Diskutime, keshilla rreth Mjekesis se pergjithshme..
Avatari i antarit
User

skinhead

Poste

5993

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Dhjetor 26, 2004 5:37 pm

Vendodhja

Reich!

Re: Infrakti

nga skinhead » E Martë Dhjetor 25, 2007 5:34 pm

ps : e para nuk o infrakt , po Infarkt ( ka studenta t'mjeksis qe kan ra pi provimit veq pse kan thon infrakt :P ) !

-Ifarkt - nenkupton vdekjen e ni organi ( lat. Nekrozë) , per munges t'oksigjenit si pas e mungeses me furnizim me gjak ( lat. Ishhemi ).
Infarkti ndodh si pasoj e bllokimit te pjesshem ose te plot te eneve te gjakut si pasoj e nje tromboze ose embolie.
Jan dy lloje t' Infarktit : Infarkti Anemik ( indi mbetet pa gjak ) dhe
Infarkti Hemorragjik ( indi perbytet nga gjaku )

ee tash n' tem :D

se besoj ket sen :
nese e ki fjalen per infarkt miokardial , ather munet me ndodh sidomos te meshkujt qe jan me te prekur para moshes 60 vjeq. pas ksaj moshe rreziku osht i njejt , qe ndodh per shkak t' mugeses se estrogjenit, kurse te femrat estrogjeni ulet ne gjak , sidomos pas menopauzes .

Kurse per Infarkte tjera, n'tru, veshka, melqi... nuk ndodh ose rastet jan shum te rralla .
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

Re: Infrakti

nga KanGaro_Toure » E Shtunë Janar 12, 2008 11:30 pm

Infrakti eshte shum i rrezikshem I HATE
se pa prit ta ngjet
Avatari i antarit
User

Pandemonis

Poste

2712

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 24, 2006 2:39 pm

Vendodhja

Lluga-city

Re: Infrakti

nga Pandemonis » E Djelë Janar 13, 2008 12:36 pm

skinhead shkroi:ps : e para nuk o infrakt , po Infarkt ( ka studenta t'mjeksis qe kan ra pi provimit veq pse kan thon infrakt :P ) !

-Ifarkt - nenkupton vdekjen e ni organi ( lat. Nekrozë) , per munges t'oksigjenit si pas e mungeses me furnizim me gjak ( lat. Ishhemi ).
Infarkti ndodh si pasoj e bllokimit te pjesshem ose te plot te eneve te gjakut si pasoj e nje tromboze ose embolie.
Jan dy lloje t' Infarktit : Infarkti Anemik ( indi mbetet pa gjak ) dhe
Infarkti Hemorragjik ( indi perbytet nga gjaku )

ee tash n' tem :D

se besoj ket sen :
nese e ki fjalen per infarkt miokardial , ather munet me ndodh sidomos te meshkujt qe jan me te prekur para moshes 60 vjeq. pas ksaj moshe rreziku osht i njejt , qe ndodh per shkak t' mugeses se estrogjenit, kurse te femrat estrogjeni ulet ne gjak , sidomos pas menopauzes .

Kurse per Infarkte tjera, n'tru, veshka, melqi... nuk ndodh ose rastet jan shum te rralla .


ni korrigjim t'vogel nashti nuk m'idhnohesh
infarkti nuk eshte vdekja e plote e nje organi por vdekja e nje pjese te muskulatures (indit te zemres)

egziston edhe nje efekti ashtequajtur "STUNNING" ku ne rast te mosfurnizimit te qelizave me gjak ato kalojn ne nje stadium "STUNNING" qe nenkupton se qelizat e mykardit (zemres) kalojne ne "gjumin dimeror" dhe pas riperfuzionit (furnizimit me gjak) mund te vie deri te aktivizimi i plote i qelizave ne kete stadium por kjo varet nga furnizimi me gjak, nese kjo nuk ndodhe pas nje kohe, ateher ato pjese te muskulatures se zemres nekrotizohen (vdesin).

nje efekt pozitiv ne riaktivizimin e ketyre qelizave kane preparatet Beta-blocker (atenolol, bisiprolol) edhe antagonistet e kalciumit (dihidropiridine, Verapamil)!
Avatari i antarit
User

rockgirl85

Poste

4343

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Mars 18, 2005 8:48 pm

Vendodhja

Lund - Sweden

Re: Infrakti

nga rockgirl85 » E Djelë Mars 16, 2008 10:09 pm

Pandemonis shkroi:
skinhead shkroi:ps : e para nuk o infrakt , po Infarkt ( ka studenta t'mjeksis qe kan ra pi provimit veq pse kan thon infrakt :P ) !

-Ifarkt - nenkupton vdekjen e ni organi ( lat. Nekrozë) , per munges t'oksigjenit si pas e mungeses me furnizim me gjak ( lat. Ishhemi ).
Infarkti ndodh si pasoj e bllokimit te pjesshem ose te plot te eneve te gjakut si pasoj e nje tromboze ose embolie.
Jan dy lloje t' Infarktit : Infarkti Anemik ( indi mbetet pa gjak ) dhe
Infarkti Hemorragjik ( indi perbytet nga gjaku )

ee tash n' tem :D

se besoj ket sen :
nese e ki fjalen per infarkt miokardial , ather munet me ndodh sidomos te meshkujt qe jan me te prekur para moshes 60 vjeq. pas ksaj moshe rreziku osht i njejt , qe ndodh per shkak t' mugeses se estrogjenit, kurse te femrat estrogjeni ulet ne gjak , sidomos pas menopauzes .

Kurse per Infarkte tjera, n'tru, veshka, melqi... nuk ndodh ose rastet jan shum te rralla .


ni korrigjim t'vogel nashti nuk m'idhnohesh
infarkti nuk eshte vdekja e plote e nje organi por vdekja e nje pjese te muskulatures (indit te zemres)

egziston edhe nje efekti ashtequajtur "STUNNING" ku ne rast te mosfurnizimit te qelizave me gjak ato kalojn ne nje stadium "STUNNING" qe nenkupton se qelizat e mykardit (zemres) kalojne ne "gjumin dimeror" dhe pas riperfuzionit (furnizimit me gjak) mund te vie deri te aktivizimi i plote i qelizave ne kete stadium por kjo varet nga furnizimi me gjak, nese kjo nuk ndodhe pas nje kohe, ateher ato pjese te muskulatures se zemres nekrotizohen (vdesin).

nje efekt pozitiv ne riaktivizimin e ketyre qelizave kane preparatet Beta-blocker (atenolol, bisiprolol) edhe antagonistet e kalciumit (dihidropiridine, Verapamil)!


Super e keni cek te dyt por dallimet e juaj jan qe, Skinhead e ka cek qka eshte infarkti pergjethsi qe e nenkupton vdekjen e organit (keshtu i thojn), dmth (ose ne zemer ose ne tru,JO KREJT truni ose zemra)
pandomis ti e ki ceksaktsesisht infarktin ne zemer qka ndodh ne zemer (qe vdek ni pjes e muskulatures ne zemer). Krejt
qka du me than eshte qe te dyt e keni mire ama njoni e ka cek infarkti qka eshte pergjethsi e njoni saktsesht ne zemer.
qe ni video qe e tregon qka ndodh me infarkt ne zemer :
http://www.youtube.com/watch?v=LA2DuxCc ... re=related

tash back to the topic...
Pralotte ku e ke marr ket informacion?
Une jetoj ne Suedi pr kurr skom ndi per kete sende,kam msu mjeksi 3 vjet
dhe kurr nuk na ka permend prof. jone qe mundet me ndodh keshtu poe edhe nuk eshte
e mundem qysh tha dhe skinhead.
Dhe ne ket informacion ktu nuk u permend ku infartki, infarkti mundet me ndodh ja ne zemer ja ne tru..

Infarkt nuk merr nga nje aktivitet fizike ose sex ( dhe njerzt shendetshem por dhe njerzt me smundje duhen me aktivizu me leviz ).

keta dy nalt e kan cek ma saktesisht pse qysh e tek ndodh infarkti..
Aryset tek Infarkti jon stresi,kalcifikim i eneve te gjakut nga kolesterol te nalt,tension te nalt,diapetes(sheqerit),duhani,trashsija,nuk levize fizike dhe nese e keni trashegim ne familje per infarkt.

Tash nese mundet me qen qka mu ma merr mendja mundet me qen
nese e ki "Angina Pectoris"(dhe infarkt ne zemer dhe Angina Pectoris i kan shpesh nje arsye,baze te njejt) Angina Pectoris eshte smundje ne zemer ( nuk eshte bash smundje por i bjen dhimbje ne gjoks)Kjo dhimbje ndodh kur bohet nje mungese oksigjen ne muskujn e zemres. Arterietkurore perballojn nga furnizim te gjakut,por kapaciteti i tyre svogelojen nese ndodh kalcifikim ose nese tensioni rritet shume. E pra kur ban naj aktivitet,ngan ose hec shume lodhesh
shume rritet nevoja e oksigjenit ne kapicitet te Arteriekuroret.
kjo e ban tani dhimbjen ne gjoks. Kur nevoja e oksigjenit ne zemer bie prap zhduken simpomet prap.

Imazh
Avatari i antarit
User

Android

Poste

6353

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Premte Mars 25, 2005 8:44 am

Vendodhja

The Elegant Universe

Re: Infrakti

nga Android » E Martë Korrik 29, 2008 9:01 am

Pandemonis edhe Saraswati, shum postime tmira, edhe funny po-P

a ..Saraswati mki shti mu perplas, haha
3 her te ka nzo rryma? ti tu kuke far kiborgi a far terminatori djal merre vetin kadalshUm mos hi telave tjerahere-P

mu n'FEM niher mka nzo po nuk o kon tension i nalt fort-
a din kur e ki te nenshkrume prej mjekut qe ki e pas najher infarkt?

jon 5 pika:
-mnyra e jetes(ushqimi i pakontrollum)
-mos/aktiviteti
-duhani
-trashegimia
-stresi

nese t'bohet njona sosht kurgjo nese tjerat i ki ok, me tu bo dy gjendjen e ki ma t'papelqyshme, me du bo 3 veq DUHESH me ja nis me mendu edhe me bo ndryshim, me tu bo 4 e ki t'nenshkrume, e 5 mos tfolim-)
------------
rockgirl : Angina Pectoris eshte smundje ne zemer ( nuk eshte bash smundje por i bjen dhimbje ne gjoks)Kjo dhimbje ndodh kur bohet nje mungese oksigjen ne muskujn e zemres. Arterietkurore perballojn nga furnizim te gjakut,por kapaciteti i tyre svogelojen nese ndodh kalcifikim ose nese tensioni rritet shume. E pra kur ban naj aktivitet,ngan ose hec shume lodhesh
shume rritet nevoja e oksigjenit ne kapicitet te Arteriekuroret.
-----------

rockg, Angina Pectoris definohet qdo ndryshim variabil qe reflektohet me dhimbje me etiologji nga Zemra. po nuk osht e thanun veq arteriet koronare me psu naj kalcifikim ose shtresim ynyre (pllaka te undyres ose tromb) qe jon shkak kryesor per mu shfaq kjo. ndodh qe edhe spasma e rrugeve te treta (bronhe tretesore) qa jon mrena n'mushkni me shkaktu dhembje qe per shum arsye lidhen me zemer. mirepo dihet se Angina osht ni paralajmerim qe u dobesu furnizimi me gjak ne arteriet koronare. osht interesant me i cek edhe do raste tjera qka kan tboj me variabilitetet e gjendjes se Aortes (arteries kryesore qka del nga zemra), edhe ajo mun shum here mu prek prek ktyne ma nalt, po mundet me kon edhe me naj 'defekt' te lindun. . etjetj mos tdal prej temes

tung
Avatari i antarit
User

portnoy

Poste

3891

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shtator 04, 2007 7:02 pm

Vendodhja

Suhareke

Re: Infrakti

nga portnoy » E Martë Korrik 29, 2008 9:28 am

Ni rast e di qe ka ndodh ne kosove sasht rren,...Njani n'kallamoq me ni prost. te nacionaltetin te moldavis mdoket,...E karrok infarkti edhe qka u kan ma interesat trupi asht shtangu edhe ka met n'qat gjendje hehehe,...Shume asht perfol per qet rast,..Spo kam qef me ju tregu se ncilin vend ka ndodhe,...Mazamakeq!!! :oops: :mrgreen:
Ky person kuptohet ka vdek ne vend,..
Avatari i antarit
User

Psycholog*ist

Poste

139

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Gusht 28, 2008 6:00 pm

Re: Infrakti

nga Psycholog*ist » E Enjte Shtator 04, 2008 4:02 am

pralotte shkroi:Imazh

Me nje Studim te ri nga Suedezet , ka rrezik te madh nga infrakti pas ni maredhanie seksuale.
Dy ore pas mardhenjes rreziku eshte 4 her me i madh se sa gjat nje dit qe kalon, kjo ndodh sidomos te njerzit qe nuk merren me sport, ose me naj aktivitet tjeter fizik.
por ma e rrezikshme se seksi eshte Stresi dhe Nervoza


Imazh
Infrakti nje semundje qe kam lexuar me shume seq duhet :P
Un kam bere nje studim ndodhta ju doket e pa kuptimt ose budallaki.
Por kam rene ne perfundim se ata persona qe jan marr me sport dhe e kan lene sportin sjan marr me aktivitete sportive.
Ndodh nje perqindje teper e madhe qe te kete infrakt.
Pra personi qe e njoh une ka qen futbollist dhe ka lene sportin ne moshen 20 deri 25 vjeqare sjam dhe e sakt ka pesuar infrakt nuk eshte vetem ai por kjo ka ndodh ne shume persona qe kan qen sportist dhe kan lene sportin menjehere apo per nje kohe te shkrut jan shkepututr prej aktiviteteve sportive.
Prap them se nuk eshte vetem sporti por gjendja fizike e brendshme ndodhit gjate jetes dhe streset e ndryshme te dites mbi pesha ushqimi qe perdoirim etj.
Avatari i antarit
User

awesome

Poste

257

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 04, 2008 2:21 pm

Vendodhja

n'Bellä

Re: Infrakti

nga awesome » E Enjte Shtator 04, 2008 8:15 am

Android shkroi:Pandemonis edhe Saraswati, shum postime tmira, edhe funny po-P

a ..Saraswati mki shti mu perplas, haha
3 her te ka nzo rryma? ti tu kuke far kiborgi a far terminatori djal merre vetin kadalshUm mos hi telave tjerahere-P

mu n'FEM niher mka nzo po nuk o kon tension i nalt fort-
a din kur e ki te nenshkrume prej mjekut qe ki e pas najher infarkt?

jon 5 pika:
-mnyra e jetes(ushqimi i pakontrollum)
-mos/aktiviteti
-duhani
-trashegimia
-stresi

nese t'bohet njona sosht kurgjo nese tjerat i ki ok, me tu bo dy gjendjen e ki ma t'papelqyshme, me du bo 3 veq DUHESH me ja nis me mendu edhe me bo ndryshim, me tu bo 4 e ki t'nenshkrume, e 5 mos tfolim-)
------------
rockgirl : Angina Pectoris eshte smundje ne zemer ( nuk eshte bash smundje por i bjen dhimbje ne gjoks)Kjo dhimbje ndodh kur bohet nje mungese oksigjen ne muskujn e zemres. Arterietkurore perballojn nga furnizim te gjakut,por kapaciteti i tyre svogelojen nese ndodh kalcifikim ose nese tensioni rritet shume. E pra kur ban naj aktivitet,ngan ose hec shume lodhesh
shume rritet nevoja e oksigjenit ne kapicitet te Arteriekuroret.
-----------

rockg, Angina Pectoris definohet qdo ndryshim variabil qe reflektohet me dhimbje me etiologji nga Zemra. po nuk osht e thanun veq arteriet koronare me psu naj kalcifikim ose shtresim ynyre (pllaka te undyres ose tromb) qe jon shkak kryesor per mu shfaq kjo. ndodh qe edhe spasma e rrugeve te treta (bronhe tretesore) qa jon mrena n'mushkni me shkaktu dhembje qe per shum arsye lidhen me zemer. mirepo dihet se Angina osht ni paralajmerim qe u dobesu furnizimi me gjak ne arteriet koronare. osht interesant me i cek edhe do raste tjera qka kan tboj me variabilitetet e gjendjes se Aortes (arteries kryesore qka del nga zemra), edhe ajo mun shum here mu prek prek ktyne ma nalt, po mundet me kon edhe me naj 'defekt' te lindun. . etjetj mos tdal prej temes

tung

e pasna t'nenshkrume :(
btw: jo infrakt po infarkt
Avatari i antarit
User

Psycholog*ist

Poste

139

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Gusht 28, 2008 6:00 pm

Re: Infrakti

nga Psycholog*ist » E Enjte Shtator 04, 2008 8:31 am

awesome shkroi:e pasna t'nenshkrume :(
btw: jo infrakt po infarktNe gjuhen e mjeksis ose termin mjeksor ashtu thuhet Infarkt :) edhe shenohet por shume pak njerz e shqiptojn nqete menyre une shpesh e perdori fjalen infarkt po disa prej personave mkorigjojn edhe pse un e them mire...

"awesome" :mrgreen:
Avatari i antarit
User

bg82

Grada

Moderator

Poste

2784

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 01, 2006 11:56 am

Vendodhja

New York

Re: Infrakti

nga bg82 » E Enjte Shtator 04, 2008 10:21 am

skinhead shkroi:nuk o infrakt , po Infarkt ( ka studenta t'mjeksis qe kan ra pi provimit veq pse kan thon infrakt...
shume keq prej profesorit nese mendon qe dijenia e kujtdo te ni drejtimi profesional si qysh osht mjekesia, mu vleresu ne baze qysh shprehet.
kuptohet qe ne mjekesi duhet me pas kujdes ne terminologji, veq se shprehja infrakt nuk munet mu ngatrru me kurgjo tjeter perpos me infarkt.


Saraswati shkroi:nese don mos met rrok infrakti duhet met zon rryma...
nese zemra veq punon normal edhe osht e shendetshme ateher nuk i vyn ni shock per me shti me punu edhe ma mire, rryma elektrike veq mundet me ta demtu naj muskul te zemres prej sulmit qe ja shkakton.
rryma veq ni rast osht e mire per zemer, edhe ata veq kur osht zemra e ndalun qe nuk punon ma, ateher her rryma osht shpresa e fundit qe mundet me shti prap ne funksion.sa i perket temes... sulmi ne zemer gjate marrdhenjeve seksuale mundet met kap njejt si qysh mundet met ndodh gjate naj qfardo aktiviteti tjeter qe ta shtin zemren me punu ma shpejt, psh, nese je tu nga ose tu bo ushtrime etj... por keto zakonisht ndodhin vetem te ato zemra nuk jon te shendosha, ose te ai organizem qe hyn ne qete liste...
Android shkroi:a din kur e ki te nenshkrume prej mjekut qe ki e pas najher infarkt?

jon 5 pika:
-mnyra e jetes(ushqimi i pakontrollum)
-mos/aktiviteti
-duhani
-trashegimia
-stresi
gjithashtu ksaj liste kisha dasht me ja bashkangjit edhe...

-shtypja e nalt e gjakut
-sheqeri ne gjak
-droga te ndryshme
-kafeina e tepert si psh energy drinks, redbulli etj... (ktu dashta me cek qe keto pije jon te demshme zakonisht ne rast se e pin edhe tani veq rrin, dmth merr energji e shtin zemren me punu shume, e knej nuk hargjon energji, edhe ne qate menyre e mundon zemren shume)

Mëparshme

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron