Shkruni qka dini per histori, vetni, msoni... ma mire se n'shkoll ko me u kan.
Avatari i antarit
User

Muki

Poste

5503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 06, 2005 10:38 pm

Vendodhja

Mitrovicë

JUGOSLLAVIA - Krijimi i saj,ngjarja me e keqe ne Ballkan

nga Muki » E Djelë Janar 11, 2009 6:41 pm

Ne kete teme do te flasim rreth historise se krijimit te Jugosllavise,e cila ne fakt ishte ngjarja me fatkeqe dhe me tragjike per shqiptaret dhe popujt e tjere joserbe te Ballkanit.
Eshte fakt i pamohushem se krijimi i Jugosllavise si nje shtet imperialist serbosllav,i formuar jo ne baze te VETEVENDOSJES se popujve te futur dhunshem ne kete shtet fantazme,por me pushtimin ndaj kombeve tjera,ishte ngjarja ma fatkeqe per shqiptaret dhe per popujt e Ballkanit ne veqanti(shek XX).
Kjo deshmohet me faktin se si Jugosllavia e Versajes (1919-1941) ashtu edhe Jugosllavia e AVNOJ-it (1945-1990) ishte nje shtet imperialist i formuar me aneksimin e territoreve te 7 vendeve fqinje:

Shqiperise
Greqise
Bullgarise
Rumanise
Hungarise
Austrise
dhe Italise

si dhe me roberimin e pjeseve te popujve fqinje,ishte bere shteti me gjakpires ne Ballkan duke e shndruar ket pjese te territorit te Evropes lindore ne "fuqi baroti" te percjell me nje mori konfliktesh dhe lufterash te pergjakshme gjate tere shek.XX.
Kjo aq me teper kur kihet parasysh e verteta objektive se me formimin e Jugosllavise erdhi deri te nderprerja e procesit te shperberjes se natyrshme te Perandorise Osmane dhe te asaj Austro-Hungareze,duke pamundesuar zgjidhjen e drejte te ceshtjes kombetare te shqiptarve dhe te popujve tjere ballkanike,ashtu qe eliminoi mundesine qe ne baze te vetvendosjes deri ne shkeputje te realizohej bashkimi i tyre i natyrshem ne suaza te shteteve nacionale,sipas parimit te njohur universal:
"Nje komb,nje shtet,nje gjuhe,nje flamur".

Paralajmrimi i presidentit Uilson:

Sic thekson historianja e mirenjohur britanike Margaret Makmilan ne vepren e saj "Paris 1019" lidhur me rrezikun dhe fatkeqesine qe do te pasonte me formimin dhe fuqizimin e Jugosllavise per tere rajonin e Ballkanit,kishte paralajmruar qysh me kohe ne Konferencen e Versajes me 1919 edhe vete presidenti i SHBA-se Udrou Uilson,duke bere kete verejtje:
"Do te ishte gabim te ju jepej sllaveve te jugut flote ushtarake detare.Jugosllavia do te behet nje komb i harbuar,meqe edhe keshtu ata jane nje popull turbullues dhe nuk duhet te kene nje flote qe te luajn mendsh"
"Deshmi tjeter mbi rrezikun nga pretendimet imperialiste te Jugosllavise na deshmon ne menyre eksplicite Sekretari i KQ te KP te Bullgarise Giorgi Dimitrov i cili ne ditarin e vet me titull "Vitet e Moskes 1935-1945" thote:
Me 10 janar 1945 me telefoni J.V Stalin,me tha se me 10 janar 1945 kishte pritur delegacionin jugosllav ne Moske te cilet e kishin informuar per propozimin qe u kishin bere bullgarve per hyrjen e Bullgarise ne perberje te Jugosllavise me te drejta te barabarte me serbet e kroatet.Futja e Bullgarise nen Jugosllavi do te shenonte gelltitjen e Bullgarise...Jugosllavet duan te marrin edhe Maqedonine greke.Po keshtu,e kerkojne edhe Shqiperine dhe nje pjese te Hungarise e te Austrise.Kjo eshte e paarsyeshme dhe kurrsesi nuk mund te justifikohet.Nuk me pelqejn aspak sjelljet e tyre".


Vazhdon....
Avatari i antarit
User

V | a G r a

Poste

14167

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 19, 2004 5:31 am

Vendodhja

Pr!sht!n

Re: JUGOSLLAVIA - Krijimi i saj,ngjarja me e keqe ne Ballkan

nga V | a G r a » E Djelë Janar 11, 2009 10:48 pm

sja vlen me fol per kta muta

fuck all YU
Avatari i antarit
User

Muki

Poste

5503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 06, 2005 10:38 pm

Vendodhja

Mitrovicë

Re: JUGOSLLAVIA - Krijimi i saj,ngjarja me e keqe ne Ballkan

nga Muki » E Djelë Janar 11, 2009 11:19 pm

Zoteri kjo osht shkenc,nuk ka aty s'ja vlen me fol e ja vlen me fol.
Edhe prej ksaj cka kom postu e cka do te postoj ne vazhdim krejt msohet per ate se kush eshte fajtor mbi gjakderdhjet ne Ballkan,shkaktart qe nuk lejun bashkimin e shqiptarve ne nje shtet te vetem etj etj.
Avatari i antarit
User

fastex

Poste

495

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Dhjetor 16, 2008 8:37 pm

Vendodhja

peja

Re: JUGOSLLAVIA - Krijimi i saj,ngjarja me e keqe ne Ballkan

nga fastex » E Djelë Janar 11, 2009 11:21 pm

oo njerz , perpara ka pas komplote e gjethqka , ka mbizotru motoja : Only the strongest will survive (nejse... as tash gjo ma ndryshe sosht)
une e lexova dje edhe historin e GAZA , edhe ata qyqanat kishin pas hek keq qeshtu si na (edhe ma zi) .
po ski qka me bo , Life goes onn...
Avatari i antarit
User

TALEBANI

Poste

2239

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Mars 23, 2006 10:45 pm

Re: JUGOSLLAVIA - Krijimi i saj,ngjarja me e keqe ne Ballkan

nga TALEBANI » E Mërkurë Janar 14, 2009 10:56 am

Republika Socialiste Federative e Jugosllavis
Republika Socialiste e Serbisë
Krahina Socialiste Autonome e Kosovës
Prishtinë


MUKI - spo shkruj sen se duhet mu përla tonaj :bela: e mos po vjen deri te :shpata:
Avatari i antarit
User

Anarchy

Poste

22

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Prill 20, 2005 9:13 pm

Re: JUGOSLLAVIA - Krijimi i saj,ngjarja me e keqe ne Ballkan

nga Anarchy » E Mërkurë Janar 14, 2009 2:36 pm

Pse bre bash u kon trip me jetu n'ex-YU :)
A e keni pa kete video: http://www.youtube.com/watch?v=z0F6L79BnWI
Shikoni flamuret e aj tipi tu i fol shqip tits.

Po nejse...
Avatari i antarit
User

Dr.SkaL.

Poste

1119

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Prill 21, 2007 1:03 pm

Vendodhja

Khazad Dum

Re: JUGOSLLAVIA - Krijimi i saj,ngjarja me e keqe ne Ballkan

nga Dr.SkaL. » E Premte Janar 16, 2009 1:31 am

Anarchy shkroi:Pse bre bash u kon trip me jetu n'ex-YU :)
A e keni pa kete video: http://www.youtube.com/watch?v=z0F6L79BnWI
Shikoni flamuret e aj tipi tu i fol shqip tits.

Po nejse...mfal a ban ni pytje?

a mos kan qen prind e tu tradhtar te shqiptarve me shkije!?
Avatari i antarit
User

Anarchy

Poste

22

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Prill 20, 2005 9:13 pm

Re: JUGOSLLAVIA - Krijimi i saj,ngjarja me e keqe ne Ballkan

nga Anarchy » E Premte Janar 16, 2009 8:20 pm

Dr.SkaL. shkroi:
Anarchy shkroi:Pse bre bash u kon trip me jetu n'ex-YU :)
A e keni pa kete video: http://www.youtube.com/watch?v=z0F6L79BnWI
Shikoni flamuret e aj tipi tu i fol shqip tits.

Po nejse...mfal a ban ni pytje?

a mos kan qen prind e tu tradhtar te shqiptarve me shkije!?


Hahahahaha...
Avatari i antarit
User

ESET

Poste

283

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Janar 06, 2009 12:08 pm

Vendodhja

SICILi

Re: JUGOSLLAVIA - Krijimi i saj,ngjarja me e keqe ne Ballkan

nga ESET » E Premte Janar 16, 2009 8:21 pm

Ah nanen e jugos

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron