Gjithqka rreth politikes..
Avatari i antarit
User

Beka Floyd

Grada

Moderator

Poste

3720

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Dhjetor 28, 2005 9:50 pm

Vendodhja

Prizren

Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga Beka Floyd » E Premte Prill 25, 2008 9:06 pm

Gjitheqka qe ka te beje me Politiken e Kosoves diskutohet ketu ne kete teme.
Avatari i antarit
User

Muki

Poste

5503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 06, 2005 10:38 pm

Vendodhja

Mitrovicë

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga Muki » E Djelë Prill 27, 2008 11:29 am

Vendi jon eshte duke shkuar drejt nje shperthimi social,ashtu siq edhe paralajmronin analistet para pavaresise,ndersa si do ta ballafaqoj situaten politika vendase,mbetet te shihet...
no avatar
User

cornholio

Poste

1959

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Prill 19, 2007 5:14 pm

Vendodhja

s'jom mo ksajde

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga cornholio » E Djelë Prill 27, 2008 7:49 pm

Politika e Kosoves? ...paj njejt si gjith "fol e rruj vo" ...Shima thoje qe mas pavaresise politikant e Serbise kan me ardhe ne Kosove veq me vizen e tina, ama tash masi e ka marr voten s'po i bjen ne mend fort qa ka thone ma heret... para do jave o kon ai Nikoliqi pa e vete kerkon sot koka kon Tadiqi gjithashtu ne t'zezen ka hi, pra pa ja lype vizen Shimes hiq... nejse kryesorja flamurin me ylla e kena.
Avatari i antarit
User

idiotii

Poste

987

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Janar 15, 2008 8:01 pm

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga idiotii » E Martë Prill 29, 2008 10:05 pm

Politika ne Republiken e Kosoves : Shimi ka mendu qe eshte leht mu kon kryeminister i nje shteti, po i ka dal gugj krjet ju kam po punet llug i ka hup rruga spo di ka me aj nis.
mendojke qe Z.Ibrahim Rugova u knaq , e veq ky mbet pa e mor naj post te rendesishem, qe tash e ka postin qka ka bo sen hiq, qka kishte ne raportin per 100 diteshin e qeveris kurgjo hiq raport palidhje, keshtu qe eshte nje thenje popullore " cdo qe mund ta kesh , por shume me veshtir eshta ta zoterosh ( ta mbash ) " kjo thanje vlen per Z.Hashim Thaqin ( Shimi ).
Avatari i antarit
User

TALEBANI

Poste

2239

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 23, 2006 10:45 pm

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga TALEBANI » E Martë Prill 29, 2008 10:37 pm

Politika ne Kosovë eshte katastrof, shum e lodht, e korruptume, e sariht, etj, se spo di as qysh me e qujt. PSE? sepse po udhëhiqet nga politikuajt e dobt e të korruptum, qe skan ne dorë te vet kurgjo e veq i rrehin kraht.
Keq me ba kete krahazim veq politikuajt tonë jan hi ne tripa te gomarit_magarit, PSE? sepse gomarit qiti barr sa dush, ronoja sa dush se ndin amo ka qef me ec i pari, me pri, e edhe keta politikuajt tanë veq po kan qef me kan secili bajraktar e si politikan kan deshtu.

- shtetin e Kosoves e banen, u qun shtetet mike apo shtetet ma kryesore e na përkrahen, por sken as 30 shtete, u qu kryeministri jon i meqem e tha ''shtetet kryesore na përkrahen e për tjerat kuj po ja nin, veq numer jan'', e ma sna e ngjuli kërkush e nga tonaj ''kuku çka u ba'', e gzou shqypet tonaj kur na përkrahke naj ishull qe se dishum as ku gjindet ne hartë. E tash presidenti apel ''kena nevoj edhe shtetet e lindjes, shtetet islame, shtete amerikanolatine, etj me na përkrah''. Deshtim i politikes se Kosoves eshte kjo qe nuk lahet me sen.

- politikuajt tanë te dalun nga vota e popullit (as 45%) thojshin se shkijet mas Pavarsie kan me hy ketu me leje e me pasaport, e tash spo i ngjeh kush bile qe jan gjallë. Vjen presidenti e keta as qe kan çka me ba e as qe e shohin e tonaj ja bajn si thmija ''eshte presidenti i parë qe u ardh ne Kosoven e pavarur, ko me hy ne histori'', po qfar historie a qfar bakrraqi, u ardh ne enklavat e shkijev, sja ka ngjul kerkujna prej tonve, i ka kry hesapet e veta, e u shku e keta folin jerum. Ai kish me hy ne histori sikur tish ardh si president e mu prit si president e mu taku me kreret e shtetit tonë, e hajde djal hajde.

- kjo eshte edhe ma e keqja, erdhen njerz prej Beogradit e i banen trazirat ne Veri, i kallen doganat, etj, kjo eshte e njejt sikurse UÇK kur e ka thy kufirin e Kosoves/Shqipëris. Njerz, hiq se di a e dini a jo veq për qdo natë Kosova i hup ne Veri miliona euro, prej trazirave te 17 marsit e deri sonte 29 prill pi bjen dikun 42 ditë qe dmth mbi 42 milion evro Kosova i hup prej buxhetit te vet e pos exportit qe e ban Serbia, pos sa mallin e shet ne Kosovë, pos kontrabandes qe bahet nepër tona kufijt e humbjet jan me miliona, deri sot i ka marë mbi 42 milion evro veq ne 3-4 ish doganat e veriut te Kosoves, neser bahen 43 milion, masneser 45,.... e qishtu me radhë. Kjo u duft ke kan ALARM ne krejt Kosoven, mi lan politikat, mi lan pritjet se a po na pranon kush a jo, mi lan konferencat e donatorve qe me i mar 13-15 milion e me hujdis rrugë, shum sene me i lan e mu kap veq për rregullimin e doganave ne te gjitha pikat kufitare e sidomos ne veriun e Kosoves e Kosoves me ja kthy milionat ne xhepin e vet e tonaj kur je e fort ekonomikisht, politika te ec, shtetet te pranojn renë nja mas nja, zani te shkon mirë, etj.

Tash pritet rritja e qmimeve, zvoglimi i bugjetit, rritja e papunsis, protestat, BSPK ka lajmru protest me 1 maj, ma populli nuk mashtrohet me tripin ''PAVARSI'', edhe mas pavarsis emigracioni ne rritje, deshtim ne ekonomi, mjeksi, arsim, kulturë, etj, e politikuajt tonë qysh thojke Fishta '' i shtin vesht ne lesh e fryhen si gjela, e i kqyrin nderkombtart se pede kush ka ksul e kush kapel, kush ka kali e kush ka pelë''O ju krenat e malësis
pash njat Zot dhe emrin tuaj
mos lakmoni pares s'huaj
sa do von ka për t'shkue
mbi djem tuej ka mu gjykue
keni mendjen
per ju seshte veq detyra
me i mjel ju delet tuja
me i m'kamb veq gjuht e huja
per ju, eshte detyra
mbrenda dashnin me ua ndez shqiptarve
për kah gjuha dhe vendi i t'parve

Gjergj Fishta
no avatar
User

cornholio

Poste

1959

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Prill 19, 2007 5:14 pm

Vendodhja

s'jom mo ksajde

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga cornholio » E Martë Prill 29, 2008 10:45 pm

...i ke ra ne tel
Avatari i antarit
User

Muki

Poste

5503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 06, 2005 10:38 pm

Vendodhja

Mitrovicë

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga Muki » E Mërkurë Prill 30, 2008 11:05 pm

Definitivisht.
Avatari i antarit
User

vaLton

Poste

7349

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Nëntor 11, 2006 3:10 pm

Vendodhja

Rep. of Peja

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga vaLton » E Mërkurë Prill 30, 2008 11:16 pm

PO m`pelqen puna e rrymes qe pak a shume u ndreq.
PO diqka s`po m`pelqen - Kryetari i Parlamentit qe osht barazi me - 0
Avatari i antarit
User

V | a G r a

Poste

14167

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 19, 2004 5:31 am

Vendodhja

Pr!sht!n

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga V | a G r a » E Enjte Maj 01, 2008 8:40 am

:o politik e deshtume

krejt hajna :oops:
Avatari i antarit
User

Lola

Poste

4060

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 03, 2004 11:43 am

Vendodhja

ku kom qef

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga Lola » E Mërkurë Maj 07, 2008 9:15 pm

n'krahasim me qeverite e meparshme, kjo pak ma "nom" osht.
no avatar
User

bucky.h

Poste

5

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Maj 14, 2008 10:16 pm

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga bucky.h » E Enjte Maj 15, 2008 12:29 pm

hahaha , a ka politik R.e Kosoves a ? une ps disha . Ni seanc parlamentare , ne parlamentin e SHipnis dikun para nja 2 jave , ni deputet i opozites kritikoi DR.Sali Berishen per tragjedin e Gerrdecit . MAsi qi foli nja 5 min , tha : DUhet te jet ai Burreshtetasi ktu ( fjala per S.Berishen ) edhe a e dini qa i tha kryeparlamentarja ( Jozefina Topalli ) i tha kshtu : Po lere more kit tem , po ku ka Burra ne ditet e sotme .
Eee ku po du me dal , qe nese ska burra ska as politik , per menimin tem Femna osht krijes e dobt per ka ana e politikes !! Parameni ni femen Komandante e trupave te pergjithshme te NATOS , a kish pas guxim me kercenu , rasti konkret Serbin , per gjenocidin ne KOSOV .
THE END :D
Avatari i antarit
User

Leerim

Poste

821

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 04, 2005 10:31 am

Vendodhja

LNU

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga Leerim » E Hënë Maj 26, 2008 10:52 pm

po kadal bre njerz sa te padurushem edhe ju, ihaaaa ka kohe. smundet mejher mu bo mire. duhet me pas durim.

edhe ju jeni ata qe i zgjedhin politikajt. ju ja keni dhon voten. po kur po vjen puna e zgjedhje njerzit po verbohen, mos ja jep ldk-se ose pdk-se se nuk bon
pa mare parasysh se sa i mire o kandidati. po mandej pas zgjedhjeve kur po ja nis ky me vjedh, ahhh valla ky po vjedh i korruptum e sende vende...
no avatar
User

cornholio

Poste

1959

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Prill 19, 2007 5:14 pm

Vendodhja

s'jom mo ksajde

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga cornholio » E Enjte Maj 29, 2008 4:16 pm

SHBA-ja ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për njohjet e pakta të shtetit të ri, që nga shpallja e pavarësisë në shkurt të këtij viti. Burime ndërkombëtare i kanë thënë KTV-së se Qeveria amerikane nuk është e kënaqur me ritmin e njohjeve dhe aktivitetin e pakët lobues të Prishtinës zyrtare për sigurimin e të paktën, 97 njohjeve. Kjo shifër do t’i mundësonte Kosovës të aplikonte për anëtarësim në OKB gjatë shtatorit të sivjetëm kur edhe mblidhet Asambleja e Përgjithshme. Lajmi u është dhënë autoriteteve kosovare nga zv.dihmësja e sekretares amerikane të Shtetit, Rosemary DiCarlo, gjatë qëndrimit në Prishtinë pak ditë më parë. Amerikanët i kanë sugjeruar Qeverisë së Kosovës që të kërkojnë ndihmën e ish-kryendërmjetësit finlandez, Martti Ahtisaari, dhe ish-zëvendësit të tij, Albert Rohan, që janë të interesuar të lobojnë për Kosovën. Por që nuk janë kontaktuar nga Qeveria e Kosovës. Humbja e hapit të Prishtinës zyrtare, po shfrytëzohet nga Serbia, e cila është në përgatitje të rezolutës kundër pavarësisë që do të hedhet në votim në Asamblenë e Përgjithshme.

Burimi: kohavision.net
Avatari i antarit
User

David Gilmour

Poste

5928

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 09, 2007 9:05 am

Vendodhja

Prizren

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga David Gilmour » E Martë Qershor 03, 2008 4:43 pm

Kosova si shtet i ri e ka nje politike e cila qysh n'fillim te pavarsis ka ba shum gabime

1. Diplomacia asht katastrof. Kete e verton numri i vogel i shteteve qe e kan pranuar Kosoven si te pavarur
diplomatet ne vend se te shkojn per diplomaci ne shum shtete si nxitje per pranim ata qendrojn ne kosov
2. vendimi qe ne pasaportat e Kosoves te kete shkrim Cirilik eshte nje vendim qe e ul shum shum posht Kosoven si shtet
3. rryma si gjeth ka qen problem por duhet me dit se tash jemi shtet edhe nuk asht gjendje anarkie e kshtuqe qeveritaret e politikanet duhet te ndermarrin diqka se ne nuk po jetojm ne Afrik por ne Evrop


ka edhe gabime tjera po niher kto 3
no avatar
User

cornholio

Poste

1959

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Prill 19, 2007 5:14 pm

Vendodhja

s'jom mo ksajde

Re: Republika e Kosoves dhe Politika e Saj (Diskutime)

nga cornholio » E Premte Qershor 20, 2008 5:45 pm

copy / paste


Sekretari i Përgjithshëm i OKB´së, Ban Ki-moon, u dërgoi nga një letër kryetarit të Serbisë, Boris Tadiq, dhe kryetarit të Kosovës, Fatmir Sejdiu. Këtu nuk fillon, por këtu përfundon e përbashkëta e këtyre letrave: pra, ato janë letra të shkruara dhe të dërguara nga Ban Ki-moon. Mënyra e adresimit dhe përmbajtja e tyre janë të ndryshme. Boris Tadiqit, Ban Ki-moon i drejtohet me "Zt. President", kurse Fatmir Sejdiut me "Shkelqësi". Boris Tadiqit, i bëhet një ofertë politike për rregullimin territorial dhe administrativ të Kosovës, kurse Fatmir Sejdiu as që njoftohet për këtë gjë.

Në fakt, krejt çfarë bën Ban Ki-moon në letrën e tij dërguar Fatmir Sejdiut është njoftimi mbi atë që Sejdiu tashmë e ka ditur, por jo edhe për atë që nuk e ka ditur: ofertën më të re politike për Serbinë nga ana e KS të OKB-së. Këtë ofertë Fatmir Sejdiu mund ta lexojë nga bërja publike e letrës dërguar Boris Tadiqit, por jo edhe nga letra që e mori ai vetë. Qëndrimi rreptësisht i paanshëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së karshi statusit të Kosovës (e jo karshi pavarësisë së Kosovës e cila pikërisht në emër të neutralitetit nuk njihet e pranohet), bën që letra Sejdiut të jetë si një letër dërguar mikut.

Ban Kimoon i ka dërguar letër Sejdiut për t'ia krijuar atij (dhe institucioneve të Kosovës) përshtypjen se po i respekton, mirëpo çdo gjë tjetër flet për të kundërtën. Përveç që Ban Ki-moon ia përkujton Sejdiut për shtetet që nuk e njohën Kosovën, ai i thotë që përpjekjet e KB´ve në Kosovë janë në veçanti për mbrojtjen adekuate të pakicave. Kësisoj, Ban Ki-moon e fyen popullatën shumicë në Kosovë, duke e paragjykuar atë si sulmuese të pakicave që u dashkan të mbrohen. Posaçërisht pas shpalljes së pavarësisë kemi parë që sulme të shumta kanë kryer mu pjesëtarët e minoritetit serb në Kosovë të dirigjuar nga Beogradi. Ban Ki-moon vetëm sa e njofton Fatmir Sejdiun se roli i rritur operacional i BE-së në Kosovë do të jetë në përputhje me rezolutën 1244 (1999) dhe se prania civile ndërkombëtare do të rikonfigurohet. Asnjë ofertë ose opcion për Sejdiun. Atij veçsa i tregon se çfarë do të ngjajë me praninë ndërkombëtare që sundon me Kosovën, me ç'rast ai mund t'i shikojë si spektator zhvillimet në vijim. Madje, këto zhvillime e aranzhmane të reja, sipas Ban Ki-moonit do të jenë "për një kohëzgjatje të kufizuar pa paragjykuar statusin e Kosovës"!

Nëse njeriu nuk e shikon datën 12 qershor 2008 që mban kjo letër, pa dyshim se do të mendonte që bëhet fjalë për ndonjë dokument nga arkiva ose për ndonjë gabim teknik a shtypi. Mirëpo jo: Ban Ki-moon nuk e pranon pavarësinë e Kosovës dhe konsideron që statusi i Kosovës ende nuk është zgjidhur. Madje, ai i jep vetes lirinë që ta rikonfigurojë UNMIK-un në Kosovë (për çfarë do të merret vesh me Boris Tadiqin) për një kohë të pacaktuar, e të cilën do ta caktojë sërish vetë ai. Gjersa Boris Tadiq është partner në projektin e Ban Ki-moonit, Fatmir Sejdiut i thuhet se do të jetë i konsultuar gjatë implementimit (sic.).

Kulmi i poshtërsisë së kësaj letre gjithsesi është në fund. Aty Ban Ki-moon shpreh bindjen që autoritetet (pra jo Qeveria apo institucionet e Kosovës së pavarur që ai nuk i njeh) si dhe populli i Kosovës do të vazhdojë të bashkëpunojë me OKB-në në ruajtjen dhe konsolidimin e rezultateve të rëndësishme që janë arritur bashkë si dhe të trashëgimisë së KB-ve në Kosovë! Ban Ki-moon nuk e pyet Kosovën për atë çfarë e ka ndërmend të bëjë në Kosovë, mirëpo ai pa kurrfarë turpi kërkon bashkëpunimin tonë në ndërmarrjen e atij shumë të dëmshme për Kosovën. Duke ditur sjelljen servile tashmë tradicionale të politikanëve të Kosovës, e veçanërisht të Fatmir Sejdiut, ai mbase ia jep vetes komoditetin për një fyerje e ofendim të tillë në fund të letrës, që Kosovën synon ta kthejë shumë vjet prapa.

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron