Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.
Avatari i antarit
User

Virtuali

Poste

2876

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Prill 19, 2004 1:40 am

Vendodhja

Amphitheater

Biologji:Pyetje/Pergjigje

nga Virtuali » E Djelë Maj 08, 2005 1:03 am

Si behet Ndarja e qelizave tek nje organizem ? Shpresoj se nuk ka me qene Microsoft Help :). Po du nje pergjigje me te sakt dhe me te gjere se sa ne librat e shkolles fillore
Avatari i antarit
User

skinhead

Poste

5993

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Dhjetor 26, 2004 5:37 pm

Vendodhja

Reich!

nga skinhead » E Djelë Maj 08, 2005 10:34 am

Ndahet ne qelize Ekukariote- te cilat nuk kan berthame mire te diferencuar, gjithashtu u mungojn edhe disa organele qelizore, mirpo rolin e ktyre organeleve e lujn disa qeliza te vogla te quajtura Supramolekula.

Dhe ne qelize Prokariote- Qe kan berthame mire te diferencuar edhe kan te gjitha organelet qelizore
Avatari i antarit
User

[DelFini]

Poste

5801

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 10:54 am

Vendodhja

shum terr

nga [DelFini] » E Djelë Maj 08, 2005 10:43 am

un sen spo kuptoj.. a bon me na ilustru me naj vizatim.. :)
Avatari i antarit
User

Virtuali

Poste

2876

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Prill 19, 2004 1:40 am

Vendodhja

Amphitheater

nga Virtuali » E Djelë Maj 08, 2005 1:52 pm

skinhead shkroi:Ndahet ne qelize Ekukariote- te cilat nuk kan berthame mire te diferencuar, gjithashtu u mungojn edhe disa organele qelizore, mirpo rolin e ktyre organeleve e lujn disa qeliza te vogla te quajtura Supramolekula.

Dhe ne qelize Prokariote- Qe kan berthame mire te diferencuar edhe kan te gjitha organelet qelizore


flm per klasifikimin e qelizave, ama kishna dasht me dit se di behet ndarja e qelizes , apo shumimi i tyre qysh me than!! Ose krijimi i indeve.
Avatari i antarit
User

Android

Poste

6353

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Premte Mars 25, 2005 8:44 am

Vendodhja

The Elegant Universe

Re: Biologji:Pyetje/Pergjigje

nga Android » E Djelë Maj 08, 2005 2:00 pm

Virtuali shkroi:Si behet Ndarja e qelizave tek nje organizem ? Shpresoj se nuk ka me qene Microsoft Help :). Po du nje pergjigje me te sakt dhe me te gjere se sa ne librat e shkolles filloreduhesh me bo pytjen me tqart virtual...se me kto qi e ki thon...nuk po te kuptoj a pe don pergjigjen e llojit qelizave..apo te ndarjes(shummimit te tyre)etj...
Dallojm qeliza Prokariote dhe Eukariote( skinhead veq e paska thon keshtu qe spo e perseriti)
kurse sipas ndarjes(shumimit) kem shummim seksual(me gamete) dhe a-seksual(me ndarje ne dysh-binare)
...mirpo te disa protozoar njeqelizor dallojm edhe shumim me bulezim dhe konjugacion.
Avatari i antarit
User

caR|iTo

Poste

3769

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Tetor 18, 2004 2:22 am

Vendodhja

Big Mitrovica - ThE bOrN CiTy oF RoCk

nga caR|iTo » E Djelë Maj 08, 2005 2:25 pm

:roll:
Avatari i antarit
User

Virtuali

Poste

2876

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Prill 19, 2004 1:40 am

Vendodhja

Amphitheater

Re: Biologji:Pyetje/Pergjigje

nga Virtuali » E Djelë Maj 08, 2005 10:51 pm

shypeci shkroi:
Virtuali shkroi:Si behet Ndarja e qelizave tek nje organizem ? Shpresoj se nuk ka me qene Microsoft Help :). Po du nje pergjigje me te sakt dhe me te gjere se sa ne librat e shkolles filloreduhesh me bo pytjen me tqart virtual...se me kto qi e ki thon...nuk po te kuptoj a pe don pergjigjen e llojit qelizave..apo te ndarjes(shummimit te tyre)etj...
Dallojm qeliza Prokariote dhe Eukariote( skinhead veq e paska thon keshtu qe spo e perseriti)
kurse sipas ndarjes(shumimit) kem shummim seksual(me gamete) dhe a-seksual(me ndarje ne dysh-binare)
...mirpo te disa protozoar njeqelizor dallojm edhe shumim me bulezim dhe konjugacion.i kallxova atij tjetrit shypec se per cka po behet fjale, pyetja eshte e qarte po te ishte shkencerisht e parashtruar per llojin e e qelizave do te ishte keshtu: Si behet diferencimi i qelizave.. shum thjesht :) PO nejse... FLM PER pothuajse shpjegimin...
Avatari i antarit
User

Android

Poste

6353

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Premte Mars 25, 2005 8:44 am

Vendodhja

The Elegant Universe

Re: Biologji:Pyetje/Pergjigje

nga Android » E Martë Maj 10, 2005 3:52 pm

Virtuali shkroi:
shypeci shkroi:
Virtuali shkroi:Si behet Ndarja e qelizave tek nje organizem ? Shpresoj se nuk ka me qene Microsoft Help :). Po du nje pergjigje me te sakt dhe me te gjere se sa ne librat e shkolles filloreduhesh me bo pytjen me tqart virtual...se me kto qi e ki thon...nuk po te kuptoj a pe don pergjigjen e llojit qelizave..apo te ndarjes(shummimit te tyre)etj...
Dallojm qeliza Prokariote dhe Eukariote( skinhead veq e paska thon keshtu qe spo e perseriti)
kurse sipas ndarjes(shumimit) kem shummim seksual(me gamete) dhe a-seksual(me ndarje ne dysh-binare)
...mirpo te disa protozoar njeqelizor dallojm edhe shumim me bulezim dhe konjugacion.i kallxova atij tjetrit shypec se per cka po behet fjale, pyetja eshte e qarte po te ishte shkencerisht e parashtruar per llojin e e qelizave do te ishte keshtu: Si behet diferencimi i qelizave.. shum thjesht :) PO nejse... FLM PER pothuajse shpjegimin...


ok najs :D :!:
ps. flm per bllokin :P :evil: ...hahah hajgare,
Avatari i antarit
User

skinhead

Poste

5993

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Dhjetor 26, 2004 5:37 pm

Vendodhja

Reich!

nga skinhead » E Martë Maj 17, 2005 2:00 pm

flm per klasifikimin e qelizave, ama kishna dasht me dit se di behet ndarja e qelizes , apo shumimi i tyre qysh me than!! Ose krijimi i indeve.Qelizat Eukariote ndahen me ndarje te thjesht , kurse te qelizat Prokariote rruga osht pak ma e nderlikume - me procesin e Mitozes
Avatari i antarit
User

Virtuali

Poste

2876

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Prill 19, 2004 1:40 am

Vendodhja

Amphitheater

nga Virtuali » E Premte Maj 20, 2005 12:12 pm

skinhead shkroi:flm per klasifikimin e qelizave, ama kishna dasht me dit se di behet ndarja e qelizes , apo shumimi i tyre qysh me than!! Ose krijimi i indeve.Qelizat Eukariote ndahen me ndarje te thjesht , kurse te qelizat Prokariote rruga osht pak ma e nderlikume - me procesin e Mitozes


skinhead e biollog i famshem :P
Avatari i antarit
User

Virtuali

Poste

2876

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Prill 19, 2004 1:40 am

Vendodhja

Amphitheater

..

nga Virtuali » E Hënë Maj 23, 2005 9:48 pm

thnx black bird po nejse une nuk mendova veq une me ba pyetje po edhe ju, edhe pse nuk eshte e nevojshme me than qe nuk jeni kurioz intelektualisht
no avatar
User

enisy

Poste

5

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Prill 27, 2006 9:25 am

nga enisy » E Enjte Prill 27, 2006 9:33 am

per ata qe e njohin biologjine mendoj se pyetja eshte e shtruar me vend

si behet ndarja e qelizes? atyre qe u intereson me shume iu preferoj ta lexojn librin "Gjenetika" te profesor Dragoslav Marinkovic

eshte kapitull i vecant Ndarja e qelizes .

ndersa nje resume te pergjigjes mund ta japim tash :

me Ndarje qelizore nenkuptojme ndarjen mitotike (Mitozen) dhe ndarjen mejotike (Mejoza) .
te dyja keto percillen me nen faza per me teper ju preferoj te lexoni librin

me respekt
enisy!
Avatari i antarit
User

skinhead

Poste

5993

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Dhjetor 26, 2004 5:37 pm

Vendodhja

Reich!

nga skinhead » E Premte Prill 28, 2006 12:42 am

enis .. i di shum mir edhe mejozen edhe mitozen edhe nen fazat komplet....

po ksi .. sa e mer ti e lexon librin e marinkoviqit.. ma mir e mer e e lexon librin e Tefta Rexha-s.. qe eshte e vetmja femen shiptare qe ka spealizu gjenetiken n Londer....
Avatari i antarit
User

Al-Shama

Poste

4084

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Mars 01, 2004 9:53 pm

Vendodhja

n'shpi!

nga Al-Shama » E Premte Prill 28, 2006 9:27 am

edhe qelizat kan fluksin magnetiv jan pozitive dhe negative ne mes njera tjetres ... per ato kjo shkakton te funksionojne qelizat
Avatari i antarit
User

qenpo

Poste

3368

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Maj 29, 2005 9:53 am

nga qenpo » E Premte Prill 28, 2006 5:44 pm

Kush e qon gjakun ne zemer dhe kush e largon gjakun pi zemres ?

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron