Diskutime, keshilla rreth Mjekesis se pergjithshme..

guret ne idhez

Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

guret ne idhez

nga AngelOfDeath » E Martë Janar 09, 2007 3:07 am

qa jav mer menja per guret ne idhez( vesika biliaris ), kush i formon kush o shkakatar?
Avatari i antarit
User

Android

Poste

6353

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Premte Mars 25, 2005 8:44 am

Vendodhja

The Elegant Universe

nga Android » E Premte Janar 12, 2007 2:48 pm

niher nuk po kom shum koh.. mirpo pikat kryesore qe menoj se rrjedh ky problem osht:
1- sasia e madhe kriprave minerale ne organizem, sidomos te NaCl,
2- uji me sasi te madhe te gelqeres CaCO3, Ca(OH)2 ..tash nvaret qfar perqindje ndodhet n'ujin qe e konzumojm,
3- faktori trashegues (ka persona qe per 1 muj jon ngjendje me "prodhu" dej ne 60 gure te madhesive te ndryshme ne veshke e .. idhez..
vazhdoj tjerahere..
Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

nga AngelOfDeath » E Enjte Janar 18, 2007 9:36 pm

hmmmmmmmmmmmmmm................Android nuk je pergjigj mir.....
Deri tash kurkush spaska shkru kurgjo...po pres edhe pak nashta dikush shkrun nojshka....nuk po pergjigjem.......
Avatari i antarit
User

mitrocity_girl

Poste

2533

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Korrik 16, 2005 11:56 pm

Vendodhja

Eris

nga mitrocity_girl » E Enjte Janar 18, 2007 10:49 pm

AngelOfDeath shkroi:hmmmmmmmmmmmmmm................Android nuk je pergjigj mir.....
Deri tash kurkush spaska shkru kurgjo...po pres edhe pak nashta dikush shkrun nojshka....nuk po pergjigjem.......


qite pytjen ne anglisht :oops:
Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

nga AngelOfDeath » E Djelë Janar 21, 2007 3:06 am

qite pytjen ne anglisht :oops:[/quote]

hahahaahahah...........pse moj anglisht.........shka po ta qojn mallin kta t'forumit......arab a?
Avatari i antarit
User

mitrocity_girl

Poste

2533

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Korrik 16, 2005 11:56 pm

Vendodhja

Eris

nga mitrocity_girl » E Djelë Janar 21, 2007 12:57 pm

AngelOfDeath shkroi:qite pytjen ne anglisht :oops:


hahahaahahah...........pse moj anglisht.........shka po ta qojn mallin kta t'forumit......arab a?[/quote]


jo bre per mu e pata se spo di bash a pe kuptoj :S :| :oops: nuk e pata per tjeter qka. Po nejse :) E kuptoba tash edhe tema veq egziston po nejse mundet mu kon kshtut masi eshte problem i madh per shum njerz.

Krejt nvaret qvar lloji i gurrit eshte, masi qe jon 4 lloj gurre:

Calcium
Cystin
Infekcijon
Urat/urin

*Gurr te calciumit prodhohen shkak faktorit te krypit calcium. Kristalicajoni bohet shkak i ritjes te kti krypit. Hypercalciurija vjen nga absorbcijoni i zorreve ose resorbcijon i eshntave. Pacijenta me kta gurr nuk munden me ndalu kristalicajonin e keti krypit dhe idhezet nuk munden me pastru kit kryp shkak i koncentrimit te madh.

*Gurr te cysteinit prodhohen shkak i koncentrimit te madh te cystin, lysin, ornitin dhe arginin shkak defakt i reabsorbtionit tubular. Koncentrimi dhe volum e vogel te urinit jon faktore te medhaj.

*Gurr nga infektimi prodhohen shkak infekcijon i bakterave qe lirojn ureas. Kristallet jon ose magnesium amuniumfosfate, karbonabatit ose hydroxiapatit.

*Urea/urat, kta gurr e kan faktorin ne produktin e jon (ion) eshta ma i madh se krypi. Faktoret per risk jan koncentrimi i lirimit te uratit, voulum e vogel te urinit dhe ph e ult.

Tani jon disa defekte qe jon faktore te ktynve gurreve:

Hypercalciuri, hyperoxaluri, pH e ult, volym te urinit e ult (=koncentrimi i nalt i krypit), hypocitraturi, konc. te nalt te fosfatit dhe disa njerz nuk e kan inhibitin ne rregull.

Ok jom mundu me spjegu sa ma shkurt ka shum e shum me fol, per patologjin, sherrim e symptome e tc. Kerkoj kuptim edhe per gjuhe.
Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

nga AngelOfDeath » E Djelë Janar 28, 2007 1:26 pm

hmmmmmmmmm.........spo di ti ku i paske lexu kta gur?nejse...

Guret ne Vesica Biliaris ose populli qysh i thot guret ne idhez.....formohen krejt prej sasise se madhe te kolesterolit ne organizem...perkatesisht ne Melqi... epiteli i vesica biliaris ska mundesi me absorbu gjith at sasi te kolesterolit edhe fillon dhe cholesteroli fillon te sedimentohet dhe ma von filllon paraqitja e gureve kolesterolik.....dmth.gureve biliar......
e n'fund pi bjen se mos perdorni shum yndyr....(KOLESTEROL)....
Avatari i antarit
User

TheForgotten

Grada

Administrator

Poste

3759

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 06, 2005 7:39 pm

Vendodhja

LOSTpedia

nga TheForgotten » E Djelë Janar 28, 2007 4:43 pm

AngelOfDeath shkroi:hmmmmmmmmm.........spo di ti ku i paske lexu kta gur?nejse...

Guret ne Vesica Biliaris ose populli qysh i thot guret ne idhez.....formohen krejt prej sasise se madhe te kolesterolit ne organizem...perkatesisht ne Melqi... epiteli i vesica biliaris ska mundesi me absorbu gjith at sasi te kolesterolit edhe fillon dhe cholesteroli fillon te sedimentohet dhe ma von filllon paraqitja e gureve kolesterolik.....dmth.gureve biliar......
e n'fund pi bjen se mos perdorni shum yndyr....(KOLESTEROL)....


mos me pas thon qeto, kurgjoo nuk t'kisha marr vesh, ama hiqqq, edhe jom i bindun se krejt 2-3 vet a t'kishin marr vesh a jo, konkretisht qata qka studjojn mjeksin. nuk jena vlla na ktu krejt doktora, po ma shum ki pacienta :)

krejt qet shpjegim qka e keni bo, un shkurt e shqip e kom dit qe "gurt ne idhez bohen nese teprohet shum prej yndyrnave". kshtu qe folni pak ma popullorche e t'ju marrim vesh krejt :P
Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

nga AngelOfDeath » E Hënë Janar 29, 2007 1:43 am

hahaahah....ski faj TheForgotten..qashtu osht se pacientave duhet mi ju fol me at gjuhen e tyne........amo tash qesaj pjese te organit popullorqe nuk i thojn ndryshe veq IDHEZ...e ne latinisht VESICA BILIARIS...e nejse kryesore e ke marr vesh se pershka formohen guret...qajo osht ma kryesore.........
Avatari i antarit
User

VenoM

Poste

1469

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 01, 2006 3:50 am

nga VenoM » E Martë Gusht 14, 2007 1:28 pm

AngelOfDeath shkroi:hmmmmmmmmm.........spo di ti ku i paske lexu kta gur?nejse...

Guret ne Vesica Biliaris ose populli qysh i thot guret ne idhez.....formohen krejt prej sasise se madhe te kolesterolit ne organizem...perkatesisht ne Melqi... epiteli i vesica biliaris ska mundesi me absorbu gjith at sasi te kolesterolit edhe fillon dhe cholesteroli fillon te sedimentohet dhe ma von filllon paraqitja e gureve kolesterolik.....dmth.gureve biliar......
e n'fund pi bjen se mos perdorni shum yndyr....(KOLESTEROL)....


op..edhe njerzt qe i hekin kta gur n'idhz ose qe duhet me hek idhzen kejt nese lendohet,gjat hekjes'gurve..ater e kan t'ndalum me perdor yndyr rreptsisht..si mami'em ..e qes edhe ni foto t'gurve t'saj se ala pi maj n'arkiv;p..sta merr menja qe njeri man mrena gur me kilogram..
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

nga AciDiuS » E Mërkurë Gusht 15, 2007 8:59 am

VenoM shkroi:
AngelOfDeath shkroi:hmmmmmmmmm.........spo di ti ku i paske lexu kta gur?nejse...

Guret ne Vesica Biliaris ose populli qysh i thot guret ne idhez.....formohen krejt prej sasise se madhe te kolesterolit ne organizem...perkatesisht ne Melqi... epiteli i vesica biliaris ska mundesi me absorbu gjith at sasi te kolesterolit edhe fillon dhe cholesteroli fillon te sedimentohet dhe ma von filllon paraqitja e gureve kolesterolik.....dmth.gureve biliar......
e n'fund pi bjen se mos perdorni shum yndyr....(KOLESTEROL)....


op..edhe njerzt qe i hekin kta gur n'idhz ose qe duhet me hek idhzen kejt nese lendohet,gjat hekjes'gurve..ater e kan t'ndalum me perdor yndyr rreptsisht..si mami'em ..e qes edhe ni foto t'gurve t'saj se ala pi maj n'arkiv;p..sta merr menja qe njeri man mrena gur me kilogram..


:? :? .... edhe kom ni qe dhimt jon teper teper t'mdhaja
Avatari i antarit
User

Voodoo Child

Poste

3808

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Janar 01, 2007 7:25 pm

Vendodhja

woodstock

nga Voodoo Child » E Mërkurë Gusht 15, 2007 12:37 pm

Si dhimt e lindjes njeri!

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign