Lajme te pergjithshme rreth muzikes rock, faqes rocksonte etj.
Avatari i antarit
User

Mr.Exorcist

Grada

Administrator

Poste

2122

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shkurt 10, 2004 10:41 pm

Vendodhja

029/

Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga Mr.Exorcist » E Djelë Maj 08, 2011 5:29 pm

Image
John Lennon, pjesëtari i grupit të famshëm të Bitëllsave, do të “qëndrojë” i ulur së bashku me kitarën e tij në një nga stolat dekorativë në një nga lulishtet e qytetit të Durrësit.

Pikërisht statujën e këtij këngëtari legjendar e ka realizuar skulptori Qazim Kërtusha. Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka përuruar këtë vepër që sipas kryebashkiakut Dako përveç vlerave artistike jep edhe një mesazh lirie dhe paqeje:
“Po ia dhurojmë këtë vepër qytetit pasi një qytet mikpritës turistik si Durrësi duhet të ketë një vepër të tillë. Një këngëtar legjendar si John Lennon që është njëkohësisht simbol lirie dhe paqeje për të gjithë brezat që e kanë adhuruar i duhet qytetit pasi pikërisht ky është mesazhi që duam të përcjellim edhe në këtë moment përpara votimeve, mesazhin e paqes qetësisë dhe lirisë sepse në radhë të parë për qytetin e Durrësit dhe qytetarët duhet paqja e qetësia çdo ditë”.

Dako falënderoi skulptorin e njohur Qazim Kërtusha që realizoi këtë vepër kaq interesante dhe domethënëse për shkak të mesazhit që përcjell tek banorët e Durrësit por edhe tek të gjithë ata që do të vizitojnë qytetin tonë.
Ky monument është realizuar me përkrahjen e Bashkisë së Durrësit dhe një banke private.

Ai dhe ndodhet në një nga lulishtet pranë Torrës veneciane të Durrësit. Skulptori 58-vjeçar Kërtusha është një nga autorët më të njohur të veprave të parkut në qytetin bregdetar.

a.a/NOA

Image Image
Avatari i antarit
User

V | a G r a

Poste

14167

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 19, 2004 5:31 am

Vendodhja

Pr!sht!n

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga V | a G r a » E Hënë Maj 09, 2011 7:46 am

Mir boll ...

Pom pelqen ideja, eshe mir po rrin ulun me gitare ...

Interesant ...
Avatari i antarit
User

ToxicGirl

Poste

1503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Prill 12, 2008 5:14 pm

Vendodhja

Belgique

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga ToxicGirl » E Hënë Maj 09, 2011 9:26 am

a ska foto ma tmadhe dikun?
spi pergan fort john lenon-it mu po mdoket!
Avatari i antarit
User

V | a G r a

Poste

14167

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 19, 2004 5:31 am

Vendodhja

Pr!sht!n

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga V | a G r a » E Hënë Maj 09, 2011 10:37 am

Kta jon inspiru nga kto statuja t' lennonit neper bot p.sh kjo posht osht n' havana park, Cuba

Imazh

Ndersa kjo gjendet San Miguel, Lima, Peru

Imazh

Kjo ndoshta t' ndihmon me e pa n' madhsi pak mat t' madhe | Durrës ...

Imazh
no avatar
User

RockisnotDead

Poste

174

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Prill 28, 2011 12:49 pm

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga RockisnotDead » E Hënë Maj 09, 2011 10:41 am

shuuuuum dallim i madh ftyra ncuba me kto nshqipni.

amo ideja i ka 100.
Avatari i antarit
User

ToxicGirl

Poste

1503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Prill 12, 2008 5:14 pm

Vendodhja

Belgique

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga ToxicGirl » E Hënë Maj 09, 2011 10:43 am

flm Vig!
edhe shum bre t'frym e kan bo, a mu po mdoket :/
Avatari i antarit
User

darian

Poste

1110

Likes: 0 post
Liked in: 2 posts
Antarësuar

E Mërkurë Nëntor 05, 2008 4:50 pm

Vendodhja

.www

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga darian » E Hënë Maj 09, 2011 1:54 pm

sen i mire banka private e qyteti me perkrah ksi projekte alternative.
ideja interesant.
Avatari i antarit
User

Zagor

Poste

688

Likes: 0 post
Liked in: 4 posts
Antarësuar

E Hënë Shtator 29, 2008 1:32 am

Vendodhja

Gjermani

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga Zagor » E Hënë Maj 09, 2011 2:47 pm

ideja asht 100% e qelluar , vetemse ne vend te kryqit do ta kisha plotsue me simbolin e paqes. ( mendimi im )

duhet me marë kët ide , me realizue edhe ne Kosovë .
Avatari i antarit
User

hardman

Poste

312

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Nëntor 18, 2009 5:17 pm

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga hardman » E Martë Maj 10, 2011 10:47 am

busavata shkroi:ideja asht 100% e qelluar , vetemse ne vend te kryqit do ta kisha plotsue me simbolin e paqes. ( mendimi im )

duhet me marë kët ide , me realizue edhe ne Kosovë .veq ky eshte tu na mungu, tjerat i kena qit ne dyzen.
no avatar
User

Vedat^60

Poste

11

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shkurt 18, 2008 5:31 pm

Vendodhja

Shkup,Maqedoni

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga Vedat^60 » E Martë Maj 10, 2011 12:14 pm

"Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too!!!

Jam fan i madh i Lennon-it, ideja eshte perfekte... por nuk po me pelqen qe kan dasht me perzi me religjion!!!

Rest in peace!
Avatari i antarit
User

Zagor

Poste

688

Likes: 0 post
Liked in: 4 posts
Antarësuar

E Hënë Shtator 29, 2008 1:32 am

Vendodhja

Gjermani

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga Zagor » E Martë Maj 10, 2011 2:22 pm

hardman shkroi:
busavata shkroi:ideja asht 100% e qelluar , vetemse ne vend te kryqit do ta kisha plotsue me simbolin e paqes. ( mendimi im )

duhet me marë kët ide , me realizue edhe ne Kosovë .veq ky eshte tu na mungu, tjerat i kena qit ne dyzen.çe , çe ... me prit njeri deri ti qet punt ne dyzen ? kur i qesum !!??

une mendoj se , secili e ka vendin e vet ... John Lennon perveq ART-it qe e ka lan asht edhe simbol i paqes

Imazh

Give Peace a Chance
Avatari i antarit
User

V | a G r a

Poste

14167

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 19, 2004 5:31 am

Vendodhja

Pr!sht!n

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga V | a G r a » E Mërkurë Maj 11, 2011 2:48 am

Imazh

Imazh

Imagine all the people
Living life in peace.
You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one.
: JohnLennon
no avatar
User

Aesculapius

Poste

919

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shkurt 25, 2009 6:13 pm

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga Aesculapius » E Premte Maj 13, 2011 11:07 am

amo iq amo bash iq so tu ma rrok puna e kryqit ktu ? un u plaka me muziken e ktij edhe kur ama bash kur ni foto ose naj thanje tij per krishterim se kom ni... ka besu 1 Zot, kurgjo ma shum... u kan majtist, kunder kapitalizmit... at graden qe jau ka jep mbretnesha bitellsave, ky ja kthen edhe sdon me majt, ndallim pi McCartney qe edhe SIR u ba...

un sdi qa o ky trip qeshtu Shqipni, jon ka e teprojn met madhe amo shum shum met madhe se... marre ! qeshtu shqipecat kur perzihen n`Art, hata fare... :S
Avatari i antarit
User

John Lennon

Poste

4374

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Janar 09, 2009 8:39 am

Vendodhja

tu shpija...

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga John Lennon » E Premte Maj 13, 2011 2:56 pm

kerkush sem ka njoftu qe ma paskan bo ni permendore :mrgreen:
Avatari i antarit
User

santana

Poste

7273

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Tetor 08, 2005 5:56 pm

Vendodhja

nër pantolla

Re: Legjendari Xhon Lenon me një statujë në Durrës

nga santana » E Premte Maj 13, 2011 11:50 pm

billder e pasken bo si hullkuganin ahahahhahaha

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron