Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.
no avatar
User

[ qenpo ]

Poste

1391

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Nëntor 13, 2006 7:02 pm

Numrat kuantik,Nivelet,nennivelet dhe gjendjet energjetike !

nga [ qenpo ] » E Martë Nëntor 21, 2006 5:54 pm

Ekzistojne 4 numra kuantik :Themelor ,Sekondar, Magnetik dhe ai i Spinit ! 1/2 -1/2 !
Nivelet energjetike shenohen me numra 1 2 3 4 5 6 7 apo edhe me shkronja K L M N O P Q , K - 1s , L - 1s2s - M s p d N - s p d f etj !
Nennivelet jane 4 : s - 2 , p - 6 , d - 10 , f 14 .
Psh Konfiguracioni i X elementit me mase atomike - 26 eshte : 1s(2)2s(2)2p(6)3s(2)3p(6)4s(2)3d(6).
ME nennivele kuptojme rrugen ku qendron elektroni !
Vazhdoni debatoni rreth tyre !
Avatari i antarit
User

gothblood

Poste

3449

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 12, 2006 7:53 pm

Vendodhja

CEMETERY

nga gothblood » E Mërkurë Nëntor 22, 2006 9:32 pm

PSE BRE QENPO SPO SHKON NAJKU ME DHON MESI TI PO PO HJEK KESHTU
Avatari i antarit
User

taxpo

Poste

562

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Janar 14, 2006 10:40 pm

Vendodhja

Lunatic Asylum

nga taxpo » E Enjte Nëntor 23, 2006 2:17 pm

AHAHHAAHHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAH Valla per mesim me dhon je [ Qexpo ]
Modifikimi i fundit nga taxpo më E Premte Nëntor 24, 2006 5:01 pm, modifikuar 1 herë ne total.
no avatar
User

krenaruus

Poste

900

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Nëntor 05, 2005 3:50 pm

Vendodhja

pejëëë

nga krenaruus » E Premte Nëntor 24, 2006 8:50 am

vitin e kalum i kom msu qito nennivele..i kom dit po qe i pasna harru krejt
Modifikimi i fundit nga krenaruus më E Shtunë Nëntor 25, 2006 11:11 pm, modifikuar 1 herë ne total.
Avatari i antarit
User

p1rati

Poste

621

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Maj 19, 2005 8:42 pm

Vendodhja

iN paradise

nga p1rati » E Premte Nëntor 24, 2006 2:44 pm

ku mos mi haru kur si perserit e si mson me qef qe stpelqejn :P :P
no avatar
User

[ qenpo ]

Poste

1391

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Nëntor 13, 2006 7:02 pm

nga [ qenpo ] » E Enjte Nëntor 30, 2006 8:17 pm

taxpo shkroi:AHAHHAAHHAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAH Valla per mesim me dhon je [ Qexpo ]flm so profesion i keq !
Avatari i antarit
User

Android

Poste

6353

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Premte Mars 25, 2005 8:44 am

Vendodhja

The Elegant Universe

nga Android » E Premte Dhjetor 01, 2006 11:36 am

ma interesanti per mu osht Spini :)
Avatari i antarit
User

[DelFini]

Poste

5801

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 10:54 am

Vendodhja

shum terr

nga [DelFini] » E Premte Dhjetor 01, 2006 11:39 am

masi i paske hi ksaj aventure , un kom harru po ti
a e din , edhe nese e din a pom tregon
pse numrat kuantik quhen numra kuantik , kush i ka gjet edhe ku gjejn zbatim?

serjozisht.
Avatari i antarit
User

Varekai

Poste

1281

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 19, 2006 12:39 am

Vendodhja

Hamami i Hyrës

nga Varekai » E Shtunë Dhjetor 02, 2006 9:18 pm

[DelFini] shkroi:masi i paske hi ksaj aventure , un kom harru po ti
a e din , edhe nese e din a pom tregon
pse numrat kuantik quhen numra kuantik , kush i ka gjet edhe ku gjejn zbatim?

serjozisht.


hajt un pi kUrnerit...se kallzojn kuantitet a.k.a sasi :P (duhet ju me marre parasysh qe un edhe matematika nuk jena kolege)
no avatar
User

[ qenpo ]

Poste

1391

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Nëntor 13, 2006 7:02 pm

nga [ qenpo ] » E Djelë Dhjetor 03, 2006 8:51 pm

ketu tregojne nennivelet psh distancen e elektroneve prej berthames,pastaj nennivelet s p d f , rrotullimin e elektronit -1/2 dhe 1/2 edhe orbitalet !
Avatari i antarit
User

Best of the bests

Poste

931

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Maj 22, 2005 1:20 pm

Vendodhja

PZ

nga Best of the bests » E Shtunë Dhjetor 23, 2006 4:30 pm

Spaske per qk ame diskutu khaaa hej
Avatari i antarit
User

VenoM

Poste

1469

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 01, 2006 3:50 am

nga VenoM » E Hënë Dhjetor 25, 2006 11:34 am

gjoje konfiguracionin e elementit 101..masi koke met pa pun.. :lol:
no avatar
User

[ qenpo ]

Poste

1391

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Nëntor 13, 2006 7:02 pm

nga [ qenpo ] » E Martë Dhjetor 26, 2006 9:49 pm

qe un e gjoj !
no avatar
User

nardi

Poste

5

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shkurt 07, 2007 4:29 am

Re: Numrat kuantik,Nivelet,nennivelet dhe gjendjet energjeti

nga nardi » E Enjte Shkurt 08, 2007 4:00 am

[ qenpo ] shkroi:Ekzistojne 4 numra kuantik :Themelor ,Sekondar, Magnetik dhe ai i Spinit ! 1/2 -1/2 !
Nivelet energjetike shenohen me numra 1 2 3 4 5 6 7 apo edhe me shkronja K L M N O P Q , K - 1s , L - 1s2s - M s p d N - s p d f etj !
Nennivelet jane 4 : s - 2 , p - 6 , d - 10 , f 14 .
Psh Konfiguracioni i X elementit me mase atomike - 26 eshte : 1s(2)2s(2)2p(6)3s(2)3p(6)4s(2)3d(6).
ME nennivele kuptojme rrugen ku qendron elektroni !
Vazhdoni debatoni rreth tyre !


nese masa e atomit eshte 26 ateher numri atomik nuk eshte 26, se masa e protonit dhe neutronit paraqet masen atomike.
numri i protonrve paraqet numrin atomik qe eshte e barabart me numrin e elektroneve. konfiguracioni elektronik paraqet renditjen e elekrtroneve ne nivele dhe nenivele elektronike.
Avatari i antarit
User

paajttimi

Poste

49

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shkurt 03, 2009 3:50 pm

Re: Numrat kuantik,Nivelet,nennivelet dhe gjendjet energjeti

nga paajttimi » E Djelë Prill 12, 2009 3:15 am

nardi shkroi:
[ qenpo ] shkroi:Ekzistojne 4 numra kuantik :Themelor ,Sekondar, Magnetik dhe ai i Spinit ! 1/2 -1/2 !
Nivelet energjetike shenohen me numra 1 2 3 4 5 6 7 apo edhe me shkronja K L M N O P Q , K - 1s , L - 1s2s - M s p d N - s p d f etj !
Nennivelet jane 4 : s - 2 , p - 6 , d - 10 , f 14 .
Psh Konfiguracioni i X elementit me mase atomike - 26 eshte : 1s(2)2s(2)2p(6)3s(2)3p(6)4s(2)3d(6).
ME nennivele kuptojme rrugen ku qendron elektroni !
Vazhdoni debatoni rreth tyre !


nese masa e atomit eshte 26 ateher numri atomik nuk eshte 26, se masa e protonit dhe neutronit paraqet masen atomike.
numri i protonrve paraqet numrin atomik qe eshte e barabart me numrin e elektroneve. konfiguracioni elektronik paraqet renditjen e elekrtroneve ne nivele dhe nenivele elektronike.


Numri Atomik ose Numri rendor paraqet numrin e protoneve ne berthame...
Andaj ky numer nuk ndryshon kurre.

Mire e the qe Masa Atomike eshte numri i protoneve dhe i neutroneve nga formula
A=Z+N
A=numri i mases
Z-nr i protoneve
N-nr i neutroneve..

Ndersa nr i Elektroneve nuk ndikon ne masen e atomit pra mundemi me than lirisht qe nr i tyre eshte i paperfillshem/

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron