ktu mundeni me hap tema me video linqe prej faqeve si youtube, google etj
no avatar
User

Autentike

Poste

285

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Tetor 26, 2007 11:08 pm

Albanian Religion (The truth)

nga Autentike » E Mërkurë Qershor 04, 2008 12:02 am

http://youtube.com/watch?v=KB279j-Sk-w

fakte mjaft interesante..mos pritoni me percjell deri nfund!
no avatar
User

FARIS

Poste

1111

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Maj 31, 2005 9:35 pm

Re: Albanian Religion (The truth)

nga FARIS » E Djelë Korrik 06, 2008 10:33 pm

Fakte mjafte interesante???!!


Na keni lodhe me keso fakte qe nuk ekzistojne askund, nuk di pse merrni shembuj nga Youtube per historine e popullit shqiptar.

Qe nje kronologji e shkurter rreth popullit

Renditjen po e bej ne menyren se si me kujtohen ngjarjet.


1.Alfred Mojsiu ish presidenti i shqiperise ne nje konference ne Londer thote se nese e gervishini cdo shqiptar do gjeni nje te kaluar te krishtere ndersa ne fakt shqiptaret ne thelb ishin pagan.

2. Iliret besonin ne Diellin thjeshte nje popull pagan qe nuk di pse krenohet me besimin e tij ne diell, Ibrahimi a.s shume kjarte e tregon nje rast me diellin kur ben nje mono dialog dhe thote fillova te besoj ne diellin por e pash qe dielli dikur perendoi dhe humbi pas kesaj doli hena dhe fillova te besoj ne henen por edhe ajo me lindjen e diellit u zhduk, atehere thash zoti im eshte Allahu zoterues i diellit dhe i henes. Si mund te besosh ne diellin kur siper diellit jane edhe shume planete te tjera?

3. Pashko Vasa ka thene feja e shqiptarit shqiptaria , atehere shtrohet pyetja pse Pashko Vasa ne uniforme turke dhe cfare bente Pashko Vasa kur qendronte ne mesopotami a thua cfare kerkonte ne lindje?

4. Ky koment i youtube se shqiptaret jane ne shumice agnostike apo ateiste edhe pse ateizmi me agnosticizmin nuk perputhet fare ( gabim i atyre qe kan bere komentin) pse atehere ne Kosove kur vdesin shqiptaret varrimet i bejne me rituale fetare islame? pse po therrasin hoxhen?

5. Dhe per fund ky shkrim ne youtube eshte bere qellimisht per ta luftuar islamin dhe ato shkrime qe jane bere nuk kan baze pasi qe keshtu nuk thote raporti i lirise fetare te vitit 2006 por kete e ka edituar dikush ne wikipedia qellimisht.

shih raportin http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2006/71364.htm

edhe ketu mjafte qarte tregon influencen e regjimit komunist te enver hoxhes ku ne ate kohe ngritej parulla feja eshte opium dhe ja pasoja e enverizmit sot.

Faik Konica e ka thene nje fjale te urte " po mos te ishte islami shqiptaret do ishin me shume ne numer por jo shqiptar"
no avatar
User

FARIS

Poste

1111

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Maj 31, 2005 9:35 pm

Re: Albanian Religion (The truth)

nga FARIS » E Djelë Korrik 06, 2008 10:42 pm

ArsimoZYY shkroi:Our nation is our religion 8)


arsimozYy

deri sa e ke shkru kete fjali e ke ba nga kompjutori pyetja eshte kush e shpiku kompjuterin? mos thuj qe vet eshte shpik

tash kur po del kompjuteri nuk eshte ba vetvetiu te vet dikush kush e krijoi njeriun? kush ke njeriu i pare shqiptar, a ka emer e mbiemer? nese nuk ja din origjinen njeriut te pare dhe nuk e di kush eshte baba i shqiptareve atehere cka po krenohesh qe feja jote eshte shqiptaria?

A ka ndonje popull ne bote qe thote se populli eshte feja ime?

Krijesa njeri si ti p.sh a dallojne syte, veshi, goja, hunda, kemba, dora, zemra, lukthi e krejt organet qe i ki prej gjermanit, italianit, francezit etj? nese jo atehere qysh ti si shqiptar je i krijum ndryshe e te tjeret ndryshe.

Ose pyetja ma e thjeshte : Kur jane kriju kombet?
Avatari i antarit
User

Therion

Poste

4796

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shtator 10, 2007 3:00 am

Vendodhja

The Giggle Loop

Re: Albanian Religion (The truth)

nga Therion » E Djelë Korrik 06, 2008 10:46 pm

A don ti postoj ty videot Pro-Islam kunder religjionev tjera?? mbushen mbi 10 faqe tkasj teme.
Ti pe shan Pashko Vasen, a vet po pranon religjion tArmikut, mir okej,qka mendon ti per analfabetizmin e shqiptarve nder shekuj,a u kon rezultat i religjionev tjera apo e Muslimonizmit?? mbyllja e shkollave hapja e mejtepeve,kerkun ska qu ti jarani bukes/pites.. kshyri ti ata qe kan pas besim Krishter shumica jon mat ngritun..ose qe mere ni shembull nje plak 60 vjeq Krishter edhe njo Muslimon .. kshyre cili osht ma perparimtar. boni niher llogarit me UNIN tond tona kritikoj tjert.
Avatari i antarit
User

Therion

Poste

4796

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shtator 10, 2007 3:00 am

Vendodhja

The Giggle Loop

Re: Albanian Religion (The truth)

nga Therion » E Djelë Korrik 06, 2008 10:49 pm

FARIS shkroi:
ArsimoZYY shkroi:Our nation is our religion 8)


arsimozYy

deri sa e ke shkru kete fjali e ke ba nga kompjutori pyetja eshte kush e shpiku kompjuterin? mos thuj qe vet eshte shpik

tash kur po del kompjuteri nuk eshte ba vetvetiu te vet dikush kush e krijoi njeriun? kush ke njeriu i pare shqiptar, a ka emer e mbiemer? nese nuk ja din origjinen njeriut te pare dhe nuk e di kush eshte baba i shqiptareve atehere cka po krenohesh qe feja jote eshte shqiptaria?

A ka ndonje popull ne bote qe thote se populli eshte feja ime?

Krijesa njeri si ti p.sh a dallojne syte, veshi, goja, hunda, kemba, dora, zemra, lukthi e krejt organet qe i ki prej gjermanit, italianit, francezit etj? nese jo atehere qysh ti si shqiptar je i krijum ndryshe e te tjeret ndryshe.

Ose pyetja ma e thjeshte : Kur jane kriju kombet?


A ka noj popull nBot, qe osht ma i shkelun se na?? a ka noj popull nbot qe ka kalu neper shum këpuc pushtusi?? jo ska,ose un hala skom pa ksi lloj vendi,per Europ as qe po foli..po tjer kontinente..

ti je ka fol si me pas pa zotin.
no avatar
User

FARIS

Poste

1111

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Maj 31, 2005 9:35 pm

Re: Albanian Religion (The truth)

nga FARIS » E Djelë Korrik 06, 2008 11:02 pm

Therion shkroi:A don ti postoj ty videot Pro-Islam kunder religjionev tjera?? mbushen mbi 10 faqe tkasj teme.
Ti pe shan Pashko Vasen, a vet po pranon religjion tArmikut, mir okej,qka mendon ti per analfabetizmin e shqiptarve nder shekuj,a u kon rezultat i religjionev tjera apo e Muslimonizmit?? mbyllja e shkollave hapja e mejtepeve,kerkun ska qu ti jarani bukes/pites.. kshyri ti ata qe kan pas besim Krishter shumica jon mat ngritun..ose qe mere ni shembull nje plak 60 vjeq Krishter edhe njo Muslimon .. kshyre cili osht ma perparimtar. boni niher llogarit me UNIN tond tona kritikoj tjert.


Therion mjafton me ti permend dy shkrimtar te shkolluar ne stamboll dhe do ta kuptosh se kush jane rilindasit e gjuhes shqipe.

Naim Frasheri dhe Sami Frasheri

Sot po nis nje katedrale ne qender te prishtines e prishen gjimnazin xhevdet doda, paramendo bashkesia islame e kosoves me pas ba qete sen cka kishe thane ti ?

Ti nuk mundesh me fajesu islamin kur ne 50 vitet e fundit ke jetu ne komunizem, ti ndoshta je i ri por une e mbaj ne mend shume mire ate kohe kur shqiptaret degjonin kenge serbe, pinin me shkije, kalonin ne pushime me ta dhe thjeshte ishin te betuar para Titos.

Nuk po e mohoj qe nuk jemi shkel prej popujve te tjere veq per kete kemi faj edhe vet sepse po themi se shqiptaria eshte mbi te gjitha edhe mbi vet Krijuesin e po harrojme se eshte Krijuesi Zoti qe po na e sjell shiun, diellin, eren, bereqetin e gjithe te mirat, Eshte nje ajet kuranor kur thote " Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nje populli pa e ndryshuar ata veten e tyre" ( er Rrad ajeti 11)

Per me fol ma shume i pata sjell disa intervista te Noel Malcolm dhe referencat e librit te studiuesit me te njohur ne bote per perandorine osmane george gawrych " shqiponja dhe gjysemhena,,,,,,,"

Keto nese ke kohe lexoj dhe do e kesh nje pasqyre krejt tjeter
Avatari i antarit
User

Therion

Poste

4796

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shtator 10, 2007 3:00 am

Vendodhja

The Giggle Loop

Re: Albanian Religion (The truth)

nga Therion » E Djelë Korrik 06, 2008 11:23 pm

FARIS shkroi:
Therion shkroi:A don ti postoj ty videot Pro-Islam kunder religjionev tjera?? mbushen mbi 10 faqe tkasj teme.
Ti pe shan Pashko Vasen, a vet po pranon religjion tArmikut, mir okej,qka mendon ti per analfabetizmin e shqiptarve nder shekuj,a u kon rezultat i religjionev tjera apo e Muslimonizmit?? mbyllja e shkollave hapja e mejtepeve,kerkun ska qu ti jarani bukes/pites.. kshyri ti ata qe kan pas besim Krishter shumica jon mat ngritun..ose qe mere ni shembull nje plak 60 vjeq Krishter edhe njo Muslimon .. kshyre cili osht ma perparimtar. boni niher llogarit me UNIN tond tona kritikoj tjert.


Therion mjafton me ti permend dy shkrimtar te shkolluar ne stamboll dhe do ta kuptosh se kush jane rilindasit e gjuhes shqipe.

Naim Frasheri dhe Sami Frasheri

Sot po nis nje katedrale ne qender te prishtines e prishen gjimnazin xhevdet doda, paramendo bashkesia islame e kosoves me pas ba qete sen cka kishe thane ti ?

Ti nuk mundesh me fajesu islamin kur ne 50 vitet e fundit ke jetu ne komunizem, ti ndoshta je i ri por une e mbaj ne mend shume mire ate kohe kur shqiptaret degjonin kenge serbe, pinin me shkije, kalonin ne pushime me ta dhe thjeshte ishin te betuar para Titos.

Nuk po e mohoj qe nuk jemi shkel prej popujve te tjere veq per kete kemi faj edhe vet sepse po themi se shqiptaria eshte mbi te gjitha edhe mbi vet Krijuesin e po harrojme se eshte Krijuesi Zoti qe po na e sjell shiun, diellin, eren, bereqetin e gjithe te mirat, Eshte nje ajet kuranor kur thote " Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nje populli pa e ndryshuar ata veten e tyre" ( er Rrad ajeti 11)

Per me fol ma shume i pata sjell disa intervista te Noel Malcolm dhe referencat e librit te studiuesit me te njohur ne bote per perandorine osmane george gawrych " shqiponja dhe gjysemhena,,,,,,,"

Keto nese ke kohe lexoj dhe do e kesh nje pasqyre krejt tjeter


Kur ti e qet FEN qe se ki pas si popull pepara KOMBIT.. at'her qysh mun tipi jot me nderrmar diqka per Kombin?? un ma shum i jap tdrejt ati qe thot Feja Shqiptarit osht Shqiptaria se tipit tond qe thot Muslimonizmi osht mbi gjithqka?? at'her Krishteri/Ortodoksi skokan tBarabart me ty,ti paske sene ma shum se na tjert?? edhe ty zoti tpaska ma afer zemres, ni sen po ta thom KOMBI vjen para kejtav, mu kon qaq fe Peparimtare Muslimonizmi ata Autoktont ishin ma mir.. e jo hala hajn me dur,mos tishim na tEuropes ata vlerat e Naftes si kishin dit hala..se i luten zotit per qdo sen.Ti ma perpara pi thu deshtak ati qe thot FEJA osht Shqiptaria se ati qe thot O ZOT GJUMA NI PESHK!! tpakten per mu osht sen shum i pa kapshem per tru.

Ti pi permend 2 "shqiptar" qe skan dit shkrim/lexim shqip kan belbzu me shkronja.. edhe qe kan p vepra kryesisht me tem Fetare,pse se more shembull Faik Konicen,Fan Nolin qe e kan shfrytzu fen Krishtere qe me bo vepra per shqiptar thelb patriotik.Edhe kan bo diqka per vendin.. mos ta harrojm faktin qe Rilindasi qe ti pe permend Naim Farsheri so leju qe me botu SHQIP,dej te Bagti&Bujqsi edhe ato shkrime i ka bo nVendlindje(frasher)..Prej kujt su leju prej qati Stambollit qe ti noshta edhe e adhuron..edhe i jep perparsi ma shum se Paris/Londer e drejta jote osht.

Njeri,tash sa shkrimtari shkrun keq/mir per neve shqiptart mi mar mi lexu un pot garantoj qe bona ja si ti pro-muslimc ose lloji tjeter kunder-shqiptar.Kush osht Noel Malcolm me ma kallxu mu historin tem??? ky tipi edhe per Bosnjen ka shkru per ni qellim se vend MUSLIMON .. kjo pi bjen si noj shqiptar mu qu me bo ni studim t'thjesht edhe me dal nkonkluzion per Saxon/Vikings tAnglis..teza turlifare ka ... po ni tez tvetme na e dim shqiptart,e aty nuk Figuron Muslimonizmi ngjakun ton,dej para pushtimit Osmon/mongol.Un sdi qysh nuk tvjen/ju vjen marre mu krenu me diqka qe pushtusi ta ka lon.fort inati.. feja e shqiptarit osht shqiptaria..per mu ktu ska dyshim..ilirt Paganizmin e kan pas si edhe popujt e lasht tjer..qe si pasoj Romakt Krishterizmin jau kan rras,e tona neve Tukru ni pjes e boni Muslimon,ni pjes met Krishter dej sot,ni pjes u bashku me grekun Ortodoks.. i vetmi bashkim kombtar qe mun arrihet osht "FEJA SHQIPTARIT OSHT SHQIPTARIA" ..

neise mendimi jot osht. :)
no avatar
User

FARIS

Poste

1111

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Maj 31, 2005 9:35 pm

Re: Albanian Religion (The truth)

nga FARIS » E Djelë Korrik 06, 2008 11:31 pm

ti lej emocionet jashte e pergjigju ne pyetjet qe ti kam parashtru.

Sa per nafte smundesh ti mi tregu atij qe e ka para teje e evropes naften. Ata kete e kan profesion perndryshe nje barrel i naftes ka shku ne $144 ndersa 17 litra benzin ne saudi bajne vetem 1 euro.

Vendet ma te pasura i kan muslimanet ne arabi prandaj edhe po bahen gjithe keto luftera e gjithe keto shpifje, mesoje nje sen se per me depertu ne nje shtet tjeter duhesh me ja luftu moralin, me forcu propaganden e gjitha keto.

Rrusta i Jerichos i pat thane njehere migjen kelmendit per arritjen e renesanses ne evrope.

Kur ka qene bosnja ne kallderm parisi e londra kan qene ne balte. tash e ardhmja nuk dihet vetem se nje e di qe ndryshimet klimatike kan me pru shkretiren arabe me lulezu prape ne gjelbrim ndersa pjesa veriore e botes ka me qene e pabanueshme keshtu po parashohin shkenctaret ne te ardhmen dhe prape ne fund Allahu e di me se miri
Avatari i antarit
User

Muki

Poste

5503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 06, 2005 10:38 pm

Vendodhja

Mitrovicë

Re: Albanian Religion (The truth)

nga Muki » E Djelë Korrik 06, 2008 11:32 pm

Bash keta qe i kan dhene perparesi fese kan qene kontribuesit ma te mdhej per kombin,sepse per me luftu per komb duhet me pas motiv nga diqka,e pikerisht eshte feja islame qe ta ka obligu te luftosh per Allah dhe atdhe !
Me bo me i qit une ktu muslimant qka kan kontribu per shqiptarizem bllokohet rocksonte e nuk ka kuptim tani prej ketyre te staffit ! Ndersa videot e kti lloj thjesht jan pozerizma te antifetarve qe mundohen ta qesin fene posht duke u mbeshtjell me "atdhetarizem",sikurse lakra qe e mbeshtjell mishin !,Gjema nje popull qe thote se feja ime eshte <kombi ne fjale qe ai i perket>
I'm american,my religion is America !
Avatari i antarit
User

Therion

Poste

4796

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shtator 10, 2007 3:00 am

Vendodhja

The Giggle Loop

Re: Albanian Religion (The truth)

nga Therion » E Djelë Korrik 06, 2008 11:44 pm

FARIS shkroi:ti lej emocionet jashte e pergjigju ne pyetjet qe ti kam parashtru.

Sa per nafte smundesh ti mi tregu atij qe e ka para teje e evropes naften. Ata kete e kan profesion perndryshe nje barrel i naftes ka shku ne $144 ndersa 17 litra benzin ne saudi bajne vetem 1 euro.

Vendet ma te pasura i kan muslimanet ne arabi prandaj edhe po bahen gjithe keto luftera e gjithe keto shpifje, mesoje nje sen se per me depertu ne nje shtet tjeter duhesh me ja luftu moralin, me forcu propaganden e gjitha keto.

Rrusta i Jerichos i pat thane njehere migjen kelmendit per arritjen e renesanses ne evrope.

Kur ka qene bosnja ne kallderm parisi e londra kan qene ne balte. tash e ardhmja nuk dihet vetem se nje e di qe ndryshimet klimatike kan me pru shkretiren arabe me lulezu prape ne gjelbrim ndersa pjesa veriore e botes ka me qene e pabanueshme keshtu po parashohin shkenctaret ne te ardhmen dhe prape ne fund Allahu e di me se miri


hahaha,un pa emocione jom..dej sa tfolet per ni sen tPa vertet..teza tpa baza.. dej tash un kom lexu qe na shqiptart jem me prejardhje prej Lindjes Mesme,ti noshta edhe i beson,okej kejt nrregull.qefi osht ma i madh se Kosova.

Qyre njeri,aj per me shpresu edhe me ju lut "ALLAHUT" tond e ZOTIT tem qe me pas jet nMARS e mos mu nis naton vet me kshyr,jo nonen skish me pas kurfar rezlutati.hahahah njeri,me qato 1euro per cilinder nafte po menon qe ish ndertu kryeqyteti arab qeshtu qysh osht a?? ta shofim tash qysh po metin qato "modernizime arabe" kur tbohen me Oxygen kerret e mjetet tjera levizse.. ta shofim a po osht ajri ma i mir noshta nArabi prap.

Hahahah,jo njeri me kshyr prapa del shum'kushi DIKUSHI,kto sene veq feja juj i bon, qeshtu ka thon aj qeshtu ka thon aj.. kerkush sqohet me thon diqka per t'tashmen..se tuten qe po ju mohohet fantazia njerzore "parajsa" .. djepi i shkences naton u kon,po nfillet e tina... ndor e kan mar Europa jaran e tash snfundi tekniken Azia.Krejt bota mundohet me mar shembull Europen sum ka ra rasti me lexu/ni qe me mar shembull Lindjen e Mesme..pos per sende negative. luft/drog.

Osht ni thonje,shkenca ti jep 2 udh,feja ta jep 1 ... ato 2 udht jon feja dhe shkenca,nmujsh mi majt dyat BRAVO, a feja ta jep veq njo.. edhe tjerat ti mohon.

Ajo qe pe cek per Saharen,e per shkretirat naton ka Afrika,un ta mora shembull edhe per at Shrimtarin/gazetarin teza ka per qkas mos,si per KS qe thojn qe ka mu bo LULA mas do vjete,plane-plane ka sa tdush.. realizimi kur tvjen ti dil thuje kto.. se per parashikime e kem motin ka RTK'ja qdo dit.

met'mira.
Avatari i antarit
User

Morrison

Poste

5271

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 15, 2005 5:36 pm

Vendodhja

Strawberry Fields

Re: Albanian Religion (The truth)

nga Morrison » E Hënë Korrik 07, 2008 12:04 am

FARIS shkroi:Fakte mjafte interesante???!!


Na keni lodhe me keso fakte qe nuk ekzistojne askund, nuk di pse merrni shembuj nga Youtube per historine e popullit shqiptar.

Qe nje kronologji e shkurter rreth popullit

Renditjen po e bej ne menyren se si me kujtohen ngjarjet.


1.Alfred Mojsiu ish presidenti i shqiperise ne nje konference ne Londer thote se nese e gervishini cdo shqiptar do gjeni nje te kaluar te krishtere ndersa ne fakt shqiptaret ne thelb ishin pagan.

2. Iliret besonin ne Diellin thjeshte nje popull pagan qe nuk di pse krenohet me besimin e tij ne diell, Ibrahimi a.s shume kjarte e tregon nje rast me diellin kur ben nje mono dialog dhe thote fillova te besoj ne diellin por e pash qe dielli dikur perendoi dhe humbi pas kesaj doli hena dhe fillova te besoj ne henen por edhe ajo me lindjen e diellit u zhduk, atehere thash zoti im eshte Allahu zoterues i diellit dhe i henes. Si mund te besosh ne diellin kur siper diellit jane edhe shume planete te tjera?

3. Pashko Vasa ka thene feja e shqiptarit shqiptaria , atehere shtrohet pyetja pse Pashko Vasa ne uniforme turke dhe cfare bente Pashko Vasa kur qendronte ne mesopotami a thua cfare kerkonte ne lindje?

4. Ky koment i youtube se shqiptaret jane ne shumice agnostike apo ateiste edhe pse ateizmi me agnosticizmin nuk perputhet fare ( gabim i atyre qe kan bere komentin) pse atehere ne Kosove kur vdesin shqiptaret varrimet i bejne me rituale fetare islame? pse po therrasin hoxhen?

5. Dhe per fund ky shkrim ne youtube eshte bere qellimisht per ta luftuar islamin dhe ato shkrime qe jane bere nuk kan baze pasi qe keshtu nuk thote raporti i lirise fetare te vitit 2006 por kete e ka edituar dikush ne wikipedia qellimisht.

shih raportin http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2006/71364.htm

edhe ketu mjafte qarte tregon influencen e regjimit komunist te enver hoxhes ku ne ate kohe ngritej parulla feja eshte opium dhe ja pasoja e enverizmit sot.

Faik Konica e ka thene nje fjale te urte " po mos te ishte islami shqiptaret do ishin me shume ne numer por jo shqiptar"1.Kjo quhet ndryshe POLITIK,edhe ALfred Moisiu fort mir e din pse e ka than qeto...edhe pom tregohesh shum kontravers en ket rast,me at thellim tonin,pom duket Moisiu kerku se ka cek en qat fjalim qe e the vet,qe en qdo thelb te shqiptarit osht shpirti i ni krishteri te vertet...edhe sdi a pe nin veten,a sosht e vertet qe en qdo shqiptar me hallakat en materialin e tij gjenetik ski histori krishtere a :?: jo bre jo,krejt puna osht qe ktu edhe niher je tregu shum NJERI i cekt en mendimet e tua,qe munohesh me kundershtu,pa e kuptu esencen edhe pa nje perceptim te denje te mendimit tond.
2.Besimi en Diell osht shum ma i thell se qysh e ki marr ti,edhe niher e ki tregu shkurtpamsin e jote,edhe paaftsin e jote me kundershtu diqka taman.Dielli njerzve ju prun DRITEN;elementi drit osht elementi kryesor i jetes,qe simbolizon JETEN,lindja e diellit simbolizon lindjen e nje dite te re,nje jete te re.Kulti i Diellit osht shum i thell mu kuptu,e jo en at menyren tonde primitive.Mos harro qe populli i Atlandites kan besu en DIELL,edhe krejt popujt mat civilizum en bot en kan pas ket KULT,si aztekt,egjiptiant,en Ballkan ILIRT,en Mesopotami edhe do popuj en Kin,ku mendohet qe krejt kta popuj e kan ni perbashket si PASARDHESIT e popullit te Atlandites,spaku osht ky ni supozim qe e mbeshtes un,kshtu qe mos te behemi konfuz rreth ksaj,se po foli un` me ni siguri shum te madhe en gjykimin tem,po krejt qa di met thon qe kulti en Diell osht filozofi e gjan,e jo si shembulli i jot qe e paraqet edhe niher shkurtpamsin e jote.
3.Nen 1,ushtrimi i profesionit te qenurit ushtar en rangun turk,ka qen e detyrueshme,e jo me vetdeshir,pse po bohesh kaq i cekt bre :?: spo muj met kuptu o haver.Manej na e dim per Mesopotamin se qfar qendre e randesishme historike e kulturore osht ajo,a paqare po vyka mi fal 5 vaktet me shku atje a :?: mos harru qe civilizimi i vjeter Mesopotamez osht nder civilizimet mat vjetra e ma te pasuna,ku ka dominu kulti i Diellit,edhe pikerisht ket kultur te gjan edhe te vjeter e kan shkatru arabt,en periudhat e pushtete islamike en ato toka.Edhe un jom ni dashamir i madh i kulturave te vjetra,edhe kisha qendru ne Mesopotami ni koh te gjat per studimet e mia te ndryshme,edhe tash mu si katolik a em pengon kjo diqka :?: JO,se arkeologt mat mdhaj qe kan hup vite en ato vise,jon kon perendimor,KRISHTER,kshtu qe CHILL OUT.E sa per thanjen e Pashko Vases,ai pom duket nuk thot en fjalimin e tij KALLNI KISHAT E XHAMIT ose INJORONI ose MOS I STUDJONI ose MOS JU JEPNI RANDSI SE KURGJO SJON,po qellimi i asaj thanje u kan krejt diqka tjeter,edhe shum gabim trashanik osht kur ki fjalim interpretohet en kontekstin ateist,po esenca osht krejt diku tjeter.Mos ta harrojm faktorin kryesor ktu;KONTEKSTIN HISTORIK-qe pa qet element,ski ku nisesh en analiza historike.
4.Tash domethan krejt jeten me qen ti ni alkoolist i keq e dhunus i femnave,pe marr shembull,mu vorros me qato rituale koke musliman a :?: jo jo njeri.Na shqiptart e kena ni t`keqe,qe shum jipem mas TRADITES,kshtu qe kjo puna e hoxhes sosht kurgjo tragjike,e as kurfar alarmi qe ktu te na shqiptart dominon nifar islamizmi ose krishterizmi i rrept e strikt,se edhe te katolikt thirret prifti e vorrosen me rituale krishtere,edhe :?: thjesht kto sene per mu jon formalitete,kurgjo ma shum,that`s it...
5.Ky shkrim nuk u ba per me luftu ISLAMIN,qysh e merrni ju zotnit qdo here sa gjun lopa far`,po ktu osht puna mu paraqit e verteta psiqike edhe morale e ni populli,qe shum keqinterpretohet neper mediat nderkombetare.Asni FE te shqiptart su ka thellu kurr ma shum se 2 mm,gjethmon fet na kan kalu ashtu si frym...po ni sen e kena ala en gjak,kultin e DIELLIT,sa sta merr menja sa gjeste i bajna na en m`nyr indirekte qe i dedikohen kultit te Diellit,sa sta merr mendja,qe ni shembull,ushqimi tradicional FLIJA...kjo ki ni mini-shembull i milionave elementeve pagane qe na kan met te kultit te Diellit,kshtu qe CHILL OUT edhe ktu :shmeki:


at fjalin e Faik Konices tybe nese e ki kuptu...duhesh me pas parasysh kontekstin historik gjethmon kur e analizon ni qashtje historike,kshtu qe thelloju ma shum en at thanje...mos harro qe shqiptart ortodoks shum leht jon asimilu en SERB apo GREK...e qeky element te shqiptart gjethmon na ka pshtu,edhe me ardhjen e krishterimit edhe te islamit,qe FEJEN e kena pranu en m`nyr politiqki,nese muj mu shpreh kshtu kushtimisht...per qet arsye sjena asimilu,edhe jena met ala qeta pak en trojet e jona te coptume...kshtu qe ndoshta pe kupton esencen e thanjes te Faik Konices,se sa i perket asaj qe shqiptart t`ishin dhan 100% mas fes islame,ather sot ishim kon krejt turq hesapi,taman arabofilla si ti...


ajde met mira (K)
Avatari i antarit
User

Sitting Bull

Poste

2624

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Korrik 02, 2007 11:09 pm

Vendodhja

Gjilan

Re: Albanian Religion (The truth)

nga Sitting Bull » E Hënë Korrik 07, 2008 1:27 am

FARIS shkroi:ti lej emocionet jashte e pergjigju ne pyetjet qe ti kam parashtru.

Sa per nafte smundesh ti mi tregu atij qe e ka para teje e evropes naften. Ata kete e kan profesion perndryshe nje barrel i naftes ka shku ne $144 ndersa 17 litra benzin ne saudi bajne vetem 1 euro.

Vendet ma te pasura i kan muslimanet ne arabi prandaj edhe po bahen gjithe keto luftera e gjithe keto shpifje, mesoje nje sen se per me depertu ne nje shtet tjeter duhesh me ja luftu moralin, me forcu propaganden e gjitha keto.

Rrusta i Jerichos i pat thane njehere migjen kelmendit per arritjen e renesanses ne evrope.

Kur ka qene bosnja ne kallderm parisi e londra kan qene ne balte.
tash e ardhmja nuk dihet vetem se nje e di qe ndryshimet klimatike kan me pru shkretiren arabe me lulezu prape ne gjelbrim ndersa pjesa veriore e botes ka me qene e pabanueshme keshtu po parashohin shkenctaret ne te ardhmen dhe prape ne fund Allahu e di me se miri

Te kisha prefru mu ndale njiher vetem te qyteti i Romes....te plani urbanistik, te ndrtimi i tempujve, te ndertimi i shtepive private, te sistemi ujesjedhes, sistemi i termove, banjot publike, te urat, te teatrot, harqet triumfale, koloseumet, sallat gjinastikore, organizimi dhe rendi shoqeror etj etj....vetem me u ndale te Koloseumi ne Rome i cili ka pase kapacitet per 45.000 - 50.000 spektator...sot stadumet e qatyne shteteve nuk kan asi kapacitete po mos na kallxo perralla jo resenace e jo ku ta di une......se vet fjala renesance po te kallxon qe osht rilindje ringjallje edhe e ka kuptimin e rilindjes se antikitetit si stil ne art, ne filozofi, shkenca natyrore etj etj...ktu punen qe e kan ba arabet dhe hebrejet eshte vetem si ka ruajte ato vepra greke e romake te lashtesise....mos na shit ketu perralla siku njani ma heret ka pas thane ne qet forum se kur kemi pase na ne Vishtri drita evropianet kan flejte ne lloq...
Avatari i antarit
User

Sitting Bull

Poste

2624

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Korrik 02, 2007 11:09 pm

Vendodhja

Gjilan

Re: Albanian Religion (The truth)

nga Sitting Bull » E Hënë Korrik 07, 2008 1:32 am

FARIS shkroi:
Therion shkroi:A don ti postoj ty videot Pro-Islam kunder religjionev tjera?? mbushen mbi 10 faqe tkasj teme.
Ti pe shan Pashko Vasen, a vet po pranon religjion tArmikut, mir okej,qka mendon ti per analfabetizmin e shqiptarve nder shekuj,a u kon rezultat i religjionev tjera apo e Muslimonizmit?? mbyllja e shkollave hapja e mejtepeve,kerkun ska qu ti jarani bukes/pites.. kshyri ti ata qe kan pas besim Krishter shumica jon mat ngritun..ose qe mere ni shembull nje plak 60 vjeq Krishter edhe njo Muslimon .. kshyre cili osht ma perparimtar. boni niher llogarit me UNIN tond tona kritikoj tjert.


Therion mjafton me ti permend dy shkrimtar te shkolluar ne stamboll dhe do ta kuptosh se kush jane rilindasit e gjuhes shqipe.

Naim Frasheri dhe Sami Frasheri


Sot po nis nje katedrale ne qender te prishtines e prishen gjimnazin xhevdet doda, paramendo bashkesia islame e kosoves me pas ba qete sen cka kishe thane ti ?

Ti nuk mundesh me fajesu islamin kur ne 50 vitet e fundit ke jetu ne komunizem, ti ndoshta je i ri por une e mbaj ne mend shume mire ate kohe kur shqiptaret degjonin kenge serbe, pinin me shkije, kalonin ne pushime me ta dhe thjeshte ishin te betuar para Titos.

Nuk po e mohoj qe nuk jemi shkel prej popujve te tjere veq per kete kemi faj edhe vet sepse po themi se shqiptaria eshte mbi te gjitha edhe mbi vet Krijuesin e po harrojme se eshte Krijuesi Zoti qe po na e sjell shiun, diellin, eren, bereqetin e gjithe te mirat, Eshte nje ajet kuranor kur thote " Allahu nuk e ndryshon gjendjen e nje populli pa e ndryshuar ata veten e tyre" ( er Rrad ajeti 11)

Per me fol ma shume i pata sjell disa intervista te Noel Malcolm dhe referencat e librit te studiuesit me te njohur ne bote per perandorine osmane george gawrych " shqiponja dhe gjysemhena,,,,,,,"

Keto nese ke kohe lexoj dhe do e kesh nje pasqyre krejt tjeter

Faris ky Naim Frasheri shum e qmon Skenderbeun qe ka pre turqi.......edhe se di qe ka shkru naj her per fe...
Avatari i antarit
User

Saraswati

Poste

1057

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Gusht 29, 2007 1:40 pm

Vendodhja

Gjilan

Re: Albanian Religion (The truth)

nga Saraswati » E Hënë Korrik 07, 2008 1:47 am

oj Farije a i ke la ent
no avatar
User

FARIS

Poste

1111

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Maj 31, 2005 9:35 pm

Re: Albanian Religion (The truth)

nga FARIS » E Hënë Korrik 07, 2008 7:13 am

ne krejt shkrimin qe keni reagu po shihet thjeshte qe jane perdor emocionet

sitting bull renesansa e leonardo da vincit e jo te arabeve, kuptoje kete rilindje qe e kam permend


Morrisonin edhe pse e konsideroj adoleshent dhe i papjekur mundem vetem mi thane le ta gjen pergjigjen e dom nikut kur pyetet ne zonen e lire nga ariani se per katoliket a eshte me pare feja apo kombi dhe shih cfare thote. keto dyja thote shkojne bashke pa fe kombi nuk ekziston, pse atehere ky dom niku perfaqesuses i kishes e thot kete? ku eshte ne kete rast feja e shqiptarit shqiptaria.

Jam duke u ngut per pune vetem nje pyetje juve qe keni reagu nje pyetje shume te thjeshte

Pse ne varrezat e shqiptareve musliman sheh simbole kombtare ndersa ne varrezat e katolikeve e ortodokseve nuk ka asnje simbol kombtar pervec kryqit

te varrezat e shqipareve musliman kom pa shqiponja e flamuj po te katoliket asnjhere

Du pergjigje ne kete send masi disa katolike ketu po ja mbajn vetes per patriot ( edhe pse kete politike e kan perderisa mbizotron islami)

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign