Shtetet ma t'forta.

Per tema qe nuk kane kategori perkatese

Moderators: Beka Floyd, bg82, username

User avatar
username
Moderator
Posts: 3032
Joined: Fri Apr 20, 2007 11:29 pm
Location: Hypocrisy

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by username »

ncnc, Kina :ner::
User avatar
Nightwrath
Posts: 1214
Joined: Tue Mar 31, 2009 8:56 pm
Location: Kumanove

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by Nightwrath »

Irani :dreq:
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by portnoy »

turqt :lol:

Per mu jane gjermant!!
Ska me ta..
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by Muki »

hammer_of_god wrote:edhe une sen sthash veq si reagim ndaj listes qe ne EU turkia ke e para une thash ata veq Dynera din me maru nejse edhe lahmaxhuna e qesi sene
Thmijaq te koke.
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by Muki »

portnoy wrote:turqt :lol:

Per mu jane gjermant!!
Ska me ta..
Cka ka me kesh me turq ?
Mos te ish kon Turkia ta kish fshi moti Shqipnin Serbia.
Edi qe t'kall pse me kon Turkia teper e fort qe jon musliman ama shumica i dhihen Turkise edhe na shqiptart kem fatin e madh qe e kemi njonen nder miket ma te madhe Turkine qe fal kti realiteti s'guxon mu ni Serbia edhe Greqia.
Lene anash urrejtjen fetare,mos e perzini me fe te pakten qit teme.
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by portnoy »

Qka je tu fol more ??
Qysh po menon mos t'kish qene turqia,na kish marre shipnin serbia ?Spo te kuptoj ?
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by Muki »

I ri je ti.
I kom cek krejt neper forum qysh kan ec senet gjate vitit 99 qe i kom perjetu vet.Hin te tema qe e kom hap te politika NDIHMA TURKE edhe e kupton pse e qysh e tek.
Edhe bonu ferr qe aty u zgerdhive veq me sha Turkine qe jon musliman se e din ti fort mire kush osht Turkia,edhe qysh i kan shqiptart punt me to.
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by portnoy »

O ti shoq ,nuk jam tut marr vesh!??
Une e di qe turkia asht aleat i mire,po ma i mire sasht...Qka je tu fol kqyr tema se une skam pune tjeter veq me te percjell ty se qka fol!

Edhe nuk e kam per punen qe jane kane mysliman e sene,po ti je qasi tipi sa krejt senet i lidh me fe ,e une fene se permena kerkun!

Une e vertet asht qe jame i ri,edhe si di senet ,!Po menoj si di senet qka kane ndodh ne 95-99
Po une jam 1 miljon i bindun se as ti si din!
Ma perpara une kisha dit diqka se sa ti e qdo kush tjeter...
User avatar
Therion
Posts: 4454
Joined: Mon Sep 10, 2007 3:00 am
Location: The Giggle Loop

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by Therion »

Pom keshet me ni sen, britania madhe/Usa nuk i deklarojn kejta senet 100% e kta Mongolt e ngrat mos vet per ta.Ktu fuqia skoka n`to hiq,thjesht trupat aktiv.

Ti Autori temes? qeto lista prej ka i more?

- Muk, ashiqare mas 5 gjeneratav prej teje, paska me pas naj kush i joti n'Avatar naj flamur t'Serbis, edhe paska me dal me fol mir per ta. S`di bre burr qysh mun i don, kur t`kan DA shpat 500 vjet?! ti veq prej qesaj pike nisu,tjerat mos i kshyr hiq. Ku mos me kon kta aleat i mir me neve, kur zv.minister apo minister sjom i sig. osht Mongol?! masnj ka kopila t'Mongolve ktu!

-> skom pas met thon sen,po nerva pom shkon qysh po mi bon Mongolt,kaja nonen thu ti per 500 vjet na jarani me ta kem pas, e jo luft. Aleati ma i madh Mongolia, para Shqipris,USA,Britanis,Gjermanis,Italis,Frances etj. ashiqare pi jep ngjyr fetare,tana jo islamofobia jo pordha tjera.
User avatar
The Mythology
Posts: 722
Joined: Tue Jul 03, 2007 6:30 pm
Location: Home

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by The Mythology »

Muki nese per ty osht Turqia ma e fort at'her qysh po menon qe mos mu pas kon Turqia shqiprin e kish fshi Serbi... Perderisa Turqia e ka pas veq "Kalimtare" me nifar mnyre shqiprin e i ka dal dardh me bisht. Pom vje keq njeri qe je dashamir i tyne seriozisht...ka dal turki sot kshyre nivelin e arsimimit t'popullit tond...kshyre zhvillimin ekonomik kshyri edhe shum sene tjera sa larg jem. Tasht kujna ti n'teket e jep ni menim per qka me ndodh n'KS edhe bohet ... na t'meqmit qohmi qesmi flamurat e Otomanve n'avantara qe t'kan shkel n'fyt...ti nuk e bo men qe ni paraardhs i joti u munu me i ndal qata turqit qe ti sot i adhuron...phii
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by Muki »

Ma ngadale!
Une maspari nuk e adhuroj Turkine,po e adhuroj vetem Allahun xh.sh
Edhe hini te tema NDIHMA TURKE e shihni pse kom simpati te madhe per ta.
Me nis me i hi ma moti me pushtus e sene po dufka krejt me i urrejt edhe mos me e pranu miqesine qe na e ofrojn,tu e dit qe ata s'kan nevoje per neve po na kem nevoje per ta...a ti qojm ne rs gjermant se i paskemi pas pushtus? A ti qojm ne rs austriakt,italiant...a ti qojm krejt kta shkaku qe kan vra shqiptar dikur ktu...po leni bre kto pordha o islamofoba po te lodht e keni trunin se s'muni me barazu Turkine me Serbine kurr hiq ! Maspari me majt do gjenerata flamurin e Serbise ne nje te ardhme ajo mvaret qysh na i msojm gjeneratat ne vijim,po so larg mendsh edhe ajo me ndodh se jem tu menu si shkije perderisa Turkine qe e kemi pas krah vazhdimisht e barazojm me shkije edhe ja fusim shkelm miqesise dhe ndihmes se madhe qe na e ofrojn.E ceka qe turqit cka kan bo ktu per 500 vjet,nuk i afrohen Serbise cka ka bo brenda 100 vjetve po kapni ato libra e mos e leni me ja u kaplu pluhuni.Edhe prej Serbise kemi pas vetem te kqija,perderisa prej Islamit qe na e kan pranu turqit kemi pas edhe te mira te medha qe kemi shpetu pi asimilimit ne sllav siq e cek dhe vet Faik Konica.Merrni senet pak ma ka realiteti e leni urrejtjen ndaj islamit,se po ju vjen inati qe Turkia po i ndihmon shqiptarve tash ma shume se ata veti e po kapeni per kimeve ne vo.Logjikoni pak o truna te vockel se perderisa jemi te rrethum prej armiqve sllav e qata armiqt ton jon edhe armiq e Turkise,e perderisa Turkia na perkrah shume atehere armiku i armikut ton osht miku yt,e qiky miku jon i madh po na ofron ndihme te madhe edhe pse na spo dim me lyp ni ndihme tille neper bote ata vet po na e ofrojn.Shyqyr qe nuk keni n'dore sen se sipas juve ish desht me u lidh me Kine ose me Koren e Veriut,se ju qasi te ult jeni sa qe pranoni edhe atdheun me e qit ne rrezik e me pa ner Serbi veq mos me pas Islam knej,mirepo harrone ni gja te tille qysh tash.Jom fort i nderum qe edhe Shqiperia edhe Kosova jon te nderum dhe ndihen te privilegjum qe e kan nje perkrahes si Turkia e sa per juve te shkretve shkoni ne Kore te veriut atje shprehni mllef ndaj fese islame.

Mendimi se duhet te urrehet Turkia sot=me mendim primitiv sllav serbian millosheviqian.
User avatar
Muki
Posts: 4685
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:38 pm
Location: Mitrovicë

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by Muki »

Ju pershendes me ni postim te antarit lumiu,lexone edhe tani qitne gishtin n'kry a me honger mut a jo:
Megjithatë në ditët më të nxehta të anarkisë ne Shqipëri, gjatë mesit të marsit, ajo ç'ka solli në një renie të dukshme të rrezikut nga sulmi i mundshëm grek, ishte hyrja ne lojë e Turqisë. Sot analistë shqiptarë dhe të huaj deri ne një farë mase mposhtjen e sulmit të armatosur grek në Shqipëri gjatë marsit të vitit 1997, i’a dedikojnë në veçanti ish-kryeministres së Turqisë znj. Tansu Çiler dhe ish-shefit te përgjithshem të shtabit të Turqisë Ismail Haki Karadagi. Me datën 17 mars 1997, kryeministrja Çiler deklaroi para gazetarëve në Ankara :

“ Turqia nuk do të qëndrojë spektatore ndaj përpjekjeve dhe makinacioneve për t’a përçarë Shqipërinë. Për ruajtjen e tërësisë territoriale të Shqiperisë dhe zgjidhjen në një kohë sa me të shkurtër të krizës qeveria turke ka intensifikuar veprimtarinë e saj në interes të Shqiperise, në NATO, OSBE dhe organizma të tjerë ndërkombëtarë.Turqia është gati të zërë vendin e saj në çdo forcë ndërkombëtare apo në çdo projekt që do të hartohet për këtë qëllim.Gabimi qe u bë me Bosnjën nuk duhet te përsëritet në Shqipëri. Në këtë kuadër Turqia do t’i japë Shqipërise të gjitha ndihmat dhe garancitë e nevojshme si në planin politik, ekonomik ashtu edhe ushtarak” Gazeta turke "Hyrriyet" 18 mars 1997.


User avatar
Clavicula
Posts: 8737
Joined: Sat Jun 30, 2007 11:24 pm
Location: East Center

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by Clavicula »

per evrope edhe une menoj qe jon dy super shtete te forta anglia edhe gjermania, po edhe turkia ushtarakisht o shume shume e forte, se osht kan aleat perendimor, edhe e kane forcu teper shume.

e politikisht, prap del franca edhe anglia moi jon ne KS edhe e kane te drejten e VETOS.
User avatar
lumiu
Posts: 1161
Joined: Sun Nov 25, 2007 2:42 pm
Location: ku po thu hajt ?

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by lumiu »

Therion wrote:Pom keshet me ni sen, britania madhe/Usa nuk i deklarojn kejta senet 100% e kta Mongolt e ngrat mos vet per ta.Ktu fuqia skoka n`to hiq,thjesht trupat aktiv.

Ti Autori temes? qeto lista prej ka i more?

- Muk, ashiqare mas 5 gjeneratav prej teje, paska me pas naj kush i joti n'Avatar naj flamur t'Serbis, edhe paska me dal me fol mir per ta. S`di bre burr qysh mun i don, kur t`kan DA shpat 500 vjet?! ti veq prej qesaj pike nisu,tjerat mos i kshyr hiq. Ku mos me kon kta aleat i mir me neve, kur zv.minister apo minister sjom i sig. osht Mongol?! masnj ka kopila t'Mongolve ktu!

-> skom pas met thon sen,po nerva pom shkon qysh po mi bon Mongolt,kaja nonen thu ti per 500 vjet na jarani me ta kem pas, e jo luft. Aleati ma i madh Mongolia, para Shqipris,USA,Britanis,Gjermanis,Italis,Frances etj. ashiqare pi jep ngjyr fetare,tana jo islamofobia jo pordha tjera.
Lista osht marr prej ni webi qe bon fjale per kapacitetet ushtarake t'shteteve.
Lisata osht OFFICIELE. Ka veq t'dhana FAKTOGRAFIKE e kuptimi i saj IDEOLOGJIKISHT m'shtin me dyshu n'aftesite juja pisikologjike. Po shihet qe une me fllamaster skom qkarravit aty, e as n'paint skom editirat, po lista n'fjale pe perseris osht LISTE SHUME ZYRTARE. As edhe tendencen ma t'vogel se kom pas me i mbrojt "mongolt", (qe mentaliteti i juv' snob edhe i profave qe ju kan msu ashtu ju bon hala me menu qe jon mongol, qe nuk osht hiq e vertete), po une krejt spontanisht i kom qit ktu kto lista. Ehhh me pas bo une najsen fallc, qatehere kishit mujt me kcy. Krejt kjo poter u bo qe Turkia ke n'ven t'pare (si vleresim i ekspertave gjerman, francez, anglez, amerikan etj.), kshtu qe nese ata e kan konstatu qashtu, (si jo turq qe jon vet) e ju QOHNI PERMI TA thoni jo valla so qashtu veq pse SJU PELQEN, atehere une pos muj me ju pershendet me ni t'keshne cinike, edhe me ju tregu qe ashtu bira e veshit sma nin per vlersime t'juja.

Seni tjeter, jo ty, po ABSOLUTISHT KERKUJNA qitu nuk bon me i kersit qfar menimi kom une per Turqine, A PSE I DU a tek a qysh, as hiq absolutisht kurgjo. Njejt sikur mu qe spom kerset per qendrime t'juja deri sa nuk po ofendoni. Eh nese kini problem me t'mendun ni-dimensional, (tu lexu veq Histori Shqiptare), athere n't'mire t'zgjerimit t'diapazonit t'diturise t'juv' edhe t'objektivtetit, e kapni lexoni pak edhe literature t'huj (qofte angleze, gjermane turke, serbe, greke) edhe arrini te perfundimi objektiv. Konsiderata jeme per Turkine edhe NGJYRA FETARE skan t'bojn absolutisht kurgjo n'mes veti, sepse Turqia nuk osht SHTET MUSLIMAN, po osht SHTET LAIK. Nese keni ksenofobi ndaj Turqise, merreni vesh me Mukin, se ai osht publikisht i deklarum si perkrahes i Turqise, edhe besoj qe s'priton me ju repliku edhe me mbrojt qendrimiin e vet. Nderkaq une per Turqine i kom rezervat e mija per t'cilat kom bo fjale te rubrika e historise, kshtu qe ktu sdu me ma trubullu kerkush. Pe perseris edhe nihere per fund qe postimin e keni keqkuptu. N'ven se me kuptu si POSTIM QE KA T'BOJ ME T'DHANA FAKTOGRAFIKE, JU E KENI KUPTU N'FAZON IDEOLOGJIK. E per qata s'merrna mo me juve.
Last edited by lumiu on Mon Apr 13, 2009 3:00 pm, edited 1 time in total.
User avatar
portnoy
Posts: 3607
Joined: Tue Sep 04, 2007 7:02 pm
Location: Suhareke

Re: Shtetet ma t'forta.

Post by portnoy »

O ti,na e dhame menimin tone !

p.S
ju kisha lut mos me perdor fjale fyse se sasht ne rregull qdo post me jau lajmru :D
Post Reply