Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.
Avatari i antarit
User

paajttimi

Poste

49

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shkurt 03, 2009 3:50 pm

Vrimat e Ozonit dhe pasojat e saj.

nga paajttimi » E Hënë Prill 13, 2009 3:07 pm

Ne vitin 2065 pothuajse dy te tretat e sasise se pergjithshme te Ozonit do te zhduken, jo vetëm ne pole por kudo.
Vrima e parë e Ozonit eshte diktuar qysh ne vitin 1980 mbi Antartik.

Rrezet Ultraviolete apo radioaktive do te bien ne gjeresi te mesme gjeografike dhe do shkaktojne pasoja ne qytete si Washington..keto rreze do jene mjaftë te forta per te shkaktuar djegje nga dielli per vetem 5 minuta.DNA rrezatimi UV do te jete deri ne 650 perqindë,me pasoja te demshme ndaj bimeve, kafsheve si dhe do shkaktojë Kancerin e lekurës te Njeriu.

Ozoni eshte mbrojtesi natyral i tokes nga rrezet,absorbon dhe bllokon pjesen me te madhe te rrezatimeve te demshme qe vien nga dielli,dhe e mbron njerzimin nga DNA-rrezatimi i demshem.Ky Gazë (Ozoni) eshte krijuar ne menyre natyrale,ku ne atmosferë nje molekulë e Oksigjenit O2 bashkohet me nje atom te tij O, duke formuar Ozonin O3.

Vrima me e madhe e Ozonit eshte regjistruar ne Antartik ne vitin 2006.
Freonet dhe Halonet jane subsancat te cilet ndikojne ne zvogelimin e sasise se Oksigjenit ne Atmosferë,prandaj njerzimi duhet te bej diqka qe ta ndaloje kete fenomen.

Shiko si ka qene Toka ne vitin 1989 dhe si do te jete ne vitin 2028 !!

Imazh
Avatari i antarit
User

lopirate

Poste

437

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 11, 2009 7:51 pm

Re: Vrimat e Ozonit dhe pasojat e saj.

nga lopirate » E Hënë Prill 13, 2009 5:47 pm

qka pom qudit mas shumti pse bash ne washington ?

me ni liber ekonomike ekom lexu se kto jan prralla te demokratve, tash spo di!
Avatari i antarit
User

paajttimi

Poste

49

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shkurt 03, 2009 3:50 pm

Re: Vrimat e Ozonit dhe pasojat e saj.

nga paajttimi » E Hënë Prill 13, 2009 6:35 pm

lopirate shkroi:qka pom qudit mas shumti pse bash ne washington ?

me ni liber ekonomike ekom lexu se kto jan prralla te demokratve, tash spo di!

Por sic e dim sod Pasojat e vrimave te Ozonit shihen vetem ne pole e pas disa vjetesh ka me arrit edhe ne gjersite e mesme gjeografike ne te cilen gjendet edhe qyteti i Washingtonit.

Nuk me merrë menja qe keto jane perralla, keto paraqesin rrezik per njerzimin dhe duhet te vetedisohemi dhe te nderrmarrim diqka per parandalimin e rrallimit te shtreses Ozonike.

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron