Diskutime mbi artin ne pergjithsi. Piktura, Skulptura, Fotografia, Teatri, Opera, Baleti etj.
Avatari i antarit
User

Sitting Bull

Poste

2624

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Korrik 02, 2007 11:09 pm

Vendodhja

Gjilan

Arti Gotik

nga Sitting Bull » E Hënë Maj 26, 2008 5:54 pm

Nuk e di se a ka pase me heret ndonji teme per artin gotik...mirepo nese nuk ka pase ju lutem shkruani qka te dini rreth artit gotik ne pergjithesi...arkitektures, skulptures, piktures etj..
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

Re: Arti Gotik

nga KanGaro_Toure » E Shtunë Qershor 28, 2008 8:42 pm

Per arkitektur

spari ka pas nje tem cka dmth arkitektura
eshte skan pas faj shumica qe sen e definojshin amo gjith ato definicione qka supozojshin jan kan tverteta se ska perkufizim konkret rreth arkitektures

egziston nje liber 112 Defenicione per arkitekturen

me e pranushme sipas Profesoreshes time T`proektimit

eshte "Arkitektura eshte mjeshtri e Ndertimit"
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: Arti Gotik

nga Clavicula » E Shtunë Qershor 28, 2008 9:16 pm

Sitting Bulli e ka fjalen per dicka tjeter, jo per arkitektures n'pergjithsi.
Avatari i antarit
User

Vagenta

Poste

2755

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Prill 13, 2007 4:44 pm

Vendodhja

Italia

Re: Arti Gotik

nga Vagenta » E Djelë Qershor 29, 2008 10:12 pm

KanGaro_Toure shkroi:Per arkitektur

spari ka pas nje tem cka dmth arkitektura
eshte skan pas faj shumica qe sen e definojshin amo gjith ato definicione qka supozojshin jan kan tverteta se ska perkufizim konkret rreth arkitektures

egziston nje liber 112 Defenicione per arkitekturen

me e pranushme sipas Profesoreshes time T`proektimit

eshte "Arkitektura eshte mjeshtri e Ndertimit"


cfare tharje totale

Kur flasim per artin gotik,patjeter duhet te nderlidhemi me periudhen ndermjet romantizmit edhe barokut,periudhen Ars Gotika qe u reflektua ne muzike,kjo periode ka patur dy nendarje :Ars Nuova edhe Ars Antika(Arti i ri edhe Arti i vjeter),si forme muzikore ka ptur diafonine qe eshte verejtur ne ORGANUME edhe DISKANTE (per me shume,tema te rubrika e gothit).

Arkitektura gotike permendet krahas arkitektures kubike,per te mos u ngaterruar ,ishte nje kohe kur permendeshin keto dy stile te ndryshme te ndertimit te objekteve zyrtare dhe objekteve te klerit,special kishat qe tani ka disa sosh ne France...Arkitektura gotike ka mbetur trashegim nga populli GOT qe erdhen nga Lindja e Mesme krahasa me disa fise te ashtuquajtura vandale,barbare dhe u vendosen ne Europe,duke sulmuar popujt vendes(sidomos romaket-bizantet)-(gjithnje duke iu referuar burimeve te mia).

Moda Gotike rrenjet i ka nga Franca por edhe Mbreteresha e Anglise Viktoria ka ndikuar qe te pasurohet moda gotike me fustanet e saj alla-zonjash,krahe te fryre,dekolte te theksuar dhe te gjere nga beli e ke poshte (epoka Viktoriane).
Avatari i antarit
User

6POUNDER

Poste

6924

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Enjte Korrik 27, 2006 12:24 am

Vendodhja

Prizren, the Greater Albania

Re: Arti Gotik

nga 6POUNDER » E Djelë Qershor 29, 2008 10:18 pm

Goth tried to kill the Metal Ha,hahahahaha
They failed, as they were thrown to the ground :)
Avatari i antarit
User

Vagenta

Poste

2755

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Prill 13, 2007 4:44 pm

Vendodhja

Italia

Re: Arti Gotik

nga Vagenta » E Hënë Qershor 30, 2008 11:58 am

6POUNDER shkroi:Goth tried to kill the Metal Ha,hahahahaha
They failed, as they were thrown to the ground :)


Verim,goth rock&goth metal eshte prodhim i fundviteve 70' dhe fillimit te viteve 80' me paraqitjen e bendeve te para nkuader te post punk-punk positive (edhepse edhe me heret jane gjetur elemente goth nbende tjera).

Ne ne kete teme po folim per Artin Gotik,nkuader te periudhes se Gotikes dhe me artin qe lidhet me popujt Guten edhe Got,konkretisht.
Avatari i antarit
User

6POUNDER

Poste

6924

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Enjte Korrik 27, 2006 12:24 am

Vendodhja

Prizren, the Greater Albania

Re: Arti Gotik

nga 6POUNDER » E Hënë Qershor 30, 2008 9:26 pm

Vagenta shkroi:
6POUNDER shkroi:Goth tried to kill the Metal Ha,hahahahaha
They failed, as they were thrown to the ground :)


Verim,goth rock&goth metal eshte prodhim i fundviteve 70' dhe fillimit te viteve 80' me paraqitjen e bendeve te para nkuader te post punk-punk positive (edhepse edhe me heret jane gjetur elemente goth nbende tjera).

Ne ne kete teme po folim per Artin Gotik,nkuader te periudhes se Gotikes dhe me artin qe lidhet me popujt Guten edhe Got,konkretisht.ha ? vllaznia a po qkruejn ???
kjo pi bjen si me qel tem per zhurjant une tash
Avatari i antarit
User

Sitting Bull

Poste

2624

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Korrik 02, 2007 11:09 pm

Vendodhja

Gjilan

Re: Arti Gotik

nga Sitting Bull » E Hënë Qershor 30, 2008 10:31 pm

Stili gotik se pari ka fillu te zhvillohet ne Francen veriore, ne gjysmen e dyte te shek XII, ndersa ne shekkujt XIII, XIV dhe XV ka dominuar ne ndertimtarine e Europes Qendrore...Fjala Gotike (arte gotica), rrjedh nga Xhorxhe Vazari i cili mendonte se ky stil ka te beje me popujt barbar, edhe pse me gotet ky stil nuk kishte asgje te perbashket....
Termi Gotk per here te pare eshte perdorur ne kohen e renesances, ne menyre qe permes kesaj te sheneojne artin te cilin e kane menduar si te nenqmuar. Arti gotik paraqitet ne krahinen franceze IL DE FRANS, rreth vitit 1250. Pjekurine e vete te vertete e ka arritur ne shek. XIII derisa ne shek. XIV eshte zgjeruar ne tere territorin e Europes.....
Ne kohen e Luigjit IX te Shenjtit te Frances eshte realizuar pushteti kishtar dhe shenjtor unik, me qrast ka kontribuar ne forcimin marerial te kishes. Kisha ka financuar ndertimin e katedraleve te shtrenjta dhe shume te medha. Megjithate, edhe pushteti kishtar kishte tentuar qe permes ketij ndertimi, ta theksoj fuqine e vet, keshtu qe vie deri te garat si dukuri e veqant ne ems qyteteve evropiane. Sot gati qdo qytet i madh ne Europe, ne berthamen e vet ka katedrale gotike. Pra stili gotik u shpreh ne menyre shume te plote dhe shume te pershtatshmene ndeertiminj e kishave, katedraleve, keshtjellave dhe godinave te tjera publike. Vijat e gjata dhe vertikale jan simbol i njeriut te atehershem, i cili mendonte se madheshtia dhe persosmeria ndodhen ne lartesi. Pastaj sa me larg te ngritet aq me afer do t`i jete perendise......
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

Re: Arti Gotik

nga KanGaro_Toure » E Martë Korrik 01, 2008 12:01 am

Vagenta shkroi:
KanGaro_Toure shkroi:Per arkitektur

spari *ka pas nje tem cka dmth arkitektura
eshte skan pas faj shumica qe sen e definojshin amo gjith ato definicione qka supozojshin jan kan tverteta se ska perkufizim konkret rreth arkitektures

egziston nje liber 112 Defenicione per arkitekturen

me e pranushme sipas Profesoreshes time T`proektimit

eshte "Arkitektura eshte mjeshtri e Ndertimit"


cfare tharje totale

Kur flasim per artin gotik,patjeter duhet te nderlidhemi me periudhen ndermjet romantizmit edhe barokut,periudhen Ars Gotika qe u reflektua ne muzike,kjo periode ka patur dy nendarje :Ars Nuova edhe Ars Antika(Arti i ri edhe Arti i vjeter),si forme muzikore ka ptur diafonine qe eshte verejtur ne ORGANUME edhe DISKANTE (per me shume,tema te rubrika e gothit).

Arkitektura gotike permendet krahas arkitektures kubike,per te mos u ngaterruar ,ishte nje kohe kur permendeshin keto dy stile te ndryshme te ndertimit te objekteve zyrtare dhe objekteve te klerit,special kishat qe tani ka disa sosh ne France...Arkitektura gotike ka mbetur trashegim nga populli GOT qe erdhen nga Lindja e Mesme krahasa me disa fise te ashtuquajtura vandale,barbare dhe u vendosen ne Europe,duke sulmuar popujt vendes(sidomos romaket-bizantet)-(gjithnje duke iu referuar burimeve te mia).

Moda Gotike rrenjet i ka nga Franca por edhe Mbreteresha e Anglise Viktoria ka ndikuar qe te pasurohet moda gotike me fustanet e saj alla-zonjash,krahe te fryre,dekolte te theksuar dhe te gjere nga beli e ke poshte (epoka Viktoriane).


e Dashur un kerkund nuk e kom permend termin gothic as arkitektura ne periudhen gotike

por thjesh deshta me repliku nje temes qe ka pas te ban me arkitekturen ne te shkuaren e kaluar edhe e shpjegova

*"ka pas " "nje teme" "cka dmth arkitektura"

Baj BAJ
Avatari i antarit
User

hippy

Poste

400

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Gusht 28, 2007 9:50 pm

Vendodhja

ShK

Re: Arti Gotik

nga hippy » E Martë Korrik 01, 2008 12:11 am

KanGaro_Toure shkroi:Per arkitektur

spari ka pas nje tem cka dmth arkitektura
eshte skan pas faj shumica qe sen e definojshin amo gjith ato definicione qka supozojshin jan kan tverteta se ska perkufizim konkret rreth arkitektures

egziston nje liber 112 Defenicione per arkitekturen

me e pranushme sipas Profesoreshes time T`proektimit

eshte "Arkitektura eshte mjeshtri e Ndertimit"


po dal pak prej temes
ku mson ti :?:

edhe kallzo pak cka bohet fjal ncato definicone,definicon per cka ...
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

Re: Arti Gotik

nga KanGaro_Toure » E Mërkurë Korrik 02, 2008 10:58 am

hippy shkroi:
KanGaro_Toure shkroi:Per arkitektur

spari ka pas nje tem cka dmth arkitektura
eshte skan pas faj shumica qe sen e definojshin amo gjith ato definicione qka supozojshin jan kan tverteta se ska perkufizim konkret rreth arkitektures

egziston nje liber 112 Defenicione per arkitekturen

me e pranushme sipas Profesoreshes time T`proektimit

eshte "Arkitektura eshte mjeshtri e Ndertimit"


po dal pak prej temes
ku mson ti :?:

edhe kallzo pak cka bohet fjal ncato definicone,definicon per cka ...


arkitektur viti 2

un e di se jam jasht teme te artit/periudhes gotike amo
edhe nfillim e sqarova dmth e arkitektures se ne nje tem te kalume ka pas debat rreth ksaj

qat qa e tregova ma posht jan defenicione te arkitektures hippy
Avatari i antarit
User

Vagenta

Poste

2755

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Prill 13, 2007 4:44 pm

Vendodhja

Italia

Re: Arti Gotik

nga Vagenta » E Mërkurë Korrik 02, 2008 1:18 pm

ojj bashkesi e nderuar rocksontore...mos devijoni bre qeshtu prej temes se nime sju ka hije..kush s'ka qaq informacione per kete lloj arti,mos tperzihet palidhje veq mi shtu postime qe skane te bojne me teme...

Tash dicka per pikturat dhe skulpturat gotike : Tematika e tyre ka qene teresisht sakrale dhe me teme nga kisha (duke u ndikuar nga katedralet),ne tema ka dominuar natyralizmi,dmth eshte tentuar qe realiteti te paraqitet ashtu siq eshte,as te mos zbukurohet e as te mos dilet nga realiteti.Figurat jane paraqitur te hirshme dhe ne forma natyrale dhe siq thashe edhe me heret,i kane vene theks te veqante mistiicizmit religjioz qe mbreteronte ne ate kohe.
me vone gotik stili u sekularizua,dmth u zvogelua ndikimi i fese.
si artiste tenjohur permenden: Nicola Pisano, Fra Guglielmo, Giottino, Stefano de Verona, Jean Malouel, Herman Limbourg, Henri Bellechose, Peter Parler ..ka edhe tjere...
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

Re: Arti Gotik

nga KanGaro_Toure » E Mërkurë Korrik 02, 2008 1:53 pm

sorry njerz un kom dal i pari pi temes

vazhdoni gothic art")
Avatari i antarit
User

Sitting Bull

Poste

2624

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Korrik 02, 2007 11:09 pm

Vendodhja

Gjilan

Re: Arti Gotik

nga Sitting Bull » E Shtunë Korrik 05, 2008 9:14 pm

Imazh

Imazh

Imazh

Njeren nga katedralet gotike te cilen e kam vizitu...eshte katedralja e Milanos ne Duomo
Avatari i antarit
User

Gautama Buddha

Poste

714

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Korrik 03, 2008 12:16 am

Vendodhja

Mahāyāna

Re: Arti Gotik

nga Gautama Buddha » E Shtunë Korrik 05, 2008 10:32 pm

Sa ma larte objekti ma afer zotit.qajo u kon esenca e lartesise per te cilen jon dallu.

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 4 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron