Avatari i antarit
User

VenoM

Poste

1469

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 01, 2006 3:50 am

nga VenoM » E Mërkurë Gusht 15, 2007 11:55 am

Lizza shkroi:oke shkurt per Freudin se skom koh.. mu teoria e tij shkurt nuk m'pelqen... ja kom lexu disa libra t'tina edhe krejt cka e qysh o karakteri i njeriut kejt bazohet n'seks!
Ka shkru me ni liber qe arsyeja pse djali osht ma i afert me nonen/qika me baben, osht kejt n'baz t'aktrakcionit te gjinis se kundert!
nejse ma von ju shkruj ma shume per teori t'tina.. veq teoria e Carl Jung o shume ma e mire. Kqyrni dikah e msoni nojsen prej kti haverit ;)


qyre Frojdi se ka dhon weq ni teori,amo do qa i ka dhon isha pajtu plotsisht me to,e qe the ti ma e mir e Jungut,Jungu e ka ni liber sdi sa e tka ra n'sy"Frojdi dhe Psikoanaliza" ku e mbeshtet Frojdin n'shum sene edhe kta qysh me thon e kan pas ni stil t'njejt t'interpretimit..baz e shrimeve t'Frojdit o kon vet seksualiteti,fenomen shum natyror,gjith aktual..mir i permene ti do sene psh lidhja e djal/non e vajz/bab(vllimi III)..manej nlidhje me psikoanalizimin e ondrrave psh nese djali e sheh veten onder ulun me ni karrik n'mes tdhomes ajo simbolizon vagin'..e nese vajza sheh najsen t'gat onderr simbolizon penis( dikush e kish permen qety)..e kejt i lidh me deshira seksuale..manej kur e permen ni sen shum interesant ni qik kur o 5-6 vjet i shfaqet deshira me pas penis(ksi rasti kom ni edhe praktikisht,edhe weq qa e kom vertetu ket teorin e tij)..

Frojdi njihet si personaliteti ma i shqum qe e e ka perpunun teorikisht psikologjin bashkohore termet e tij perdoren ehde sod..ai me ni fjal ka thon se frenimi seksual osht shkaku kryesor i neurozav n'shumicen e rasteve manej ka shkru per shfrenimin seksual,per nxitjen seksuale..e sene amo npergjethsi teorit e tij nuk jon pranu prej kejt rretheve shkencore..amo shum sene qe ja kan kundershtu ater tash weq qa jon ra me ni mendim me to..e qesi sene

libra e par e tij o kon "Kerkime per historinë",libra tjeter "Interpretimi i andrrave"1900 qeky liber e ka bo ashtu ma tnjofshem..manej Frojdi ka pas kancer n'nofullen e poshtme edhe ju ka nenshtru nja 30 operacioneve po pa sukses..amo ai edhe me smundje ka punu edhe bile veprat e qasaj kohe kan domethanje tmadhe sod manej tipi me prejardhje hebreike u largu n'Londer ku mas ni viti ka dek..

e per psikologjin weq muna me thon qe o shkenc SHOQRORE edhe Frojdi njihet si baba i Psikoanalizes..neyse
Modifikimi i fundit nga VenoM më E Enjte Shtator 06, 2007 12:51 pm, modifikuar 1 herë ne total.
Avatari i antarit
User

Voodoo Child

Poste

3808

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Janar 01, 2007 7:25 pm

Vendodhja

woodstock

nga Voodoo Child » E Mërkurë Gusht 15, 2007 12:35 pm

pavarsi aop negociata
Modifikimi i fundit nga Voodoo Child më E Mërkurë Dhjetor 19, 2007 3:35 pm, modifikuar 1 herë ne total.
Avatari i antarit
User

septic-schizo

Poste

555

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shtator 12, 2007 5:44 pm

Vendodhja

Smuggler's Notch/Aspen

nga septic-schizo » E Djelë Shtator 23, 2007 10:26 am

Psikologjin e du,kur o fjala per Frojdin n'veqnati i perkrahi disa prej teorive t'tij po jo krejt ..psh.teorin e personalitetit,mnyren qysh e jep Frojdi edhe Fromi qe mbshtetet n'shum konstatime t'Marksit.Pajtona me teorin mbi Kompleksin e Elektres dhe Edipit qe e permeni venomi ma nalt (lidhje non/djal - vajz/bab) edhe teorin psikoseksuale qe Frojdit e jep..
Osht interesant edhe teoria mbi Crregullimet kromosomike dhe gjenetike edhe njohja e llojeve t'sindromeve ma n'thellsi..
..plot tjera,po qeto ken disa prej temave qe un i perkrahi edhe m'pelqejn edhe pse ky ke ni mendim i jemi jo i plot.. se kto pothujse s'kryhen kurr!!
Modifikimi i fundit nga septic-schizo më E Hënë Maj 19, 2008 10:30 am, modifikuar 1 herë ne total.
no avatar
User

poNNrocK

Poste

1258

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Prill 01, 2007 2:28 pm

nga poNNrocK » E Djelë Shtator 23, 2007 10:30 am

Per Mu kon Psykolog/e duhet me pas nonen virgjine !
Avatari i antarit
User

shpejtsiaedrites

Poste

76

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shtator 25, 2007 10:08 am

Vendodhja

kosove

nga shpejtsiaedrites » E Mërkurë Shtator 26, 2007 4:18 pm

PSIKOLOGJIA ESHTE NJE TEME INTERESANT ! KENI NDEGJUAR PER SHPERLARJEN E TRURIT?NESE DIKUSH SHIQON FILMA JU KISHA PREFERUAR NJE FILM QUHET , QKA MUNDEN ENDRAT ME PRU, JANE BURE DHE GRUA MJEK PSIKOLOG ATA PERDORIN MENYREN E ARTIT PER ME I KTHY FEMIJET NE SHERIM ESHTE SHUME INTERESANT ATY MUNDENI MAS MIRI ME KUPTU QKA ESHTE PSIKOLOGJIA?
Avatari i antarit
User

VenoM

Poste

1469

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 01, 2006 3:50 am

Re: Psykologji

nga VenoM » E Shtunë Dhjetor 15, 2007 2:14 pm

tema per film o tjeterkah,psikologjia so dogm,ska definicion t'qart ala kurr..
Avatari i antarit
User

Voodoo Child

Poste

3808

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Janar 01, 2007 7:25 pm

Vendodhja

woodstock

Re: Psykologji

nga Voodoo Child » E Djelë Dhjetor 16, 2007 1:01 am

Venom, njeshi je (k)
no avatar
User

Metal Militia

Poste

1045

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Qershor 24, 2007 6:53 pm

Re: Psykologji

nga Metal Militia » E Mërkurë Dhjetor 19, 2007 11:42 am

venome msusja hihih
Avatari i antarit
User

Sitting Bull

Poste

2624

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Korrik 02, 2007 11:09 pm

Vendodhja

Gjilan

Re:

nga Sitting Bull » E Martë Janar 29, 2008 3:37 am

TheForgotten shkroi:
skinhead shkroi:nejse de na kryt n veti e kem veq qysh t na thojn nuk e pranojn ni sen qa o real... une po t kallxoj drejt ashiqare pi t lexumes pi nejrzve shum ma t vjeter se vet qe jon qe jon dikushi... qe psikologjia nuk o shkenc.. nuk munet thjesht se nuk e ka asni baz themelore e te qenurit shkenc per ni lloj studjimi ..mere analizoje qysh dush me kon dush kush ka kry tru t thot qito fjal t mia


nuk dmth se veq qka ka lidhje me formula e me numra edhe qajo osht shkenc.

un qeto qe nja 100 her po m'doket se jom ka e ceki se Shkenca si Shkenca ndahet ne Shkenca Shoqerore dhe Shkenca Egzakte. Psikologjia bon pjes ne grupin e Shkencave Shoqerore (Humane). nesa bash po don me dit ku qendron thelbi i asaj pse Psikologjia quhet Shkenca ther qe pota thom. ne rend te par perdor EXPERIMENTIN si medot shkencore hulumtuse, bon experimente ne lemi te ndryshme te jetes sa i perket anes psikike te njeriut. po ta tregoj ni rast qe osht i njoftur ne psikologji e ndoshta edhe me banal ashtu per "experimentin e Pavllovit".
Psikologjia ndahet ne shum deg, nje nder to osht edhe Psikologjia Sociale, e cila nga viti 1924 nese nuk gaboj, konsiderohet shkenc n'veti ne kuader te Shkences se Psikologjis.


"Kushtezimi Klasik"
Avatari i antarit
User

septic-schizo

Poste

555

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shtator 12, 2007 5:44 pm

Vendodhja

Smuggler's Notch/Aspen

Re:

nga septic-schizo » E Hënë Maj 19, 2008 10:59 am

UnPLuGgEd... shkroi:Sa per Frojd-in ajo ka deshtu sepse eshte spjeguar shume mir nga Carl G. Jung si fryt i 20 viteve pune . . .

E mbi kto edhe mbi definicionin edhe shume sende te tjera vizitoni :
Kodi: Selekto të gjithë
http://www.psikologjia.com


E me von do ta bej edhe disa pytje !

p.s. per mu psikologjia eshte primare pothuajse ne cdo aspekt edhe kam deshir shume me diskutu per psikologji !

Me te Mira . . . :D


Sa per at' se psikoanaliza osht e deshtume,jepet fort mir,n'ni pjes librit Kohet Moderne t'Paul Johnson..
Ceket tash qe mas 80 vjetve teoria provohet si e deshtume,duke e konsideru ma shum si ni perkdheli per t'semuret sesa ni kurim i smundjes.

Eh,pak a shum kjo tash nderlidhet me at' qe Frojdi i ka formulu idet' i tij para zbulimit t'ligjit t'Mendelievit,teorise se trashigimise kromozonale,njohjes se t'metave te metabolizmit masnej ekzistences se hormoneve edhe mekanizmit t'impulseve nervore.. krejt kto pika qe i hedhin posht ose i largojn' n'nifar mnyre vleren ideve'frojdiane(ktu,pikpamjen mbi iden' e interpretimit seksual t'andrrave,qe etiketohet si gabimi i Frojdit).
H.Ellisi-s'pari se konsideron shkenctar po thjesht ni artist.Te kjo,prap.. po nderlidhna me ni thonie t'Piter Medauor se psikoanaliza osht e afert me mezmerizmin frenologjin',reflekton vertetsi ama n'pergjithsi s'qendron - i bashkangjiten edhe dy kritikat e tjera si : konsiderimi i Frojdit si ni prej njerzve me vetit ma t'kqija t'ni ideologu mesiahh,edhe ajo rreth qendrimit t'tij ndaj provave qe t'shumten u kon i njejt' me Marksin,e antipod i Ajnshtajnit qe gjithmon' ka kerku vertetsi t'provave t'tij n'rast se s'funksionon,duhet me ra posht gjithcka..
Anyway,ke qaj vit'1920 qe i dha jet'psikoanalizes!
Avatari i antarit
User

VenoM

Poste

1469

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 01, 2006 3:50 am

Re: Psykologji

nga VenoM » E Hënë Maj 19, 2008 12:02 pm

najs schizo (:

edhe n'ni liber 'Frojdi edhe psikoanaliza' muni me vrejt (kunder)pikpamjet e Jungut ndaj Frojdit edhe zbulimeve t'tij psikike, shekullore nese muj me thon,edhe pse krejt e dim qe Jungu me ni an' e ka Adhuru Frojdin me tjetren an' u mundu me fundos..nejse
amo sado qe na perfshin ni civlizim qe e perjashton psikoanalizen ,ajo prap mbet teori/trajtim i neurozave,..
e spo nalna edhe nshum pika tjera qe Frojdi jau ka dhon
kuptimin,..ondrave,subkoshiences seksuale sene vene,nejse
shum i fellt
no avatar
User

new

Poste

35

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Gusht 01, 2008 4:56 pm

Re: Psykologji

nga new » E Premte Gusht 01, 2008 9:09 pm

une kom qef teper me mrri najher mu bo psikollog klinik:)
no avatar
User

AmarSiddik

Poste

1

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 27, 2009 11:15 am

Re:

nga AmarSiddik » E Shtunë Qershor 27, 2009 11:25 am

skinhead shkroi:sum pelqen qaq shum psiklologjia


ni thanje e vjeter :
80 :% e psikologve n bot jon psikopata

Mir e ke!!!
Avatari i antarit
User

PrEdAtoR!

Poste

604

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Maj 09, 2008 5:33 pm

Vendodhja

BioblioteK

Re: Psykologji

nga PrEdAtoR! » E Shtunë Qershor 27, 2009 3:53 pm

Nje dilem konceptuale kush mund te me ndihmoj -dallimi ne mes te psikozes dhe neurozes ?!
Avatari i antarit
User

KILI ROCK

Poste

213

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Maj 05, 2009 11:06 am

Re: Psykologji

nga KILI ROCK » E Shtunë Qershor 27, 2009 11:57 pm

Psikologjia e sidomos Psikoanaliza janë lëmi shumë interesante.

Problemi i praktizimit të këtyre është një qështje shumë e komlpikuar.

cfarë është normale?!!!

Kjo pyetje është shumë e komplikuar.
Nës një njeri shkon te një psikolog , gjasa që të manipulohet është shumë e madhe . Pse nuk është normale ajo që "pacienti" e thot.
A e ka marrë përsiper një detyr shumë të madhe psikologjia?!
Nuk kam qëllimin që të gjuhem kundër psikologjisë , sepse edhe unë si disa të tjer këtu , e kam si një lloj hobi.

Psikoanaliza na mëson shumë gjëra si në jeten e përditshme ashtu edhe në komunikim me media në përgjithësi.

Psikologjia është shkencë!

Kili

Mëparshme Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron