Albanian Religion (The truth)

ktu mundeni me hap tema me video linqe prej faqeve si youtube, google etj

Moderators: Beka Floyd, bg82, username

User avatar
Therion
Posts: 4454
Joined: Mon Sep 10, 2007 3:00 am
Location: The Giggle Loop

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Therion »

FARIS wrote:ne krejt shkrimin qe keni reagu po shihet thjeshte qe jane perdor emocionet

sitting bull renesansa e leonardo da vincit e jo te arabeve, kuptoje kete rilindje qe e kam permend


Morrisonin edhe pse e konsideroj adoleshent dhe i papjekur mundem vetem mi thane le ta gjen pergjigjen e dom nikut kur pyetet ne zonen e lire nga ariani se per katoliket a eshte me pare feja apo kombi dhe shih cfare thote. keto dyja thote shkojne bashke pa fe kombi nuk ekziston, pse atehere ky dom niku perfaqesuses i kishes e thot kete? ku eshte ne kete rast feja e shqiptarit shqiptaria.

Jam duke u ngut per pune vetem nje pyetje juve qe keni reagu nje pyetje shume te thjeshte

Pse ne varrezat e shqiptareve musliman sheh simbole kombtare ndersa ne varrezat e katolikeve e ortodokseve nuk ka asnje simbol kombtar pervec kryqit

te varrezat e shqipareve musliman kom pa shqiponja e flamuj po te katoliket asnjhere


Du pergjigje ne kete send masi disa katolike ketu po ja mbajn vetes per patriot ( edhe pse kete politike e kan perderisa mbizotron islami)
Qka po don me thon ti me kto?? qe tash pse nuk paskan simbole kombtare ata skokan shqiptar?? ti me ket rast e kallxove qe me fen e juj lun qoke kush tdon,bon qka don..edhe pse nuk osht e lejushme simbas fes juj,mirpo te ju feja osht diqka jo PERSONALE,thjesht Politike..qe pse. pak pot doket simbol kombtar neper ton shtetet mat mdhaja botrore Gj.Kastrioti a?? nena terez e.. ajt gjema ni shqiptar muslimon qe ka bust neper Europ!! veq 1 gjema..qe se kan bo muslimont shqiptar..po qe e kan bo t'hujt.

edhe ni sen,nInternet nuk mun shet njeri men,e met kallxu ty qysh osht,se me fol LIVE ndryshe fol kejt.se nuk i ki aty webat arabofiul/turkofil nMoxill..qe mu orientu.Qe ky me fol psh. me ty njeri,qe e perdor injorancen,ti fmi,i pa pjekun..sje i gatshem per bised,jeton me ato qe si ti kish 20 e te nalt vjet,je ma i dishem.gabim je..pos pervoja qe ka peparsi te ti noshta.tjerat JO.

ps.Islami mbizotron aty ku osht Kaosi/rremuja/tranzicioni..tjeter kun harroje.
mu mvje marre,kur mqujn MUSLIMON t'hujt,edhe thojn ju se meritoni mi thon vetit shqiptar,se ftyren jau muret vetit me ket fe.. e nuk e meritoni mu krenu per ata ma heret qe kan derdh gjak..per shkakun e tipav si Muslimona ekstrema tk'arit.
Last edited by Therion on Mon Jul 07, 2008 11:28 am, edited 1 time in total.
User avatar
Morrison
Posts: 4210
Joined: Fri Jul 15, 2005 5:36 pm
Location: Strawberry Fields

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Morrison »

FARIS wrote:ne krejt shkrimin qe keni reagu po shihet thjeshte qe jane perdor emocionet

sitting bull renesansa e leonardo da vincit e jo te arabeve, kuptoje kete rilindje qe e kam permend


Morrisonin edhe pse e konsideroj adoleshent dhe i papjekur mundem vetem mi thane le ta gjen pergjigjen e dom nikut kur pyetet ne zonen e lire nga ariani se per katoliket a eshte me pare feja apo kombi dhe shih cfare thote. keto dyja thote shkojne bashke pa fe kombi nuk ekziston, pse atehere ky dom niku perfaqesuses i kishes e thot kete? ku eshte ne kete rast feja e shqiptarit shqiptaria.

Jam duke u ngut per pune vetem nje pyetje juve qe keni reagu nje pyetje shume te thjeshte

Pse ne varrezat e shqiptareve musliman sheh simbole kombtare ndersa ne varrezat e katolikeve e ortodokseve nuk ka asnje simbol kombtar pervec kryqit

te varrezat e shqipareve musliman kom pa shqiponja e flamuj po te katoliket asnjhere

Du pergjigje ne kete send masi disa katolike ketu po ja mbajn vetes per patriot ( edhe pse kete politike e kan perderisa mbizotron islami)

JA JA,O LA LA,erdhem te ajo e pika e jote famshme qe un koksha ADOLESHENT :shsmile: po sta zo per t`madhe,esenca osht me kundershtu,edhe pse kurgjo su murr vesh :|

sa per varrezat,kush ta tha qat sen :?: a je i sigurt :?:

edhe kerku un` stu shita si PATRIOT i madh pse jom katolik me familje,a mos harro qe un jom ATEIST,kshtu qe iq sem bohet von ti mem ba mu VS.-ja...

pres pi teje,masi na qenke nje njeri ``i rritur`` dhe ``i matur`` qe en postin e jem en ato 5 pikat,te kthesh pergjegje te mirefillta,pa inat e kurgjo...

spo di be vlla qa osht problemi i shumices ktu :?: kurr mesin pa fjal,edhe skan qysh me kundershtu ni qashtje te caktum,meniher te gjuhen me ofendime e krejt,veq shum DOWN pe qitni veten,per qet arsye un` en RS kurr se kom jap as 10% tem edhe sko me jap rreth ni debati te caktum,se te vjen ni kastravec,pa lexu as abetaren,me pollavra edhe me ofendime munohet bajat me ta ba...ska haver ski faj ti,faj ka interneti qe i jep qdo kujt hapsir me postu,SAD BUT TRUE...

ps.Genc,vllau jem a te thash pram per qet sen :| a pe sheh qe em dulen fjalt :|
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Muki »

Therion wrote:
FARIS wrote:ne krejt shkrimin qe keni reagu po shihet thjeshte qe jane perdor emocionet

sitting bull renesansa e leonardo da vincit e jo te arabeve, kuptoje kete rilindje qe e kam permend


Morrisonin edhe pse e konsideroj adoleshent dhe i papjekur mundem vetem mi thane le ta gjen pergjigjen e dom nikut kur pyetet ne zonen e lire nga ariani se per katoliket a eshte me pare feja apo kombi dhe shih cfare thote. keto dyja thote shkojne bashke pa fe kombi nuk ekziston, pse atehere ky dom niku perfaqesuses i kishes e thot kete? ku eshte ne kete rast feja e shqiptarit shqiptaria.

Jam duke u ngut per pune vetem nje pyetje juve qe keni reagu nje pyetje shume te thjeshte

Pse ne varrezat e shqiptareve musliman sheh simbole kombtare ndersa ne varrezat e katolikeve e ortodokseve nuk ka asnje simbol kombtar pervec kryqit

te varrezat e shqipareve musliman kom pa shqiponja e flamuj po te katoliket asnjhere


Du pergjigje ne kete send masi disa katolike ketu po ja mbajn vetes per patriot ( edhe pse kete politike e kan perderisa mbizotron islami)
Qka po don me thon ti me kto?? qe tash pse nuk paskan simbole kombtare ata skokan shqiptar?? ti me ket rast e kallxove qe me fen e juj lun qoke kush tdon,bon qka don..edhe pse nuk osht e lejushme simbas fes juj,mirpo te ju feja osht diqka jo PERSONALE,thjesht Politike..qe pse. pak pot doket simbol kombtar neper ton shtetet mat mdhaja botrore Gj.Kastrioti a?? nena terez e.. ajt gjema ni shqiptar muslimon qe ka bust neper Europ!! veq 1 gjema..qe se kan bo muslimont shqiptar..po qe e kan bo t'hujt.

edhe ni sen,nInternet nuk mun shet njeri men,e met kallxu ty qysh osht,se me fol LIVE ndryshe fol kejt.se nuk i ki aty webat arabofiul/turkofil nMoxill..qe mu orientu.Qe ky me fol psh. me ty njeri,qe e perdor injorancen,ti fmi,i pa pjekun..sje i gatshem per bised,jeton me ato qe si ti kish 20 e te nalt vjet,je ma i dishem.gabim je..pos pervoja qe ka peparsi te ti noshta.tjerat JO.

ps.Islami mbizotron aty ku osht Kaosi/rremuja/tranzicioni..tjeter kun harroje. mu mvje marre,kur mqujn MUSLIMON t'hujt,edhe thojn ju se meritoni mi thon vetit shqiptar,se ftyren jau muret vetit me ket fe.. e nuk e meritoni mu krenu per ata ma heret qe kan derdh gjak..per shkakun e tipav si Muslimona ekstrema tk'arit.
Po pritoj me hi ma thelle rreth ktyre temave se jam lodh tu ua spjegu me fakte,por gjithmone keni tregu qe jeni te parsyeshem.
Sa i perket kesaj qe ta nenvizova,veq muna me te thon,a ke qene ndonjehere ne Arabi Saudite ? A ke qene ndonjehere ne Kuwait ? A ka qene ndonjehere ne Egjipt ? A ka qene ndonjehere ne vendin ma te bukur ne bote,ne Dubai pra ? Mos ja nis me mi permend tash do Iraka e Afganistana se edhe une te permendi sa dush shtete joislamike qe i ka kaplu kaosi dhe anarkia !
User avatar
Therion
Posts: 4454
Joined: Mon Sep 10, 2007 3:00 am
Location: The Giggle Loop

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Therion »

Sa i perket kesaj qe ta nenvizova,veq muna me te thon,a ke qene ndonjehere ne Arabi Saudite ? A ke qene ndonjehere ne Kuwait ? A ka qene ndonjehere ne Egjipt ? A ka qene ndonjehere ne vendin ma te bukur ne bote,ne Dubai pra ? Mos ja nis me mi permend tash do Iraka e Afganistana se edhe une te permendi sa dush shtete joislamike qe i ka kaplu kaosi dhe anarkia !
hahaha,he more muk,me merit tkujt u bonen qato ndertime?? me pare tEuropianve,pse tkujt mendove ti..qe kta u qun e bonen asi arritje a?? pse mos u bonen ato ndertime nstilin Arab?? harroje muk.qato 3 vende qe i permende,mesin veq qato edhe kan met..kshyri ti tjerat.un e pata fjalen per Europ jaran,bosnja/kosova/shqipria ni pjes,kush ja rras mu kon fanatik tjeter neper Europ?? kerkush hiq,se e menojn ma larg ata..as per Krishterizem sjon fanatik qe mu kallxu si ju shumica qe boni ktu nForum..se o sen personal,vet qelni tema provokative tona ja po pritoj jo pordha palidhje.Ski ka kapesh muk,sillet sillet prap nBir bjen.
User avatar
Gautama Buddha
Posts: 545
Joined: Thu Jul 03, 2008 12:16 am
Location: Mahāyāna
Contact:

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Gautama Buddha »

o Therion arabt na kan ndihmu!
User avatar
Therion
Posts: 4454
Joined: Mon Sep 10, 2007 3:00 am
Location: The Giggle Loop

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Therion »

ahh sa fmin e kan bo synet dej vjet,ato spi ja hupim. :)
User avatar
Morrison
Posts: 4210
Joined: Fri Jul 15, 2005 5:36 pm
Location: Strawberry Fields

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Morrison »

Therion wrote:ahh sa fmin e kan bo synet dej vjet,ato spi ja hupim. :)
E sa SPRAJTA i qojshin EX,met paren.
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Muki »

Therion wrote:
Sa i perket kesaj qe ta nenvizova,veq muna me te thon,a ke qene ndonjehere ne Arabi Saudite ? A ke qene ndonjehere ne Kuwait ? A ka qene ndonjehere ne Egjipt ? A ka qene ndonjehere ne vendin ma te bukur ne bote,ne Dubai pra ? Mos ja nis me mi permend tash do Iraka e Afganistana se edhe une te permendi sa dush shtete joislamike qe i ka kaplu kaosi dhe anarkia !
hahaha,he more muk,me merit tkujt u bonen qato ndertime?? me pare tEuropianve,pse tkujt mendove ti..qe kta u qun e bonen asi arritje a?? pse mos u bonen ato ndertime nstilin Arab?? harroje muk.qato 3 vende qe i permende,mesin veq qato edhe kan met..kshyri ti tjerat.un e pata fjalen per Europ jaran,bosnja/kosova/shqipria ni pjes,kush ja rras mu kon fanatik tjeter neper Europ?? kerkush hiq,se e menojn ma larg ata..as per Krishterizem sjon fanatik qe mu kallxu si ju shumica qe boni ktu nForum..se o sen personal,vet qelni tema provokative tona ja po pritoj jo pordha palidhje.Ski ka kapesh muk,sillet sillet prap nBir bjen.
Hhaha po qishtut sillet rrota e historise qkamebo dikur qita muslimant ta kan zdrit Evropen qe u kon ne terr deri dje ! Edhe jo veq ato vende qe i permenda une po edhe ne vende tjera t'mushin me pare njeri hahaha.
Edhe une nuk e dita qe e ki fjalen veq per Evrope,sepse ti e pergjithsove tere boten muslimane kur the ku jan muslimant eshte kaosi e nuk e ceke qe veq per ballkan,e qata une desha veq me te tregu qe je gabim.Me pare te kujna bre jon ndertu ? Mos pahiri edhe atyne ju ka ndihmu Amerika,po shuj se pa qito vendet muslimane kish vdek per naft Amerika,e qata edhe ka hy atje si pushtuese per mos mu mvar prej ktyre,se dej tash krejt u mvar edhe hala mvaret !
Edhe ni sen jam bind se prej se shqiptaret jan konvertu ne Islam e deri ne ditet e sotme,ma shume se muslimanet Shqiptar kush nuk ka kontribu ma shume se keta per Shqiptarizem,e kam fjalen me vepra jo me shkrime neper gazeta e foruma tu fut percamje mes popullit Shqiptar,e kta katolik qe po ja u man ti ana shumica ne ditet e sotme jan shkaktart kryesor te percamjeve fetare qe jon tu ndodh kohen e fundit,e disa besa edhe kishen ortodokse serbe e konsiderojn simoter.
E per tema provokative qe po thu,spo di per cila temat e ki fjalen ? Nese e ki per ato te teologjia aty eshte per me fol per fe edhe qelim tema diskutojme me njerz te feve ndryshme pa ja bo njoni tjetrit ti s'je Shqiptar veq qe e man fene ma shume,perveq atyre qe e meritojne me ju thon joshqiptar si qiftit dove ne Shqiperi qe i thon veti grek, e do ne Kosove qe deri dje kan bashkpunu me serb e edhe sot bashkpunojne,e kendej per mos me dyshu te tjeret tek ta,mshefen ne thesin e "atdhetarizmit"
Ndersa lidhur me videon ne kete teme e dhash mendimin tem ni faqe permas,thjesht pordha antifetare te pavlera.
Me t'mira Genc.
User avatar
Sitting Bull
Posts: 2403
Joined: Mon Jul 02, 2007 11:09 pm
Location: Gjilan
Contact:

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Sitting Bull »

FARIS wrote:ne krejt shkrimin qe keni reagu po shihet thjeshte qe jane perdor emocionet

sitting bull renesansa e leonardo da vincit e jo te arabeve, kuptoje kete rilindje qe e kam permend


Morrisonin edhe pse e konsideroj adoleshent dhe i papjekur mundem vetem mi thane le ta gjen pergjigjen e dom nikut kur pyetet ne zonen e lire nga ariani se per katoliket a eshte me pare feja apo kombi dhe shih cfare thote. keto dyja thote shkojne bashke pa fe kombi nuk ekziston, pse atehere ky dom niku perfaqesuses i kishes e thot kete? ku eshte ne kete rast feja e shqiptarit shqiptaria.

Jam duke u ngut per pune vetem nje pyetje juve qe keni reagu nje pyetje shume te thjeshte

Pse ne varrezat e shqiptareve musliman sheh simbole kombtare ndersa ne varrezat e katolikeve e ortodokseve nuk ka asnje simbol kombtar pervec kryqit

te varrezat e shqipareve musliman kom pa shqiponja e flamuj po te katoliket asnjhere

Du pergjigje ne kete send masi disa katolike ketu po ja mbajn vetes per patriot ( edhe pse kete politike e kan perderisa mbizotron islami)
Faris une nuk kam permende kurfar renesance arabe a po kupton ti a jo...edhe s pe kupton thelebin e renesances se qfar domethenja ka a jo..apo ndoshta nuk po te konvenon...????edhe te thash ndalu pak vetem te qyteti i Romes edhe shikoji ato qe i kam ceke aty....

Kurse e kam edhe nji pytje rreth Naim Frasherit...??? qka mendon ti, a ka pase apo nuk ka pase te drejete Naimi qe e ka ngrite shum lart figuren e Skenderbeut....???
User avatar
Therion
Posts: 4454
Joined: Mon Sep 10, 2007 3:00 am
Location: The Giggle Loop

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Therion »

Hhaha po qishtut sillet rrota e historise qkamebo dikur qita muslimant ta kan zdrit Evropen qe u kon ne terr deri dje ! Edhe jo veq ato vende qe i permenda une po edhe ne vende tjera t'mushin me pare njeri hahaha.
Edhe une nuk e dita qe e ki fjalen veq per Evrope,sepse ti e pergjithsove tere boten muslimane kur the ku jan muslimant eshte kaosi e nuk e ceke qe veq per ballkan,e qata une desha veq me te tregu qe je gabim.Me pare te kujna bre jon ndertu ? Mos pahiri edhe atyne ju ka ndihmu Amerika,po shuj se pa qito vendet muslimane kish vdek per naft Amerika,e qata edhe ka hy atje si pushtuese per mos mu mvar prej ktyre,se dej tash krejt u mvar edhe hala mvaret !
Edhe ni sen jam bind se prej se shqiptaret jan konvertu ne Islam e deri ne ditet e sotme,ma shume se muslimanet Shqiptar kush nuk ka kontribu ma shume se keta per Shqiptarizem,e kam fjalen me vepra jo me shkrime neper gazeta e foruma tu fut percamje mes popullit Shqiptar,e kta katolik qe po ja u man ti ana shumica ne ditet e sotme jan shkaktart kryesor te percamjeve fetare qe jon tu ndodh kohen e fundit,e disa besa edhe kishen ortodokse serbe e konsiderojn simoter.
E per tema provokative qe po thu,spo di per cila temat e ki fjalen ? Nese e ki per ato te teologjia aty eshte per me fol per fe edhe qelim tema diskutojme me njerz te feve ndryshme pa ja bo njoni tjetrit ti s'je Shqiptar veq qe e man fene ma shume,perveq atyre qe e meritojne me ju thon joshqiptar si qiftit dove ne Shqiperi qe i thon veti grek, e do ne Kosove qe deri dje kan bashkpunu me serb e edhe sot bashkpunojne,e kendej per mos me dyshu te tjeret tek ta,mshefen ne thesin e "atdhetarizmit"
Ndersa lidhur me videon ne kete teme e dhash mendimin tem ni faqe permas,thjesht pordha antifetare te pavlera.
Me t'mira Genc.
Njeri,un fola per qato se ku po jetoj,se normal e di ma mir qysh rrjedh puna.. Ti noshta thu pse e kom amr shembull Bosnjen qe pse njeri, i vetmi vend qe i ka 3 kryeqytete i vetmi shtet qe i ka 3-4 Federata tfutbollit,edhe e kan ni pjes si kosova-mitrovicën qe funksionon shum teper quditshem me qeveri.. edhe kjo kejt osht si rezultat i shpalljes SHTET muslimon,kushi sja rras hiq.

Njeri,sdi qysh mun e qun perqams Faikun,Fanin,Naumin,Gjonin kur me an tqetyne sot ti e din se qfar manipulime u bo me shqiptart si per fe si per kultur e qka jo.Un hala skom has me ni Muslimon t'at'herit qe ka bo noj sen patriotik,ti mun i permend vllezërit Frashëri po kta shqip skan dit me fol voon ja kan nis me shkru shqip te vepra Bagti&Bujqsi.. se turku si ka lon pos turqisht me shkru..Sot nTurki kta njifen si shkrimtar mongol,e ki plot mongol qe e kan emrin SAMI..vepra skan bo pos do shkrime e shumica jon perkthy se sjon shqip.edhe ato shumica fetar jon kon,aty ktu noj poezi me vellim patriotik qe me mar pak at onen,po a thu mos tkishin shku 95% tshqiptarve neper Mejtepe.. kta kishin famen qe e kan sot?? sma mer menja,kurr skishim ni per ta,pos ata qe e jon nAlbananologji studenta.

Kerkon nbot feja se ka qu perpara,e neve shqiptarve dmth po na dojka zoti ma shum sit jesh muslimon ki perparsi njet.
Qe Egjipti qe e permende,parez e niva nLajme 4 foshnja ju kan vdek nOkupator me ni spital tCairo's.. 3 or pa rrym ato foshnjet pa oxygen edhe papa.. u nike aty tu u lut "Allahu na nimoft" a tu mos ndermar sene. ti ktyne edhe PLANETIN Mars me ari/argjent/naft mi ja dhon kta prap meten primitiv per ka mendja.

Temat provokative, veq hin search userin TALIBANI me thas gjen edhe neper akriva e normal edhe t'tashme.. ti e din qe ka MUK,po e ki shok e ajo tjeter sen osht.Veq un se pelqej at njeri qe kshyr me postu shkrime prej forumeve ekstreme muslimon fetare kishem QE NA KUSH JEMI..kishem ju tjert sjeni kerkushi ...qelke tema kunder krishterizmit kryesisht se per fet tjera si llogarit si kundershtar aj,qato edhe ska fol fort.
Osht fakt qe rubrika osht per Religjion,amo keqperdorim total osht prej tij.spari e ofendon antarin qe osht i ati besimi,qe pe mar shembull Valtonin ky osht krishter, a e ki pa ti noj tem atina kunder fes tonde?? jo se ki pa,se tkallxova edhe ni post ma nalt qe shqiptart krishter jon mat nalun edhe e majn nveti religjonin se shperndajn.

Per kishen ortodokse, njeri qysh ju e konsideroni sektet e juja qe i keni mbi 3-4 qe i keni,skeni kurgjo tboni me to,po e keni ni ven lutni arabisht.
Tash krishterzimi/ortodoksia edhe kta e kan gati se tnjejtin ritual spirtuoz tlutjes.Un e kom vrejt ket sen edhe ma heret,qe ju i merni senet nshikim tpar,si thonjet qe i kan thon e shum e senet,ky sen nuk i qet ata jo Patriot,Muk mu mka ra rasti me pa nqet forum,besimtar/e tfort shum tfes qe ti je,tu thon " un e di qe na kem lidhje me arab/gzona qe kem " tash un sdi cila po osht ma zemerthyse.a lidhja gjakut,apo qajo fjala gojes qe ka karakter fetar??!

Njeri,ti e din qe nat piken e "grekut" tshqipris un jom i pajtimit me ty 100%.e edhe per kta tUtbasht e KS.

met mira muki.
FARIS
Posts: 1084
Joined: Tue May 31, 2005 9:35 pm

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by FARIS »

Kush e devijoi temen ketu?

une kerkova sqarime, solla linkun e raportit per lirite fetare ne SHBA, ku thote aty se shumica e shqiptareve jane ateist apo agnostik? Nese nuk e gjeni atehere pse po perdorin fjale qe nuk jane ne thene ne ate raport?


Pergjigjnu njehere ne pikat e mia pastaj une ju pergjigjem ne pikat qe i keni parashtru.

Sa per therionin kush ketu po tregohet femijaq dhe devijues i temave? ndalu e kqyr ne shkrimet e mia se a kam perdor fjalor te ndyte apo dicka qe eshte nencmuese sic ti ke shkru.

Per morrisonin nese i kam thane adoleshent ajo nuk eshte nencmuese se vertet eshte ende ne adoleshence.

Dikush ketu e permendi se Islami nuk i jep perparesi shkences, gjema ndonje arab musliman qe e ka mbyt apo e ka djeg ndonje shkenctar ndersa une te krishteret po te gjej plot.

Nese i percjellni lajmet vitin e kaluar u hap muzeu ne skoci ku kishte per qellim 100 te arriturat shkencore te muslimaneve pa te cilat bota do te jetonte ne erresire.

Para dy vitesh gjermanet ne RTL e japen nje dokumentar rreth mrekullive te Kuranit dhe aty shkenctaret po thonin po mos te ishin zbulimet e shkenctareve islam bota sot do te ishte shume me mbrapa.

http://www.technorati.com/videos/youtub ... GiDmKI-vk4

Dhe tani para pak ditesh njeriu me autoratitativ ne departamentin e drejtesise kerkon praktikimin e nje pjese te sheriatit ne Britanine e madhe ai e ndan te njetin mendim si kryepeshkopi Rowan Williams

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... judge.html

Ne fund te fundit mbase po shitemi patriot pse i kemi punt llug me politikanet tane mos feja i ka fajet?

p.s Pa u pergjigj ne raportin e lirive fetare une nuk do pergjigjem ne pyetjet qe i keni parashtru
User avatar
Therion
Posts: 4454
Joined: Mon Sep 10, 2007 3:00 am
Location: The Giggle Loop

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Therion »

Sa per therionin kush ketu po tregohet femijaq dhe devijues i temave? ndalu e kqyr ne shkrimet e mia se a kam perdor fjalor te ndyte apo dicka qe eshte nencmuese sic ti ke shkru.
o ti Faris, son of Fursan.. ti veq je tum lon me kuptu at sen, qe pse ti je ma i madh ti kokshe ma i ditun a?! edhe sdi pse po je ka mdokesh TALBIANI mosi edhe reagove per fyrje e edhe tnjejtat gjeste fëminore pi bon.. osht fakt i ki do vjet ma shum jet noshta,po sen ma shum hiq.

p.s Pa u pergjigj ne raportin e lirive fetare une nuk do pergjigjem ne pyetjet qe i keni parashtru
Forja osht qe spo din qysh,shkon bon pytje qe e din qe tkundershtojm e tona mu harru ato pytjet ma heret...ti koke si ajo puna " Un nuk i pelqej domatet,po keqapi ma kona fort" :)

Kap ti karaso 1 piktur t'Da Vinqit ose ni veper t'Makiavellit .. stbjen nMen ty per ato 100 peluhra piktura qe ma merr mena qmim 100eki jon.

ps.per me sjell linka,so qudi ajo sje i pari copy-paste e keni ngjak ju muslimont ket sen,nperjashtim tdove tpak shum pak.
User avatar
Sitting Bull
Posts: 2403
Joined: Mon Jul 02, 2007 11:09 pm
Location: Gjilan
Contact:

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Sitting Bull »

Faris une mas pari nuk lexoj Copy paste hiq...une fola per qato pika qe me ran ne sy qe e kishe thare krejt....sidomos te renesansa, Naimi, Evropa ne lloq e terr etj etj
E ti mundesh mi ike sosht probl. hiq e drejte e jote eshte se a pergjigjesh a po jo....une nuk te detyroj meu pergjigje
FARIS
Posts: 1084
Joined: Tue May 31, 2005 9:35 pm

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by FARIS »

Sitting Bull nuk eshte puna e copy paste. Une kerkova pergjigje qe ne postimin e pare qe e dergoi "autentike" dhe qe ke prape copy paste. Po ky shkrim ne youtube nuk ke i drejte dhe kerkova pergjigje kurse ju keni dal krejt tjeter kah. Pra po kerkoj shpjegim rreth temes qe eshte nis ky debat.

Rregullat e debatit jane keto. pergjigje, kunderpergjigje njehere ti elaborojme ato qe i shkrova pastaj dalim te naimi, evropa e keto te tjerat.

Sa per therion une as qe e kam ndermend me te debatoj me njerez te tille, thjeshte po ja humbin sensin debatit. Therioni me flet per copy paste linka ndersa vet e ka nis nje bisede nga nje teme e hapur me copy paste link.

Ato linqe qe i kam postu jane si pjese e burimeve, Therioni me flet per machiavelin ndersa i harron rregullat e shkrimit akademik. Cdo thenie, fjale apo citat duhet cekur autori apo burimi nga vie ai mendim eshte rregulle e shkrimit akademik. Therion sa i perket islamit te ne nuk mbizotron makiavelizmi se mjeti e arsyeton qellimin.

Ndersa sa i perket ikjeve qe i ke potencu sitting bull une deri me sot nuk i kam ike asnje debati. Shkrimet e mia ne kete grup datojne qe nga maji i vitit 2005 dhe per temat e ngjajshme vetem se kam shkruar shume here.
User avatar
Sitting Bull
Posts: 2403
Joined: Mon Jul 02, 2007 11:09 pm
Location: Gjilan
Contact:

Re: Albanian Religion (The truth)

Post by Sitting Bull »

Faris po te tregoj drejt as qe i ka shiku ato ne youtube sepse kam pase problem me PC...une e ceka se me rane ne sy ato qe i ke shkru edhe nuk u pajtova me ato edhe te kundershtova...sepse jan shum pa shije mi perzi rilandasit me fe ne asnji menyre sepse bjen shum ne kundershtim...pasi qe vet ideatori i rilindjes ka qene i krishter...mirepo ketyne rilindasve nuk iu ka interesu feja ket duhesh me dite as Naumit, as Jeronimit, as Konstandinit e as Naimit sidomos ketij te fundit qe e ka ngrite shum lart figuren e Skenderbeut i cili ka qene armik i perbetuem i osmaneve......

Kurse ne piken tjeter u kapa te renesansa edhe qysh the se kan jetu ne terr Europianet, kur realiteti ka qendru krejt ndryshe...edhe renesanca duhet me u kuptu ndryshe pasi qe eshte rilindje e vet kultures antike greko-romake....kur nuk keni njohuri per Romen e per Athinen per ndertimet qe i kam ceke, per artin, filozofine, shkencat natyrore etj etj....

Une sidomos me qeto dy pika nuk u pajtova edhe hyna ne kundershtim, ti nese don me debatu mujm me debatu.....une te quotova ne ato dy pika se e pash qe nuk perkojne me realitetin

me t`mira
Post Reply