Shkruni qka dini per histori, vetni, msoni... ma mire se n'shkoll ko me u kan.

NDARJA E HISTORIS

no avatar
User

MERUQKA

Poste

2675

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Tetor 08, 2005 4:21 pm

Vendodhja

PRISHTINE

NDARJA E HISTORIS

nga MERUQKA » E Enjte Nëntor 16, 2006 11:50 pm

-HISTORIA NDAHET NE PARAHSITORIN DHE HISTORIN . HISTORIA NIS ME SHKRIME DHE QYTETE E PARA FLET PER PERIUDHEN E GURIT. PARAHISTORIA E KA PERIUDHEN E TE KALUARES .HISTORIA PER OBJEKT E KA SHOQERIN E GJAT OSE TE KALUAREN E TE HISTORIES E TE SHEKUJVEV, DHE ZHVILLIMIN E SHOQERIS DERI SOT . NDARJA E HISTORIS NDAHET : HISTORIA E KOHES SE VJETER 476 (ANNTIKITI) HISTORIA E MESJETES 1453-1492 HISTORIA MODERNE 1918 HISTORIA BASHKOHORE KETO JAN DATA SIMBOLIKE KU KA FILLUAR DHE MBARUAR LUFAT E PARE BOTRORE
Avatari i antarit
User

jacksparrow

Poste

4126

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Prill 08, 2006 11:58 pm

Vendodhja

Ashburton Grove

nga jacksparrow » E Premte Nëntor 17, 2006 12:56 am

edhe......qa ki dasht me thon me kto......ndoshta qet msim e keni msu n shkoll sot....
no avatar
User

MERUQKA

Poste

2675

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Tetor 08, 2005 4:21 pm

Vendodhja

PRISHTINE

nga MERUQKA » E Premte Nëntor 17, 2006 11:09 am

jo njeri dashta me spejgu se mas pari KREJT TEMAT PI QELIN PO QE PSH NJE TEM QYSH NDAHET HISTORIA ME MSU E KOM SHKRUJT NASHTI I VYN NAJKUJT ALLAH ALLAH GAJBET U BO NJERI EDHE ME QEL TEM E ME I NDIHMU NAJKUJT
Avatari i antarit
User

gothblood

Poste

3449

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 12, 2006 7:53 pm

Vendodhja

CEMETERY

nga gothblood » E Mërkurë Nëntor 22, 2006 9:19 pm

HISTORIJA E MESJETES ME PELQEN MA SE SHUMTI
no avatar
User

[ qenpo ]

Poste

1391

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Nëntor 13, 2006 7:02 pm

nga [ qenpo ] » E Djelë Dhjetor 10, 2006 10:47 am

Historia eshte shkence shoqerore e cila studion te kaluaren e shoqerise njerezore prej koheve me te lashta ( Parahistorike ) e deri ne ditet e sotme ( Historike ) !Ajo eshte ndare ne dy periudha te medha apo te gjata kohore , e ato jane :
Periudha Parahistorike dhe Periudha Historike !
Periudha Parahistorike eshte periudhe e cila fillon qysh me paraqitjen e njeriut te pare , mesimi i tyre per te ndezur zjarr vendbanimet e tyre prej gureve e mbaron deri ne lindjen e shteteve , kurse Periudha Historike eshte periudhe e cila fillon me lindjen e shteteve , rendet e ndryshme shoqerore dhe vazhdon deri ne ditet e sotme !
Periudha Parahistorike ndahet ne kohen e gurit dhe kohen e metalit !
Koha e gurit ndahet ne dy kohe : ne kohen e gurit te vjeter dhe kohen e gurit te ri !
Koha e gurit te vjeter quhet paleolit sepse guri nuk ishte i perpunuar kurse koha e gurit te ri quhet neolit sepse guri veqse filloi te perpunohet !
Koha e metaleve ndahet ne 3 kohe : koha e bakrit , bronzit dhe hekurit !Quhet e metaleve sepse njerzit e kishin zevendesuar gurin me metal !
Bakri ishte njeri prej metaleve qe u zbulua i pari(6000 p.e.s.) pastaj u zbulua bronzi qe ishte perzierje e bakrit me kallaj ( 3000 p.e.s.) dhe me vone u zbulua hekuri i cili i zhvilloi mjaft deget e ndryshme ekonomike si zejtarine , pastaj linden monedhat etj.Hekuri u zbulua ne vitin 1300 p.e.s. dhe se pari u perdor nga lindja kurse ne Evrrope erdhi ne vitin 1000p.e.s.
-Periudha historike ndahet ne 4 kohe : Koha e vjeter(rendi shoqeror skllavopronar),Koha e mesme(Mesjeta,rendi feudal),Koha e re(rendi shoqeror kapitalist) dhe ne kohen ku jetojme ne sot ne kohen bashkekohore apo ROKOKO e cila fillon prej vitin 1918 e vazhdon deri me sot !

Ndoshta mjafton , pritova me shkru se referat t`madh kisha bo :D!
Avatari i antarit
User

Sitting Bull

Poste

2624

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Korrik 02, 2007 11:09 pm

Vendodhja

Gjilan

nga Sitting Bull » E Mërkurë Korrik 04, 2007 12:59 am

Historia ndahet ne Parahistori dhe Histori.

Parahistoria ndahet ne kohen e Egersise dhe te Barbarise.

Historia ndahet ne Kohen e Vjeter, Kohen e mesme dhe Kohen e re....kuse koha e re ndahet ne : kohen e hershme moderne, kohen e re dhe historine me te re ose historine bashkekohore.

nese ka nevoje i ceki edhe me vite periudhat e caktume

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 2 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron