Diskutime mbi artin ne pergjithsi. Piktura, Skulptura, Fotografia, Teatri, Opera, Baleti etj.
Avatari i antarit
User

PitagorA

Poste

492

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 13, 2007 9:48 pm

Vendodhja

n'Lugine t'Presheves

nga PitagorA » E Djelë Korrik 22, 2007 11:25 pm

osht art se pa kon njeri qe imagjinon bejagi sun e qet ni projekt nLeter, e imagjinata ka tboj me art, masnej vjen organizimi,

koleg normal qe duhet me pas imagjinate,ide qe me paraqite dicka qe ta knaq synin sa eshte ne leter,e kur te realizohet si objekt at'her ti knaq tu dy cynat!
Rendesi te vecant ka edhe ajo pjesa e enterierit,ne pytje eshte imagjinata si i sistemon dhomat,koridoret etj., kjo eshte ART,amo qeto dhoma ska shance mi sistemu ne menyre perfekte pa pas llogaritje te sakta edhe pse e ki iden e imagjinon qysh ka mu doke ajo pjese kejt,shume leht eshte me imagjinu e sa eshte leht me realizu ?

Edhe em boni pershtypje qajo pjesa ku tha ingjinieri ta ndreq edhe kanalizimin,ujsellsin bohet edhe gjeodet edhe pse faktikishte ne Kosove fakulteti i Gjeodezis eshte hap para 4 vjete nese nuk gaboj + tash degjova qe mbyllet shkaku i kuadrave!
me ni fjal KATASTROF!


ps.nese te duhet noi ingjier gjeodezie mos em nderro me kerkon :mrgreen:.
Avatari i antarit
User

username

Grada

Moderator

Poste

3484

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Prill 20, 2007 11:29 pm

Vendodhja

Hypocrisy

nga username » E Premte Korrik 27, 2007 8:16 am

Une kom zgidh arkitekturen se s'kom mujt mi ju nda as shkences as artit. Arkitektura o 2-jat
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

nga KanGaro_Toure » E Enjte Gusht 23, 2007 12:58 am

Arkitektura ka dallim pi inxhinjeris edhe ndertimtaris
ZHUTI ROCK

tana arkitektura eshte drejtim i cili mundet me cdo send mu kan ne perputhje
edhe per qat un e kum zgjedh :)
Avatari i antarit
User

Lilonius

Poste

1180

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Shkurt 26, 2005 6:31 pm

Vendodhja

VXU

nga Lilonius » E Enjte Gusht 23, 2007 9:55 am

Akritekturen e shoh si art dhe shkence. Ka ndertime qe duken me teper teknike se sa artistike.

mu em pelqejn nja dy arkitekt qe i kan ndertimet ne stil ma artistik, Gaudi edhe Horta.

qe do ndertime te Gaudit:

Imazh

Imazh

a Hortes ja pelqej vetem nje ndertese edhe ato enterierin mas shumti se tjera sun kom gjet shum:

Imazh
Avatari i antarit
User

The Green

Poste

4540

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Korrik 01, 2007 12:59 pm

nga The Green » E Enjte Gusht 23, 2007 10:28 am

Arkitektura osht ure lidhese mes Artit dhe Shkences.
Dmth perbehet prej artit dhe shkences,jon te perfshira dyjat.

Per me bo ni projekt duhesh me pas imagjinate dhe vizion, kurse shkenca paraqitet si mjet per praktikim.

Nuk munesh me ba ni projekt pa dite me kalkulu e pa pricizitet,dmth ka t'boj me shkence.
Arti ndihmon ne imagjinate dhe vizion.

Asnjona pa tjetren nuk bon.

Per t'mire.
no avatar
User

*Laddy Zeppelin*

Poste

59

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Gusht 31, 2007 4:05 pm

Vendodhja

Venus-PM

nga *Laddy Zeppelin* » E Martë Shtator 04, 2007 11:15 pm

The_Green shkroi:Arkitektura osht ure lidhese mes Artit dhe Shkences.
Dmth perbehet prej artit dhe shkences,jon te perfshira dyjat.

Per me bo ni projekt duhesh me pas imagjinate dhe vizion, kurse shkenca paraqitet si mjet per praktikim.

Nuk munesh me ba ni projekt pa dite me kalkulu e pa pricizitet,dmth ka t'boj me shkence.
Arti ndihmon ne imagjinate dhe vizion.

Asnjona pa tjetren nuk bon.

Per t'mire.Shuuume dakort me ty dhe me autorin e temes.Sa per arkitekturen dhe inxhinieriese..ohuu ne kohen e Xhaxhit... kohe me para ne shqiperi ark dhe inxh beheshin bashke,punen e nje arkitekti mund ta bente dhe nje inxhinier,por ama tani jane ndare gjerat dhe shume mire madje,,arkitekti ka me te zhvilluar imagjinaten,fantazine . Arti dhe Shkenca qendrojne gjithmone bashke ;););) Urimet e mia per Temen.
Username.... na trego dicka me teper "ne te paduruarve" qe mezi po presim te behemi arkitekta ;););) klm
Avatari i antarit
User

Saraswati

Poste

1057

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Gusht 29, 2007 1:40 pm

Vendodhja

Gjilan

nga Saraswati » E Mërkurë Shtator 05, 2007 12:01 pm

Imazh

The Bjur Dubai

kjo ka me qen ne te ardhmen objekti ma i lart ne bote tani ndertimet jan ne fazen e pare mbi toke.

Une menoj qe arti i artiktetures shume bazohet tek shkenca sa perparon shkenca perparon edhe arti i arkitektures forma e ksaj ndertese (arti) eshte shume i varur prej arkitektures jon bazu qe sa ma nalt shkon ndertesa ajo shkon tu u thollu per shkak qe me zvoglu shtytjen e eres por edhe per shkak nese ndodh ndonje termet kjo ndertese e ka bazen e gjon ne metra katrore e ka ma shtire me lujte eshte art arkitektura por eshte art shume i varur prej shkences ose si me than shkence artistike

Imazh

Qyteti piramid ne Tokio

Edhe kjo eshte nje art qe realizohet me shkenca te kohes fundudit kur krejt bazamenti i saj do te ndertohet me trekondsha te qelikut qe do jet qelik me njefar elasticiteti dhe i mbeshtjellun i gjithi nga xhami, ky ashtu do te jet edhe nje objekt qe do ta mbroj tokion nga permbytjet e cunamve.

Imazh

Ura e Gjilbraltarit

Edhe ura e gjilblraltarit do te jet nje projket qe do te punoj me shkencat e fundit ku shtyllat e tyre nuk do ngulen ne fund te detit po do ti perdorin planet e bazamenteve te rafinerive te naftes qe eksizojn ne norwegji mbi uje dhe do te perforcohen me vakume ajri, shtyllat mbi uje do te jen te ken pamjen me nga nje shtyll perpjet dhe dy pjertas per krah shtylles qe rrin vertikal perpjet ku fijet qe e mbajn uren do te jen vertikale qe do ta mbajn uren, ku pra ura do te jet ne te njejten kohe e lidhun me dy lloj fije lidhese vertikale dhe te pjerrta kjo do ta shmang luhatjen e ures si pasoj qe e shkakton era.


pra arkitektura eshte nje art qe varet krye e kput nga shkenca.
Ideja vjen nga mendja e njeriut por duhet te jet shume i aft ne Matematike Gjeometri, sepse kto nuk realizohen nga letra.

Mëparshme

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron