Avatari i antarit
User

Lilonius

Poste

1180

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Shkurt 26, 2005 6:31 pm

Vendodhja

VXU

Re: Graviteti !!!

nga Lilonius » E Djelë Mars 15, 2009 6:15 pm

Eethos***** shkroi:p.s.Mendoj se mjafton kjo qe e thash per ta kuptu qe forca e gravitetit ekzistone, ajo teoria qe e the "nuk eshte kurfare force"nuk qendron ne realitet.


Shum mire po te kuptoj ate qe e tha edhe qajo o ni send qe vlen edhe mesohet ne shkolla (fillore edhe gjimnaz). mirepo, tu e dite se krejtpak a shum e kuptojm teorine klasike te fizikes lidhur me gravitetitn, thash te bejm temen pak ma interesant edhe te mesojm qasje tjera lidhur me kete fenomen (gravitetin). Nese mendon si qe ke shkru ne pjesen ku te kom citu, mun me lexu teorine gjenerale te relativitetit e me pa se ja gabim pak. Se artikullin qe e kom lexu si me i ri u kone komentim i thenieve te Einstein-it e jo cfardo shkenctari te panjohur.
Avatari i antarit
User

Eethos*****

Poste

595

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 02, 2008 9:57 am

Vendodhja

Offline

Re: Graviteti !!!

nga Eethos***** » E Djelë Mars 15, 2009 11:20 pm

Lilonius shkroi:
Eethos***** shkroi:p.s.Mendoj se mjafton kjo qe e thash per ta kuptu qe forca e gravitetit ekzistone, ajo teoria qe e the "nuk eshte kurfare force"nuk qendron ne realitet.


Shum mire po te kuptoj ate qe e tha edhe qajo o ni send qe vlen edhe mesohet ne shkolla (fillore edhe gjimnaz). mirepo, tu e dite se krejtpak a shum e kuptojm teorine klasike te fizikes lidhur me gravitetitn, thash te bejm temen pak ma interesant edhe te mesojm qasje tjera lidhur me kete fenomen (gravitetin). Nese mendon si qe ke shkru ne pjesen ku te kom citu, mun me lexu teorine gjenerale te relativitetit e me pa se ja gabim pak. Se artikullin qe e kom lexu si me i ri u kone komentim i thenieve te Einstein-it e jo cfardo shkenctari te panjohur.


Fizika klasike ka ligjet e veta reale e te verteta deri ne kufirin ku fenomenet e zhvilluara nuk behen me shpejtesi te dreites.
Teoria e Ajshtajnit vlene ne dukurit qe zhvillohen me teori te drites.Kjo teori praktikisht eshte zhvilluar me rastin e eksplodimit te bombes berthamore.
Teoria e Ajshtajnit vjen ne shprehje te forcat me te medha te natyres te zbuluara si jane forcat ne mes nukleoneve.Teoria e Ajshtajnit vlen edhe tek trupat e ashtuquajtur trupa neotronik te cilet jane zbuluar me mija sish dhe tek trupat e quajtur vrima te zeza. Te keta trupa graviteti eshte aq i madh sa qe arrin vleren 300000km/s ne katrore.Ne keso kushtesh njeriu nuk mund te ekzistoje fare pershkake te peshes se madhe qe do ta kishte nga graviteti i ketyre trupave.
Me fjale te tjera njeriu eshte i "denuar" qe dukurit relativiste t'i perceptoje per se afermi.Nga kjo rrjedh se teoria e raltivitetit shume pak eshte e njohur nga ana e njeriut.Nga ana e njeriut eshte e njohur vetem fizika klasike sepse ai ne çdo moment perballet me to.
Ligjet e fizikes klasike jane te verteta dhe reale sepse ato mund te demonstrohen eksperimentalisht.Eksperimenti i cili mund te demonstrohet per nje dukuri fizike eshte me e verteta ne kete bote.

Prandaj me fjale me te thjeshta po ta them se Ajshtajni e ka parapare teorin e relativitetit por ajo ka qasje tejet te dobeta ku jeton njeriu.

SHEMBULL:
Sikur njeriu ta fitonte shpejtesine e drites ,njeriu nuk do te plakej kurre,mirpo kjo nuk ka mundesi te arrihet pershkak se trupi qe ka mase ne qetesi nuk mund ta fitoj shpejtesine e drites sepse masa e tij sipas teorise se relativitetit do te rritej deri ne pafund.

Krejt nga kjo qe ta spjegova nese e lexon me vemendje do ta shohesh se une nuk jam gabim aspak :) .
Gabon ai qe nuk i njeh mire ligjet fizike ne raste te tilla, prandaj ai qe si njeh mire edhe mund te i ngaterroj!
Avatari i antarit
User

Lilonius

Poste

1180

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Shkurt 26, 2005 6:31 pm

Vendodhja

VXU

Re: Graviteti !!!

nga Lilonius » E Djelë Mars 15, 2009 11:54 pm

Eethos***** shkroi:
Lilonius shkroi:
Eethos***** shkroi:p.s.Mendoj se mjafton kjo qe e thash per ta kuptu qe forca e gravitetit ekzistone, ajo teoria qe e the "nuk eshte kurfare force"nuk qendron ne realitet.


Shum mire po te kuptoj ate qe e tha edhe qajo o ni send qe vlen edhe mesohet ne shkolla (fillore edhe gjimnaz). mirepo, tu e dite se krejtpak a shum e kuptojm teorine klasike te fizikes lidhur me gravitetitn, thash te bejm temen pak ma interesant edhe te mesojm qasje tjera lidhur me kete fenomen (gravitetin). Nese mendon si qe ke shkru ne pjesen ku te kom citu, mun me lexu teorine gjenerale te relativitetit e me pa se ja gabim pak. Se artikullin qe e kom lexu si me i ri u kone komentim i thenieve te Einstein-it e jo cfardo shkenctari te panjohur.


Fizika klasike ka ligjet e veta reale e te verteta deri ne kufirin ku fenomenet e zhvilluara nuk behen me shpejtesi te dreites.
Teoria e Ajshtajnit vlene ne dukurit qe zhvillohen me teori te drites.Kjo teori praktikisht eshte zhvilluar me rastin e eksplodimit te bombes berthamore.
Teoria e Ajshtajnit vjen ne shprehje te forcat me te medha te natyres te zbuluara si jane forcat ne mes nukleoneve.Teoria e Ajshtajnit vlen edhe tek trupat e ashtuquajtur trupa neotronik te cilet jane zbuluar me mija sish dhe tek trupat e quajtur vrima te zeza. Te keta trupa graviteti eshte aq i madh sa qe arrin vleren 300000km/s ne katrore.Ne keso kushtesh njeriu nuk mund te ekzistoje fare pershkake te peshes se madhe qe do ta kishte nga graviteti i ketyre trupave.
Me fjale te tjera njeriu eshte i "denuar" qe dukurit relativiste t'i perceptoje per se afermi.Nga kjo rrjedh se teoria e raltivitetit shume pak eshte e njohur nga ana e njeriut.Nga ana e njeriut eshte e njohur vetem fizika klasike sepse ai ne çdo moment perballet me to.
Ligjet e fizikes klasike jane te verteta dhe reale sepse ato mund te demonstrohen eksperimentalisht.Eksperimenti i cili mund te demonstrohet per nje dukuri fizike eshte me e verteta ne kete bote.

Prandaj me fjale me te thjeshta po ta them se Ajshtajni e ka parapare teorin e relativitetit por ajo ka qasje tejet te dobeta ku jeton njeriu.

SHEMBULL:
Sikur njeriu ta fitonte shpejtesine e drites ,njeriu nuk do te plakej kurre,mirpo kjo nuk ka mundesi te arrihet pershkak se trupi qe ka mase ne qetesi nuk mund ta fitoj shpejtesine e drites sepse masa e tij sipas teorise se relativitetit do te rritej deri ne pafund.

Krejt nga kjo qe ta spjegova nese e lexon me vemendje do ta shohesh se une nuk jam gabim aspak :) .
Gabon ai qe nuk i njeh mire ligjet fizike ne raste te tilla, prandaj ai qe si njeh mire edhe mund te i ngaterroj!


O burr une spo te thom se ki gabim ne qato qe i tha me heret, mirpo gabim e ki kur thu teoria gjenerale e relativitetit nuk qendron. Ti nese mun me vertetu qet cka pe thu po gezona shum per ty edhe per popullin tone se paske mu bo nobleist i ardheshem. Po mendoj me ja urrxu teroine einsteinit lirisht apliko per nobel e kur ta fiton une kom me majt posterin tond ne dhomen teme.

Po o problem se ti nuk je ka lexon cka kom shkru une, po po gjuhesh pa lidhje. Edhe une shum mire e ceka se deshta me ja dhone temes ni karakter me interesant duke e kshyr fenomenin e gravitetit my sy te teorise se relativitetit e ti tash pom tregon mu se une spi njoh ligjet e fizikes edhe pi ngaterroj! Pha me te vertet spo ju kuptoj dove ketu.
Avatari i antarit
User

Eethos*****

Poste

595

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 02, 2008 9:57 am

Vendodhja

Offline

Re: Graviteti !!!

nga Eethos***** » E Hënë Mars 16, 2009 12:37 am

Ti zoteri se pari une nuk jam burre por femer,pastaj nuk ke nevoje te nxefesh apo te merzitesh sepse ky eshte forum dhe une nuk po te them qe ti si njeh ligjet fizike dhe as qe kam qellime qe te ju ofendoj ,sepse s'para s'te njoh dhe nuk perfitoj asgje nga injorimet e kota.
E aty kur thash se teoria e relativitetit nuk qendron, e them prape sepse nuk qendron ne realitetin praktike eshte vetem teori e parapare nga Ajshtajni ku e sqarova edhe ne postimin me larte tash kush te doj e analizon se cfare qellimi pata dhe e kupton pa u nxef fare.
E kesaj i thone kur ti je duke u gjujt kot sepse une e thash mendimin tim duke te dhen pergjigjen qe kerkoje nga diskush por gjithmone duke u bazu ne ligje fizike, e nese ti nuk deshirone te debatojme si duhet atehere vazhdo nuk e kam ndermend te zihem per hiç gje.

Qellimi im eshte te debatojme per cfaredo lloj teorie shkencore e jo te kundershtoj me cdo kusht (vetem atehere kur mendoj se kam te drejte nuk hezitoj ta bej).

Ajt tash naten shpresoje te qetesohesh....
Avatari i antarit
User

Therion

Poste

4796

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shtator 10, 2007 3:00 am

Vendodhja

The Giggle Loop

Re: Graviteti !!!

nga Therion » E Hënë Mars 16, 2009 1:31 am

Bermuda Triangle,somebody?!
Avatari i antarit
User

Lilonius

Poste

1180

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Shkurt 26, 2005 6:31 pm

Vendodhja

VXU

Re: Graviteti !!!

nga Lilonius » E Hënë Mars 16, 2009 11:10 am

Eethos***** shkroi:Ti zoteri se pari une nuk jam burre por femer,pastaj nuk ke nevoje te nxefesh apo te merzitesh sepse ky eshte forum dhe une nuk po te them qe ti si njeh ligjet fizike dhe as qe kam qellime qe te ju ofendoj ,sepse s'para s'te njoh dhe nuk perfitoj asgje nga injorimet e kota.
E aty kur thash se teoria e relativitetit nuk qendron, e them prape sepse nuk qendron ne realitetin praktike eshte vetem teori e parapare nga Ajshtajni ku e sqarova edhe ne postimin me larte tash kush te doj e analizon se cfare qellimi pata dhe e kupton pa u nxef fare.
E kesaj i thone kur ti je duke u gjujt kot sepse une e thash mendimin tim duke te dhen pergjigjen qe kerkoje nga diskush por gjithmone duke u bazu ne ligje fizike, e nese ti nuk deshirone te debatojme si duhet atehere vazhdo nuk e kam ndermend te zihem per hiç gje.

Qellimi im eshte te debatojme per cfaredo lloj teorie shkencore e jo te kundershtoj me cdo kusht (vetem atehere kur mendoj se kam te drejte nuk hezitoj ta bej).

Ajt tash naten shpresoje te qetesohesh....o me fal se nga nga niku yt nuk e kuptova qe je femer. Edhe sjom nxef per send une, po thjesht spo muj me kuptu dikend kur nuk e njeh punen e dikujt edhe thot se nuk qendron ne realitet!!!

Pike se pari lexoj postet e mia e pastaj lexoj edhe tuat edhe e sheh se sa me butsi jom drejtu ne sqarimet e mia ne fillim, der ne piken kur ja nise me tregu se qysh dikush si njeh edhe i ngaterron ligjet. (mes harro se Einstein i ka pase dy teori te relativitetit, ate speciale dhe gjenerale, e kjo e dyta e lidhe teorine speciale te relativitetit me fiziken klasike).

Ti kembengule se teoira gjenerale e relativitetit nuk qendron ne realitet. Une shum mire po te kuptoj se cka je tu desht me thone, po kush ta ka msu qato sta ka sqaru bash mire. Nuk eshte e vertet se teoria gjenerale e relativitetit nuk ka baza eksperimentale. Lexo pak: http://en.wikipedia.org/wiki/Tests_of_g ... relativity

Shembull: Si munden llogaritjet e bazume ne teori te relativitetit e cila ne realitet nuk qendron te bejne llogaritje me te mira per perihelionin e Merkurit se sa ato te fizikes klasike? (ni shembull shum klasik, lexoje linku me nalt edhe e sheh).

Problemi o se tek ne profat te gjimnazit sjav rrok fort ideja e relativitetit edhe mundohen me cite posht tu u bazu ne ate klasike qe truni jon e kap ma leht se u msu me pa cdo dite. Bazohen ne to se krejt llogaritje ne hapsire behen me formula te Njutonit. Mirepo, te njejtat behen edhe me formula te Einstinit, e ne disa raste edhe me sakt (rasti i perihelionit te merkurit). Qysh mun ni send ma i perpiket mes me qendru? A veq pse se kuptojm nuk qendron a?

PS. ne postin e mehershem mu ka kesh me ni thanie tonden po nuk deshta me ta permend, po tash po ta permendi veq me te tregu se spaske lexu sa duhet per teorine e relativitetit:

Teoria e Ajshtajnit vlene ne dukurit qe zhvillohen me teori te drites.Kjo teori praktikisht eshte zhvilluar me rastin e eksplodimit te bombes berthamore.


Disa kuotime te artikullit nga wikipedia:

....
Special relativity is a theory of the structure of spacetime. It was introduced in Albert Einstein's 1905 paper "On the Electrodynamics of Moving Bodies"; however, the term was first used by Galileo Galilei in 1632 in his Dialogue concerning the World's Two Chief Systems.
.....

General relativity is a theory of gravitation developed by Einstein in the years 1907–1915.
....

linku: http://en.wikipedia.org/wiki/Theory_of_relativity


Eksplodimi i bombes atomike - wikipedia:

...
Trinity was the first test of technology for a nuclear weapon. It was conducted by the United States on July 16, 1945, at a location 35 miles (56 km) southeast of Socorro, New Mexico
...


linku: http://en.wikipedia.org/wiki/Trinity_test
Avatari i antarit
User

Eethos*****

Poste

595

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 02, 2008 9:57 am

Vendodhja

Offline

Re: Graviteti !!!

nga Eethos***** » E Martë Mars 17, 2009 9:20 pm

Lilonius@

Kjo kombengulja jote duhet te bazohet ne fakte qe deri me tani s'ma dhe asnje(ata linka qe i tregove nuk me bindin, gjeje ndonje liber qe shkruan diçka te tille sepse ne linka shkruan kush te ja doj qejfi).
Ma trego ti ndonje shembull konkret qe ta vertetosh teorin e relativitetit?

Une po te tregoj qe te gjitha fushat fizike perhapen me shpejtesine e drites edhe fusha e gravietit perhapet me shpejtesine e drites.
Prej 4 fushave fizike qe i njeh njeriu ekzistojne edhe grimcat elementare me te cilat perhapet ajo.Fotoni eshte grimc me te cilen perhapet fusha elektromagnetike dhe ka shpejtesine e drites.Pionet jane grimca me te cilat perhapet fusha berthamore ne mes nukleoneve qe do te thote nepermes tyre shkembehen forcat me te medha ne natyre e ato jane forcat nukleare(berthamore).
Grimca e gravitetit quhet graviton dhe perhapet me shpejtesine e drites permasa e saj ende nuk eshte e percaktuar konkret.
Kjo deshmone se forca e gravitetit eshte shume REALE sepse e ka gramicen elementare te fushes.
Forca e gravitetit eshte ma e natyrshmja me te cilen perballohet njeriu dhe e shohim kudo ne hapsire sepse vepron ne mes çfardo dy trupash apo shume trupash dhe nuk pengohet prej forcave tjera fizike.

Vertetimin e teorise se relativitetit mund ta mesojme te akceleratoret(makinat per shpejtimin e grimcave te elektrizuara).Me shpejtimin e grimcave te elektrizuara ne fushen magnetike rritet masa e grimcave.Rritja e mases deshmone sipas Ajshtajnit teorin e relativitetit.Perndryshe per fizikene klasike masa e grimces ose e çfaredo trupi eshte konstante e PANDRYSHUSHME.Me kete rritje te mases duhet marre ne konsiderim kur ndertohen akceleratoret.

Po me çudit fakti se po te duket qesharake teoria e relativitetit qe ekzistone dhe e arsyeton eksplodimin e bombes berthamore.E tere ajo energji e liruar bazohet ne te ashtuquajturin defekti i mases.Me kete rast nje pjese e masave te nukleoneve shendrrohen ne ate energji super te madhe.Keso proçesesh zhvillohen praktikisht qe 5miliard vite ne qendren e diellit edhe ne qendren e yjeve tjera.
Ekzistimi i yjeve neotronike dhe te ashtuquajtura vrima te zeza(qe e kam cek edhe me pare) qe kane nje densitet 10 ne fuqin 17kilogram per meter kub spjegohen vetem me terorin e relativitetit.

Pastaj nuk ekzistojne 2 teori te Ajshajnit siç the ti por ekziston 1 teori e relativitetit e ajo speciale sipas teje eshte e nxjerrur nga ajo e pergjithshme.

Teoria e relativitetit vertetohet edhe matematikisht me transformimet e Lorencit.

Pastaj asaj pytjes qe me drejtove se "ku po e din qe nuk qendron graviteti sipas asaj teoris tende" une po ta perserise jo vetem 1 here por me mijra e miljarda here se graviteti i nje trupi qe gjindet ne qendren e galaktikes tone i mban ne nje grup te tersishum e qe e ka emrin rruga e qumshtit dhe sillen nga forca e gravitetit rreth atij trupi qe ka masen 2 milion here ma te madhe sesa dielli.Galaktika te ngjajshme si galaktika jone jane edhe 125 miljar te tjera.Krejt kjo e deshmone se thanja jote nuk ka baze shkencore!
Ti ne qoftese e verteton kete qe the do te ja kalosh edhe Ajshajnit sepse forca e gravitetit eshte forca ma relae ne gjithesi.

p.s.pastaj aty qe the profesorat te na nuk din dhe nuk e spjegojn si duhet ndoshta ti ose ndonje tjetere e keni pas ate fakt me i pas profesorat e tille te dobet e qe nuk kane ditur.Une kam mendim tjeter se i kemi pas profesorat ne nivel te duhur(te pakten une kam as fat me profat e mi te fizikes) :wink: !
Avatari i antarit
User

Lilonius

Poste

1180

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Shkurt 26, 2005 6:31 pm

Vendodhja

VXU

Re: Graviteti !!!

nga Lilonius » E Mërkurë Mars 18, 2009 12:13 am

Eethos***** shkroi:Lilonius@

Kjo kombengulja jote duhet te bazohet ne fakte qe deri me tani s'ma dhe asnje(ata linka qe i tregove nuk me bindin, gjeje ndonje liber qe shkruan diçka te tille sepse ne linka shkruan kush te ja doj qejfi).
Ma trego ti ndonje shembull konkret qe ta vertetosh teorin e relativitetit?

Une po te tregoj qe te gjitha fushat fizike perhapen me shpejtesine e drites edhe fusha e gravietit perhapet me shpejtesine e drites.
Prej 4 fushave fizike qe i njeh njeriu ekzistojne edhe grimcat elementare me te cilat perhapet ajo.Fotoni eshte grimc me te cilen perhapet fusha elektromagnetike dhe ka shpejtesine e drites.Pionet jane grimca me te cilat perhapet fusha berthamore ne mes nukleoneve qe do te thote nepermes tyre shkembehen forcat me te medha ne natyre e ato jane forcat nukleare(berthamore).
Grimca e gravitetit quhet graviton dhe perhapet me shpejtesine e drites permasa e saj ende nuk eshte e percaktuar konkret.
Kjo deshmone se forca e gravitetit eshte shume REALE sepse e ka gramicen elementare te fushes.
Forca e gravitetit eshte ma e natyrshmja me te cilen perballohet njeriu dhe e shohim kudo ne hapsire sepse vepron ne mes çfardo dy trupash apo shume trupash dhe nuk pengohet prej forcave tjera fizike.

Vertetimin e teorise se relativitetit mund ta mesojme te akceleratoret(makinat per shpejtimin e grimcave te elektrizuara).Me shpejtimin e grimcave te elektrizuara ne fushen magnetike rritet masa e grimcave.Rritja e mases deshmone sipas Ajshtajnit teorin e relativitetit.Perndryshe per fizikene klasike masa e grimces ose e çfaredo trupi eshte konstante e PANDRYSHUSHME.Me kete rritje te mases duhet marre ne konsiderim kur ndertohen akceleratoret.

Po me çudit fakti se po te duket qesharake teoria e relativitetit qe ekzistone dhe e arsyeton eksplodimin e bombes berthamore.E tere ajo energji e liruar bazohet ne te ashtuquajturin defekti i mases.Me kete rast nje pjese e masave te nukleoneve shendrrohen ne ate energji super te madhe.Keso proçesesh zhvillohen praktikisht qe 5miliard vite ne qendren e diellit edhe ne qendren e yjeve tjera.
Ekzistimi i yjeve neotronike dhe te ashtuquajtura vrima te zeza(qe e kam cek edhe me pare) qe kane nje densitet 10 ne fuqin 17kilogram per meter kub spjegohen vetem me terorin e relativitetit.

Pastaj nuk ekzistojne 2 teori te Ajshajnit siç the ti por ekziston 1 teori e relativitetit e ajo speciale sipas teje eshte e nxjerrur nga ajo e pergjithshme.

Teoria e relativitetit vertetohet edhe matematikisht me transformimet e Lorencit.

Pastaj asaj pytjes qe me drejtove se "ku po e din qe nuk qendron graviteti sipas asaj teoris tende" une po ta perserise jo vetem 1 here por me mijra e miljarda here se graviteti i nje trupi qe gjindet ne qendren e galaktikes tone i mban ne nje grup te tersishum e qe e ka emrin rruga e qumshtit dhe sillen nga forca e gravitetit rreth atij trupi qe ka masen 2 milion here ma te madhe sesa dielli.Galaktika te ngjajshme si galaktika jone jane edhe 125 miljar te tjera.Krejt kjo e deshmone se thanja jote nuk ka baze shkencore!
Ti ne qoftese e verteton kete qe the do te ja kalosh edhe Ajshajnit sepse forca e gravitetit eshte forca ma relae ne gjithesi.

p.s.pastaj aty qe the profesorat te na nuk din dhe nuk e spjegojn si duhet ndoshta ti ose ndonje tjetere e keni pas ate fakt me i pas profesorat e tille te dobet e qe nuk kane ditur.Une kam mendim tjeter se i kemi pas profesorat ne nivel te duhur(te pakten une kam as fat me profat e mi te fizikes) :wink: !


Cdo her po te them se ke te drejt ne krejt cka i thu rreth fizikes klasike, po gjith po me keqkupton edhe nuk po je koncize ne fjalet e tua. Shume ke shkru, pom vjen merzi met repliku ne cdo fjali, po edhe nuk kam kohe me ba te njejten. Po mundohesh me kallxu se e njeh fiziken duke dhene pershkrime qe ne kete rast nuk hin ne funksion te mbrojtes se qendrimit tond.

Po e shoh se nuk ke fjalor te perpiket me i definu sendet. Duhet me dite se shkenca egzakte lyp terminologji egzakte. Shembull i keqformulimit nga ana jote:
Kjo teori praktikisht eshte zhvilluar me rastin e eksplodimit te bombes berthamore.

Kuptim tjeter nga fjalia ne vijim:
Kjo teori eshte demonstru ne praktike me rastin e eksplodimit te bombes berthamore.


Ky ke ni shembull ku ti ke keqtranmetu mendimet tuaja edhe ne vazhdim te saj replikat e mija kan kriju konfuzion tek ti. Nese thu se "praktikisht eshte zhvillu" une nenkuptoj (ndoshta jam gabim, kisha desht me dite edhe mendimin e anetareve tjere) se ti mendon se toria si teori u zhvillu ne qat rast.

Linqet qe ti cova jan shum te sakta se sipas pervojes mund te deshmoj se artikujt ne Wikipedia qe kan lidhje me shkenca egzakte jan shum te sakta (nese don me dite per pervojen teme rreth artikujve shkencor/hulumtues mund te ta coj linkun ne web faqen time personale edhe merr vesh ma shum sende rreth meje).

Nese don me dite se teoria a realitivitetit eshe vertetu me eksperimente te trajektores se perihilionit te merkurit qe linku i artikullit shkencor origjinal te Einstein: http://www.alberteinstein.info/gallery/gtext3.html

Koment personal per ty: Te lutem lexo mire para se me repliku tjeret edhe mundohu ma e qart mu kone kur te replikosh. E treta here po ta them (nese nuk e ke lexu 2 herat tjera), nuk konsideroj se postet tua jan gabim perpos kur thu se teoria e relativitetit nuk vlen per gravitetin, per kete te dhash mjaft material me lexu e me msu. Kur shkrun shum edhe mundohesh me kallxu se po din, kujdesu mes me shkru sendet qe cojne deri te keqkuptimi.

PS. Ni send sun po rri pa ta sqaru. Une sthash qe teoria speciale e ralitiviteti u nxerr nga ajo e pergjithshmja po lexoje postimin tem mire e mos u ngatrro pa pas aresye.
Avatari i antarit
User

Eethos*****

Poste

595

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 02, 2008 9:57 am

Vendodhja

Offline

Re: Graviteti !!!

nga Eethos***** » E Mërkurë Mars 18, 2009 2:42 pm

Per ate qe thua se une nuk paskam fjalor per definimin e gjerave ky eshte vetem mendim i yti, por asnje njeri qe e njeh shkencen s'ma ka thene kete deri tani. :)

Pastaj aty kur kam thene:
" :arrow: Kjo teori praktikisht eshte zhvilluar me rastin e eksplodimit te bombes berthamore"
Kjo do te thote qe ne ate rast praktikisht eshte vertetu ekzistimi i teorise se Ajshtajnit .
Formula E = m x cxc tregon ligjin me te pergjithshem te natyres.Kjo formul tregon lidhjen e energjise me masen.Kjo do te thote se masa mund te shendrrohet ne energji dhe energjia ne mase.Me rastin e eksplodimit te bombes berthamore masa eshte shenderru ne energji.Kjo vlen edhe te bomba hidrogjenike(ne postimin me larte ta kam theksu se vertetimi i teorise se relativitetit paraqitet edhe te akceleratoret berthamor).Matematikisht vertetohet edhe nga transformimet e Lorencit.Keto jane tregu para vitit 1900.

Pasatja aty ku kam thene:
" :arrow: Kjo teori eshte demonstru ne praktike me rastin e eksplodimit te bombes berthamore"
Eshte e njejta me ate te paren, por ti se ke kuptu drejt sepse me zhvillu dhe me demonstru eshte e njejta dukuri(ka te bej me eksplodimin e bombes dhe vertetimin e teoris se relativitetit) :)
:o Po me çudit si si ty po te duken e njejta gje(demonstrim dhe zhvillim) si dy fenomene te ndryshem kur eshte fjala per nje fenomen te vetem:?:

Pastaj aty ku thua :
" :arrow: Po mundohesh me kallxu se e njeh fiziken duke dhene pershkrime qe ne kete rast nuk hin ne funksion te mbrojtes se qendrimit tond"
Kete ti po e thua plotesisht pa argumente sepse pershkrimet e mija ishin argumente ne pergjigjet e tua.


Pytje konkrete per ty qe te pergjigjesh saktesisht(mundesisht mos me i ik ketyre pytjeve):
1)Sa rritet masa e protonit kur ai fiton shpejtesine 3/4 e shpejtesise se drites?
edhe nje tjeter pytje :

2) Nese njeri prej dy bineqeve udheton 10 vjet me shpejtesi 0,9 c kur te kthehet te vellau i vet per sa do te jete me i ri?


Pasi ti more guximin te flasesh per mua po ta them edhe une nje koment per ty:
Neqeoftese flet diçka shkencore mundesisht ilustroje me ndonje shembull konkret qe ajo ta kete vleren.Sepse ti po flet pa argument ,pa shembull qe per mendimin tim eshte e pavlere.

Krejt ky kundershtim ne mes meje dhe teje eshte pershkake se ke thene "graviteti nuk eshte kurfar force po eshte 'dukuri' qe paraqitet nga shtremberimi i hapsires nga prania e mases se madhe."
Ne lidhje me kete eshte e vertete se gravietitin e shkakton masa e madhe e trupit e sipas teorise se Ajshtajnit gjithsia eshte e lakuar.Por forca e gravitetit ekzistone te çdo trup masiv e nuk QENDRON idjea se "graviteti nuk eshte kurfar force".

P.S.eshte e vertete qe ti s'ke thene se teoria speciale e ralitiviteti u nxjerr nga ajo e pergjithshmja,por ke thene ekzistojen dy teori per relativitetin e une isha ajo qe e thash se ajo teoria speciale e relativiettit eshte nxjerr prej teorise se pergjithshme.
E per ate qe ekzistojne dy teori une per kete nuk e di,as nuk kam has ne ndonje liber qe thote ashtu, t'lutem nese din tregoma ndryshimin ku dallojne ato dy teori? :wink:
no avatar
User

Agonn.

Poste

2048

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Tetor 20, 2008 3:15 pm

Re: Graviteti !!!

nga Agonn. » E Mërkurë Mars 18, 2009 3:46 pm

dje e kom pa ni dokumentar qi graviteti i vogel ose ma mir me than gjendja pa pesh(garaviteti zero)shkakton qrregullime ne organizmin e njerzve...te gjithe astronautet gjat misioneve te tyre kan qrregullime psh. vjedhje,dhimbje koke,marramendje(e kto shkaktohen nga levizjet e lira te cilat ja lejon graviteti zero me i bo...psh rrotullimet etj)...masnej kan edhe dopsim te eshnava edhe te muskujve(sepse nuk nevojitet ndonje forc e madhe per me leviz apo me i bajt gjerat)per ket arsye astronautet bejn ushtrime mesatarisht 2 or ne dit qe ta mbajn trupin ne form...ata kur te kthehen ne toke nese kan qendruar me gjate ne hapsir verehen ndryshimet ne trupin e tyre...osht sikur mu plak pak ma shpejt trupi ju dopsohet shume ..bile kan probleme edhe me ec...po me pakk ushtrime masi te kthehen e marin veten...
Avatari i antarit
User

Hosefinë

Grada

Moderator

Poste

2380

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Tetor 30, 2006 3:54 pm

Vendodhja

World

Re: Graviteti !!!

nga Hosefinë » E Mërkurë Mars 18, 2009 7:06 pm

Ethos***** edhe Lilonius mos ju kapni njoni tjetrit me tipa tfjaliav "veq me te tregu se spaske lexu sa duhet per teorine e relativiteti" , "ski terminologji tperpikt" "ti je duke u gjujt kot" ...edhe komentet personale kryni permes Pm-av.

vazhdojme me debat
Avatari i antarit
User

The Green

Poste

4540

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Korrik 01, 2007 12:59 pm

Re: Graviteti !!!

nga The Green » E Mërkurë Mars 18, 2009 9:07 pm

Therion shkroi:Bermuda Triangle,somebody?!

"Trekandshi i Bermudeve"

Termi trekendesh ka lindur nga forma qe ka hapesira ku ndodhin fenomene te pashpjegueshme. Ne nje linje te drejte nga Miami (Florida) ne Porto Rico dhe perseri nje tjeter linje nga Porto Rico ne ishujt Bermude, linje qe me pas rikthehet nga Bermudet ne Miami, te treja me nje gjatesi prej 1000 Miljesh seicila formohet ai qe eshte quajtur prej shume vitesh Trekendeshi i Bermudeve.

I ashtuquajturi trekendesh eshte bere objekt i nje sere shkrimesh sensacionale dhe i zhdukjeve te mistershme si dhe disa anomalive qe eshte pothuajse e pamundur te shpjegohen shkenceritsht apo brenda koncepteve tona per fiziken, kimine dhe vete kohen apo materien ne te. Rasti zyrtar qe e shnderroi trekendeshin ne nje nga fenomenet me te mistershme dhe te frikshme te globit eshte ai i vitit 1945 me te famshmen Skuadriljen e 19. Ne daten 5 dhjetor te vitit 1945, 5 bombardues te rende te tipit Avenger rreth mesdites nisen nga baza ushtarake e Fort Lauderdale, Florida, per nje fluturim stervitor. Koha paraqitej mese e pershtatshme per nje fluturim te tille dhe ekuipazhi pervec nje piloti te ri, ishte me eksperience te mjaftueshme duke patur seicili te pakten 400 ore fluturimi.

Mbas pothuajse 2 oresh nga nisja e tyre, u kap nje mesazh qe mendohet se ka qene midis komandantit te skuadriljes dhe njerit prej piloteve i cili i thoshte qe kishte humbur orientimin. Instrumentat nuk funksiononin ndersa edhe vete komunikimi midis tyre kishte nderhyrje te forta ne frekuence. Mesazhe te shkeputura u vazhduan u kapen nga kulla e kontrollit ne Fort Lauderdale, Florida, dhe po ashtu nga disa drejtues anijesh te vogla private te ndodhura ne afersi. Nga permbajtja e tyre kuptohet qe te gjithe kishin humbur orientimin, instrumentat keqfunksionin nga nje lloj nderhyrje e forte magnetike dhe vizibiliteti ishte pothuajse zero. Me pas sinjalet u nderprene dhe vetm heshtje. Nga Fort Lauderdale u ngrit nje avion kerkimi dhe fill mbas tij nje tjeter ne nje distance kohore te shkurter. Kur avioni i pare ju afrua trekendeshit dhe ui zhduk ne nje re te bardhe (nga e cila nuk doli me kurre) ne kullen e kontrollit u kap nje mesazh qe thoshte Mos hajde mbas meje, o zot kjo nuk eshte tokesore....


Mbas ketij mesazhi avioni i dyte i kerkimit u kthye ndersa i pari u zhduk si te tjeret per te mos u gjetur me kurre. Cdo perpjekje per te gjetur ndonje gjurme nga skuadrilja e avioneve rezultoi e kote por fakti me trondites per kerkuesit ishte ai qe nuk u gjet asnje gjurme e vetme vaji motorash gje qe ndodh rendom ne raste rrezimesh ne det, ose ndonje nga objeket e vete avioneve ndonje xhakete shpetimi ose gjera te tjera te kesaj natyre. Cdo gje dukej sikur ishte perpire nga uji.

Arsyeja pse u zgjata me kete "aksident" ka te beje me faktin qe prej asaj dite fama e trekendeshit mori perpjestime te medha dhe njohu nje lloj zyrtarizimi ndonese nga organizma te caktuara te qeverise amerikane, fenomeni kishte disa kohe qe po studiohej.

Qe prej asaj dite numri i raportive per zhdukje anijesh dhe aeroplanesh si dhe varkash te volga apo anijesh te medha eshte rritur ndjeshem. Nisur dhe nga kurajo e njerezve per te folur dhe me ne fund thyerja e heshtjes prej disa nga deshmitareve qe kane perjetuar situata te ndryshme brenda trekendeshit, lista e zhdukjeve fatkeqesisht eshte pasuruar ndjeshem. Studiues te ndryshem te te gjitha fushave, fizikante, kimiste, oqeanologe, gjeologe, arkeologe etj i kane kushtuar jeten dhe pasionin e tyre studimit te ketij fenomeni dhe sot e kesaj dite ndonese kane dale shume teori per ate qe mund te ndodhi ne trekendesh, asnjera prej tyre nuk mund te quhet e provuar teresisht. Nje prej tyre nga me prestigjiozet Carls Berlitz (seminarin e te cilit pata fatin ta degjoja ne Itali ne mars te vitit 1993) i cili eshte autor i shume librave per kete fenomen (njeri prej tyre i perkthyer edhe ne shqip Pa Lene Gjurme) ka mbledhur informacionin me te madh qe ekziston per trekendeshin duke e koordinuar punen e tij dhe me te famshmin ufolog Dr Carl Sagan apo Stanton Friedman dhe Allen Hynek si dhe me studiues te tjere te fushave te materies dhe fenomenve natyrale.

Ne nje pamje te pergjithshme per ate qe ndodh ne trekendesh ata kane dale me nje teori qe deri tani eshte nga me te qendrueshmet. Ana me pozitive e ketij studiuesi, ne ndryshim me shume te tjere eshte qe ai merr ne konsiderate cdo lloj teorie te paraqitur nga shkenctare te ndryshem madje i perfshin ato ne referimet e tij ne te gjithe auditoret e botes.

Me pak fjale gjeja me e zakonshme qe verehet ne Trekendesh nga anijet dhe sidomos nga avionet eshte ndryshimi i papritur i kohes. Nga nje pamje e qarte dhe nje qiell blu, papritur cdo gje shnderrohet ne nje mjegull te dendur ne nje te ashtuquajtur White Out qe nga pilotet shpjegohet si bashkimi i qiellit me ujin ne kuptimin e orientimit, pra mjegulla eshte kaq e denduar sa nuk arrin te shquash ku mbaron ajri dhe fillon uji. Kesaj i shtohet edhe mosfunksionimi i plote i instrumentave magnetike si rezultat i nderhyrjeve shume te forta qe shmangin cdo lloj orientimi si dhe humbja pothuajse e plote e komunikimit si rezultat i daljes jashte perdorimit te aparaturave. Nje gje tjeter qe deshmohet rendom eshte dalja papritur e disa reve ne forme konike dhe ne momentin kur pilotet jane futur brenda tyre, eshte deshmuar qe per disa caste kane provuar nje lloj ndjesie sikur kane humbur gravitetin.
Nga disa pilote te forcave ajrore amerikane gjate nje stervitje ne kohen e krizes se raketave ose sic njihet nga te gjithe si konflikti kuban, eshte deshmuar qe jane "kapur" nga nje re e tille dhe ajo qe kane perjetuar eshte sa e mrekullueshme aq dhe misterioze dhe e frikshme. Ne momentin qe grupi i avioneve futet ne re, humbasin komunikimin me kullen e kontrollit, instrumentat fillojne te keqfunksionojne dhe ajo qe i shtangu me shume ishte humbja e gravitetit si dhe pamja qe kishin para syve. Ne momentin qe u futen ne re e cila nga larg dukej e nje permase te vogel, qielli ishte i paster dhe shume i qarte. Ndersa ne momentin qe futen brenda rese ajo nuk kishte te mbaruar dhe cuditerisht ndryshonte forme duke u rrotulluar brenda vetes me shpejtesi. Nga te gjithe pilotet pamja e brendeshme e rese pershkruhet si ne ngyjuren e aluminit dhe qe zgjatohej ne formen e tunelit. Ne fund te tunelit shikohej toke, po nje pamje shume e vecante per pilotet qe e njihnin mire ate zone te bregdetit. Ne momentin qe skuadrilja del nga reja, rifitohet komunikimi me radio, busulla fillon funksionimin por ajo qe ishte me shokuesja ishte qe te gjithe avionet kishin pershkuar nje distance prej me shume se 1500 miljes ne nje hark kohor prej 15 minutash. Gje e pamundur per teknologjine tone pa harruar qe edhe sasia e karburantit te harxhuar ishte ajo qe zakonisht perdoret per nje fluturim rreth 100 mile. Per te mos harruar qe grupi i piloteve e pa veten e tyre shume shume largt destinacionit dhe per kete arsye ata nuk mund te njihnin bregdetit qe pane gjate kohes qe ishin brenda rese. Natyrisht kjo deshmi eshte e atyre fatlumeve qe i kane perjetuar gjera te tilla brenda Trekendeshit dhe kane dale gjalle prej tij por shume te tjere jane zhdukur pa lene gjurme.

Te kthehemi tek Berlitz dhe tek teorite e tij. Ai mbeshtet fort teorine qe ne zonen e trekendeshit ka nje shmangie te forte magnetike qe krijon nje lloj deformimi kohor si dhe dimensional (sipas koncepteve tona per dimensionin dhe njohurite qe kemi per ekzistencen e vetem 3 prej tyre). Nje lloj force e pashpjegueshme ndodhet brenda trekendeshit, force e cila shpesh here shperthen duke thithur anije, aeroplane dhe njerez per te mos i kthyer me kurre. Nese keta fatkeq ne nje menyre ose tjetren perfundojne ne nje dimension tjeter apo ne nje bote me te mire, atehere le ti urojme qe te kthehen nje dite dhe te na tregojne per ato qe kane pare. Eshte marre shume ne konsiderate edhe teoria e ekzistences ne trekendesh te nje lloj StarGate, ose nje lloj porte per te kontaktuar bote te tjera. Nga te gjithe njihet teoria e famshme e kontiniumit hapesire-kohe por brenda trekendeshit kjo duket sikur nuk para perfillet. Me pak fjale disa nga ligjet e fizikes qe ne njohim aty nuk perfillen. Shume anije kane humbje ne kohe, disa prej tyre pershkojne distanca qe nuk i justifikon as koha e shpnezuar, as karburanti dhe as teknologjia tokesore.
Shume prej tyre deshmojne per nje beteje te vertete magnetike brenda Trekendeshit te Bermudeve qe shoqerohet me shperthime te forta elektrike, eren e squfurit qe eshte e zakonshme gjate shperthimit te rrufeve si dhe pranine e mjeteve te panjohura nga teknologjia jone UFO dhe USO (Unidentifying Sea Object). Per nje stuhi te tille magnetike ka deshmi dhe nga kronikat e Kristofor Kolombit ne nje nga udhetimet e tij brenda trekendeshit ku gjate nje stuhie magnetike ai humbi 6 nga anijet e tija te ngarkuara me ar dhe me sende te tjera te vyera. Shume here jane deshmuar pamje te ufove ne kete zone sidomos gjate stuhive te tilla magnetike po ashtu dhe pamje te ufove qe zhyten me shpejtesi te ma imagjinueshme nen siperfaqen e oqeanit pa bere piken me te vogel te zhurmes dhe pa lene asnje gjurme ne uje. Nje fenomen i tille eshte pare me shume ne Detin e Sargaseve, pjesa veri lindore e trekendeshit aty ku dhe aktiviteti magnetik eshte me i madhi. Disa studiues e lidhin veprimtarine e madhe magnetike ne kete zone si rezultat i efektit qe krijohet nga sistemi i propulsionit qe perdoret nga UFO dhe duke qene se pamja e tyre brenda trekendeshit deshmohet pothuajse nga te gjithe, kjo teori mbeshtetet si nga me te fortat per fenomenin. Shmangiet e pashpjegueshme ne kohe, ne distanca dhe crregullimi teresor i te gjitha aparaturave eshte gjithmone i pranishem.

Disa studiues mbeshtetin teorine e ekzistences se Atlantides ne zonen e trekendeshit. Te gjithe kemi degjuar per kontinentin e humbur (do bej nje shkrim me vone per kete gje) por edhe kjo teori eshte e lidhur me nje aktivitet jashtetokesor pasi mendohet qe nese kontinenti i fundosur eshte brenda trekendeshit atehere ai ne nje menyre ose tjetren ka lidhje me nje teknologji te panjohur nga shkenca jone dhe qe smund te shpjegohet tjeter vecse me nje prani aliene.

Te shkruash per Trekendeshin e Bermudes natyrisht do duheshin mijera faqe per te thene cdo gje qe dihet apo supozohet. Ajo qe ka me shume rendesi eshte qe cdo gje deri me sot nuk mund te provohet shkencerisht. Fenomenet qe ndodhin akoma nuk mund te kuptohen nga shkenca jone dhe sidomos nga botekuptimi jone per dimensionet dhe perkuljet e kohes. Teoria e fundit qe po mbeshtetet nga nje grup shume brilliant shkenctaresh eshte ekzistenca e tuneleve ne hapesire qe mundesojne shkurtimin e distancave midis planeteve, sistemeve diellore dhe vete galaksive. Trekendeshi me fenomenet qe ndodhin eshte nje prove per kete teori. Plus teoria tjeter per ekzistencen e nje dimensioni te katert te cilin ne akoma nuk mund ta emerojme sepse koncepti jon eshte vetem 3 dimensional. Pra lartesi, gjeresi dhe gjatesi. Cdo gje tjeter jashte ketij trinomi akoma nuk te perceptohet nga te gjithe sepse eshte jashte botekuptimit tone per ambjentin qe na rrethon.

Sic e thashe me siper qeveria amerikane (e shquar per fshehje informacioni apo per tendence keqinformimi) e ka anashkaluar te pakten zyrtarisht ate qe ndodh ne trekendesh por nga ana tjeter ka filluar prej shume kohesh te studioje fenomenin, majde shume me perpara sec mund te mendohet.
Rasti me tipik eshte ai i te ashtuquajtures Eksperimenti i Filadelfias i bere ne vitin 1943. Nepermjet krijimit te nje rryme te forte magnetike u arrit transportimi brenda casteve i nje destrojeri te marines amerikane nga Philadelphia, Pennsylvania, ne Norfolk, Virginia.

Anija USS Eldridge me nje ekuipash prej disa dhjetra vetesh u teletransportua brenda disa casteve ne nje distance qe do ti duheshin ore te tera navigimi. Fatkeqesisht eksperimenti pati pasoja shume te renda per ekuipazhin te cilet gjate teletransportimit u kthyen ne nje gjendje transparente dhe te temerruash shikonin gjymtyret dhe pjeset e tjera te trupit te beheshin te padukshme. Shume prej tyre paten probleme mendore, disa vdiqen nga shkaqe te panjohura dhe disa u mbyllen neper institucione speciale dhe kur dolen prej andej, askush nuk deshironte me te fliste per ate qe kishte ndodhur. Cdo gje u mbulua nga heshtja dhe konspiracioni dhe duket sikur qeveria amerikane e ka nderprere kete eksperiment.

Per te mbyllur kete shkrim dua te shtoj nje tjeter fakt shume te cuditshem. Ne te njejten forme dhe ne te njejten zone, vetem se ne anen tjeter te globit tokesor ekziston nje tjeter trekendesh ne detin e Japonise qe quhet Trekendeshi i Djallit. Cdo gje ketu ndodh ne te njejten menyre si ne trekendeshin e Bermudeve dhe fenomeni duket te jete i njejte perfshi zhdukjet dhe anomalite e tjera. Mbas nje studimi te detajuar rezultoi qe te dy trekendeshat perputhen plotesisht vetem se ne ane te kunderta te globit.
Avatari i antarit
User

Lilonius

Poste

1180

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Shkurt 26, 2005 6:31 pm

Vendodhja

VXU

Re: Graviteti !!!

nga Lilonius » E Mërkurë Mars 18, 2009 11:47 pm

Hosefinë shkroi:Ethos***** edhe Lilonius mos ju kapni njoni tjetrit me tipa tfjaliav "veq me te tregu se spaske lexu sa duhet per teorine e relativiteti" , "ski terminologji tperpikt" "ti je duke u gjujt kot" ...edhe komentet personale kryni permes Pm-av.

vazhdojme me debat


Une shum i perpiket kam qene edhe kurr nuk e teproj me postet e mia pos ne rastet kur dikush me citon pa baze. Personi tjeter ne fjal i ka marr krejt gabimisht postet e mia.

Lexoje rrjedhojat e postimeve, ku 100 here jom mundu me sqaru qe kisha dasht dikush mem tregu per fenomenin e gravitetit nga kendveshtrimi i relativitetit gjeneral ku thuhet (une spo thom) se hapsira edhe koha shtremberohet nga prania e mases, se gravitetit nuk eshte "force" ne kuptimin e fizikes klasike. Une prap po kerkoj qe dikush te me jap nje pershkrim te shkurt per kete send. POR, personi ne fjale kundershton tere nje teori qe ka zanafille edhe perdoret per kalkulime praktike me vite te tera dhe eshte e pranuar ne komunitetin shkencor si e sakt. Ajo po i ngaterron, spo din me kuptu se sipas nje teorie ni send mundet mu kqyr ndryshe kurse sipas tjetres ndryshe dhe pom replikon ton kohen pa baze.

Nese ajo e verteton qat send se teroi e realtivitetit nuk qendron ne praktike une po i premtoj se ka me fitu cmimin Nobel per rrezimin e teorise gjenerale te relativitetit per gravitetin.

@Ethos*****: demonstrim dhe zhvillim ka dallim te madh. meqe tha se njejt jan, kurr mo skom met repliku se se meriton mundin tem me harxhu.

Eethos***** shkroi: Eshte e njejta me ate te paren, por ti se ke kuptu drejt sepse me zhvillu dhe me demonstru eshte e njejta dukuri


Prap, pres dikush me diskutu kete ceshtje ME PIKPAMJE TE TEORISE GJENERALE sipas mundesive pa u infiltru dikush edhe mi perzi keto koncepte me fiziken klasike.
Avatari i antarit
User

Eethos*****

Poste

595

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 02, 2008 9:57 am

Vendodhja

Offline

Re: Graviteti !!!

nga Eethos***** » E Enjte Mars 19, 2009 12:27 am

Lilonius@

Meqe po te citojsha une ty pa baze pse nuk po e argumenton kete me shembuj konkret ?Pse nuk po pergjigjesh asnje pytjeje qe po ta bej?sepse kur thua diçka duhet edhe me argumentu!

Per te qene fer rreth kesaj çeshtjeje une po te bej ftese sinqerisht e kam, dalim kur te duash, shkojme ne univeristetin e Prishtines dhe po i ftoj doktorat dhe profesorat e fizikes si komision edhe le te na vleresojne(kete mund ta bej shume lehte) :) .Nese ata pajtohen me ty, atehere edhe une do pajtohem s'ka fjale aty, dhe ne ate rast nuk do te na shkoj mundimi kot as ty as mua :wink:

p.s. tani s'po kam kohe shume te shkruaj por neser kur te kthehem nga ligjeratat ta sqaroj saktesisht edhe ate se çka eshte me demonstru,zhvillu.

Naten e mire!
Avatari i antarit
User

Eethos*****

Poste

595

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 02, 2008 9:57 am

Vendodhja

Offline

Re: Graviteti !!!

nga Eethos***** » E Djelë Mars 22, 2009 4:23 pm

S'kam pas kohe te futem por e di qe kam mbet borxh per te sqaru se çka eshte zhvillim dhe çka demostrim.

Ne shkencen e fizikes me zhvillu eksperimentin dhe me demonstru eksperimentin do te thote me eksperimentu eksperimentin.Krejt keto kuptime e kane kuptimin e njejte se behet fjale per vertetimin e nje dukurie shkencore.
Kurse ne analizen e kuptimit gjuhesore zhvillim dhe demostrim mund te kene dallim, por varesisht per çfare e kemi fjalen.
Pra edhe njehere po ta ceku se zhvillim i nje eksperimenti dhe demonstrim i nje eksperimneti eshte i njejti kuptim shkencor.

Besoj se kete e ke te qarte se per çfare eshte fjala sepse ne se kemi fjalen per kuptime gjuhesore por per ato shkencore, perndryshe shiqoje edhe fjalorin shqip -shqip qe nuk eshte kurfare gabimi ajo fjale. :)

Mëparshme Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron