QYsh e qmoni 1 vizatim ,qka kqyrni te ai.

Diskutime mbi artin ne pergjithsi. Piktura, Skulptura, Fotografia, Teatri, Opera, Baleti etj.

Moderator: AciDiuS

User avatar
labbb28
Posts: 44
Joined: Sat Feb 24, 2007 5:09 pm
Location: Tirane/Alabania

Post by labbb28 »

Opeth wrote:
labbb28 wrote:Per mua nese nje vizatim eshte i konceptuar dhe i perceptuar mire, sigurisht nese eshte shprehes dhe nese arrin te me japi emocion... per mua (dhe kete nuk e them vetem se e mendoj per sepse eshte e vertete) e ka mbaru misionin pra eshte ViZaTim ne kuptimin e plote te fjales. Nuk ka rendesi a eshte realist apo sic disa shprehen (dhe bejne keq) e quajne Skice.. nje vizatim te shpejte, mjafton te jete shprehes




ti artist pom doket!! koke...ja me profesion...ja pe studiojshe qet sen!!!...


any-way!!!...keksi mendime po jipshe per ART...valla k'ta t'shipris...gojen per me fol...e shfrytzojn n'MAX!!!! :P


Sinqerisht po me vjen pak keq qe po mendon dhe po paragjykon keshtu... nuk kam pse tju shfytezoj dhe nuk e di se ka nejrez ketu qe ju shfrytezojne ne max..(po flasim per njerezit qe jane ok me mend dhe shpirt.. se ka dhe nga ata debila qe jane shum te flliqur si njerez.. normal nuk ka pyll pa derra). Kurr nuk e kam mendu keshtu shoqerine me ju, dmth un personalisht kam me shum shoke prej kosove se nga tirana, ngaqe vet kam lind ne shkoder dhe shoqnia me veriore me terheq me shum. Persa i perket a jam apo nuk jam artiste po ta them lirisht dhe me mend ne koke se jam Artiste dhe nuk i kam te gjitha fjale (jam femer...qike, goce, cuce etj etj...:D)
Tung dhe hert tjera mos paragjyko sepse njerezit ofendohen dhe kjo i ban shum keq opinionit (tash ti mundesh me e mendu si don ti ama realiteti eshte keshtu si eshte) Tung Tung...!


PS: nuk kemi naj ndryshim te madh ne nga shqiperia dhe ju nga shqiperia....same shit jena haahahaaha (just joking...)
:P
Last edited by labbb28 on Tue Mar 06, 2007 8:50 pm, edited 1 time in total.
User avatar
labbb28
Posts: 44
Joined: Sat Feb 24, 2007 5:09 pm
Location: Tirane/Alabania

Post by labbb28 »

Voodoo Child wrote:Vizatim i mir that qe eshte qai qe del prej emocioneve,ee ktu menoj qe vim deri te ajo se vizatimi(i lir) i mir eshte ai me vija jo precize,sepse nese ki muindsi vijen qe e qet ne flet me kontrollu edhe mi dhon precizitet ather sje ka qet emocion aty sepse shtir o me kontrollu edhe qat emocion.
PER MENIMIN TEM VIJA E NDREQ,VIJA E PRISH VIZATIMIN ,
vizatimi me i precizuar menoj qe perdoret ne portrete dhe i jep nifar hije reale portretit edhe per ato menoj qe durt pricize qe kan talent vizatus jon te mir ne portrete <Per vete me shum em pelqejn portretet qebehen me vija shum mat te lira dhe me emocionale sesa ky posht ,
Image

Ee Kta posht jon vizatime qe i pelqej ma shum se jan ma te lir
ne vija

Image
Image





Edhe pse i pari ka disa vija ...te kontrodhuara po themi dhe duket pak mekanik ka shum me shum ane emocionale, me pelqen se edhe brenda qetesise se tij ka nje pasterti dhe nje karakter te kapur. Keto posht..sidomos ai i fundit ka nje gjendje teper interesante, ka nje stil shum personal, kjo eshte shum gje e mire per individualitetin dhe per personalitetin e artistit... eshte komplet i lire nga uniforma ose rregullat strikte te vizatimit qe shumica e artisteve (se kuptoj pse) ndjekin... kjo eshte gje shum e mire... Personalisht nuk me pelqen te ndjek rregullat, nese un ja dal mbane duke punuar ashtu si me vjen dhe e mbroj konceptin tim mire, nuk ma nin hiq per rregullat
fuck rules we r the artist here we do our own fucking rules Fuck Yeeeeaahh....!!! :D
Voodoo Child
Posts: 3171
Joined: Mon Jan 01, 2007 7:25 pm

Post by Voodoo Child »

me qet sen te fundit lab po pajtona ,se per me bo qat vizatimin e par duhet me pas ruls.
User avatar
bg82
Moderator
Posts: 2564
Joined: Fri Dec 01, 2006 11:56 am
Location: New York

Post by bg82 »

labbb28 wrote:
Opeth wrote:
labbb28 wrote:Per mua nese nje vizatim eshte i konceptuar dhe i perceptuar mire, sigurisht nese eshte shprehes dhe nese arrin te me japi emocion... per mua (dhe kete nuk e them vetem se e mendoj per sepse eshte e vertete) e ka mbaru misionin pra eshte ViZaTim ne kuptimin e plote te fjales. Nuk ka rendesi a eshte realist apo sic disa shprehen (dhe bejne keq) e quajne Skice.. nje vizatim te shpejte, mjafton te jete shprehes




ti artist pom doket!! koke...ja me profesion...ja pe studiojshe qet sen!!!...


any-way!!!...keksi mendime po jipshe per ART...valla k'ta t'shipris...gojen per me fol...e shfrytzojn n'MAX!!!! :P


Sinqerisht po me vjen pak keq qe po mendon dhe po paragjykon keshtu... nuk kam pse tju shfytezoj dhe nuk e di se ka nejrez ketu qe ju shfrytezojne ne max..(po flasim per njerezit qe jane ok me mend dhe shpirt.. se ka dhe nga ata debila qe jane shum te flliqur si njerez.. normal nuk ka pyll pa derra). Kurr nuk e kam mendu keshtu shoqerine me ju, dmth un personalisht kam me shum shoke prej kosove se nga tirana, ngaqe vet kam lind ne shkoder dhe shoqnia me veriore me terheq me shum. Persa i perket a jam apo nuk jam artiste po ta them lirisht dhe me mend ne koke se jam Artiste dhe nuk i kam te gjitha fjale (jam femer...qike, goce, cuce etj etj...:D)
Tung dhe hert tjera mos paragjyko sepse njerezit ofendohen dhe kjo i ban shum keq opinionit (tash ti mundesh me e mendu si don ti ama realiteti eshte keshtu si eshte) Tung Tung...!


PS: nuk kemi naj ndryshim te madh ne nga shqiperia dhe ju nga shqiperia....same shit jena haahahaaha (just joking...)
:P


besoj se nese edhe niher e lexon me vemendje qka ka shkrujt edhe qka ka mendu Opeth me "valla k'ta t'shipris...gojen per me fol...e shfrytzojn n'MAX!!!" edhe e sheh qe krejt qet tekst qe e ke shkrujt osht shkaku qe ke keqkuptu edhe je ngut me kthy pergjigje.
Last edited by bg82 on Fri Mar 09, 2007 12:26 pm, edited 1 time in total.
User avatar
bg82
Moderator
Posts: 2564
Joined: Fri Dec 01, 2006 11:56 am
Location: New York

Post by bg82 »

mu qka me ka bo pershtypje ni lloj tjeter i atrit qe ma heret nuk e kom dit veq osht shume interesant, qysh pe shihni edhe vet ne foto.

Image

dmth ky tipi e ka vizatu shishen e koka kolles ne toke te rrafsht edhe nese e kqyr vizatimin prej qasaj ane ka osht e fotografume te len pershtypjen qe shishja osht objekt e jo vizatim.
ketu e keni edhe websajtin ku muni mi pa punimet tjera te Julian Beever.

http://users.skynet.be/J.Beever/pave.htm

tung
User avatar
rockgirl85
Posts: 3405
Joined: Fri Mar 18, 2005 8:48 pm
Location: Lund - Sweden
Contact:

Post by rockgirl85 »

bg62 wrote:mu qka me ka bo pershtypje ni lloj tjeter i atrit qe ma heret nuk e kom dit veq osht shume interesant, qysh pe shihni edhe vet ne foto.

Image

dmth ky tipi e ka vizatu shishen e koka kolles ne toke te rrafsht edhe nese e kqyr vizatimin prej qasaj ane ka osht e fotografume te len pershtypjen qe shishja osht objekt e jo vizatim.
ketu e keni edhe websajtin ku muni mi pa punimet tjera te Julian Beever.

http://users.skynet.be/J.Beever/pave.htm

tung


yeah! edhe mu shum mpelqen ky art..se duket shume real..
ksi art i bojn edhe ne rrekllame stadione tfutbollit,hendbollit,tenis etj..
sdi a e ke vrejt ? :) bg62
User avatar
bg82
Moderator
Posts: 2564
Joined: Fri Dec 01, 2006 11:56 am
Location: New York

Post by bg82 »

po e kom vrejt qe po bojn qasi reklama ne sport, veq mundesin e kan mi pa veq shikust e TV

sdi a shkove ne qate website mi pa punimet tjera veq nese e kqyr vizatimin prej ni kandi tjeter te doket ka shkallavit dikush :D
User avatar
labbb28
Posts: 44
Joined: Sat Feb 24, 2007 5:09 pm
Location: Tirane/Alabania

Post by labbb28 »

bg62 wrote:
labbb28 wrote:
Opeth wrote:
labbb28 wrote:Per mua nese nje vizatim eshte i konceptuar dhe i perceptuar mire, sigurisht nese eshte shprehes dhe nese arrin te me japi emocion... per mua (dhe kete nuk e them vetem se e mendoj per sepse eshte e vertete) e ka mbaru misionin pra eshte ViZaTim ne kuptimin e plote te fjales. Nuk ka rendesi a eshte realist apo sic disa shprehen (dhe bejne keq) e quajne Skice.. nje vizatim te shpejte, mjafton te jete shprehes




ti artist pom doket!! koke...ja me profesion...ja pe studiojshe qet sen!!!...


any-way!!!...keksi mendime po jipshe per ART...valla k'ta t'shipris...gojen per me fol...e shfrytzojn n'MAX!!!! :P



Sinqerisht po me vjen pak keq qe po mendon dhe po paragjykon keshtu... nuk kam pse tju shfytezoj dhe nuk e di se ka nejrez ketu qe ju shfrytezojne ne max..(po flasim per njerezit qe jane ok me mend dhe shpirt.. se ka dhe nga ata debila qe jane shum te flliqur si njerez.. normal nuk ka pyll pa derra). Kurr nuk e kam mendu keshtu shoqerine me ju, dmth un personalisht kam me shum shoke prej kosove se nga tirana, ngaqe vet kam lind ne shkoder dhe shoqnia me veriore me terheq me shum. Persa i perket a jam apo nuk jam artiste po ta them lirisht dhe me mend ne koke se jam Artiste dhe nuk i kam te gjitha fjale (jam femer...qike, goce, cuce etj etj...:D)
Tung dhe hert tjera mos paragjyko sepse njerezit ofendohen dhe kjo i ban shum keq opinionit (tash ti mundesh me e mendu si don ti ama realiteti eshte keshtu si eshte) Tung Tung...!


PS: nuk kemi naj ndryshim te madh ne nga shqiperia dhe ju nga shqiperia....same shit jena haahahaaha (just joking...)
:P


besoj se nese edhe niher e lexon me vemendje qka ka shkrujt edhe qka ka mendu Opeth me "valla k'ta t'shipris...gojen per me fol...e shfrytzojn n'MAX!!!" edhe e sheh qe krejt qet tekst qe e ke shkrujt osht shkaku qe ke keqkuptu edhe je ngut me kthy pergjigje.






OK... faji im sorryyyyyyy (thjesht probleme me dialektin) i take it back :D

Peace!
User avatar
Dënalisa Insane
Posts: 7381
Joined: Sun Oct 02, 2005 7:36 pm
Location: Berlin/Perzeren*

Post by Dënalisa Insane »

Nese sma pranon Syni naj Piktur a qka do qe te jet atehere svyn sen!
Voodoo Child
Posts: 3171
Joined: Mon Jan 01, 2007 7:25 pm

Post by Voodoo Child »

Alice_Cooper_Rocks wrote:Nese sma pranon Syni naj Piktur a qka do qe te jet atehere svyn sen!

Per vizatim e patem fjalen. 8)
User avatar
SOPRANO
Administrator
Posts: 12039
Joined: Thu Jun 17, 2004 3:04 am
Location: tu plepi

Post by SOPRANO »

e qmoj nese esht nudo...
User avatar
AciDiuS
Moderator
Posts: 7206
Joined: Wed Mar 09, 2005 4:11 pm
Location: Free on Universe

Post by AciDiuS »

hey djalo mos fol flliqt ahahah ...
User avatar
ClassicRocker
Posts: 510
Joined: Wed Jan 25, 2006 9:54 pm
Location: n' Bir t'Minit

Post by ClassicRocker »

edhe pse smirrna fort en vizatim, une ma shume e qmoj kreativitetin ose imagjinaten
User avatar
TronnkA
Posts: 103
Joined: Fri Jun 22, 2007 8:57 pm
Location: dikun n ks

Post by TronnkA »

mas par e kuqyri ngjaren ne at vizatim apo iden qa ka dashtu autori i saj me paraqit masnej vijat qysh ka vizatu dmth ,kompozicioni,,nashta ai vizatim osht imagjiant edhe ska lidhje me jeten rale munohan me zberthu edhe me kuptu iden e autorit
User avatar
alterlife
Posts: 1731
Joined: Sat Mar 04, 2006 5:22 pm
Location: Parallel Universe

Post by alterlife »

ClassicRocker wrote:edhe pse smirrna fort en vizatim, une ma shume e qmoj kreativitetin ose imagjinaten


sejmmm...edhe ksi, nuk e kqyri fort kompozimin & vijat, nese ni vizatim qe e ka ba ni fmi 5 vjet m'bon mu ni ma mir se njo qe e ka ba dikush me shkoll t'kryme, ateher qata t'fmis e qmoj 100 her ma shum...per mu krejt osht n'pytje se qfar ndjenje ta ngjall qajo piktur, n'baz t'qasaj e qmoj ma s'shumti
Post Reply