Kush kam qen une?

Arkiva e temave te forumit
Lavinia
Posts: 1630
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:20 pm

Kush kam qen une?

Post by Lavinia »

a mendoni se keni jetu ni jet perpara qesaj jete se jetoni ?

mu kaniher kure me rrokin ksi sene deja-vu mendoj khuu qfare jete paskna pas....
User avatar
ZeBoDa
Posts: 1695
Joined: Sun Mar 14, 2004 1:07 am
Location: Ferizaj
Contact:

Post by ZeBoDa »

ja mu ksi sene jo po psh kish pas dek ni njeri ne fr edhe ku e qu gjenazen te vorret mu doke qe e kom pas pa ma heret qata njerz krejt qe e qojshin gjenazen u pata pi
User avatar
cory taylor
Posts: 1567
Joined: Thu Dec 02, 2004 11:43 pm
Location: Holy Nazi Empire

Post by cory taylor »

ja-a kurgjo s'ka tboj me at sen kjo ...

Kj thjesht osht Freud idea qe e ka sberthy shum bukur


Nen-dija ndikon qe me tu dok qe e ki pasw ...

Dija dhe nen dija
User avatar
BurnOut
Posts: 7755
Joined: Thu Nov 25, 2004 8:18 pm
Location: 038

Post by BurnOut »

as une smendoj qi dejavu ka lidhje m kishe qi kena jetu ma heret ajo osht BULLSHIT
User avatar
TheForgotten
Administrator
Posts: 3097
Joined: Sun Feb 06, 2005 7:39 pm
Location: LOSTpedia
Contact:

Post by TheForgotten »

nuk osht se ke jetu ma heret, po i keqkuptoni ose po e i keqinterpretoni senet. ajo qka po e thu ti Cory, ka te bej me Egon dhe Jo-Ego ndarje qe eshte ber nga Jungu. me Ego nenkuptojm Vetdijen kurse me Jo-Ego nenkuptojm te Pavetdishmen. me Vetdije nekuptojm kur i kemi te gjitha shqisat aktive, tash kjo jo gjithnje eshte ne dizpozicion Egoja dhe ato gjera qe truri jon nuk mundet ti procesoj ne ate moment i qet ne Pavetdije dhe ato shtresohen. psh ju ka ndodh qe kur kaloni afer ni lumi, nuhasni diqka edhe meniher fillon te ju ngjas ne diqka dhe fillon pavetdija te aktivizohet dhe te ju dalin skena te cilat i keni bo ne pavetdije te kalojn ne vetdije.

kjo ka edhe nje spjegim tjeter, dallimin e imagjinates nga realja, apo realen nga jo-realja. ket qeshtje jan mundu ta sqarojn shum filma, nese keni mund me kuptu Vanilla Sky, The Matrix, One dhe disa filma te tjer. por gjithashtu ka te bej edhe me enderrat qe bejn pjes ne Pavetdishmen. qdokush nga ne sa her qe te flej eshte e pamundur qe te mos shof enderr, pasi qe qdokush para se em ra me flejt i kujton ato qka ka be diten apo qka ka mbet pa e kry deri sa ka qen ne vetdije, dhe ato gjera te cilat kan mbet pa perfundu shpalosen ne pavetdije mirpo jo ne menyr direkte.
User avatar
pharaon - qa qa qa
Posts: 4842
Joined: Fri Dec 03, 2004 11:58 am
Location: Gjithkund e Askund
Contact:

Post by pharaon - qa qa qa »

Valla edhe une e kom bo qit pytje te feja edhe une ala spo muj me besu a kom jetu a jo
User avatar
Foernailda
Posts: 482
Joined: Sun Apr 10, 2005 10:39 pm
Location: outside of myself

Post by Foernailda »

sbesoj qi kom pas ni jet perpara ose kom me pas masi tvdes , e sa per dejavu kjo ska lidhje , dejavu ndodh kur informacioni nga jasht shkon ma perpara ne kujtes ( arkiv ) e masnej ne vetdije , perqata edhe na doket qi e kina perjetu qat sen ma perpara
foka_rvk
Posts: 1815
Joined: Wed Apr 20, 2005 11:20 pm
Location: ICE land

Post by foka_rvk »

interesant o qyky send
krenaruus
Posts: 835
Joined: Sat Nov 05, 2005 3:50 pm
Location: pejëëë

Post by krenaruus »

mu perveti po edhe kom mendu qe veq mu mdoket,kaniher mdoket qe e kom jetu qet jeten e njejt mdoket qe sendet po perseriten sdi pse..
User avatar
andromeda_rock
Posts: 7416
Joined: Sun Sep 04, 2005 3:50 pm
Location: Edinburgh

Post by andromeda_rock »

kto sene ju ndodhin shpesh krejtve muj me thon amo sasht qe nashta kemi jetu ma heret
King Axl
Posts: 281
Joined: Mon Sep 12, 2005 4:46 pm
Location: Paradise City !!

Post by King Axl »

Dejavu s'osht qe Kemi jetu ma perpara po thjesht ni san qe e parandjejm Qe ka me na ndodh ... Dhe n'Momentin kur qajo Kujtohet t'kap ni mendin n'Kry qe t'shtin me menu kur e ki bo qet sen edhe ma perpara ..




Axl Rose !!
SUPER_GIRL
Posts: 434
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:45 am
Location: Pejë

Post by SUPER_GIRL »

hahhaha shum pytje interesant e jo smendoj qe kom jetu perpara edhe ty po te siguroj se veq ni jet e ki
hahaha
User avatar
Metal_Master
Posts: 1842
Joined: Mon Apr 04, 2005 6:09 pm
Location: .Seventh Son of a Seventh Son.

Post by Metal_Master »

paj s'dihet valla me siguri jom kon far MANJAKU se i kom do pasoja !
MERUQKA
Posts: 2255
Joined: Sat Oct 08, 2005 4:21 pm
Location: PRISHTINE

Post by MERUQKA »

PALIDHJE
User avatar
Born2sk8
Posts: 7269
Joined: Sat May 07, 2005 8:17 pm
Location: 40000
Contact:

Post by Born2sk8 »

se di kurr sme ka rrok
Locked