Arkiva e temave te forumit

Komunikimi

Avatari i antarit
User

mitrocity_girl

Poste

2533

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Korrik 16, 2005 11:56 pm

Vendodhja

Eris

Komunikimi

nga mitrocity_girl » E Mërkurë Janar 11, 2006 1:46 am

Si e nenkuptoni kit fjal Komunikim, qka don me thon per juve? Si komunikoni ju? A mendoni se jeni te qart gjat komunikimit dhe qka presni qe ta dini se jeni te qart gjat komunikimit?

A keni veshtersi gjat komunikimit, cilat jon pengesat te cilat ju hapen gjat komunikimit. Qfar lloje te komunikimeve kemi,a e perdorni edhe trupin (body language) gjat komunikimit?
Avatari i antarit
User

pharaon - qa qa qa

Poste

5958

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 03, 2004 11:58 am

Vendodhja

Gjithkund e Askund

nga pharaon - qa qa qa » E Mërkurë Janar 11, 2006 2:02 am

Paj tem e qellume veq pak si spo muj me kompletu kejt temen qe mu pergjigj po po tham diqka.

Une personalisht fjalen komunikim e kuptoj mu mirr vesh me dikon me komuniku per XX raste.

KEmi plot lloje te komunikimit si psh. Komunikimi me shkrim,me goj,me net,me telefon etjetj.Ka raste kur edhe trupin e perdori si duart , gishtat ,me buz ,ne sy .

Paj kanihere jam i mir ne komunikim kanihere nuk jam edhe qaq se naj her njeri nuk osht ne disponim sdi qka thot.

Sdi sa kam qen i kjart ne kete tem po une keshtu e kuptova dhe keshtu dhash menimin tem per kete tem.
Avatari i antarit
User

Ajruplanka

Poste

1670

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 11:52 am

Vendodhja

Laputa

nga Ajruplanka » E Mërkurë Janar 11, 2006 12:58 pm

Gjat komunikimit em pengojn njerzit qe qesin me dur si ningja.

edhe mas shumti kom qef me komuniku me vetveten..:)

edhe me komuniku dmt: me jep/me mar info + reagimi

edhe edhe edhe..
Avatari i antarit
User

[DelFini]

Poste

5801

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 10:54 am

Vendodhja

shum terr

nga [DelFini] » E Mërkurë Janar 11, 2006 1:13 pm

Komunikimi osht gjethqka.
çdogjë komunikon me çdogjë ne univers.
kjo ke perjithsi per ata qka kuptoj un me termin komunikim, e ti UM doket , e ke pas fjalen per komunikimin ndërnjerëzor.
e per kta nuk kom qaq shum njohuri qe me thon dicka gjithpermbledhse , veq po thom pak e po munohna me kon i sakt.
njeri osht i aft me komuniku qe prej dites se par qe lind me njerzt tjer, po me zhvillimin e tij zhvillohet e ndryshon edhe komunikimi i tij me pjestart tjer qe e rretheKojn:), kryesorja osht me u mar vesh, veq menyra se qysh komunikon ka randsi te madhe per proceset qe na ndodhin ne jete :D..

e mo spo thom sen , veq qelnu ju kush din qka din.. edhe mos me dit so gajle kryesorja me komuniku :).. tu komuniku mson njeri.
Avatari i antarit
User

andromeda_rock

Poste

8528

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 04, 2005 3:50 pm

Vendodhja

Edinburgh

nga andromeda_rock » E Mërkurë Janar 11, 2006 1:31 pm

epo komunikimi asht i lloj llojshem kshtu qe kur ash i lloj llojshem ka edhe komunikus te ndryshem njerz qe flasin te vertetn edhe at qe e rrejn apo e fantazojn kur nje bashkbisedus komunikon me ty edhe te shikon ne sy ateher ai e tregon te vrteten .!.
Avatari i antarit
User

blueyes

Poste

794

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 19, 2004 5:53 pm

nga blueyes » E Mërkurë Janar 11, 2006 7:48 pm

me komuniku a ,valla une komunikoj shume por vetem nje femer tek une ia del qe te me bllokon sistematikisht ,dmth kur jam prezent asaj femre une nuk di sen me fol ,dmth ka diqka lidhur me mua ,sdi bre ndjenjat qeto mu kan bo tollusum qe vetem ate person kur ta shoh zgjohen dhe sdi me komuniku asesi mu mshelet goja si me kapak
PSE BRE
Avatari i antarit
User

TuTa

Poste

5244

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Janar 08, 2005 10:23 pm

Vendodhja

somewhere out there is my life. . .destination unknown

nga TuTa » E Shtunë Janar 14, 2006 9:23 pm

Njeriun gjitmone eshte i nevojshem te kete nje bashkbisedues me te cilin mundd te komunikoje per qkado edhe ne qdo kohe.....
Sidomos e nevojshe eshte te kesh bashkibeseduesin me te cilin mund te komunikosh per perditshmerine,jeten,problemet,por edhe rrugezgjidhjen..
Eshte mire te komunikohet per qeshtjet jetesore per shkollen,shkences,kulturen,dhe gjithqka qe eshte e dobishme dhe e domoshdoshe per jete..
Komunikimi behet ne menyre foljore,ku rol te rendesishme lun gjuha pastaj komunikimi behet me ane te shkrimit me teleefon me internet e kshtu me radhe....
Avatari i antarit
User

Mrika-the-weirdest

Poste

659

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Tetor 22, 2005 10:40 pm

Vendodhja

N'qiell.

Re: Komunikimi

nga Mrika-the-weirdest » E Shtunë Janar 14, 2006 11:47 pm

mitrocity_girl shkroi:Si e nenkuptoni kit fjal Komunikim, qka don me thon per juve? Si komunikoni ju? A mendoni se jeni te qart gjat komunikimit dhe qka presni qe ta dini se jeni te qart gjat komunikimit?

A keni veshtersi gjat komunikimit, cilat jon pengesat te cilat ju hapen gjat komunikimit. Qfar lloje te komunikimeve kemi,a e perdorni edhe trupin (body language) gjat komunikimit?

komunikimi dmth shkembim informatash.Une personalisht kur foli/komunikoj perdori shume gjestikulacione, diqka qi njerzve kajher i shkon shume nnerva...Sa per qartesi, nshumicen e rasteve jom e qarte, po ka raste edhe kur njerzit smkuptojn se fakt osht qi foli shume shpejt edhe me zo tult...
Avatari i antarit
User

TheForgotten

Grada

Administrator

Poste

3759

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 06, 2005 7:39 pm

Vendodhja

LOSTpedia

nga TheForgotten » E Djelë Janar 15, 2006 4:40 am

komunikimi osht shkenc ne veti

nje nder definicionet e shumta te komunikimit mund te merret edhe si proces qe sherben per dhenjen dhe marrjen e informatave, dmth per shkembimin e informatave, mesazheve etje.

njeriu nuk mund te mos komunikoj. edhe kur jena vetem ne komunikojm edhe kur jena tu flejt ne komunikojm tan kohen ne komunikojm. nuk dmth se ne komunikim duhen te jen gjithmon dy persona e me shum. komunikimi ndahet ne verbal dhe jo-verbal. verval eshte aj gojor, me te folr, kurse jo-verbal eshte me te shkruar, mimika, gjestikulacione etj...ne kuader te ketyre ndarjeve bejn pjes komunikimi intrapersonal, interpersonal, grupor dhe masiv. shkurtimisht do ti sqaroj secilen prej tyne. me komunikim intrepersonal nenkuptojme komunikimin me veten ton, me unin ton, me mendjen ton. dmth kur jemi vetem ne prap komunikojm, komunikojm me vetveten, bojm plane, etj... komunikimi interperesonal eshte komunikim kur marrin pjes dy persona dhe shkembejn informata mes veti. komunikim grupor osht komunikim ne grupe ku jane te pranishem tre e me shum persona. dhe per fund komunikim masiv nenkuptojme komunikimi i cili behet me an te mjeteve masive per transpetimin e informates, meszhit, dmth me an te Gazetave, TV, Radio etj..

tash spo di qka me fol ma perpara per komunikim se ka shum, krjt temat ne rocksonte kan te bejn me komunikimin. qe te kemi nje komunikim te efektshem duhet te dim se si eshte marr mesazhi, porosia, informata. keqkuptimet jon nder perngesat me te medha te komunikimit. po qe te mos kemi keqkuptime athe transpetimi i mesazhit duhet te jet ne nivel, dhe qe te vertetohemi se a eshte marr mesazhi ashtu siq e kemi dhen e presimim feedback-un. feedbacku osht reagimi te cilin e marrim pas transpetmimit te mesazhit.

kjo ishte shkurtimisht sa i perket komunikimit...

besoj se isha i qart
Avatari i antarit
User

Mrs.Eva

Poste

146

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Dhjetor 12, 2005 11:55 pm

Vendodhja

GjiLaN/ Zürich

nga Mrs.Eva » E Enjte Janar 19, 2006 2:55 am

Komunikimi esht jet! Pa komunikim njeri vdes/tranohet, ket e kan vertetu shkencart.
Vet komunikoj ne normal ne plot menyra, fjal, shkrim, gjeste, sjellje...qeshtu..

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign