Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.

Pllakat tektonike te tokes

no avatar
User

deepblue

Poste

362

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 01, 2005 11:08 pm

Pllakat tektonike te tokes

nga deepblue » E Martë Korrik 26, 2005 6:30 pm

A e dini me tregu cka jane pllakat tektonike te tokes, sa pllaka te tilla ekzistojne... dhe cka kan lidhje keto pllaka me termetin qe shkaktoi cunamit ne oqeanin indian dhjetorin e kaluar???
Avatari i antarit
User

[DelFini]

Poste

5801

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 10:54 am

Vendodhja

shum terr

nga [DelFini] » E Martë Korrik 26, 2005 9:33 pm

jo se di, pershembbull , pse e ka emnin pllak tektonike ?.. a mos jon shtresa te paqendrushme te litosferes apo qka jon .. a din kush me na kalxu.
Avatari i antarit
User

TheForgotten

Grada

Administrator

Poste

3759

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 06, 2005 7:39 pm

Vendodhja

LOSTpedia

Re: Pllakat tektonike te tokes

nga TheForgotten » E Mërkurë Korrik 27, 2005 1:44 pm

deepblue shkroi:A e dini me tregu cka jane pllakat tektonike te tokes, sa pllaka te tilla ekzistojne... dhe cka kan lidhje keto pllaka me termetin qe shkaktoi cunamit ne oqeanin indian dhjetorin e kaluar???


hmm, kisha tregu sikr mos ta kishe dit ti. por si palidhje po me duket me pyt per ni sen te cilen ja din pergjegjen, e kjo po i bjen si provokim hesapi ose kuiz :? ose kishte qen sikur me mir ta kishe perpilu pytjen bllu. ish kon mir me pas dhon mendimin ton dhe pastaj te kishe prit se qka po mendojm na rreth ksaj qeshtje :!:

flm per mirkuptim...
no avatar
User

deepblue

Poste

362

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 01, 2005 11:08 pm

nga deepblue » E Mërkurë Korrik 27, 2005 2:29 pm

Loser,... une i di pergjigjjet per ato qe pyeta..... edhe nuk pyeta per me marr pergjigjje, mos i keqkupto senet te lutem... pyeta per me nxit debat rreth kesaj teme, se osht tem interesante... edhe ketu nuk ka kurrfar provokimi qe ti po e paragjykon... (ku eshte dallimi mes kesaj qe une postova, edhe asaj detyres qe e dha foernailda..., dy postimet kane te bejne me nxitje te temes)
Ti shkruj nese di dhe nuk priton rreth ketyre gjerave... nese mund te shtoj dicka, e bej.. nese jo, ndoshta dikush tjeter shton... e rendesishmja eshte se tema vazdhon, edhe te tjeret mesojne se per cka behet fjal. Ky osht qellimi i i temes, me mesu me debatu dicka per keto.

pershendetje

ps: e kam nje bindje te thell qe te ne, nese dikush tregon dicka per gjera interesante, fillojm menjeher me mendu "ky po shitet i meqem", ose "po filozofojka shume". Pse thjesht nuk e mbyllim gojen edhe me u mundu me mesu dicka prej tij, nese ka se cka me mesu.
no avatar
User

deepblue

Poste

362

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 01, 2005 11:08 pm

nga deepblue » E Mërkurë Korrik 27, 2005 2:53 pm

per mos me dal prej temes.. qe po ia nisi une i pari.
Siperfaqja (korja) e planetit tone eshte siperfaqe e ndare ne pllaka. Ekzistojne shume pllaka tektonike ne siperfaqen e tokes. Me rendesi me dite eshte se ne shumicen e rasteve kontinentet shtrihen ne pllakat e veta tektonike, perveq evropes edhe azise(pa indine) qe shtrihen ne te njejten pllake tektonike, sepse India eshte pllake tektonike e veqant. (nese ndokujt i intereson, se si jane krijuar Himalajet si vargmalet me te larta te botes, ateher vazhdoni, vetni )
E rendesishme me dite eshte se pllakat tektonike jane ne levizje te perhershme. qe dmth se kontinentet jane ne levijze reciproke ndaj njera tjetres.
Pllakat tektonike mund te ndeshen. dhe kur te ndeshen njera pllake rreshqet dhe hyn perfundi e tjetra rreshqet dhe del permbi....Ky ka qen shkaktari kryesor i termetit ne oqeanin indian. Pllaka tektonike e Australis eshte e ngjitur me pllaken tektonike te Azis (njera pllake eshte mbi e tjetra eshte nen)... Ne momentin kur njera pllake ka leviz dmth, njera pllake ka rreshqit perfundi, e tjetra permbi) ateher ka filluar dridhja e madhe e tokes. Pasi qe rreshqitja e njeres pllake mbi tjetren ka ndodhe ne mbrendi te oqeanit, ateher ne momentin kur ka ndodhe rreshqitja e pllakave, si pasoje e rrymave te medha nenujore qe jane shkaktuar jane krijuarua valet gjigante Cunami, qe jane shperndare ne tere oqeanin indian.

Eshte nje qytet ne bote shume i famshem (ndoshta me i famshmi) qe eshte i ngritur afer vendit ky dy pllaka tektonike (pllaka tektonike e Pacifikut, dhe pllaka tektonike e Amerikes Veriore) jane te ngjitura njera me tjetren.
Heret a vone, ne momentin kur do te levizin (rreshqasin) keto pllaka, ai qytet do te shkaterrohet prej termeteve te medha.
Emri i qytetit eshte LOS ANGELES.

Loser... tash e ki ti radhen.... :):)
Avatari i antarit
User

TheForgotten

Grada

Administrator

Poste

3759

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shkurt 06, 2005 7:39 pm

Vendodhja

LOSTpedia

nga TheForgotten » E Mërkurë Korrik 27, 2005 9:28 pm

bllu, e pershendes postimin dhe sqarimin tond me ka pelqy shum, dhe per momentin nuk kom qka me shtu veq se kom msu edhe nja dy sene qe nuk i pasna dit, kshtu qe te flm shuum. por nuk kisha pas qef me me keqkuptu edhe ti mu. un nuk e pata ne at kuptim se po filozofon apo diqka tjeter larg saj, as nuk te nenqmova as kurgjo un veq sygjerova dhe propozova se ne at menyr se si ke dasht me nxjerr debat nuk ka qen rrug e mir. per arsye se ti at sen e ke dit kshtu qe ish kon ma mir ashtu si e dha mendimin tond dhe pastaj me prit mendimin e dikujt tjeter. un sinqerisht po te them se postimet e tua i percjell, e shof se je njohes i mior i shum seneve por gjithashtu kom parasysh se ose profesioni te kerkon qe te dish mir keto sene dhe njekosisht je ne mosh. por personalisht me pelqejn shum postimet e tua, dhe nuk kom urgjo tjeter perveq se te flm :)

flm per mirkuptim
no avatar
User

deepblue

Poste

362

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 01, 2005 11:08 pm

nga deepblue » E Enjte Korrik 28, 2005 2:58 am

Loser... njeri, nuk jam as ne moshe :):), se 2-shin edhe nje kohe te gjate e kam perpara vjeteve, e as profesion nuk e kam kete,...e kam hobi astronomin edhe jom astronom amator, e disa gjera me lidhen edhe me profesion....e me profesion jom inxhinjer :)
Nejse.... Loser, mos me zgjat shume menyra se si kom desht me hap debatin, keq apo mire, e ka nje arsye... edhe pse tema eshte interesante, une nuk kom desht menjeher me fillu me shkru per dicka qe ndoshta nuk i intereson askujt... ne rregull :).

pershendetje.

edited by moderator
Avatari i antarit
User

Lizza

Poste

931

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shtator 21, 2004 12:01 am

nga Lizza » E Enjte Korrik 28, 2005 7:32 am

ue! se kom dit qe o Los Angeles.
nejse... dipbllu e kom t'kjart per pllakat bile e kom msu kit sen pak ma heret... ksi, ti edhe vet e spjegove qe kur kto pllaka ndeshen mes veti njona pllak rrshet perfuni e tjera permi ne te cilen bohen tsunamis earthquakes ect... amo a kishe mujt me m'kallxu, cka i shtyn mas pari Pllakat tektonike te ndeshen mes veti, qysh lind deri te qajo n'deshje/rrqitje???
no avatar
User

Massive Attack

Poste

845

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Gusht 18, 2004 1:00 am

Vendodhja

in limbo

nga Massive Attack » E Enjte Korrik 28, 2005 11:06 am

Si jane kriju malet e mdhaja si mont everest edhe himalaje kam ni skjarim te shkurte.
Fillimishte po e ceki ate se pas krijimit te rruzullit toksor kontinentet nuk e kishin po te njejtin pozicion sikur qe e kane sod.Ato ishin ndryshe psh Afrika ishte pjese e Amerikes se sotme jugore, ne nje fjale fale pllakave tektonike ato jane shkeputur nga pjesa tjeter e saj dhe kane notuar neper dete dhe ashtu kane bere udhetimin deri ne vendin e tyre te caktuar.Tani kontinenti[(pllaka e madhe tektonike)ne kete rast afrika] ndeshet me token tjeter Evropen(pjesen jugoree te spanjes ngushticen e xhiblatarit dhe kanalin e suezit) dhe jep shtytje te fuqishme shtreses se brendshme te dheut dmth ben presion keshtu qe ngriten malet.Eshte e vertetuar se disa male te mdhaja si mont everest per qdo vit rriten per disa cm fakt ky qe na tregon se akoma pllakat tektonike kan ndikim ne ndryshimin e formave te natyres.

Me te mira Korab Ninja
Per korigjime ju lutemi mos e kurseni vehten.
no avatar
User

deepblue

Poste

362

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 01, 2005 11:08 pm

nga deepblue » E Enjte Korrik 28, 2005 3:09 pm

malet krijohet bash ashtu si e the ti Massive....edhe himalajet jane krijuar ne po te njejten menyre. India, thash edhe me heret eshte pllak tektonike e veqant, Ajo para disa dhjetra miliona vjeteve ka qen e ngjitur per pllaken tektonike te afrikes... Nuk po e ceki se percfar arsye, ama pllaka tektonike e Indise eshte ndare prej pllakes tektonike te Afrikes, dhe ka filluar "lundrimin" e vet drejt pllakes tektonike te Azise... Ne momentet kur keto dy pllaka tektonike jane ndeshur, eshte shkaktuar presion shume i madh ne shtresat e tokes ku eshte bere ndeshja e pllakave, presioni ka qen aq i madh sa qe shtresat e jashtme te tokes kan filluar te ngriten. Kjo ngritje i ka krijuar vargmalet me te larta ne bote qe njihen me emrin Himalajet. Ngritje e cila vazhdon edhe sot e kesaj dite me shpejtesi prej 1cm ne vit.
no avatar
User

deepblue

Poste

362

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 01, 2005 11:08 pm

nga deepblue » E Enjte Korrik 28, 2005 6:29 pm

Lisa -> ue! se kom dit qe o Los Angeles.
nejse... dipbllu e kom t'kjart per pllakat bile e kom msu kit sen pak ma heret... ksi, ti edhe vet e spjegove qe kur kto pllaka ndeshen mes veti njona pllak rrshet perfuni e tjera permi ne te cilen bohen tsunamis earthquakes ect... amo a kishe mujt me m'kallxu, cka i shtyn mas pari Pllakat tektonike te ndeshen mes veti, qysh lind deri te qajo n'deshje/rrqitje???


Lisa, planeti yne e ka diametrin e vet afersish 12.000 km, prej ketu vetem rrezja e planetit tone eshte afersisht 6.000 km. Dmth prej siperfaqes deri ne qender te tokes jane 6000 km.
Keto 6.000 km jane te ndara ne shtresa te ndryshme. Shtresa e pare eshte shtresa e berthames se mbrendshme e cila eshte ne gjendje te ngurte dhe eshte e perbere prej elementeve te renda.
Shtresa e dyte eshte shtresa berthames se jashtme e cila eshte ne gjendje te lenget dhe eshte e perbere prej metaleve te ndryshme (sikur llava e vullkanit). Ajo cka eshte me e rendesishmja per kete shtrese eshte se kjo shtrese eshte gjithmone ne rrotullim (dmth eshte e "gjalle"). Gjeresia e perbashket e ketyne dy shtresave te berthames (te mbrendshmes dhe te jashtmes) eshte afersisht 3500 km.
Shtresa tjeter eshte shtresa e mbrenshme e tokes e cila ka nje gjeresi prej aferisht 2500 km.
Dhe shtresa e fundit eshte shtresa ne te cilen ne jetojme, apo siq quhet ndryshe korja e tokes e cila eshte afersisht 30 km e gjere. (ne kete shtrese gjenden pllakat tektonike).
Tash po e shef se toka eshte e perbere prej shtresave te ndryshme. Prej te cilave berthama eshte me e madhja, pjesa me e madhe e se ciles siq e thash eshte ne gjendje te lenget dhe qe eshte gjithmone ne rrotullim. Tash pershkak te gjendjes se lenget ne te cilen gjendet pjesa e jashtme berthames kohe pas kohe ne ate shtrese krijohen shtypje enorme te cilat si rezultat e kan hudhjen e materialit te lenget (llaves) ne siperfaqe te tokes. Kur ky presion shume i madh arrin ne shtresen e fundit te tokes (koren e tokes), ateher shkaktohen levizjet ne kete shtrese te tokes, gjegjesisht shkaktohen levizjet e pllakave tektonike..
Tash kur behet levizja e pllakave tektonike neper koren e tokes, ato munden edhe me u ndesh njera me tjetren ne menyren qe e tregova me heret, dmth kur te ndeshen, njera pllak tektonike rreshqet perfundi, e tjetra rreshet permbi. :)
Ok, kaq per kete Lisa, ndoshta je e knaqun me pergjigjje... :)

Mos te harroj levizja rrotuluese qe e ben shtresa e lengshme e berthames, e krijon edhe nje efekt tjeter shume te rendesishem per planetin tone. Ajo levijze krijon FUSHEN MAGNETIKE TE TOKES, fushe pa te cilen nuk do teishte e mundur jeta ne toke, por flasim ndonjeher tjeter per kete :):)

pershendetje
Avatari i antarit
User

AngelOfDeath

Poste

3017

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 25, 2004 7:52 pm

Vendodhja

an der schönen blauen Donau

nga AngelOfDeath » E Hënë Gusht 15, 2005 10:37 pm

eksistojn 3 tipe te termeteve : 1.fundosja, 2.reshqitja e shtresave, 3.gershetat
termetet me te rrezikshme jan termetet e gershetave qe zakonisht mberijn mbi 7 shkall te merkalit dhe sjellin vdekshmeri te madhe si eshte termeti i san franciskos i managuas, pekinit dhe iranit.

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron