Avatari i antarit
User

Ajruplanka

Poste

1670

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 11:52 am

Vendodhja

Laputa

Re: Intelegjenca !!

nga Ajruplanka » E Mërkurë Shkurt 20, 2008 2:20 pm

rockgirl85 shkroi:sdi do lindin intiligjent gjith jon intiligjent do me koh bohen intiligjent..
intelegjenca: talent,kan aftesi me kuptu dhe me mendu Shpejt.
ka tylifare intelegjence:
* intelegjent per me msu,din shum gjuhe,e kan leht per me shkru dhe me msu gjuhe.
* logjik ne matematik
*intelegjenc ne art
*ne muzik,din per takte,melodia,dijn me instrumente,kan aftsi
etj..
ka edhe asi intelegjence qe msojn shum edhe bohen intelegjent..truri o sikur muskuj qe zhvillohet nese e perdor,e "ushtron"shume ma shum e ma shume zhvillohet"din ma shume sene"...


intiligjence/inteligjence/njohuri/dijeni/logjike/memorje/refleks/talent

adin, dallojn b'e :roll:
Avatari i antarit
User

Voodoo Child

Poste

3808

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Janar 01, 2007 7:25 pm

Vendodhja

woodstock

Re: Intelegjenca !!

nga Voodoo Child » E Mërkurë Shkurt 20, 2008 5:12 pm

rockgirl85 shkroi:sdi do lindin intiligjent gjith jon intiligjent do me koh bohen intiligjent..
intelegjenca: talent,kan aftesi me kuptu dhe me mendu Shpejt.
ka tylifare intelegjence:
* intelegjent per me msu,din shum gjuhe,e kan leht per me shkru dhe me msu gjuhe.
* logjik ne matematik
*intelegjenc ne art
*ne muzik,din per takte,melodia,dijn me instrumente,kan aftsi
etj..
ka edhe asi intelegjence qe msojn shum edhe bohen intelegjent..
truri o sikur muskuj qe zhvillohet nese e perdor,e "ushtron"shume ma shum e ma shume zhvillohet"din ma shume sene"...Me msu msojn , po intelegjent osht kur qato tdhana qe i kan nkry veprojn nmnyr ma te shpejt... Kalkulimet e shpejta t'trurit quhen intelegjenc se matematiken e msojn krejt me praktiku me detyra e sene po kur tbohet ni pytje logjike qe ta dhez intelegjencen pak kush qon gisht se tdhanat qe i kan ntru din veq qato qe kan msu e per me zgjidh detyren duhet do kombinime tshpejta me ti bo truni edhe me reagu shpejt.
Avatari i antarit
User

Supernaut

Poste

833

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Dhjetor 17, 2007 9:46 pm

Vendodhja

Eon Blue Apocalypse

Re: Intelegjenca !!

nga Supernaut » E Mërkurë Shkurt 20, 2008 5:19 pm

i meqmi dallon pi intelegjentit
Avatari i antarit
User

septic-schizo

Poste

555

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shtator 12, 2007 5:44 pm

Vendodhja

Smuggler's Notch/Aspen

Re: Intelegjenca !!

nga septic-schizo » E Enjte Mars 06, 2008 3:28 pm

rockgirl85 shkroi:sdi do lindin intiligjent gjith jon intiligjent do me koh bohen intiligjent..
intelegjenca: talent,kan aftesi me kuptu dhe me mendu Shpejt.
ka tylifare intelegjence:
* intelegjent per me msu,din shum gjuhe,e kan leht per me shkru dhe me msu gjuhe.
* logjik ne matematik
*intelegjenc ne art
*ne muzik,din per takte,melodia,dijn me instrumente,kan aftsi
etj..
ka edhe asi intelegjence qe msojn shum edhe bohen intelegjent..
truri o sikur muskuj qe zhvillohet nese e perdor,e "ushtron"shume ma shum e ma shume zhvillohet"din ma shume sene"...


:arrow:
op,qeto jon 7 lloje t'intelegjences qe i ka definu Gardner,masnej vjen intelegjenca fluide(osht kur perdor strategji t'reja n'lloje te reja t'problemeve)masnej intelegjenca e kristalizuar osht kur perdor aftesit/shkath'tsit e msume ma heret per me zgjidh probleme familjare.
Thorndjak: e ka percaktu intelegjencen nbaz t'aftesive per abstraksion,aftsive mekanike edhe atyne sociale.Osht edhe perkufizmi i tjeter noshta ma i vecant pi ktyne tjerave,ku intelegjenca percaktohet nbaz t7 aftesive primare mentale ose faktorve V,W,N,S,M,P,R.. mbi tgjitha kryesorja osht adaptimi nambient,situata t'reja...
Avatari i antarit
User

idiotii

Poste

987

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Janar 15, 2008 8:01 pm

Re: Intelegjenca !!

nga idiotii » E Enjte Mars 06, 2008 4:23 pm

intelegjenca: kur nje person i mban ne mend mesimet, i mban ne mend datat e sene sene tjera

I accept, rockgirl : sa ma shume qe e perdor trunin aq ma shume ki intelegjenc je ma i fresket ne marrjen e informatave.
Avatari i antarit
User

ClassicRocker

Poste

577

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Janar 25, 2006 9:54 pm

Vendodhja

n' Bir t'Minit

Re: Intelegjenca !!

nga ClassicRocker » E Premte Mars 14, 2008 1:35 am

krejt qitu qka pas mu dok mire, per faktin se intelegjenca munet mu pa en shume aspekte.
mirepo une po menoj qe intelegjenca osht aftesia per me menu ne disa aspekte. krejt njerzt kan intelegjenc, nkrahasim prej kafshve qe skan.
qikjo ke aspekti teorik, mirpo sipas meje aspekti praktik, dmth qysh mi appliku ne njerz ish kon ksi soj
aftersia me mendu ne prespektiva te ndryshme edhe aftesia me IMAGJINU. kreativiteti osht shume me ranci, e jo si do qe veq po lexojn qka ka shkru dikush edhe po ja bojn copy/paste. sosht intelegjenc praktike ajo.
Avatari i antarit
User

MaNgupja_nR1

Poste

9619

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Maj 13, 2006 1:27 pm

Vendodhja

KingstonTown

Re: Intelegjenca !!

nga MaNgupja_nR1 » E Shtunë Mars 15, 2008 9:19 pm

Sa per intelegjencen emocjonale, hyni qitu
http://www.furkan.com.mk/VEPRA%2090%20PDF.pdf

Mejbi edhe dikush e ka ket gazeten Vepra. Shum sen osht.
Avatari i antarit
User

MaNgupja_nR1

Poste

9619

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Maj 13, 2006 1:27 pm

Vendodhja

KingstonTown

Re: Intelegjenca !!

nga MaNgupja_nR1 » E Shtunë Mars 15, 2008 9:22 pm

Harrova me thon qe faqe 37 osht ajo tem. Duni me prit pak:P
Avatari i antarit
User

Aria

Poste

1161

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Janar 09, 2008 6:03 pm

Re: Intelegjenca !!

nga Aria » E Enjte Nëntor 06, 2008 2:34 pm

Intelegjenca osht shkathëtsia psiqike e ni individi., Intelegjenca dmth osht shkathtsi e cila nuk zbehet, të msuarit e forcon intelegjencen, edhe pse të mësuarit(dituria) zbehet prej harreses. Intelegjenca osht reagim i shpejt i dituris të cilin reagim e mundson logjika dhe perceptimi i saj.
no avatar
User

tt-7.62

Poste

633

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 30, 2008 8:14 pm

Vendodhja

rruges per ne vorr

Re: Intelegjenca !!

nga tt-7.62 » E Enjte Nëntor 06, 2008 2:49 pm

Supernaut shkroi:i meqmi dallon pi intelegjentit

edhe i cmenduri prej reflexit :wink:
Avatari i antarit
User

Hosefinë

Grada

Moderator

Poste

2380

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Tetor 30, 2006 3:54 pm

Vendodhja

World

Re: Intelegjenca !!

nga Hosefinë » E Enjte Nëntor 06, 2008 3:35 pm

tt-7.62 shkroi:
Supernaut shkroi:i meqmi dallon pi intelegjentit

edhe i cmenduri prej reflexit :wink:


qfar intelegjenti :mrgreen:
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: Intelegjenca !!

nga Clavicula » E Enjte Nëntor 06, 2008 3:54 pm

Inteligjenca edhe aftesia e t'mendumit osht si brumi i bukes, qe sa ma shume e ngjesh qaq ma e mire del buka, edhe njeri sa ma shume qe e mudnon veten e zhvilon, gjallnon ma mire me than. Osht fjala per njerez normal, e per gjeni, gjenia nuk osht normal dihet.
Avatari i antarit
User

hp11

Poste

8869

Likes: 1 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Prill 08, 2008 7:09 pm

Vendodhja

n'protesta

Re: Intelegjenca !!

nga hp11 » E Premte Nëntor 07, 2008 10:01 pm

Supernaut shkroi:i meqmi dallon pi intelegjentit


intelgjenca me te mesuarit ndryshon shume
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

Re: Intelegjenca !!

nga KanGaro_Toure » E Martë Nëntor 11, 2008 4:50 am

nfakultet
kur jam regjistru ka pas test

edhe pi 20 pikve
18 i kom marr :)
veq nje qika ma pat shkujt

amo ka pas ka 18 plot :)
interesant osht se pytjet jan tleta amo koha eshte e kufizume :0
no avatar
User

[arsimos]

Poste

208

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Tetor 01, 2008 7:08 pm

Vendodhja

Hometown

Re: Intelegjenca !!

nga [arsimos] » E Martë Nëntor 11, 2008 11:08 pm

KanGaro_Toure shkroi:nfakultet
kur jam regjistru ka pas test

edhe pi 20 pikve
18 i kom marr :)
veq nje qika ma pat shkujt

amo ka pas ka 18 plot :)
interesant osht se pytjet jan tleta amo koha eshte e kufizume :0


E shka ka lidhje testi jot me (ket teme) Anteligjenca dmth...qe ti je inteligjent a?

Mëparshme Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron