Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.
Avatari i antarit
User

qenpo

Poste

3368

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Maj 29, 2005 9:53 am

Sistemi Periodik I Elementeve Kimike !

nga qenpo » E Mërkurë Shtator 21, 2005 9:37 pm

Sistemin periodik e rradhiti shkencetari rus Dimitri.Ivanovic.Mendelejev ne vitin 1869 . Ai e rradhiti ne 7 perioda dhe 9 grupe. Kemi me teper se 110 elemente kimike ( ku deri tash eshte ditur se kemi vetem 106 mirepo tah shkencetaret kane zbuluar me teper).
Ai (mendelejevi pervec se e rradhiti sis.periodik e zbuloi edhe nje element qe quhet mendelevium edhe hyn ne grupet e lantanideve dhe ktinideve).
Pra elementet kimike ndahen ne metale , jo metale , gjysmemetale dhe inte.
metale te lenget jan : merkuri (HG) dhe cesiumi(CS) , Franciumi(FR) dhe Bromi (BR).
Pra Elementi i cili ka me te vogel masen atomike eshte Hidrogjrni kurse me te madhe eshte lorenciumi . Hidrogjeni eshte elementi me i lehte ne sis.periodik kurse me i rendi eshte Urani.Dhe nje element tregon nje atom i cili eshte i perbere nga protonet ( ngarkese pozitive) neutronet(pa ngarkese) dhe elektronet te cilet jan rreth atomit (dhe kane ngarkese negative) , kurse protonet dhe neutronet ne berthamen e atomit.

E TASH SHTONI EDHE JU NAJSEND SE NDOSHAT KJO ISHTE E TERA D.M.TH. SHKURT ! ;)
Avatari i antarit
User

qenpo

Poste

3368

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Maj 29, 2005 9:53 am

nga qenpo » E Djelë Shtator 25, 2005 1:37 pm

njerz

simbolet kimike me formulat kimike dallojn!

hajt ju shpjegomna kto????
Avatari i antarit
User

qenpo

Poste

3368

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Maj 29, 2005 9:53 am

nga qenpo » E Djelë Shtator 25, 2005 6:04 pm

SadButTrue shkroi:hmmm.... por cka ta merr mendja ty se ai shkenctari rus si ka pas mundesi me i zbulu keto metale me nr te sakt te atomeve?!!!!!

dhe plus ka vende te zbrazura qe munden me qen elemente ende te pa zbuluara?!! si e ka dit ai qe ka ende metale te pa zbulura dhe sakt i ka lon vendet e zbrazura?!!!!

bjen pytja se shkenctari Mendelejev ku e gjet kete sistem (hart) te elementeve?!!!!!! a e beri/zbuloj ai vet kete?!!!! me cka i mati atomet dhe erdhi ne perfundim qe sote e asaj dite nr i atomeve te jan te pandryshuara dmth si ishte i sakt ne nr te atomeve?!!!! KUSH ESHTE ZBULUESI I PAR I SISTEMIT PERIODIK TE ELEMENTEVE KIMIKE????!!!!!


po normal qe mendelejevi !!!!!
Avatari i antarit
User

K@LtR!n@

Poste

1144

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 06, 2005 4:05 am

Vendodhja

Gjilan

radhitja e elementeve simbas vetive:D

nga K@LtR!n@ » E Enjte Tetor 06, 2005 6:42 am

Ne filllim te shekullit XIX u ben perpjekjet e para per radhitjen e elementeve ne bazete vetive te tyre. :)
Kimisti gjerman Doberanier ne vitin 1892 i ka radhitur elementet ne tri sosh.Keto rende ja quajtur triada :D
no avatar
User

lypsi

Poste

1921

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Tetor 13, 2004 9:40 pm

nga lypsi » E Enjte Tetor 06, 2005 9:50 am

Ne gjysmen e pare te shekullit 19 ka filluar klasifikimi i elementeve kimike. Deri atehere ishin te njohura me pak se gjysma e elementeve te cilat njihen sot.
Ne vitin 1817 kimisti gjerman Doberainer eshte perpjekur ti klasifikoj elementet ne baze te masave atomike (me qen se masa atomike ne ate koh nuk ka qen ne tersi e ndriquar) Ai ka vrejtur se elementet ne baz te mases atomike dhe dukurive te ngjajshme formojn grupe te cilat perbehen nga tri elemente qe ai ika quajtur triada.
Ne cdo triad masa atomike e elementit te dyt eshte perfshir e barabar me vleren mesme atomoke te elementit te pare dhe te tret , keshtu psh.: nje triad e ketill ka qen klori, bromi dhe jodi.
no avatar
User

lypsi

Poste

1921

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Tetor 13, 2004 9:40 pm

nga lypsi » E Enjte Tetor 06, 2005 9:55 am

pjesa e dyte :P

Me zbulimin e elementeve te reja eshte vrejtur se triadat me nuk egzistojn. Ne vitin 1864 kimisti angles Njulendsi duke u bazuar ne masat atomike relative i ka klasifikuar elementet ne 7 rende vertikale te cilat permbanin nga stat elemente.
Pas cdo te 7element ka ardhur elementii 8 icili ishte i ngjajshem me te parin dhe ky eshte emertuar ti ligji oktaveve te Njulendsit ne ngjalshmeri me 7intervalet e shkalles muzikore.
no avatar
User

lypsi

Poste

1921

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Tetor 13, 2004 9:40 pm

nga lypsi » E Enjte Tetor 06, 2005 10:03 am

pjesa e tret :D

Kimisti rus D.J. Mendjelejevi ne vitin 1868 ne mbledhjen e shoqates ruse te kimisteve ka propozuar tabelen e rre te elementeve kimike.
Mendjelejevi si baze per klasifikimin ka mar masen atomike te elementit dhe nje mori dukurish te elementeve dhe komponimeve te tyre. Ai ka treguar gjat reaksioneve kimike masa atomike e elementeve eshte e pandryshuar dhe se masa atomike eshte karakteristik e kualitetit kurse dukurit jan karakteristika te kualiteteve te elementeve. Ne kete menyr ka perfunduar se ne tabel pas nje numri te elementeve, paraqiten elementet te cilat jan te ngjajshme me elementet e meparshme. kjo do te thot se dukurit e elementeve jane ne varsi periodike me masat e tyre atomike.
Avatari i antarit
User

qenpo

Poste

3368

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Maj 29, 2005 9:53 am

nga qenpo » E Enjte Tetor 06, 2005 12:15 pm

op valla thnx njerz qe po vazhdoni e po folni per ELementet KImike !
Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

nga AngelOfDeath » E Premte Tetor 07, 2005 12:22 pm

a paske dal n.klas t'7-t a?
Avatari i antarit
User

qenpo

Poste

3368

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Maj 29, 2005 9:53 am

nga qenpo » E Premte Tetor 07, 2005 12:26 pm

AngelOfDeath shkroi:a paske dal n.klas t'7-t a?


pse demek?

ja ja e kom kry !
Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

nga AngelOfDeath » E Premte Tetor 07, 2005 12:37 pm

po ne kl.7-t msohen kto sene elementare


hhahahahahhaahahaa

qe ni pytje ti djalosh nashta e ki 5 ne kimi

Cilat jon gazrat fisnike ne sis.periodik ????
Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

nga AngelOfDeath » E Premte Tetor 07, 2005 9:07 pm

masi spe di qeto, qe ni pytje ma te leht :D

Sa osht perqindja e oksigjenit ne natyr ?
no avatar
User

lypsi

Poste

1921

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Tetor 13, 2004 9:40 pm

nga lypsi » E Shtunë Tetor 08, 2005 11:11 am

AngelOfDeath shkroi:masi spe di qeto, qe ni pytje ma te leht :D

Sa osht perqindja e oksigjenit ne natyr ?oksigjeni eshte elementi me i perhaupuri ne natyr. Oksigjen ka ne koren e tokes ne atmosfer dhe ne ujra po aq sa ka elemente te tjera rreth 49,85%. Gjendet i lir ne atmosfer rreth 20,9 % perqindje vellimore apo 23,2 % te mases se tij. Ne shtresat e ulta te ajerit ndodhet si molekul dyatomike O2 ndersa ne te lartat si molekul triatomike O3 pra si ozon

zdi sa isha i sakt en pergjigje mirpo qeshtu po menoj un
Avatari i antarit
User

qenpo

Poste

3368

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Maj 29, 2005 9:53 am

nga qenpo » E Martë Tetor 11, 2005 10:22 am

AngelOfDeath shkroi:masi spe di qeto, qe ni pytje ma te leht :D

Sa osht perqindja e oksigjenit ne natyr ?njeri m fal se moti skam hy n ket rubrik e qe pergjijgen oksigjeni ne natyr edhte 21% !
no avatar
User

lypsi

Poste

1921

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Tetor 13, 2004 9:40 pm

nga lypsi » E Mërkurë Tetor 12, 2005 5:24 pm

GAMETOGJENEZA shkroi:
lypsi shkroi:
AngelOfDeath shkroi:masi spe di qeto, qe ni pytje ma te leht :D

Sa osht perqindja e oksigjenit ne natyr ?oksigjeni eshte elementi me i perhaupuri ne natyr. Oksigjen ka ne koren e tokes ne atmosfer dhe ne ujra po aq sa ka elemente te tjera rreth 49,85%. Gjendet i lir ne atmosfer rreth 20,9 % perqindje vellimore apo 23,2 % te mases se tij. Ne shtresat e ulta te ajerit ndodhet si molekul dyatomike O2 ndersa ne te lartat si molekul triatomike O3 pra si ozon

zdi sa isha i sakt en pergjigje mirpo qeshtu po menoj un[/quot

ndasht edhe kjo osht nji lloj aftesie.....me kopjue n'libra.................... krejt me presje dhjetore mi dit nr?????
hahaahaha


pse a vet je msu ti a ? a ski lexu kur libra .

po normal qe o prej librit se a osht zor me dit qe eka 21 a po njejten koh jom pergjigj edhe ntnjejten koh i kom 1mu nashti dikujna e qeshtu qaq

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron