Arkiva e temave te forumit
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

nga AciDiuS » E Djelë Maj 20, 2007 7:56 am

mitrocity_girl shkroi:Me thon qe alkoholi me mas eshte i mire eshte njejt si me thon qe helmi me mase eshte i mire


osht edhe e vertetume shkenctarisht ......qato qe i permenda .... p.s 1-2 birra ndite jon shummmmm tmira per veshk ... se birra perpunoet ma zor edhe i shtin veshkt nfunksion ma tma'dh e kuptohet me ja tepru i munon veshkt .... vera para se me flejt ni got dy .... gjat gjumit frymarja , qarkullimi i gjakut jon shummmm Stabile edhe ndihmon shum zemren ..... pra 1-2 gora vere jon shummm tmira per zemer ani me pi veren e vlume per cdo lloj Gripi skeni nevoj me pi antibijotik ....Raki e shpis Raki rushi ne mengjes me 1 kafe e sidomos duhongjit i shperlan .....
Avatari i antarit
User

slash'

Poste

110

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Korrik 19, 2005 5:06 pm

Vendodhja

BeneathTheZenith

nga slash' » E Djelë Maj 20, 2007 10:02 pm

ndoshta ka dobi prej alkoolit amo dëmi osht shum shum ma i madh!!
alkooli osht shkaterrues definitivisht!!
Avatari i antarit
User

Vagenta

Poste

2755

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Prill 13, 2007 4:44 pm

Vendodhja

Italia

nga Vagenta » E Djelë Maj 20, 2007 10:21 pm

Huh?Identifikim?Prit shkroi:alkoholi? hmmm varet qka pin. me pi votka t'pastert, valla keq boll se ta qprish organizmin. Me pi nji a tri gota vere t'kuqe, mire te bon e me pi birra ne mengjes krejt gurt ne veshke ti qet jasht po edhe ta shton apetitin. Thojn birrra ta rrit barkun, po kishte ish vertetu se birra veq po ta rritke apetitin. Dehidrohesh plus...

po kur ta kqyrsh holl e holl, ne anen tjeter te realitetit, edhe uji tash u bo i demshem prej lufte e tash, se ka uranium. dmth nashta alkoholi t'mbyt ngadale po qeta uj qe po e pijm na ka me na mbyt ma shpejt se edhe rastet e semundjeve kancerogjike jon rrit ne numer ne Kosove.
bile edhe pak dite ajri ka mu bo i aq i pa paster sa qe nuk e di se si do te mbijetojme,
keshtu qe pini alkohol e mos e ndalni se kjo osht hup se t'mbyta e zhdryp se te vrava. Veq kur e ki me vdek vdes si pive e si nuk pive.


Fakt qe eshte i ndaluar sipas fese islame ai dhe te gjitha substancat qe na krijojne adiktivitet fizik dhe psiqik.Sa i perket asaj se a eshte i mire per shendet,mund te jete i perdorshem por demi i tij eshte me i madh se dobia e tij.Gjykoni vete.
Avatari i antarit
User

k0ka

Poste

799

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shkurt 19, 2007 11:40 pm

Vendodhja

Cyber Space dikun ka jupiteri (G-lan-G)

nga k0ka » E Djelë Maj 20, 2007 11:15 pm

AciDiuS shkroi:
mitrocity_girl shkroi:Me thon qe alkoholi me mas eshte i mire eshte njejt si me thon qe helmi me mase eshte i mire


osht edhe e vertetume shkenctarisht ......qato qe i permenda .... p.s 1-2 birra ndite jon shummmmm tmira per veshk ... se birra perpunoet ma zor edhe i shtin veshkt nfunksion ma tma'dh e kuptohet me ja tepru i munon veshkt .... vera para se me flejt ni got dy .... gjat gjumit frymarja , qarkullimi i gjakut jon shummmm Stabile edhe ndihmon shum zemren ..... pra 1-2 gora vere jon shummm tmira per zemer ani me pi veren e vlume per cdo lloj Gripi skeni nevoj me pi antibijotik ....**%%@ e shpis **%%@ rushi ne mengjes me 1 kafe e sidomos duhongjit i shperlan .....


Le breh AcidiuS
Me nis ashtu sa shkrimi bohet n'net e ngazeta me qellim tpropagandez ska skeeeej!

fakte loqko fakte qe e ke provu ti vet qajo kryn pun
Avatari i antarit
User

Bullet fOr My Valentine

Poste

271

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Maj 20, 2007 2:58 am

nga Bullet fOr My Valentine » E Hënë Maj 21, 2007 1:06 am

paj me ryqk me fe alkooli osht haram sepse pirja e nje mase t madhe ta humb kontrollin;
mirepo shpesh i ndegjojme njerezit qe thojn alkooli osht sherues per sene t ndryshme , mirepo une nuk pajtohna bash se me kan ashtu
PSE PRA ALKOOLI NUK SHITET NEPER BARNATORE?????
Avatari i antarit
User

bg82

Grada

Moderator

Poste

2784

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 01, 2006 11:56 am

Vendodhja

New York

nga bg82 » E Hënë Maj 21, 2007 3:53 am

Bullet fOr My Valentine shkroi:paj me ryqk me fe alkooli osht haram sepse pirja e nje mase t madhe ta humb kontrollin;
mirepo shpesh i ndegjojme njerezit qe thojn alkooli osht sherues per sene t ndryshme , mirepo une nuk pajtohna bash se me kan ashtu
PSE PRA ALKOOLI NUK SHITET NEPER BARNATORE?????

sa per ata as molla nuk shesin ne barnatore.

veq nime mi krahasu te mirat edhe te kqijat e alkoolit te kqijat fitojn se mujn me kon fatale.
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

nga AciDiuS » E Hënë Maj 21, 2007 12:06 pm

k0ka shkroi:
AciDiuS shkroi:
mitrocity_girl shkroi:Me thon qe alkoholi me mas eshte i mire eshte njejt si me thon qe helmi me mase eshte i mire


osht edhe e vertetume shkenctarisht ......qato qe i permenda .... p.s 1-2 birra ndite jon shummmmm tmira per veshk ... se birra perpunoet ma zor edhe i shtin veshkt nfunksion ma tma'dh e kuptohet me ja tepru i munon veshkt .... vera para se me flejt ni got dy .... gjat gjumit frymarja , qarkullimi i gjakut jon shummmm Stabile edhe ndihmon shum zemren ..... pra 1-2 gora vere jon shummm tmira per zemer ani me pi veren e vlume per cdo lloj Gripi skeni nevoj me pi antibijotik ....**%%@ e shpis **%%@ rushi ne mengjes me 1 kafe e sidomos duhongjit i shperlan .....


Le breh AcidiuS
Me nis ashtu sa shkrimi bohet n'net e ngazeta me qellim tpropagandez ska skeeeej!

fakte loqko fakte qe e ke provu ti vet qajo kryn punop qita me vere babi jem qe 30 vjet e praktikon i ka 65 vjet i rreh zemra si sahat i zvicres.......


edhe kur je i pa informum le mos fol hiq..... Fakte qfar Faktesh po don a mos deshte me ti pru analizat e labaratotiumit a naj sen ,... edhe ato sene qka publikohen si t'vertetume shkenctarisht 99% jon tverteta
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

nga AciDiuS » E Hënë Maj 21, 2007 12:13 pm

bg62 shkroi:
Bullet fOr My Valentine shkroi:paj me ryqk me fe alkooli osht haram sepse pirja e nje mase t madhe ta humb kontrollin;
mirepo shpesh i ndegjojme njerezit qe thojn alkooli osht sherues per sene t ndryshme , mirepo une nuk pajtohna bash se me kan ashtu
PSE PRA ALKOOLI NUK SHITET NEPER BARNATORE?????

sa per ata as molla nuk shesin ne barnatore.

veq nime mi krahasu te mirat edhe te kqijat e alkoolit te kqijat fitojn se mujn me kon fatale.tmirat t'kqijat i ka qdo sen qe egziston nkit bot ..... amo ti edhe buk me ja tepru me honger ma shum tlodh lukthi .....


hajt ti pij 30 Vishnje per ni nat ... tkallxoj a ki pshtim ..... pij 30 birra ta the korin ta the veq i ka edhe ant negativee .....


mi pi ti 1 vishnje para se me ra me flejt kurfar ndikimi nuk ka .... a 1 gor vere ka ndikim se flen ma mir qrkollon gjaku ma mir frymarja ma mir ....


kejt forja osht se cdo sen qe teprohet osht i domshem
Avatari i antarit
User

TALEBANI

Poste

2239

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 23, 2006 10:45 pm

nga TALEBANI » E Hënë Maj 21, 2007 1:28 pm

Alkoholi dhe Duhani = dy armiqët vdekjeprues të neriut, të ngadalshëm por vdekjeprues.
- rast e kemi ish presidentin Rugovo (duhani edhe alkoholi ja prunen kancerin)

SHKOJM ME DISA LAJME, HULUMTIME DHE ZBULIME SHKENCORE:

Alkooli është një substancë mjaft stimuluese për organizmin dhe shkakton depresion në sistemin qendror nervor, prej saj vjen edhe më pas varësia e personave nga alkooli, alkooli thithet nga trupi nga mukoza e stomakut, duke depërtuar në gjak dhe në tru brenda 10 minutash. Alkoholizmi eshte nje semundje e padurueshme,acaruese dhe po ashtu e njohur si humbese e kontrollit dhe te sjelljeve te njeriut.prberja kimike e alkoholit eshte ne nje menyre te tille qe ajo ve nen ndikimin e saje cdo qelize te gjalle te njeriut,dhe nje prej ketyre qelizave jane ato te sistemit nervor ne tru,nderkohe qe alkoholi ka nje ndikim tepere negativ ne sistemin nervore, poashtu ne baze te eksperimenteve te ndryshme dhe operacioneve verehet se sistemi nervore dhe te gjitha pjeset e trurit demtohen rende nga alkoholi. Doktorri Francez Aleksis Karel shkruan: Ulja e zgjuarsise dhe te forcave te llogjikes ne tru rritet me perdorimin e alkoholit dhe pijeve alkolike dhe qe kane nje ndikim ne sistemin e kontrollit,dhe pa dyshim qe ka lidhje midis perdorimit te alkoholit dhe uljes se fuqise se trurit.
Alkooli konsiderohet si një ndër problemet më shqetësuese të njerëzimit.

Qe disa statistika nga Gjermania:
-Ne Gjermani cdo i gjashti person largohet nga puna si pasoj e perdorimit te alkoholit ne vendin e punes.
-2,5milion gjermane jane te semure dhe te mvarur nga alkoholi.
-10 000 persona e humbin jeten ne ndeshje komunikacioni nga pasojat e alkoholit.
- mbi 30% e te gjith ndeshjeve ndodhin per arsye te alkoholit.
[b]-Ne Gjermani alkoholi eshte spallur si rreziku me i madh i shoqerise. Per koke ne Gjermani harxhohet 12,5 liter alkohol ne vit, pra alkoholi eshte Droga Nr.1 ne Gjermanib]
Per me shume informata ne kete faqe te internetit: (ne gjuhen Gjermane)

http://www.zum.de/Faecher/kR/BW/wagner/alko1a.htm


BBC News: 04 shkurt 2005
Alkooli i dëmshëm si duhani

Alkooli duket se është shkaktar për shumë sëmundje
Studime të reja kanë treguar se abuzimi me alkool i shkakton dëm shëndetit dhe vret njerëzit njësoj si duhani.
Një studim i botuar në gazetën mjekësore britanike, Lancet thotë se në vendet ku pirja e alkoolit me shumicë është tipike, ai është përgjegjës për paraqitje të sëmundjeve të tilla si kanceri, sëmundje të zemrës, sëmundje mendore si dhe aksidente të ndryshme.
Studimi tregon se në pjesë të Evropës lindore dhe azisë qëndrore, më shumë se 12% e të gjitha sëmundjeve dhe vdekjeve mund t'i atribuohen alkoolit, ndërsa në botën myslimane ku të pirët e alkoolit nuk është tipike, shifra qëndron në më pak se 1%.


"Alkoholi i demton kockat"

Revista Stern e dates 28.12.2005 njohton qe edhe perqindja e Vogel e alkoholit i demton eshtrat. Qe alkoholi i demton mushkrite e din shumica, mirepo qe ai i demton edhe kockat ishte deri me sot e gje e panjohtur. Tani eshte zbuluar qe edhe pirjet e pakta te alkoholit i demtojne eshtrat.
Analizat jane bere nga mjeku amerikan Denis Chakkalakkal from Veterans Affairs Medical Center in Omaha, te publikuara "Alcoholism: Clinical & Experimental Research”
"Perqindje te vogla te alkoholit e demtojne stabilitetin e kockave dhe i pengojne qelizat nga riparimi i tyre. Dihet qe qelizat jane mjeshtrit e ndertimit te kockave, ato i riparojne demtimet, mirepo alkoholi e pengon punen e qelizave, keshtuqe formohen vrima ne eshtra, struktura e pergjithshme e kockave behet instabile".

http://www.stern.de/wissenschaft/medizi ... 52167.html

Perdorimi i alkoolit shkakton keto semundje :
• cirhozën e mëlçisë
• kancerin e pankreasit, kokës, qafës, melçisë dhe zorrëve
• infeksionin e pankreasit, gastritin, infeksionin e mëlçisë
• sëmundjen e muskulit të zemres, hypertensionin, arteriosklerozën, anginën, infarktin e zemrës.


ps: shikoni këto argumente, asnjëra nuk është bërë nga muslimanët.
Avatari i antarit
User

bg82

Grada

Moderator

Poste

2784

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 01, 2006 11:56 am

Vendodhja

New York

nga bg82 » E Hënë Maj 21, 2007 3:56 pm

AciDiuS shkroi:
bg62 shkroi:
Bullet fOr My Valentine shkroi:paj me ryqk me fe alkooli osht haram sepse pirja e nje mase t madhe ta humb kontrollin;
mirepo shpesh i ndegjojme njerezit qe thojn alkooli osht sherues per sene t ndryshme , mirepo une nuk pajtohna bash se me kan ashtu
PSE PRA ALKOOLI NUK SHITET NEPER BARNATORE?????

sa per ata as molla nuk shesin ne barnatore.

veq nime mi krahasu te mirat edhe te kqijat e alkoolit te kqijat fitojn se mujn me kon fatale.tmirat t'kqijat i ka qdo sen qe egziston nkit bot ..... amo ti edhe buk me ja tepru me honger ma shum tlodh lukthi .....


hajt ti pij 30 Vishnje per ni nat ... tkallxoj a ki pshtim ..... pij 30 birra ta the korin ta the veq i ka edhe ant negativee .....


mi pi ti 1 vishnje para se me ra me flejt kurfar ndikimi nuk ka .... a 1 gor vere ka ndikim se flen ma mir qrkollon gjaku ma mir frymarja ma mir ....


kejt forja osht se cdo sen qe teprohet osht i domshem


nuk thash qe me ja tepru ose mos me ja tepru

kadal se une me honger shume buke edhe mi pi 30 vishnje perniher kurr mos u tut qe kom mu qu me bo budallakina e mu qu me bo probleme, me ma pa sherrin dikush. qka ndodh ndodh me mu.

per deri sa ty me alkool mi pi 30 birra perpos qe munesh e ja pa sherrin vetiti munet edhe rrethina, njerzt qe nuk i njeh, edhe familja.
ni kojshi i jemi u qu e ka myt grun e vet nersy femijeve se jon kap mu perla, ky osht rezulltat i alkoolit. edhe ky nuk osht veq ni rast po ki sa te dush qka di une e ti e gjithkush ne qet forum.

un edhe vet pi alkool nuk pi shpesh as jo shume, veq prap skom nevoj me mbrojt kur e di qfare osht.
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

nga AciDiuS » E Hënë Maj 21, 2007 7:06 pm

ehh edhe diqka pata me cek nuk osht alkoholi per gjith kon ... p.s ai tipi qe e ka vra grun ka pi alkohol prej problemeve qe i ka pas mao nkit rast mas pakti tvyn alkoholi ......a mi pi ti 30 vishnje jo qe ki mi bo dikuj problem po ntu qofsh mo prej qati veni qa dush kiii
Avatari i antarit
User

k0ka

Poste

799

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shkurt 19, 2007 11:40 pm

Vendodhja

Cyber Space dikun ka jupiteri (G-lan-G)

nga k0ka » E Hënë Maj 21, 2007 7:41 pm

AciDiuS shkroi:
k0ka shkroi:
AciDiuS shkroi:
mitrocity_girl shkroi:Me thon qe alkoholi me mas eshte i mire eshte njejt si me thon qe helmi me mase eshte i mire


osht edhe e vertetume shkenctarisht ......qato qe i permenda .... p.s 1-2 birra ndite jon shummmmm tmira per veshk ... se birra perpunoet ma zor edhe i shtin veshkt nfunksion ma tma'dh e kuptohet me ja tepru i munon veshkt .... vera para se me flejt ni got dy .... gjat gjumit frymarja , qarkullimi i gjakut jon shummmm Stabile edhe ndihmon shum zemren ..... pra 1-2 gora vere jon shummm tmira per zemer ani me pi veren e vlume per cdo lloj Gripi skeni nevoj me pi antibijotik ....**%%@ e shpis **%%@ rushi ne mengjes me 1 kafe e sidomos duhongjit i shperlan .....


Le breh AcidiuS
Me nis ashtu sa shkrimi bohet n'net e ngazeta me qellim tpropagandez ska skeeeej!

fakte loqko fakte qe e ke provu ti vet qajo kryn punop qita me vere babi jem qe 30 vjet e praktikon i ka 65 vjet i rreh zemra si sahat i zvicres.......


edhe kur je i pa informum le mos fol hiq..... Fakte qfar Faktesh po don a mos deshte me ti pru analizat e labaratotiumit a naj sen ,... edhe ato sene qka publikohen si t'vertetume shkenctarisht 99% jon tverteta


Baba jot ishalla rrnon hala ma shum. Jo qe dishka po osht mir me jetu njeri sa ma gjat e pa probleme

Sa i perket fakteve, fakte ki ntana ant

SI pro SI kundra!

Lexoj komentet e mija qa kom thonen ma nalt. E mdoket full komentin e fundit e lexove edhe u NXehe
Kqyr pak ma nalt

Kom thon edhe thom
Pini sa tmuni, deri sa nuk boni probleme, qather qe boni probleme hjeku prej tina se ke eskalu nshkall tmendjes normale (jo personalisht ty po krejtve i thom)

E qysh tha edhe njoni, as nuk e mbroj as nuk e kundershtoj. Secili duhet me ja dit hallin vetit

Kunja i bon mir (norganizem) veq le ti grahin se nuk e kom nijet me kundershtu!
E kunja i bon sheer (probleme nshoqni) qat'her munona me e bind me u nal pak

Puff per shka jena ka folum edhe na

Tash thojn me shti ni baski ncoca cole e bon ndryshk krejt
E me shti baskin nalkool nuk e gjon sen

Amo a osht organizmi jon BASKI a?!!!!!!
Kush do per veti qa do le tbojn

Un pi sa DI!
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

nga AciDiuS » E Hënë Maj 21, 2007 8:12 pm

eh nkit post pajtoha plocitsht em ty
Avatari i antarit
User

jacksparrow

Poste

4126

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Prill 08, 2006 11:58 pm

Vendodhja

Ashburton Grove

nga jacksparrow » E Hënë Maj 21, 2007 11:23 pm

Alcohol = Mother of sins
Avatari i antarit
User

bg82

Grada

Moderator

Poste

2784

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 01, 2006 11:56 am

Vendodhja

New York

nga bg82 » E Martë Maj 22, 2007 1:16 am

AciDiuS shkroi:ehh edhe diqka pata me cek nuk osht alkoholi per gjith kon ... p.s ai tipi qe e ka vra grun ka pi alkohol prej problemeve qe i ka pas mao nkit rast mas pakti tvyn alkoholi ......a mi pi ti 30 vishnje jo qe ki mi bo dikuj problem po ntu qofsh mo prej qati veni qa dush kiii


hehehe jo pe di qe mi pi 30 vishnje qaty met.

re: p.s. ai puna osht qe viktime osht gruja ajo ska pi alkool, e ai qe ka pi osht shnosh sen se ka gjet veq qe u duft me ik prej kosoves. ti femijeve te asaj qe rriten jetim kallxom qysh munesh me ja spjegu qe alkooli nuk osht per gjithkon.

Mëparshme Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 4 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron