Diskutoni per letersi, tregoni poezi, diskutoni ato...
Avatari i antarit
User

Rock_n_roll.Mbreti.

Poste

227

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Prill 23, 2006 2:39 pm

Vendodhja

Ku ban Dreqi vo !

Poezi per Kurban Bajramin

nga Rock_n_roll.Mbreti. » E Enjte Dhjetor 28, 2006 3:45 pm

KURBAN BAJRAMI

Nga kjo gjithësi ndjenjash,
Dhe nga ky modalitet fjalësh,
Kur nga fundësia jehojnë tekbiret,
Gëzimi për festë shprehë shfaqjen...
Sa dëshira ka fëmija,
Kur edhe i rrituri harron qenësinë,
Në këtë kohë të shthurrjes,
Kurban Bajrami është mëshirë...
Do të jemë në karavanin e mirësisë,
Nga Pafundësia do të molisem,
Do të harroj cdo ligësi,
Se është festë ta fali o njeri...
Bashkohen muslimanët anembanë,
Për ta jetësuar një obligim,
Gëzuar se është festë,
Për shumë mote inshalla dashuri...

Hamdi Nuhiju (Kumanovë).
Avatari i antarit
User

Rock_n_roll.Mbreti.

Poste

227

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Prill 23, 2006 2:39 pm

Vendodhja

Ku ban Dreqi vo !

nga Rock_n_roll.Mbreti. » E Enjte Dhjetor 28, 2006 3:46 pm

E GËZOFSH BAJRAMIN (vjersh per femije)

Të bashkuar të gjithë rreth sofrës,
Të gëzuar me dashuri,
E pritëm këtë ditë me synim,
E gëzofsh bajramin o vëllau im...

Me ëmbëlsira të nënës shoqet gostita,
Me këngë, valle e hare,
Po troket në dyert tona,
I mbjellur në zemrat tona...

Me xha Ganiun në xhami,
Dorë për dore si dy të rinjë,
Me lejen e nënës,
Që kur të rritem të vlejë më shumë se kodrat...

Hamdi Nuhiju 14 10 2005
Avatari i antarit
User

Muki

Poste

5503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 06, 2005 10:38 pm

Vendodhja

Mitrovicë

nga Muki » E Premte Dhjetor 29, 2006 12:33 am

Veq vazhdo njeri.


Allahu te shperbleft.
Avatari i antarit
User

rozaffa

Poste

51

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Mars 05, 2006 8:32 pm

Vendodhja

gjëkë

nga rozaffa » E Premte Dhjetor 29, 2006 3:07 am

te mira te dujat
Avatari i antarit
User

Muki

Poste

5503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 06, 2005 10:38 pm

Vendodhja

Mitrovicë

nga Muki » E Premte Dhjetor 29, 2006 10:55 pm

Shumë !
Avatari i antarit
User

Rock_n_roll.Mbreti.

Poste

227

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Prill 23, 2006 2:39 pm

Vendodhja

Ku ban Dreqi vo !

nga Rock_n_roll.Mbreti. » E Shtunë Dhjetor 30, 2006 2:58 pm

SOT KEMI BAJRAM

Hej, në mbarë rruzullin e kësaj bote
Ku ka myslimanë
Festë e madhe sot kremtohet
Se kemi Bajram.
Zgjohen heret që n’agim
Pleqë edhe të rinjtë
Nisin rrugës me nxtim
Për t’shkuar në xhami.

Hej,le të luhet shota
Le të bien tupani
Le ta dije gjithë bota
Se sot është Bajrami!
Hej, veshë e mbathë me rroba t’reja
T’pastër porsi loti
N’ftyrat tona shkrep hareja
Me ne është edhe Zoti.
Me ushqim e ëmbëlsira
Sofrat mbushur plot
Shumë urime, shumë dëshira
Na ndihmo o Zot!
Hej, le të luhet shota
Le të bien tupani
Le ta dije gjithë bota
Se sot është Bajrami!
Hej, bëjmë vizita njëri tjetrit
Si e kem zakon
Nderojmë t’gjallët-kujtojmë t’vdekurit
Feja na këshillon.
Do t’vallzojmë e do të këndojmë
Natën deri vonë
Ne Bajramin ta festojmë
Në atdheun tonë!
Hej le të luhet shota
Le të bien tupani
Le ta dijë gjithë bota
Se sot është Bajrami!

Faik Miftari
P r i z r e n
Avatari i antarit
User

Rock_n_roll.Mbreti.

Poste

227

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Prill 23, 2006 2:39 pm

Vendodhja

Ku ban Dreqi vo !

Re: Poezi per Kurban Bajramin

nga Rock_n_roll.Mbreti. » E Martë Dhjetor 18, 2007 10:48 am

Festa e madhe

Sot është gëzim për muslimanin
Kremton festën e Bajramit.
Vëllau –vëllaut festën ia urojnë
Luten që Zoti duat tua pranoj

Inshall-llah Zoti
muslimanët do ti mbrojë
Zemrat besimtarëve
inshall-llah ti forcojë.

Të gjithë janë të lumtur
Dhe ndihen njejt
Sepse besojnë
Zotin e vërtet.

Pas çdo sakrifice Ai të shpërblen
Me të mirat e tij ty të ushqen
Bajrami është festë e madhëruar
I pasuri të varfurin nuk duhet për ta harruar

Muslimani sot shumë mirë kalon
Me lutje e dua All-llahun e madhëron
Me respekt të madhë këtë e përkujton

SEPSE

Vetem Atij I përket Falënderimi .
Lutja , falja , ringjallja dhe agjërimi .


Zana Sharku
Avatari i antarit
User

Vissy Dream

Poste

6115

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Korrik 15, 2007 7:20 pm

Vendodhja

Old Trafford

Re: Poezi per Kurban Bajramin

nga Vissy Dream » E Martë Dhjetor 18, 2007 12:51 pm

O njeri hallall t`koft, shum poezit e mira...

Allahu Te Shperbleft...
Avatari i antarit
User

TALEBANI

Poste

2239

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 23, 2006 10:45 pm

Re: Poezi per Kurban Bajramin

nga TALEBANI » E Enjte Dhjetor 20, 2007 10:57 am

Me Fat Festa e Kurban Bajramit

Sot eshte Bajram
gezohuni o musliman
sot ne po festojme
Allahun po e adhurojm
te gjithe te bashkuar
si vllezer te vertete
o sa jemi te gezuar
qe Islamin e kemi fe
feston sot Kosova
feston e gjithe bote Islame
te gjithe o musliman
me Fat kete Bajrame


se di a dita a jo veq i shkrujta disa rreshta si shpejt ........... URIMEEEEE
Avatari i antarit
User

pralotte

Poste

1145

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Maj 19, 2004 7:44 pm

Vendodhja

Prizren

Re: Poezi per Kurban Bajramin

nga pralotte » E Enjte Dhjetor 20, 2007 11:02 am

Hallall Njerz..!
Avatari i antarit
User

Vagenta

Poste

2755

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Prill 13, 2007 4:44 pm

Vendodhja

Italia

Re: Poezi per Kurban Bajramin

nga Vagenta » E Enjte Dhjetor 20, 2007 11:02 am

Ja dissa poezi qe i kam neper mend qemoti :

Aroma e Bajramit,tingeillma e ezanit,
deperton thelle dhe shpon zemren e muslimanit,
mbreteron gezimi e hareja
ne te gjitheve na bashkon feja.

Festen e Bajramit te gjitheve ua uroj
posaqerisht vellezerve e motrave,
selam ju dergoj,
ne rruge te delire Allahu na udhezofte,
xheneti stacioni i fundit per ne qofte.
Avatari i antarit
User

Cyborg

Poste

388

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Shtator 13, 2007 1:24 pm

Vendodhja

Peaceful World

Re: Poezi per Kurban Bajramin

nga Cyborg » E Enjte Dhjetor 20, 2007 11:06 am

Vagentë bravo .. e hallallizuar ke qekjo :D
Avatari i antarit
User

MaNgupja_nR1

Poste

9619

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Maj 13, 2006 1:27 pm

Vendodhja

KingstonTown

Re: Poezi per Kurban Bajramin

nga MaNgupja_nR1 » E Enjte Dhjetor 20, 2007 11:32 am

Shum tmira Rock_n_roll.Mbreti. & Taleban


Urime edhe niher krejtve, ishalla me tmira.
Avatari i antarit
User

TALEBANI

Poste

2239

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 23, 2006 10:45 pm

Re: Poezi per Kurban Bajramin

nga TALEBANI » E Premte Dhjetor 21, 2007 6:55 am

Çastet e Bajramit


Në kto caste të bajramit buzëqesh ftyra e muslimanit
Sot ka fest bota islame knon Kur`an e thërret ezane

Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram
Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram
Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram

Ramazanin me plot begati e përcullem me krenari
Me ibadet dhikër Zotit kalojnë ditët e motmotit

Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram
Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram
Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram

Gjithë natyra në form të vet e madhëron Zotin e vet
Ndriqon hëna shkëlqen dielli feston toka e feston qielli

Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram
Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram
Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram

Qdo shtëpi të muslimanit shtrohet sofra e bajramit
Përshëndet vllai vllain e vet uron bajram për shumë vjet

Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram
Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram
Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram
Gzohu gzohu o musliman`e sot festojm t`bukrin bajram


ps: Me kete tekst te ilahis ua uroj festen e Kurban Bajramit
Avatari i antarit
User

TALEBANI

Poste

2239

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 23, 2006 10:45 pm

Re: Poezi per Kurban Bajramin

nga TALEBANI » E Martë Dhjetor 25, 2007 12:55 am

Lamtumirë Bajram :cry:


abduRrahman FERIZI


Bora e bardhë shkundet nga tekbiret e Bajramit
Skuqet me gjakun e paqes, të Kurbanit

Antenate e zemrave afrohen në Urime
Jetimët njomin buzët me ushqim të ngrohtë

Vizitohen dyer të mbyllura nga harresa e dynjasë
Hapen zemratë drejtë valeve të ahiretit

Kërkojnë jetimët, skamnoret dhe të vobektit
E nuk a kan vështirë t’i gjejnë?


Ata flasin me zërat e ngjizur të tyre
Thërrasin zemrat e thara

Sikur të vie më shpesh Festa e Kurban Bajramit?

Pushtetaret ushqejnë qentë e tyre me mish të freskët
Dhe hedhin buk bajatë në kontenjier

Së bashku me rroba “ të vjetra” nga sirtarët
Ngopen nga djerësa e punëtorve pa shtëpi, pa plang!

Dhe flijnë të qetë, të ngrohtë


Sa mjerim kur nuk ka ndjenja për të nevojshmin
Sa mjerim kur nuk ka ndërgjegjeje që vret zemratë

“ Nuk është besimtar ai i cili ngopet
E fqinji i tij flinë barkthatë” *

O Bajram qofsh i gëzuar
Ti po shkon ne ku po mbetemi

Jemi jetim, të vobektë, invalid të luftës …
Të vetëm

Të presim, të na vizitosh ma shpesh !

Të presim me mall

*Muhamedi mëshira dhe paqja e Zotit qoft mbi


:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 6 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron