Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.

Piramidat

Avatari i antarit
User

jacksparrow

Poste

4126

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Prill 08, 2006 11:58 pm

Vendodhja

Ashburton Grove

nga jacksparrow » E Enjte Gusht 31, 2006 7:15 pm

Slash'S shkroi:
TheForgotten shkroi:
Slash'S shkroi:
TheForgotten shkroi:@SBT

un qka e di (po mundem edhe me u kon gabim) filmimet e para ne mars u bonen para dy viteve kur edhe e zbriten at robotin qe mlodh edhe gur e qka po di un. kurse aty ne foto po shkrun viti 1998 Rolling Eyes

un jom skeptik sa i perket qe piramidat mund ti ken ndertu "vanzemalcat" Razz edhe pse ndoshta nuk perjashtohet ni mundi e till, mirpo un e pranoj ket me rezerva. prej ndertimit te piramidave qe supozohet 2000 vite para krishtitet (e qe un besoj se edhe me heret) e deri sot nuk ka ndonje fakt konkret qe do te mund te vertetonte diqka per "vanzemalcat". un besoj ne at (edhe qe ka argumente per ket) se para ndertimit te piramidave ka egzistu nje civilizim shumm shum ma i sofistikum se civilizimin dhe teknologjin te cilen e kemi sot. per ket shkrun edhe ne Kuran se populli i Nuhit nese nuk gaboj, ka pas civilzim edhe 2-3 her me te sofistikum se sa ne e kemi sot. mirpo dihet per vershimet te cilat jon bo ne at koh, si dhe shkrirjen e akullnajave. gjithashtu ne piramida jan gjet guaca dhe krip detit. mirpo ajo qka e bon edhe me te trubullt ket ndodhi, osht se, fosilet te cilat jan gjet ne pjesen e poshtme te piramides kan qen diku 3000 vite para krishtit, kurse fosilet ne pjesen e lart te piramides kan qen diku 1000 vite me te vjetra se fosilet e pjeses se poshtme. kjo deshmon per nje teknologji te asaj kohe e cila ka arrit qe ndertimin e piramidave te kryaj nga lart posht, gje qe eshte jo e kapshme per logjiken ton.


Veq shum dallon civilizimi i njerzimit ne ditet e sotit me civilizim para 1400 viteve ne kohen kur o shkru kurani.


jo Slash. un jom tu fol per ni civilizim shum para shkruarjes se Kuranit. lexoje qka kom shkru ma nalt :wink:Un po di qe ti je tu fol per civilizim shum para kuranit ,amo ki thon per ket shkrun edhe ne Kuran se populli i Nuhit nese nuk gaboj, ka pas civilzim edhe 2-3 her me te sofistikum se sa ne e kemi sot.

qitu se kom te qart a o fol per periudh te kuranit a per periudhen ton qe jetojim tani.


aver...periudha e Nuhit o kon shum ma perpara se ajo e Kuranit...bile shum kaheree...me mija vjet jon n pytje
Avatari i antarit
User

SOPRANO

Grada

Administrator

Poste

13904

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Qershor 17, 2004 3:04 am

Vendodhja

tu plepi

nga SOPRANO » E Enjte Gusht 31, 2006 11:21 pm

krejt supozimet mundet me qen te sakta perveq asaj qe thuhet se jan te ndertume nga faraonet...

..pik se pari studjusit kan hulumtu shum,edhe sipas asaj qka kan gjet dhe sipas analizve piramidat e gizes jan me te vjetra se sa dinastina e keopsit pra 2400 vjet p.k...
...keopsi pas formimit te dinastis ka mujt me i pervetsu piramidat...besohet se e ka ber nje gje te till...dhe ket e kan deshifru permes heroglifeve te gjetura neper vorreza te ndryshme...

...dhe gjithashtu esht me rendsi te permendet se piramidat jan bosh...perveq njeres skan gjet as mumijen e faraonve...e ne qat njonen thuhet se ni arkeolog spanjoll,pasi qe e ka gjetur at mumije dhe duke lundruar me ani,i esht fundos anija...

...
Avatari i antarit
User

Slash'S

Poste

1587

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shkurt 02, 2005 10:29 pm

Vendodhja

N'qender t'vemendjes

nga Slash'S » E Premte Shtator 01, 2006 1:26 am

Ma e zhviluar se ne periuedhen e kuranit osht amo nuk osht ma e zhvillune se peridha ne te cilen jetojim ne.
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

nga KanGaro_Toure » E Premte Shtator 01, 2006 12:43 pm

ey sdi shum jeni tu bazu ne nje film qe e keni pa me piramida kur nfudn ajo ngritet ne qiell
edhe un e kum pa amo ajo osht veq film ...

piramida nuk ngritet ne qiell vertet osht mister ndertimi i tyre...
Avatari i antarit
User

abdulmuhejmin

Poste

203

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Shkurt 19, 2005 10:08 pm

Vendodhja

www.forumislamik.com

nga abdulmuhejmin » E Premte Shtator 01, 2006 12:57 pm

edhe une po shoqe qe kan kqyre filma
une zdi qa po diskuutoj per kete teme kure keta as qe e kanb pa piramiden naj here me sy perpos ne tel
tur ta shihni edhe hyni kqyrni mbrenda atehre folim bashk se pa e pa smuni me fol
Avatari i antarit
User

ZeBoDa

Poste

2413

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Mars 14, 2004 1:07 am

Vendodhja

Ferizaj

nga ZeBoDa » E Premte Shtator 01, 2006 1:33 pm

abdulmuhejmin shkroi:edhe une po shoqe qe kan kqyre filma
une zdi qa po diskuutoj per kete teme kure keta as qe e kanb pa piramiden naj here me sy perpos ne tel
tur ta shihni edhe hyni kqyrni mbrenda atehre folim bashk se pa e pa smuni me folu vlla na ajemi shiptar na i dim krejt senet hahah sedi shka pe qani kryt me ksi njerz pash familjen
Avatari i antarit
User

SadButTrue

Poste

1846

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shtator 14, 2004 6:54 pm

nga SadButTrue » E Premte Shtator 01, 2006 4:15 pm

abdulmuhejmin shkroi:edhe une po shoqe qe kan kqyre filma
une zdi qa po diskuutoj per kete teme kure keta as qe e kanb pa piramiden naj here me sy perpos ne tel
tur ta shihni edhe hyni kqyrni mbrenda atehre folim bashk se pa e pa smuni me fol


ne rregull pra, mundesisht na trego ti se cfar ka brenda ne piramide?
i ke ecur te gjithe labirinthet e nje piramide?!

dhe cka eshte piramida sipas teje? cfar thot feja per to? pse jan ne ate forme te ndertuar? dhe cfar ju dasht nje faraoni te i grumbulloj gjithe ata gure?!

cfar ta merr mendja ty?! :wink:
Avatari i antarit
User

abdulmuhejmin

Poste

203

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Shkurt 19, 2005 10:08 pm

Vendodhja

www.forumislamik.com

nga abdulmuhejmin » E Premte Shtator 01, 2006 7:04 pm

1 ne piramida ka dhom te faraoneve qe jan ndertu speciale per to
2 piramida simbas meje osht vetem nje ndertes apo shtepi te faraoneve qe mbrenda saj ka pas pasuri te medha nga ari dhe argjendi ?
3 duke pasur parasysh se une i kam pa shumicen e turisteve qe vijn nga evropa i kam, pa duke i bler piramida te kristalta per qellim se ato sjellin kinse fat kjo eshte absurde dhe feja ne kete nuk na urdheron sepse kjo eshte diqka jasht logjike nje send qe eshte ndertu nga dora e vet njeriut te adhurohet pra piramiden nuk mund ta e qmojm ma teper se sa ja vlen
4 vallah as vete nuk e di se pse ato jan ndertu ne ate form por nese shkoj kysmet prap ne piramida kam me pyte se pse jan ndertu ne ate form por simbas asaj qe kom ni per ni dhome e e ka ndertu ai njeri qe ne te te hyje vetem nje here drita e diellit ne vite
5 Faraoni me siguri e ka dite se per qfare iu eshte dasht ato gure se ato janm mbajt nga sudani e vende tjera per rreth me nje largesi bukur te madhe por eshte vend eshe strategjik qe ushtari nuk mundet edhe qaq leht me uzurpu sepse bukur mire eshte e ndertuar edhe mesiguri kjo eshte jao per te cilen pyte e inshaAlah kam me pyte ma teper
SBT nese do mundesh me ardh edhe vete me pa se si eshte e bame ky objekt
Avatari i antarit
User

SOPRANO

Grada

Administrator

Poste

13904

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Qershor 17, 2004 3:04 am

Vendodhja

tu plepi

nga SOPRANO » E Premte Shtator 01, 2006 7:15 pm

piramidat anemban botes...trekendshi bermudeve...piramida ne mars...piramida me sy ne mes simbol i masonve.....etj etj...
..nuk mundesh me qen qaq i painteresuar sikur qysh po tregohesh ti abdul...
...esht ni mistik e madhe rreth piramidave,per ket ia vlen me diskutu per ket edhe e ka hap temen SBT...tash ti qe i ke pa piramidat live e na si kemi pa sdot thot se ti din me shum se ne rreth piramidave...
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

nga KanGaro_Toure » E Premte Shtator 01, 2006 8:05 pm

@abdul

edhe vertet mshifet nje mister ne ndertimimin e tyre edhe cka kum ni un njeriu i par qe ka tentu me hy ne Piramiden e Keoksit ka hy edhe ka vdek
sdi a osht e vertet se ka ngran nje marimang helmuese
e aj ka qen anglez
no avatar
User

MERUQKA

Poste

2675

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Tetor 08, 2005 4:21 pm

Vendodhja

PRISHTINE

nga MERUQKA » E Premte Nëntor 10, 2006 2:24 pm

PIRAMIDAT NGA MASTABA 2650 2150 PIRAMIDA E SHKALLZORE ESHTE SEPSE RJEDH PREJ MASTABA PIRAMIDA ESHTE PUNU PREJ GURIT PIRAMIDA E NJOHUR ESHTE E KEOPSIT DHE AFER SAJ ESHTE PIRAMIDA ME E ULT E KEFRENIT E BIRIT TE KEOPSIT KA EDHE PIRAMIDA NE AMERIKEN LATINE NE MEXIKE POR SJAN TE NJEJTA OSE TE NGJASHME PIRAMIDAT JAN VAREZA VETM PER SHKAK TE PASURIS KAN VAROSE NEPER PIRAMIDA PO ASHTU EDHE FARAONT NORMAL
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

nga AciDiuS » E Premte Nëntor 10, 2006 5:27 pm

abdulmuhejmin shkroi:o taj leni keto muhalife se skan te bajn asgjo me piramida madje edhe vete tema o palidhje
ju nese doni me dite per piramida masi qe te koket interesum hajdeni ne egypt e aty jan shkenctart arkeolog edhe jau tyregojn se si

e ti qe the se nuk ka kurefare vegle atehere qfare vegle paska per UFO
ne piramid eshte nje dhome ku ne te bie dielli vetem nje dite mbreda nje viti Fraoni i ka than nese nuk munesh me e arite kete kam met mbyt kjo eshte ajo qe flitet mbi kete inxhinijer qe e ka ndertu kete dhome
LENI MUhALIFE T ' GJAKOVES


ahahahahah i kan haru do kacija se u paten nis pergut ...... o njeri ki Fakte Astrologjike piramida e remzise, piramida ma perveq shum e shum fakteve se ne qfar pozite gjindet e qysh perputhet me disa yje ne qiell dergon edhe sinjale prej majes se vet. piramida ka koridore edhe dhoma mrenda, nuk jane te hapuna per publik po sipas ciceronit, shkencetaret kan marr leje speciale me hulumtu ma shum rreth sinjaleve qe piramida i dergon ne drejtim te qiellit, edhe hala skan mujt me zbulu qfar sinjali dergohet nat hapsir ....plus ka ndodh qe shkenctart me pi venr t'zezë edhe mas ni kohe u prish .... e vere e zez nuk prishtet .....tjeter jon t'gdhenduna t'punume pijatat fluturuse neper mure, thuhet se edhe KGB e rusis ka fakte t'mdhaja reth ksaj qeshtje .... gjat ni hulumtimit tyre e kan gjet ni trup t'vorosun me anatomi jo te qenjes njerzore ...... hala as ni ndertim ne tok nuk osht aq mistik sa jon piramidat ..... e qaj misticizem i madh kur po lidhet me qeto fakte pot shtin me besu se diqka e till ka ndodh
Avatari i antarit
User

taxpo

Poste

562

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Janar 14, 2006 10:40 pm

Vendodhja

Lunatic Asylum

nga taxpo » E Hënë Nëntor 13, 2006 7:43 pm

Piramidat jan nje nga mrekullite e Botes mendohet se Piramida me e vjeter eshte Piramida e shkallezuar e Hisosit nese nuk gaboj nje nder Piramidat me te spikatura eshte ajo e Keopsit qe eshte e gjate 137m ishte 146.5 por me vershime te lumit nil ka filluar edhe fundosa e saj ne rere
Thuhet ne disa shkrime hieroglife te egjiptasve ne papirus se guret e Piramides jane marre nga Gurishtja ne Nubi e jane sjelle deri aty .....

Po pritoj tash me fol ma shum ....
Avatari i antarit
User

bg82

Grada

Moderator

Poste

2784

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 01, 2006 11:56 am

Vendodhja

New York

nga bg82 » E Shtunë Shtator 22, 2007 2:52 am

kjo ka qen ma heret po un tash e pash edhe mu dok interesant.

Supozohet se jon zbulu piramida ne bosnje, te cilat nese vetet jon piramida ateher ato do te jen piramidat me te mdhajat ne bote.

me shume info:
http://www.liveleak.com/view?i=a1e_1190322444
http://en.wikipedia.org/wiki/Bosnian_pyramids
Avatari i antarit
User

portnoy

Poste

3891

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shtator 04, 2007 7:02 pm

Vendodhja

Suhareke

nga portnoy » E Djelë Shtator 23, 2007 12:53 am

Mu me vjen interesant se ne qfare menyre asht bo ndertimi i ktyre piramidave,...Ni prof. i historise na ka spjegu veq zdi sa muj une me spjegu...
Per ndertimin e piramides eshte eshte nevojitur vendi me me rere,siq eshte ndertuar ajo e gizes,pasi qe eshte vendosur blloku i pare( rendi i pare),pastaj eshte mbuluar me rere ( guret me lehte per tu bartur),pastaj rendi i dyte e keshtu me radhe deri tek ai i fundit,...Pastajë eshte hjekur rera nga piramidat per tu verejtur...keshtu jane ndertuar piramidat...

Mëparshme Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron