Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.

Moderators: Beka Floyd, SadButTrue, bg82, adela

Locked
User avatar
lumiu
Posts: 1161
Joined: Sun Nov 25, 2007 2:42 pm
Location: ku po thu hajt ?

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by lumiu »

portnoy wrote:hajt tash po ta baj qefin!m
Mire pse bash zorra qorre(tlutna shume,nese se din munesh me kalu pytjen,e jo me deviju nqasi mnyre brutalle) ,pse qashtu u kriju!Nashta sasht kane zoti qaq projektant i mire e ,mesiguri i ka harru "llajerat" kall,ata te zorres qorre !
Per qudi zoti i krijoj qato kafsh qashtu qkllap!

Ne asnjanen pytje ski dhane pergjigjje te arsyshme!
Qysh klima qka je tu fol,pse bash ngjyren e bardh?Pse likuren ma te trash?
E sa per kalin e shume kafsh tjera,huh no coment qfare pergjigjje mki kthy!

T'lutna shume mu pergjigj nqato pytje qe i baj une,e nese ski mos cito!


@moderatort
Nese e shihni qe e ka bo pergjigjjen ne baze te pytjeve lene qashtu nese jo ,shlyni postimet e atynve qe japin pergjigj'je tjeter.Sdi sa lejohet ktu provokimi i antarve?
flm!
1.Me pas tendence une me deviju temen, nuk shkruj hiq. Shanca teorike me deviju temen une ska. Amo hiq absolutisht. Kush e ka deviju temen deri qitash u pa, po nejse. Zorra e qorre apo Appendicitis e ka rolin e bajameve, pra t'sistemit imunitar. Nuk osht zorra e qorre e pavlere e per qata nuk bon me menu qe largimi i sajna prej trupi me operim nenkupton qe ajo ska kurfar funksioni. Pi vet faktit qe ka Limfocite n'to, vijna n'perfundim qe ajo ni rol e ka. Mas shumti rol ka te fmit deri n'moshen 3 vjeçare e masnej i zbehet roli se limfocite ka edhe n'pjese tjera t'trupit. Ama kjo perkon me Ligjin e Dyte t'Termodinamikes qe thot qdo send shkon drejt entropise e jo me evolucionin...fundja edhe vet njeriut kur ti vjen vakti vdes... Zorra qorre ton jeten e mbron njerin prej infeksioneve t'zorres t'trash. Ama nese ndodh deri te dhezja ose deri te pelcitja qatehere ndodh largimi me operim. Po krejt poenta e pytjes teme ma heret konsistoj n'faktin, QKA KA T'BOJ ZORRA E QORRE ME EVOLUCION ?

Po shihet edhe kompleksiteti i zorres qorre, prandaj krjimi, roli dhe funksioni i sajna jon reproduksion i KRIJIMIT INTELEGJENT. Jo i EVOLUCIONIT. Nuk osht marrja e ni organi si shembull, modus qe sherben me vertetu evolucionin. Evolucioni vertetohet veq me 3 shembuj konkret, besom, teper seriozisht n'menyre shkencore po ta thom : Nepermjet 1."Formave kalimtare", nepermjet 2. Deshmimit t'mutacioneve t'sukseshme edhe 3. Nepermjet deshmimit t'aktit t'lindjes t'jetes n'toke. .Seriozisht po t'thom qe vet evolucionistat punojn n'qit drejtim. Investigimet e tyne e jon n'qit drejtim. Kshtu qe Appendicitisi i takon domenit t'anatomise apo mjeksise edhe nese pyten mjekt/anatomistat per gjenezen e zorres qorre, osht e palogjikshme me prit spjegim evolucionist prej tyne, perpos se spjegim kreacionist.

2.Tek qashtja e arushave. Arushat e kan lekuren e trashe si rezulltat i kreacionit intelegjent per me ju pershtat KUSHTEVE KLIMATIKE. Shume fatekeqsisht apet pom duhet me perserit qit sen. Sepse kur i perdor termat "ftoft, "nxeht" "temperature e volitshme" kta terma perjashtohen prej domenit evolucionist. Kta terma kan t'bojn ekskluzivisht me klimen. E tash...

Image

Jo krejt arushat e vendeve t'ftofta e kane NGJYREN E BARDHE. Shkencerisht osht e vertetume qe nese arusha shikohet mire vrehet qe lekura e saj, nuk osht PURO E BARDHE. Spo thom per sfontin e leshit t'zi qe e ka, po per qato kimet e hinta, edhe do tjera me naunca t'kafta qe i ka. Kjo osht si rezultat i DJERSITJES t'arushes. E djersitja e arushes osht si rezultat i temperatues + 40e ma shume grad celsius qe mbizotron n'trupin e saj, edhe i sasive t'mdhaja yndyrore qe mbart ajo, faktore qe ndikojn n'ndryshim e ngjyres t'lekures. Pra arusha mundet me jetu n'vise t'ftofta sepse mrena mbart temerature prej + 40 e ma shume gradve. Kjo osht ni PERSHTATSHMI KREACIONISTE, e jo rezultat evolutiv. Po ta perseriti qe evolucioni nuk trajtohet n'kto kondita, amo nejse osht hera e dyte qe jom tu elaboru per ni domen krejt tjeter...

Nese flasim per arushat n'kontekst evolutiv, atehere fakte duhesh me kerku tu u bazu n'qato 3 komponentet qe i permena ma nalt...me gjet naj "forme kalimtare" t'arushave, me gjet naj mutacion t'arushave, edhe me spjegu origjinen e arushave...veq qishtu munem me fol n'domen evolutiv, tjerat jon devijime...E konkludim i evolucionistave osht qe arushat kan jetu n'uje edhe kane kriju balena, tash nalu logjiko n'kit drejtim...

3.. Tek qashtja e kalit. Ti si evolucionist nuk duhesh me ironizu konkludimin e vet t'evolucionistave qe kali ka evolu prej NI FORME PASRENDESE E NI MODELI T'DHELPNES, ashtu me ni "no comment".Nuk osht ky sen qe une e qita prej vetit, po vet KONKLUDIM I DARWINISTAVE. Nese osht hera e pare qe pe nin, atehere ai osht problem tjeter, ama ky osht konkludimi i vet evolucionistave...kshtu qe ti nese thu "no comment", atehere apet po bjen n'gracken e kreacionizmit....?!

Image

Per fund, po ti perseris prap 3 standardet t'vet evolucionistave per debat : 1. Origjina e ni specieje (deshmimi i saj), 2."Format Kalimtare" edhe 3.Mutacionet...(qito i ki si kusht mi rrespektu n'debat, t'lutna...sepse osht hera e dyte qe pom bjen me elaboru per ni domen krejt tjeter qe ska t'boj me evolucionin)...

Tung.
Last edited by lumiu on Sat Apr 04, 2009 1:54 am, edited 7 times in total.
User avatar
Hosefinë
Moderator
Posts: 2116
Joined: Mon Oct 30, 2006 3:54 pm
Location: World

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by Hosefinë »

portnoy wrote:hajt tash po ta baj qefin!m
Mire pse bash zorra qorre(tlutna shume,nese se din munesh me kalu pytjen,e jo me deviju nqasi mnyre brutalle) ,pse qashtu u kriju!Nashta sasht kane zoti qaq projektant i mire e ,mesiguri i ka harru "llajerat" kall,ata te zorres qorre !
Per qudi zoti i krijoj qato kafsh qashtu qkllap!

Ne asnjanen pytje ski dhane pergjigjje te arsyshme!
Qysh klima qka je tu fol,pse bash ngjyren e bardh?Pse likuren ma te trash?
E sa per kalin e shume kafsh tjera,huh no coment qfare pergjigjje mki kthy!

T'lutna shume mu pergjigj nqato pytje qe i baj une,e nese ski mos cito!


@moderatort
Nese e shihni qe e ka bo pergjigjjen ne baze te pytjeve lene qashtu nese jo ,shlyni postimet e atynve qe japin pergjigj'je tjeter.Sdi sa lejohet ktu provokimi i antarve?
flm!

Portnoy,
Ki qit pytje ki prit pergjigje.Mnyra qysh njerzt i qasen/e kuptojn/pergjigjen/perceptojn pytjet&temat jon tndryshme.Tash qofse prej kandit tond s'o pergjigj'ja e konvenume/parapame/e sakt me perfundu postimi i Fshim a?
Frankly Spo shoh provokime.

Lopirate&Muk postimet jashta temes jon fshi.Pm-at qe ja dergoni njoni tjetrit me permbajte ofenduse spom doken sen qe kishin mujt me kontribu n'Teori te Evolucionit.

IN n'TEME pls !
User avatar
TheForgotten
Administrator
Posts: 3097
Joined: Sun Feb 06, 2005 7:39 pm
Location: LOSTpedia
Contact:

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by TheForgotten »

portnoy wrote:Ok ,pasi qe ju dini ma shume!Edhe na jem jo mire te informum per ket teori po jau baj do pytje pra:
1.Pse bash Arusha e bardh jeton ne vendet e ftofta edhe me bor?
2.Pse njerzt me likure ma te zez jetojn ne vendet me te nxehta e jo ato te ftohta?
3.Pse zorra qorre quhet organ i rudimentum?
4.Pse kali e ka gishtin e kames te rudimentum?
5.Pse na me shku ne vende shume te ftofta smujna mi qendru te ftohtit,e pse ata ne vise me te ftofta me ardh ktu smunen mi qendru te nxehtit?
krejt qeto njeri mundesh me i rrumbullaksu si ndikim i kushteve klimatike qe kjo e fundit nuk ka t'boj kurgjo me evolucion. esenca kryesore e evolucionit osht kalimi prej ni forme ne form tjeter permes mutacioneve edhe seleksionimit natyror sen qe pre asnjonen nuk ki deri tash argument faktik qe ta deshmon ket sen.
per fund, nuk ki nevoj me i marr ngat zemres, kurkush nuk osht ka t'thot me ju bind me zor, por mjafton me i lexu me vemendje edhe me ni logjik shendosh, krejt kan kuptim.
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by Muki »

Hosefinë wrote:
portnoy wrote:hajt tash po ta baj qefin!m
Mire pse bash zorra qorre(tlutna shume,nese se din munesh me kalu pytjen,e jo me deviju nqasi mnyre brutalle) ,pse qashtu u kriju!Nashta sasht kane zoti qaq projektant i mire e ,mesiguri i ka harru "llajerat" kall,ata te zorres qorre !
Per qudi zoti i krijoj qato kafsh qashtu qkllap!

Ne asnjanen pytje ski dhane pergjigjje te arsyshme!
Qysh klima qka je tu fol,pse bash ngjyren e bardh?Pse likuren ma te trash?
E sa per kalin e shume kafsh tjera,huh no coment qfare pergjigjje mki kthy!

T'lutna shume mu pergjigj nqato pytje qe i baj une,e nese ski mos cito!


@moderatort
Nese e shihni qe e ka bo pergjigjjen ne baze te pytjeve lene qashtu nese jo ,shlyni postimet e atynve qe japin pergjigj'je tjeter.Sdi sa lejohet ktu provokimi i antarve?
flm!

Portnoy,
Ki qit pytje ki prit pergjigje.Mnyra qysh njerzt i qasen/e kuptojn/pergjigjen/perceptojn pytjet&temat jon tndryshme.Tash qofse prej kandit tond s'o pergjigj'ja e konvenume/parapame/e sakt me perfundu postimi i Fshim a?
Frankly Spo shoh provokime.

Lopirate&Muk postimet jashta temes jon fshi.Pm-at qe ja dergoni njoni tjetrit me permbajte ofenduse spom doken sen qe kishin mujt me kontribu n'Teori te Evolucionit.

IN n'TEME pls !
1.Une nuk ja ktheva PM-n,se skom i kategorise tina.
2.Spom vyn sen me kontribu ne teori te tille pasi nuk e konsideroj te vertete a nashta deshte me thon ne kete teme :P .
3.PM e bona publike bash per me tregu nivelin e qatin lopirate qe pe devijon temen edhe me kontribu qe tema me kon e paster.
A m'kuptove qitash ?
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by AciDiuS »

TheForgotten wrote:
portnoy wrote:Ok ,pasi qe ju dini ma shume!Edhe na jem jo mire te informum per ket teori po jau baj do pytje pra:
1.Pse bash Arusha e bardh jeton ne vendet e ftofta edhe me bor?
2.Pse njerzt me likure ma te zez jetojn ne vendet me te nxehta e jo ato te ftohta?
3.Pse zorra qorre quhet organ i rudimentum?
4.Pse kali e ka gishtin e kames te rudimentum?
5.Pse na me shku ne vende shume te ftofta smujna mi qendru te ftohtit,e pse ata ne vise me te ftofta me ardh ktu smunen mi qendru te nxehtit?
krejt qeto njeri mundesh me i rrumbullaksu si ndikim i kushteve klimatike qe kjo e fundit nuk ka t'boj kurgjo me evolucion. esenca kryesore e evolucionit osht kalimi prej ni forme ne form tjeter permes mutacioneve edhe seleksionimit natyror sen qe pre asnjonen nuk ki deri tash argument faktik qe ta deshmon ket sen.
per fund, nuk ki nevoj me i marr ngat zemres, kurkush nuk osht ka t'thot me ju bind me zor, por mjafton me i lexu me vemendje edhe me ni logjik shendosh, krejt kan kuptim.

shpend mu veq ni sen mshtin me besu pjesrisht deri dikun ne evolucion tu e mar parasysh qe vet universi evoulon , toka krejt e dim qe o kon veq ni "top" i zjermit prej zjermit jem ku jem na skem ardhe ktu prej jasht universit na qitu jem kriju jem pjes e tina .
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by portnoy »

TheForgotten wrote:
portnoy wrote:Ok ,pasi qe ju dini ma shume!Edhe na jem jo mire te informum per ket teori po jau baj do pytje pra:
1.Pse bash Arusha e bardh jeton ne vendet e ftofta edhe me bor?
2.Pse njerzt me likure ma te zez jetojn ne vendet me te nxehta e jo ato te ftohta?
3.Pse zorra qorre quhet organ i rudimentum?
4.Pse kali e ka gishtin e kames te rudimentum?
5.Pse na me shku ne vende shume te ftofta smujna mi qendru te ftohtit,e pse ata ne vise me te ftofta me ardh ktu smunen mi qendru te nxehtit?
krejt qeto njeri mundesh me i rrumbullaksu si ndikim i kushteve klimatike qe kjo e fundit nuk ka t'boj kurgjo me evolucion. esenca kryesore e evolucionit osht kalimi prej ni forme ne form tjeter permes mutacioneve edhe seleksionimit natyror sen qe pre asnjonen nuk ki deri tash argument faktik qe ta deshmon ket sen.
per fund, nuk ki nevoj me i marr ngat zemres, kurkush nuk osht ka t'thot me ju bind me zor, por mjafton me i lexu me vemendje edhe me ni logjik shendosh, krejt kan kuptim.
E kjo dmth?
Ku permenen kushtet klimatike , po atehere ku hin persgjedhja natyrore ?Edhe pershtatshmeria?
Une e respektoj qdo postim ,ama nuk asht nrregull mu pergjigj n'mnyra tjera tu mos pas pergjigj'je!
Se qdo sen nuk ka ndodh veq me n1 sec ,se sna lejon logjika me pranu!Une me ket teori spo du me thane qe zoti nuk egziston...Me kqyre ka ni projeksion tjeter ,krejt njerz jemi edhe se kemi larg me besu dikun.Po na besojm se skem fuqi me menu per ma shume,bota ka evulu ma shume se na per qat arsye edhe se dim se a ka apo ska zot!
Une ne qat "Zotin" e dove qetu nuk besoj!As nuk i tham mos beso,une e kam menimin tem ,ti tanin!
flm.
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by portnoy »

@lumiu
E sa per ty ,une ma nuk diskudoj me ty!Jo qe per diqka po e di qe me ty muj me fol 24 ore debati ka me shku njejt!

p.s
Une psh foli per zorren qorre ,ti ja nis fol per fosile!Une foli per gishtine e rudimentum te kalit ,ti fol per fosilet qka i kane gjet(e kali ki npazar)!Une foli per pershtatshmerine ti mfol per klimen!

Nejse menimi yt asht!
User avatar
lumiu
Posts: 1161
Joined: Sun Nov 25, 2007 2:42 pm
Location: ku po thu hajt ?

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by lumiu »

portnoy wrote:@lumiu
E sa per ty ,une ma nuk diskudoj me ty!Jo qe per diqka po e di qe me ty muj me fol 24 ore debati ka me shku njejt!

p.s
Une psh foli per zorren qorre ,ti ja nis fol per fosile!Une foli per gishtine e rudimentum te kalit ,ti fol per fosilet qka i kane gjet(e kali ki npazar)!Une foli per pershtatshmerine ti mfol per klimen!

Nejse menimi yt asht!
Prej momentit t'pare qe jena kuotu, ke pas rastin me marr pergjegjje decidivisht konkrete prej meje. N'shumicen e rasteve n'pytjet qe i kom bo ti je ai qe i ke anashkalu, n'faktet qe i kom qit ti je ai qe ke bo ke bo kapercime, darwinizmin je ti ai qe e ki mbrojt me fakte kreacioniste (?!) kshtu qe per pjesen e dyte t'fjalise pajtohna me ty qe kurre menjen njoni tjetrit skena me mujt me ja narru kshtu qe kurgjo kerkujt...

spjegimin per zorren qorre, une nuk po di mo a me ja nis me vizatime a qka ma konkretisht me bo, per me ta spjegu qe ska t'boj kurgjo me evolucionin. Njejt osht edhe rasti me evolucionin e kalit qe e elaborova detajisht e ti po kapesh per organe t'tij, sen qe une muna me bo kurre pa nal tu vet "pse qeni e ka zemren identik me t'njeriut"...ose t'ngjashme, ama s'boj ksi pytje sepse as vet nuk pres pergjegjje prej dikujna en n'ksi pytje qe ska t'boj me evolucion kurgjo

Kushtet per me bo debat per evolucion qe ti kom perserit s'paku nja 5 here sje tu i plotesu kshtu qe ska qka mo ktu...

1.Spjegim evolutiv per fillimin e jetes n'toke ske jep

2."Format Kalimtare" ske jep

3. Mutacione t'suksesshme ske dokumentu


sene t'cilat une i kom argumentu me perpikerine ma t'madhe, kshtu qe

Pos t'Pershendes Shume.
çekiçi
Posts: 22
Joined: Fri Apr 24, 2009 10:35 am

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by çekiçi »

lumiu edhe ju anti-evolucionistat, heredo kurdo keni me fillu me logjiku te verteten e krijimit te jetes ne toke, keni me ju largu atyne fiksimeve n'tru qe i keni qe po munoheni gjithqysh me kundershtu cdo sen qe ka te bej me evolucion. Jeni verbu prej shoqnis edhe gjanave imponuse perreth, edhe tash pi keni ato vizionet e juve qe cdo sen osht i krijum prej Zotit qe ju kan fiksu n'kry.

Krejt forja osht qe shkenctart(jo nashta bash secili) tregojn vetem fakte. Fosilet, historia e jetes, koha, qato format kaluse jon krejt deshmi qe paraqesin te verteten dhe vetem te verteten. Nuk kan pas qellim me i rrzu fete, po veq tregojn diqka qe deshmon.

Qito dit kom lexu per Archaeopteryx, fosil i gjetun ne Gjermani, qe n'fillim prej puplave u menu si shpend, mirepo me studimin e eshnave u vrejt qe ka dhembe te ngjashem me dhembet e hardhuces, bisht eshteror me 50 unaza(shpezt nuk kan bisht hiq tash), edhe te kraht 3 gishta me thonj. Sipas te dhanunave, qiky fosil deshmon ngjashmerin edhe lidhjen e zvarranikeve me shpez.

Image

Tash si perfundim: Ne qofte se eshte e vertet qe nuk paska evolim, gjallesat nuk kan psu ndryshime edhe jon kriju pamvaresisht nga njeri-tjetri at'her s'kishin me ekzistu qito forma kaluse.
User avatar
Android
Posts: 4919
Joined: Fri Mar 25, 2005 8:44 am
Location: The Elegant Universe

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by Android »

une i du shum njerzit qe mendojn e analizojn edhe mundohen me nxerr diqka pej qasaj qka mundohen me thon. po,

po mvje shum keq qe hina prej tribinave, po per me diskutu diqka pa prapavi emocionale, ideologjikee mi lan anash ego-t tona tdashtuna, kena me ni qetsi edhe pjekuni sado pak mrena vetit .. edhe nraport me tjer.

nuk jom tu fol jasht teme, po po ma merr menja qe per njerzim hala relativiteti si art mendimi masparii nuk e ka nxo venin e meritum te na.


"mos u indiko"
User avatar
lumiu
Posts: 1161
Joined: Sun Nov 25, 2007 2:42 pm
Location: ku po thu hajt ?

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by lumiu »

çekiçi wrote:lumiu edhe ju anti-evolucionistat, heredo kurdo keni me fillu me logjiku te verteten e krijimit te jetes ne toke, keni me ju largu atyne fiksimeve n'tru qe i keni qe po munoheni gjithqysh me kundershtu cdo sen qe ka te bej me evolucion. Jeni verbu prej shoqnis edhe gjanave imponuse perreth, edhe tash pi keni ato vizionet e juve qe cdo sen osht i krijum prej Zotit qe ju kan fiksu n'kry.
qekiqllarda mos qekiqO fort knej pari...para se me qit kit dokrren ma posht shume thjesht kishe mujt mu kursu prej kti vokubulari edhe pos me procedu me ato qka ki me thon konkretisht...e jo me ja fut mothaz pi Lubizhde...n't'paqe met ti mem sygjeru mu kur ko me ja nis me kuptu fillimin e jetes n'toke, e kur kome ju largu une "fiksimeve" qitash po mytna n'kapak t'Kolinosit, ose pi jepi shyt n'fysht t'kimikut...
çekiçi wrote:Krejt forja osht qe shkenctart(jo nashta bash secili) tregojn vetem fakte. Fosilet, historia e jetes, koha, qato format kaluse jon krejt deshmi qe paraqesin te verteten dhe vetem te verteten. Nuk kan pas qellim me i rrzu fete, po veq tregojn diqka qe deshmon..
Je kyq me vonese po get...krejt kto sene jon diskutu te tema "sa menoni qe ka ateista ne Kosove" (se pat ekzaltu tema, e i patem hi ktyne laknave, kshtu qe nese je i interesum me ja lshu syt ....(http://forum.rocksonte.com/viewtopic.php?f=72&t=19372 )
çekiçi wrote:Qito dit kom lexu per Archaeopteryx, fosil i gjetun ne Gjermani, qe n'fillim prej puplave u menu si shpend, mirepo me studimin e eshnave u vrejt qe ka dhembe te ngjashem me dhembet e hardhuces, bisht eshteror me 50 unaza(shpezt nuk kan bisht hiq tash), edhe te kraht 3 gishta me thonj. Sipas te dhanunave, qiky fosil deshmon ngjashmerin edhe lidhjen e zvarranikeve me shpez.

Image
e tash...

Image

fosili yt bon fjale pra per kit lloj SHPEZE qe ka jetu para 150 milion vjete, edhe per fosilin e t'cilit evolucionistat qysh the edhe vet kan pretendu qe osht variatet intermediar, n'mes zvarranikeve edhe shpezeve...

mirepo,

Evolutionists point to the Archaeopteryx fossil as the only evidence to support their claim that "birds evolved from dinosaurs". The latest discoveries, however, prove that this creature is simply an extinct bird species.

The most important intermediate form candidate that evolutionists refer to is a 150 million-year-old fossil bird called Archaeopteryx. Evolutionists claim that this fossil bird was a semi-dinosaur which could not fly properly.

This evolutionist claim proven false over and over again, collapsed for good with an Archaeopteryx fossil unearthed in 1992.

Image


çekiçi wrote:Tash si perfundim: Ne qofte se eshte e vertet qe nuk paska evolim, gjallesat nuk kan psu ndryshime edhe jon kriju pamvaresisht nga njeri-tjetri at'her s'kishin me ekzistu qito forma kaluse.
Veq ata me mendesi subtile i kyqen darwinizmit ashtu menihere hop e "input" e mrena n'sistem...darwinisti po ngrit teori, mu shume logjikshem pom m'intereson qka thot sfidusi i darwinistit...sepse perderisa darwinisti i gjon fosilet, darwinisti i studion fosilet, e darwinisti mi konfirmon si t'verteta edhe meton mi perbotesu, une edhe me dit qe tautologji matematike jon ato, "per pike t'inatit" dyshoj...(edhe shkenca e thot me dyshu a po jo)...+ perderisa nuk ka ni instance e pavarun e 3-te intermediare (shkenctare objektiv qe i vleresojn edhe "faktet" e tyne edhe te tjereve) une vazhdoj me dyshu n'sfondin IDEOLOGJIK edhe DOGMATIK t'darwinizmit...vet gjojn fosile, vet "i vertetojne", vet kqyrin mi perbotesu...deri sa po ju del boja mas disa vjeteve...kjo i bjen si mi ja bo doktoraturen vetit, me ja kontrollu vetit, edhe me thon "doktorova" para ni komisioni shume t'forte : VEHTES !!

nuk ja vlen mu KONFORMU n'darwinisem veq pse osht n'fron...kur diqka kontestohet n'shkence ty duhet me t'bezdis si instiktivisht ashtu edhe intelektualisht...pse mi besu veq pse thojn qashtu filoni a fisteku...nalu analizo, krahaso, vlereso...logjika per qata o.
Last edited by lumiu on Mon May 04, 2009 10:54 am, edited 4 times in total.
User avatar
lumiu
Posts: 1161
Joined: Sun Nov 25, 2007 2:42 pm
Location: ku po thu hajt ?

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by lumiu »

Android wrote:une i du shum njerzit qe mendojn e analizojn edhe mundohen me nxerr diqka pej qasaj qka mundohen me thon. po,

po mvje shum keq qe hina prej tribinave, po per me diskutu diqka pa prapavi emocionale, ideologjikee mi lan anash ego-t tona tdashtuna, kena me ni qetsi edhe pjekuni sado pak mrena vetit .. edhe nraport me tjer.

nuk jom tu fol jasht teme, po po ma merr menja qe per njerzim hala relativiteti si art mendimi masparii nuk e ka nxo venin e meritum te na.


"mos u indiko"
:arrow:
Agonn.
Posts: 1668
Joined: Mon Oct 20, 2008 3:15 pm

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by Agonn. »

qenia munet me psu ndryshime amo ato mujn mu kon te ni natyre teper te vogel...e mos ja kaj nonen prej balenes mu bo arush...

tashti p.sh etj etj...balena :arrow: arush :arrow: dhelper :arrow: dele :arrow: kali :arrow: mi :arrow: qen :arrow: majmun :arrow: njeri...etj etj...

prej kujna pe ja nis nfillim(prej ciles kafsh)...prej qkafit u kriju e para...prej ka erdhen qata materie qi ja nisen me zhvillu evulucionin...ku ken qato materie...ato ken ntok...toka prej qkafit u formu...prej yllit qi ka shperthy...qaj yll prej qkafit u formu......teoria e evulucionit qaq shum ka zbrastina...sa pa u mush qato sbrastina...1 logjike e shnosh nuk i pranon.
Micro @LF@
Posts: 233
Joined: Wed Oct 15, 2008 1:27 pm

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by Micro @LF@ »

Lexoni ju lutna qita tani diskutojm

Code: Select all

http://67.15.194.38/download/18/01/328ea505a265ef6db59cfc28218d3a59/evolucionit.zip
User avatar
bg82
Moderator
Posts: 2564
Joined: Fri Dec 01, 2006 11:56 am
Location: New York

Re: TRI ARGUMENTET MAHNITESE KUNDER EVOLUCIONIT

Post by bg82 »

kontrollo edhe niher linkun qe e ke postu...
Locked