Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.

Piramidat

Avatari i antarit
User

TheForgotten

Grada

Administrator

Poste

3759

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 06, 2005 7:39 pm

Vendodhja

LOSTpedia

nga TheForgotten » E Hënë Gusht 28, 2006 5:52 pm

@SBT

un qka e di (po mundem edhe me u kon gabim) filmimet e para ne mars u bonen para dy viteve kur edhe e zbriten at robotin qe mlodh edhe gur e qka po di un. kurse aty ne foto po shkrun viti 1998 Rolling Eyes

un jom skeptik sa i perket qe piramidat mund ti ken ndertu "vanzemalcat" Razz edhe pse ndoshta nuk perjashtohet ni mundi e till, mirpo un e pranoj ket me rezerva. prej ndertimit te piramidave qe supozohet 2000 vite para krishtitet (e qe un besoj se edhe me heret) e deri sot nuk ka ndonje fakt konkret qe do te mund te vertetonte diqka per "vanzemalcat". un besoj ne at (edhe qe ka argumente per ket) se para ndertimit te piramidave ka egzistu nje civilizim shumm shum ma i sofistikum se civilizimin dhe teknologjin te cilen e kemi sot. per ket shkrun edhe ne Kuran se populli i Nuhit nese nuk gaboj, ka pas civilzim edhe 2-3 her me te sofistikum se sa ne e kemi sot. mirpo dihet per vershimet te cilat jon bo ne at koh, si dhe shkrirjen e akullnajave. gjithashtu ne piramida jan gjet guaca dhe krip detit. mirpo ajo qka e bon edhe me te trubullt ket ndodhi, osht se, fosilet te cilat jan gjet ne pjesen e poshtme te piramides kan qen diku 3000 vite para krishtit, kurse fosilet ne pjesen e lart te piramides kan qen diku 1000 vite me te vjetra se fosilet e pjeses se poshtme. kjo deshmon per nje teknologji te asaj kohe e cila ka arrit qe ndertimin e piramidave te kryaj nga lart posht, gje qe eshte jo e kapshme per logjiken ton.
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

nga KanGaro_Toure » E Hënë Gusht 28, 2006 7:07 pm

Po cfar ufo bre cfar mbinjerzore ku ka ma mbi njerzore se met punu 1miljon jahudi gjith diten

edhe un tash ti kam 1 miljon jahdi tum punojn ma te mir se piramidat e keoksit i maroj tung
Avatari i antarit
User

Al-Shama

Poste

4084

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Mars 01, 2004 9:53 pm

Vendodhja

n'shpi!

nga Al-Shama » E Hënë Gusht 28, 2006 7:15 pm

The Forgotten,

a e din qe njerzit ne ate kohe ma te medhej kan qene me trup poashtu edhe ma gjat kan jetu si p.sh. Musa a.s. 500 vjet ka jetu ...

e Ademi a.s. mos gabofsha 60 metra gjatsi ka pas edhe ka jetu 1000 vjet


e Luti a.s. i ka pas 40 metra

e po du me than qe sigurisht edhe ajo gjatsia ka qene nje perparsi mbi ndertimin e saj
Avatari i antarit
User

Slash'S

Poste

1587

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shkurt 02, 2005 10:29 pm

Vendodhja

N'qender t'vemendjes

nga Slash'S » E Martë Gusht 29, 2006 12:48 am

abdulmuhejmin shkroi:o slash me pas qene ashtu atehere kur hyne ne piramid ata na kishin tregu neve qe ka pas mundesi me qene e ndertume nga pjatat fluturuese por nuk ka asnje fakt ngase aty i gjen shkrimet te cilat quhen HEROGLIFE pra kjo gjuhe eshte e njohur tek njerezit e si ka mundesi qe me qene nga bota tjkeret me pas qene atehere si kish me pas mundesi qe njerezit me enjoft kete gjuhe

daj nese do hajde ne kajro e te qoje atje e kqyre vet edhe i vete ata shkenctart qe punojn aty ne piramid


SA I PERKET HEROGLIFEVE ato munen me kon te punuara me von ne baz te teoris tjeter qe ekziston per piramidat ku e paska cek edheTheForgotten:

dhe nga ajo qka kom lexu, piramidat jon te ndertuara me mijra vite para epokes se faraonve. dhe faraonet keto i kan gjet te gatshme. konkretisht dinastia e faraonit Keops, vetem i ka riparu ato. mas pari ne piramiden e madhe, piramiden e Keopsit nuk osht gjet asnje mumie e ndonjeres nga grat e Keopsit, e as e vet Keopsit. si eshte e mundur qe piramidat e tjera ne egjipt te jen me ndertim me te dobet ne krahasim me piramidat e gizes? ne dim se gjith teknologjia shkon duke u persos, kurse ne kohen kur jan ndertu piramidat ne gize, dallojn shum per nga stili i ndertimit me piramidat te ciat jan ndertu gjat, dhe pas epokes se faraonve. teknologjia e cila eshte perdor ne ndertimin e piramidave ne gize, eshte shum me e sofistikuar ne krahasim me piramidat qe jan ndertuar me vone.Shiqoj edhe kto foto

Imazh
Avatari i antarit
User

Slash'S

Poste

1587

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shkurt 02, 2005 10:29 pm

Vendodhja

N'qender t'vemendjes

nga Slash'S » E Martë Gusht 29, 2006 12:55 am

TheForgotten shkroi:@SBT

un qka e di (po mundem edhe me u kon gabim) filmimet e para ne mars u bonen para dy viteve kur edhe e zbriten at robotin qe mlodh edhe gur e qka po di un. kurse aty ne foto po shkrun viti 1998 Rolling Eyes

un jom skeptik sa i perket qe piramidat mund ti ken ndertu "vanzemalcat" Razz edhe pse ndoshta nuk perjashtohet ni mundi e till, mirpo un e pranoj ket me rezerva. prej ndertimit te piramidave qe supozohet 2000 vite para krishtitet (e qe un besoj se edhe me heret) e deri sot nuk ka ndonje fakt konkret qe do te mund te vertetonte diqka per "vanzemalcat". un besoj ne at (edhe qe ka argumente per ket) se para ndertimit te piramidave ka egzistu nje civilizim shumm shum ma i sofistikum se civilizimin dhe teknologjin te cilen e kemi sot. per ket shkrun edhe ne Kuran se populli i Nuhit nese nuk gaboj, ka pas civilzim edhe 2-3 her me te sofistikum se sa ne e kemi sot. mirpo dihet per vershimet te cilat jon bo ne at koh, si dhe shkrirjen e akullnajave. gjithashtu ne piramida jan gjet guaca dhe krip detit. mirpo ajo qka e bon edhe me te trubullt ket ndodhi, osht se, fosilet te cilat jan gjet ne pjesen e poshtme te piramides kan qen diku 3000 vite para krishtit, kurse fosilet ne pjesen e lart te piramides kan qen diku 1000 vite me te vjetra se fosilet e pjeses se poshtme. kjo deshmon per nje teknologji te asaj kohe e cila ka arrit qe ndertimin e piramidave te kryaj nga lart posht, gje qe eshte jo e kapshme per logjiken ton.


Veq shum dallon civilizimi i njerzimit ne ditet e sotit me civilizim para 1400 viteve ne kohen kur o shkru kurani.
Avatari i antarit
User

TheForgotten

Grada

Administrator

Poste

3759

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 06, 2005 7:39 pm

Vendodhja

LOSTpedia

nga TheForgotten » E Martë Gusht 29, 2006 9:08 am

un nuk di pse kapnu palidhje, edhe e devijoni temen palidhje. tema osht per piramidat ju kapnu per njerz jo ka pas 60m te gjat jo nuk ka pas.

postimet jashta temes do te fshihen.

tash po nderlidhna veq pak me qato qka kishit thon "se ka pas njerz ka 60m". kjo nuk di sa osht e vertet mirpo vetem supozohet se mund te ken jetu njerz me gjatsi te lart. nuk po m'kujtohet tash saktsisht emri i vendit ku jon ato gurzit e mdhenj qe jan mbi njoni tjetrin, e di se osht ne Angli mirpo nuk po me kujtohet tash qysh i thojn ati vendit. kshtu qe per ato dyshohet me se shumti se mund te ket pas njerez te mdhenj dhe ti ken vendos ne at menyr gurzit.

enivej...i kthehemi temes...

nga ajo qe kom lexu, brenda piramidave nuk ka pas asni mumie e asnje heroglif. eshte gjet nje testament i Keopsit ku vet thot se, piramidat i ka gjet te gatshme dhe pastaj ato i ka renovu gjithashtu edhe sfingen. tash ashtu qysh ceket edhe ne Kuran, populli i Nuhut i cili konsiderohet si pejgamber i dyt, ka qen shumm shum me teknologji te perparume, ka pas civilizim te madh. tash nder shenjat e para te civilizimit konsiderohet Atlantida, ku sipas platonit mendohet te ket qen diku 10 mij vite nese nuk gaboj, para krishtit. kurse Nuhu, rradhitet pejgamberi i dyt ne historin e pejgamberve. tash shum osht e logjikshme qe civilizimi i nuhut, dhe ajo teknologji e asaj kohe te ket arrit edhe deri ne Atlantid e deri ne egjiptin e asaj kohe. gjithashtu shkenctarisht e vertetume nga gjeologet se shkrirja e akullnajave ka pas edhe permbytjet e veta te cilat mund te ken shkatrru qytetrimet e asaj kohe perfshir ktu qytetrimin ne teritorin e egjiptit e me gjer, nisur nga vet fakti se ne piramida jan gjet guacka dhe kripe, per vrshimet te cialt ceken edhe ne Kuran edhe ne Bibel.

kshtu qe un besoj se para mijra viteve, edhe para Atlantides ka egzistu ni qytetrim i persosun diqka tej mase, me teknologji shum te sofistikume te cilat kan ndertu piramidat dhe shum mrekulli te tjera te cilat jon te pashpjegushme, mirpo me vershimet te cilat jan bo, kan marr me veti dhe kan zhduk keto qytetrime e qe kan lon vetem disa gjurma siq jan piramidat.
Avatari i antarit
User

TheForgotten

Grada

Administrator

Poste

3759

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 06, 2005 7:39 pm

Vendodhja

LOSTpedia

nga TheForgotten » E Martë Gusht 29, 2006 9:17 am

Slash'S shkroi:
TheForgotten shkroi:@SBT

un qka e di (po mundem edhe me u kon gabim) filmimet e para ne mars u bonen para dy viteve kur edhe e zbriten at robotin qe mlodh edhe gur e qka po di un. kurse aty ne foto po shkrun viti 1998 Rolling Eyes

un jom skeptik sa i perket qe piramidat mund ti ken ndertu "vanzemalcat" Razz edhe pse ndoshta nuk perjashtohet ni mundi e till, mirpo un e pranoj ket me rezerva. prej ndertimit te piramidave qe supozohet 2000 vite para krishtitet (e qe un besoj se edhe me heret) e deri sot nuk ka ndonje fakt konkret qe do te mund te vertetonte diqka per "vanzemalcat". un besoj ne at (edhe qe ka argumente per ket) se para ndertimit te piramidave ka egzistu nje civilizim shumm shum ma i sofistikum se civilizimin dhe teknologjin te cilen e kemi sot. per ket shkrun edhe ne Kuran se populli i Nuhit nese nuk gaboj, ka pas civilzim edhe 2-3 her me te sofistikum se sa ne e kemi sot. mirpo dihet per vershimet te cilat jon bo ne at koh, si dhe shkrirjen e akullnajave. gjithashtu ne piramida jan gjet guaca dhe krip detit. mirpo ajo qka e bon edhe me te trubullt ket ndodhi, osht se, fosilet te cilat jan gjet ne pjesen e poshtme te piramides kan qen diku 3000 vite para krishtit, kurse fosilet ne pjesen e lart te piramides kan qen diku 1000 vite me te vjetra se fosilet e pjeses se poshtme. kjo deshmon per nje teknologji te asaj kohe e cila ka arrit qe ndertimin e piramidave te kryaj nga lart posht, gje qe eshte jo e kapshme per logjiken ton.


Veq shum dallon civilizimi i njerzimit ne ditet e sotit me civilizim para 1400 viteve ne kohen kur o shkru kurani.


jo Slash. un jom tu fol per ni civilizim shum para shkruarjes se Kuranit. lexoje qka kom shkru ma nalt :wink:
Avatari i antarit
User

Slash'S

Poste

1587

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shkurt 02, 2005 10:29 pm

Vendodhja

N'qender t'vemendjes

nga Slash'S » E Martë Gusht 29, 2006 3:26 pm

TheForgotten shkroi:
Slash'S shkroi:
TheForgotten shkroi:@SBT

un qka e di (po mundem edhe me u kon gabim) filmimet e para ne mars u bonen para dy viteve kur edhe e zbriten at robotin qe mlodh edhe gur e qka po di un. kurse aty ne foto po shkrun viti 1998 Rolling Eyes

un jom skeptik sa i perket qe piramidat mund ti ken ndertu "vanzemalcat" Razz edhe pse ndoshta nuk perjashtohet ni mundi e till, mirpo un e pranoj ket me rezerva. prej ndertimit te piramidave qe supozohet 2000 vite para krishtitet (e qe un besoj se edhe me heret) e deri sot nuk ka ndonje fakt konkret qe do te mund te vertetonte diqka per "vanzemalcat". un besoj ne at (edhe qe ka argumente per ket) se para ndertimit te piramidave ka egzistu nje civilizim shumm shum ma i sofistikum se civilizimin dhe teknologjin te cilen e kemi sot. per ket shkrun edhe ne Kuran se populli i Nuhit nese nuk gaboj, ka pas civilzim edhe 2-3 her me te sofistikum se sa ne e kemi sot. mirpo dihet per vershimet te cilat jon bo ne at koh, si dhe shkrirjen e akullnajave. gjithashtu ne piramida jan gjet guaca dhe krip detit. mirpo ajo qka e bon edhe me te trubullt ket ndodhi, osht se, fosilet te cilat jan gjet ne pjesen e poshtme te piramides kan qen diku 3000 vite para krishtit, kurse fosilet ne pjesen e lart te piramides kan qen diku 1000 vite me te vjetra se fosilet e pjeses se poshtme. kjo deshmon per nje teknologji te asaj kohe e cila ka arrit qe ndertimin e piramidave te kryaj nga lart posht, gje qe eshte jo e kapshme per logjiken ton.


Veq shum dallon civilizimi i njerzimit ne ditet e sotit me civilizim para 1400 viteve ne kohen kur o shkru kurani.


jo Slash. un jom tu fol per ni civilizim shum para shkruarjes se Kuranit. lexoje qka kom shkru ma nalt :wink:Un po di qe ti je tu fol per civilizim shum para kuranit ,amo ki thon per ket shkrun edhe ne Kuran se populli i Nuhit nese nuk gaboj, ka pas civilzim edhe 2-3 her me te sofistikum se sa ne e kemi sot.

qitu se kom te qart a o fol per periudh te kuranit a per periudhen ton qe jetojim tani.
Avatari i antarit
User

KanGaro_Toure

Poste

3395

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 14, 2006 12:19 am

Vendodhja

N`Karrig

nga KanGaro_Toure » E Mërkurë Gusht 30, 2006 12:46 am

Qe jetojm sod jo te kuranit se ajo e kuranit so kan kerkun hiq
Avatari i antarit
User

Slash'S

Poste

1587

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shkurt 02, 2005 10:29 pm

Vendodhja

N'qender t'vemendjes

nga Slash'S » E Mërkurë Gusht 30, 2006 1:59 am

KanGaro_Toure shkroi:Qe jetojm sod jo te kuranit se ajo e kuranit so kan kerkun hiq


Gjema pra ti qat pjes ku shkrun ne kuran qe civilizimi i atlantides ka qen 2-3 her me avancuar se i joni qe jemi ne shkeullin 21.
Avatari i antarit
User

TheForgotten

Grada

Administrator

Poste

3759

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 06, 2005 7:39 pm

Vendodhja

LOSTpedia

nga TheForgotten » E Mërkurë Gusht 30, 2006 8:16 am

Slash'S shkroi:Gjema pra ti qat pjes ku shkrun ne kuran qe civilizimi i atlantides ka qen 2-3 her me avancuar se i joni qe jemi ne shkeullin 21.


nuk mundem me ta gjet se nuk e di Kuranin permensh as nuk e di se ku shkrun, po e kom lexu para shum kohe. aty normal se nuk ceket shekulli 21, mirpo thuhet se kan pas civilizim shumm te zhvillum edhe teknologji te zhvillume. tash ti pe merr bukfalisht me teknologji po mendon se kan shku ne Mars e kan pas internet kan hy ne rocksonte para ma shum se 10mij vite. po qeto piramidat edhe shummm mrekulli tjera te cilat sot njeri nuk mundet me i bo, e kto jon bo para ma shum se 10 mij viteve. shum piramida qe jon bo pas periudhes se faraonit ose jan prish krejt ose kan fillu me u prish. kshtu qe ka argumente per ket civilizim tu u nis nga platoni me Atlantiden.
Avatari i antarit
User

SadButTrue

Poste

1846

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shtator 14, 2004 6:54 pm

nga SadButTrue » E Mërkurë Gusht 30, 2006 1:07 pm

po nese ekzistojn piramida edhe ne planete tjera, mendoni se kan te bejne me ndonje lidhje astrologjike!
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

nga AciDiuS » E Mërkurë Gusht 30, 2006 6:38 pm

Deri sod nuk osht gjet as nje vegel me te cilat kishin me qen fakte me spiegu se si jan maru piramidat .... ma shum ka Fakte per jasht tok sor se sa per njerz .... ni dokumentar e qitke qysh mbi secilen piramid osht Trekandshi mbi te cilin Rezojn Tre Yje edhe Drita e atyre yjeve Bon Reze deri te secili Var i Secilit Faraon ...... Plus Flitet Qe KGB-ja e Rusis Gjat hulumtimeve ne piramida ka gjet nje Var ka gjet kufomen me Anatomi jo njerzore ......
Avatari i antarit
User

SOPRANO

Grada

Administrator

Poste

13904

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Qershor 17, 2004 3:04 am

Vendodhja

tu plepi

nga SOPRANO » E Enjte Gusht 31, 2006 5:14 pm

piramidat anemban botes jan te ndertume nga atlantidasit...kur kontineti i tyre u shkaterrua nga nje kataklizm,ata u shperhapen ne ter boten...dhe keshtu i nxjerren popujt autokton qe i takuan aty prej primitizmit,dhe i dhan dituri ne fusha te ndryshme te shkences...
Avatari i antarit
User

abdulmuhejmin

Poste

203

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Shkurt 19, 2005 10:08 pm

Vendodhja

www.forumislamik.com

nga abdulmuhejmin » E Enjte Gusht 31, 2006 6:56 pm

o taj leni keto muhalife se skan te bajn asgjo me piramida madje edhe vete tema o palidhje
ju nese doni me dite per piramida masi qe te koket interesum hajdeni ne egypt e aty jan shkenctart arkeolog edhe jau tyregojn se si

e ti qe the se nuk ka kurefare vegle atehere qfare vegle paska per UFO

ne piramid eshte nje dhome ku ne te bie dielli vetem nje dite mbreda nje viti Fraoni i ka than nese nuk munesh me e arite kete kam met mbyt kjo eshte ajo qe flitet mbi kete inxhinijer qe e ka ndertu kete dhome
LENI MUhALIFE T ' GJAKOVES

Mëparshme Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 5 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron