Arkiva e temave te forumit
Avatari i antarit
User

Aristoteli2

Poste

2731

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 19, 2004 6:19 pm

nga Aristoteli2 » E Mërkurë Maj 04, 2005 11:03 am

I should have read much more about that, because I have no clu... thank's bro
Avatari i antarit
User

Android

Poste

6353

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Premte Mars 25, 2005 8:44 am

Vendodhja

The Elegant Universe

nga Android » E Mërkurë Maj 04, 2005 2:06 pm

periudha gjeologjike e tokes u nda ne 4 era dhe erat ne periudha:
---------------------
1.Parakembri
-Arkeozoi(1,5miliard vjet)
-Protozoi(580 milion vjet)
----------------------------
2.Paleozoi(335milion vjet)
-Kembri
-Ordoviku
-Siluri
-Devoni
-Karboni
-Permi
-------------------
3.Mezozoi(125milion vjet)
-Lura(jura)
-TriASI
-Shkumesi
-----------------------
4.Kenozoi(para60 milion vjetve ka fillu)
-Terciari
-Kuaternari
---------------------------------
afersisht Toka ka vjetersine 4,7-5 miliard vjet sa mendohet edhe qe do te existoje ne te ardhmen
-----------------------------------------------------
per Njeriun e par:
-Periudha e Kuaternarit(Kenozo): ka fillu afersisht para 1milion vjete dhe ne shkenc njifet si peridhe ne te cilen per her tpaR u paraqit njeriu apo gjallesa Homosapiens-qe dmth krijes qe ec ne 2 kembe. dhe kjo periudhe ndryshe quhet periudha Antropogjene-dhe at'her eshte quajtur koha e Diluviumit perkatesisht akullnajore, kurse sot quhet koha e Aluviumit.
Avatari i antarit
User

Aristoteli2

Poste

2731

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 19, 2004 6:19 pm

nga Aristoteli2 » E Mërkurë Maj 04, 2005 5:09 pm

SBT Kuptoje se te erdhi shanca!:shsmile:
Avatari i antarit
User

SOPRANO

Grada

Administrator

Poste

13904

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Qershor 17, 2004 3:04 am

Vendodhja

tu plepi

nga SOPRANO » E Mërkurë Maj 04, 2005 6:26 pm

Aristoteli2 shkroi:SBT Kuptoje se te erdhi shanca!:shsmile:hahahahahahaha :shsmile::shsmile::shsmile:
Avatari i antarit
User

SOPRANO

Grada

Administrator

Poste

13904

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Qershor 17, 2004 3:04 am

Vendodhja

tu plepi

nga SOPRANO » E Mërkurë Maj 04, 2005 6:29 pm

paj per me dit kit pyetje duhet me dit para sa vjete ka ardh Ademi a.s en tok.
Avatari i antarit
User

Foernailda

Poste

506

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Prill 10, 2005 10:39 pm

Vendodhja

outside of myself

nga Foernailda » E Mërkurë Maj 04, 2005 10:32 pm

Por sipas një studimi të bërë :

Kodi gjenetik femëror i njeriut të sotëm i cili mund të gjurmohet prapa në
kohë nëpërmjet segmentit gjenetik të quajtur DNA mitokondrionale që trashëgohet vetëm nga ana e nënës është 143 000 vjet i vjetër. Pra Eva ka jetuar para 143 000 vjetësh diku në Afrikë. Prej andej ka shpërndarë kodin e saj gjenetik në tërë botën.

Ndërsa kodi gjenetik i mashkullit që mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet kromozomeve Y që hasen vetëm tek meshkujt doli nga studimi në fjalë të jetë vetëm 59 000 vjet i vjetër. Pra Adami ka lindur 84 000 vjet më vonë po në Afrikë dhe nuk ka mundur se si të takohej me Evën.

Për ta shpjeguar këtë gjë me fjalë banale mund të thuhej se Eva ka pasur për burrë dikë tjetër që kishte një kod gjenetik jo tonin, pasi i joni nuk ishte formuar akoma. Kështu mendohet se kodi ynë i sotëm është një përzierje e kodeve gjenetike të disa llojeve të njerëzve që kishte në atë kohë dhe që mori trajtën e tij 59 000 vjet pasi kishte marrë trajtën e tij kodi gjenetik i femrës.
qka mendoni ,a e besoni :o
no avatar
User

Bujari

Poste

1879

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Janar 28, 2005 7:01 pm

Vendodhja

Në tokën e dy Lumenjëve

nga Bujari » E Mërkurë Maj 04, 2005 10:38 pm

Stegfurlla mos fol ashtu palidhje mos i beni shpifje Haves sepse ne at koh nuk ka pasur mashkull tjeter ne feturen e tokes pos Ademit a.s. .
Edhe Ademi a.s. nuk ka lind , sepse ai nuk ka pasur as babe e as nene por ate Allahu xh.sh. e ka krijuar me duart e veta .
Ky studim koka katastrof edhe mos e diskutoni ma .
Avatari i antarit
User

Foernailda

Poste

506

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Prill 10, 2005 10:39 pm

Vendodhja

outside of myself

nga Foernailda » E Enjte Maj 05, 2005 7:14 pm

SadButTrue shkroi:
Foernailda shkroi:Por sipas një studimi të bërë :

Kodi gjenetik femëror i njeriut të sotëm i cili mund të gjurmohet prapa në
kohë nëpërmjet segmentit gjenetik të quajtur DNA mitokondrionale që trashëgohet vetëm nga ana e nënës është 143 000 vjet i vjetër. Pra Eva ka jetuar para 143 000 vjetësh diku në Afrikë. Prej andej ka shpërndarë kodin e saj gjenetik në tërë botën.

Ndërsa kodi gjenetik i mashkullit që mund të gjurmohet prapa në kohë nëpërmjet kromozomeve Y që hasen vetëm tek meshkujt doli nga studimi në fjalë të jetë vetëm 59 000 vjet i vjetër. Pra Adami ka lindur 84 000 vjet më vonë po në Afrikë dhe nuk ka mundur se si të takohej me Evën.

Për ta shpjeguar këtë gjë me fjalë banale mund të thuhej se Eva ka pasur për burrë dikë tjetër që kishte një kod gjenetik jo tonin, pasi i joni nuk ishte formuar akoma. Kështu mendohet se kodi ynë i sotëm është një përzierje e kodeve gjenetike të disa llojeve të njerëzve që kishte në atë kohë dhe që mori trajtën e tij 59 000 vjet pasi kishte marrë trajtën e tij kodi gjenetik i femrës.
qka mendoni ,a e besoni :o


qysh po thue ti se Hava (Eva) paska pas afer me ndonje jashtetokesor a? :oun veq po kallxoj qka kan thon do shkenctar :roll:
Avatari i antarit
User

COMu1st

Poste

881

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Shtator 30, 2004 2:26 pm

Vendodhja

Arbëri

nga COMu1st » E Enjte Maj 05, 2005 8:36 pm

njeri i pare o kon king a

kshyre ton kta nipa e mbesa i ka
no avatar
User

Bujari

Poste

1879

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Janar 28, 2005 7:01 pm

Vendodhja

Në tokën e dy Lumenjëve

nga Bujari » E Enjte Maj 05, 2005 9:52 pm

Po eshte e vertete se Ademi a.s. ka qene i gjat dhe me kete e verterojn edhe hadithet e Pejgamberit a.s. dhe gjithashtu Ademi a.s. me Haven ne tok per her te par eshte takuar ne vendin e quajtur " ARAFAT " vend ku haxhilert rrin aty tere diten ( naten e kurban Bajramit ) .
Avatari i antarit
User

SOPRANO

Grada

Administrator

Poste

13904

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Qershor 17, 2004 3:04 am

Vendodhja

tu plepi

nga SOPRANO » E Premte Maj 06, 2005 5:39 pm

SadButTrue shkroi:sidoqoft nuk e morra pergjigjjen e duhur prej juve ende....

siq kam ndegjuar une prej njerzeve qe kan studiuar teologjine ne vende tjera (Aziatike me saktesisht) kan konkluduar se Adami ka zbritur ne Indi (e sotme) dhe ka qen i gjat 45 deri ne 50 metra!! sa eshte e sakt tani kjo, pyes personat me dijeni sa me shume rreth kesaj, flm!!ktu dikush ne forum spom kujtohet se kush,me ka than se Ademi ka qen 8 metra i madh. E sa i perket asaj se ku ka zbrit,kurkush nuk mundet me dit,edhe pse egzistojn shum teori rreth ksaj qeshtje.
Un kom ndegju se diku ne Evrop,ne Ballkan kishe.
Avatari i antarit
User

Ebu Bekr es-Siddik

Poste

497

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 1:47 pm

Vendodhja

Në Xhihad

nga Ebu Bekr es-Siddik » E Shtunë Maj 07, 2005 7:13 pm

Po bre Soprano tash kjo pune e Ademit a.s dojn me ba si Skenderbeun qe po thojn shumica eshte e turkve po ajo nuk eshte Edhe pse e bajn pre veti se krej e njohin pra edhe Ademi a.s nuk dihet ne cilin vend Allahu e ka zbrit se deri tash sa here toka U ka ndryshu Yffffffffffffff
no avatar
User

Bujari

Poste

1879

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Janar 28, 2005 7:01 pm

Vendodhja

Në tokën e dy Lumenjëve

nga Bujari » E Shtunë Maj 07, 2005 11:14 pm

Ej SadButTrue une jam munduar qe me ta kthye at pergjegje por si duket nuk ka qen e plot dhe inshAllah te henen-maretn do ta kije nje pergjegje BOMBA , nga perkthimet qe do te mi bajd do vllazen .
Avatari i antarit
User

Aristoteli2

Poste

2731

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 19, 2004 6:19 pm

nga Aristoteli2 » E Hënë Maj 09, 2005 12:59 pm

SBT cka pot ha ty lesi me dit se a u kon 45 metra a jo mos po don me dit se mos ka udhetu ne shpetjtesi te drites ndoshta ? :D :lol: :wink: hmmmm
no avatar
User

Bujari

Poste

1879

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Janar 28, 2005 7:01 pm

Vendodhja

Në tokën e dy Lumenjëve

nga Bujari » E Hënë Maj 09, 2005 10:00 pm

SadButTrue pasi u interesove shum per kete pergjegje , edhe une jam mundue me ta kthye taman pergjegjen .
Sot kam qen ne Prishtin me disa vllazen edhe aty kam shkuar qe ta takoj nje dijetar Arab, i cili momentalisht jeton ne Kosov , e ai quhet HUSEJN ES-SERRAXHI Allahu e shperbleft me Xhennet.
Pasi qe ia parashtrova keto pyetje , ai u pergjigj keshtu :
1. ( Ku zbriti Ademi a.s. , ne cilin vend qe sot e njohim ne ) - Dijataret jan nda ne dy mendime . Mendimi me i sakt eshte qe Ademi a.s. zbriti me vendin e quajtur Arafat ( vend ne Mekke ), dhe dijetaret tjer thojn se zbriti ne Indi .
2. ( Sa udhetoi per tu takuar me Haven dhe ne cilin vend udhetoi ) - Ademi a.s. nuk udhetoi sepse me haven u takua ne Arafat.
3. ( Sa ishte i gjat Ademi a.s. ) - Ademi a.s. ishte i gjate 60 Kuti apo 30 metra .

Shpersoj se je i kenaqur me pergjegje...

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron