se ka qenë në mjedise të tilla që jeta në rruzullin tokësor arriti t´ia dalë mbanë kësaj periudhe kritike.

Kështu Toka ka qenë mbuluar për 10 milionë vjet të tëra deri kur aktiviteti vullkanik i përmasave të mëdha e ndryshoi gjendjen rrënjësisht.
Atëherë akulli u shkri dhe temperaturat shkuan në krahun e kundërt pra plus 50 gradë.

Hoffman dhe kolegët e tij mendojnë se e njëjta dukuri mund të jetë përsëritur nga një deri në tre herë. .......
.
Avatari i antarit
User

Cyborg

Poste

388

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Shtator 13, 2007 1:24 pm

Vendodhja

Peaceful World

Re: Rruzulli toksor mund te ketë qene nje top bore.....

nga Cyborg » E Shtunë Nëntor 17, 2007 3:10 pm

ku na ishe ma heret mer ti,, forumit i duhen ksi far shkenctar te njohur shqiptar me permasa botrore... :lol:
Avatari i antarit
User

Dr.Green

Poste

1003

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 28, 2007 10:13 am

Vendodhja

Istog

Re: Rruzulli toksor mund te ketë qene nje top bore.....

nga Dr.Green » E Djelë Dhjetor 09, 2007 3:56 pm

Shum Imagjinare bre diqyshshshshhssh........


Up The Fucking Irons...
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

Re: Rruzulli toksor mund te ketë qene nje top bore.....

nga AciDiuS » E Djelë Dhjetor 09, 2007 6:18 pm

jo more prej plastelinit :shsmile:
Avatari i antarit
User

Hosefinë

Grada

Moderator

Poste

2380

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Tetor 30, 2006 3:54 pm

Vendodhja

World

Re: Rruzulli toksor mund te ketë qene nje top bore.....

nga Hosefinë » E Djelë Dhjetor 09, 2007 6:30 pm

Bonbonjer u kon.
Avatari i antarit
User

6POUNDER

Poste

6924

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Enjte Korrik 27, 2006 12:24 am

Vendodhja

Prizren, the Greater Albania

Re: Rruzulli toksor mund te ketë qene nje top bore.....

nga 6POUNDER » E Hënë Dhjetor 10, 2007 12:25 am

edhe une jom kane nifar vakti lejlek po tash jom bo njeri, nejse hala krejt njeri sjom bo sa duhet
Avatari i antarit
User

Dr.SkaL.

Poste

1119

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Prill 21, 2007 1:03 pm

Vendodhja

Khazad Dum

Re: Rruzulli toksor mund te ketë qene nje top bore.....

nga Dr.SkaL. » E Martë Janar 06, 2009 11:13 pm

hajde beka_floyd_vrejtje_dhenes ku je !! e dhiten temen meniher :P


pertemen:

osht njo nder teorite per zhvillimin e jetes ne toke!

osht kjo se jeta ka fillu ne akull dhe tjetra ne ujra te nxehta!!

btw: toka qdo 100 000 vjet mbushet me bor! Ice Age!!

pershkak edhe levizjeve vertikale qe i ban toka, edhe i largohet diellit qdo 100 000 vjet

tpresum Ethos qka po na thet per ket tem se kish njohuri kogjo shum per kto sene :P
Avatari i antarit
User

cowboy

Poste

9497

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Gusht 16, 2004 12:53 pm

Vendodhja

Sweet Home Hell

Re: Rruzulli toksor mund te ketë qene nje top bore.....

nga cowboy » E Martë Janar 06, 2009 11:27 pm

shum Dokumentara kom pa, dhe ka pas Krijime te ndryshme per Boten s'po di ciles me i besu, por t'gjitha kto jon interesante per krijimin e botes...se do e do qe i shoh thjesht thojn e ka kriju Allahu pa kurfar shpjegimi e bajn, kshtu qe kom pa Dokumentara te ndryshem per krijim e Botes...presim prej Etheosit me tregu najsen :D

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron