Probleme, diskutime rreth shoqerise shqiptare. (dhe te huaj)

Nen-Forum: Politike, Teologji.
no avatar
User

Autentike

Poste

285

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Tetor 26, 2007 11:08 pm

Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga Autentike » E Mërkurë Nëntor 04, 2009 10:04 pm

Tung, po me duhet pak ndihm...

Imazh

1. Kjo eshte veshja e Hasit(Prizren), a e din kush pse duket kjo veshje keshtu...dmth pse vendosen drrasat ashtu anash??? a ka ndonje funksion te vecant apo pse?

2. plisi, a eshte perdor ne fillim si mbrojtje kuder diellit te forte?

nese dini dicka tjeter interesant rreth veshjeve kombtare plzz postoni...
Avatari i antarit
User

V | a G r a

Poste

14167

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 19, 2004 5:31 am

Vendodhja

Pr!sht!n

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga V | a G r a » E Mërkurë Nëntor 04, 2009 10:19 pm

Per hasin si veshjen dhe shumqka osht web-i nese te kryn pun qe ku osht ...

Kodi: Selekto të gjithë
Hasisot.com


me t' mira ...
Avatari i antarit
User

6POUNDER

Poste

6924

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Enjte Korrik 27, 2006 12:24 am

Vendodhja

Prizren, the Greater Albania

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga 6POUNDER » E Mërkurë Nëntor 04, 2009 10:27 pm

sdi pse qysh tek, veq me at far branikin permas fort prapanica sexy ju doket
Avatari i antarit
User

John Lennon

Poste

4374

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Janar 09, 2009 8:39 am

Vendodhja

tu shpija...

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga John Lennon » E Mërkurë Nëntor 04, 2009 11:26 pm

autentike,po tpergjigjna veq per pytjen e pare..
me aq sa jom interesu,edhe me ate qfar kam marr,jon dy thenie tndryshme pse e kan at derrasen..
e para,eshte se Hasi si krahine eshte shum e thate,dmth pa uj..e krue,ka pas ne largesi te medha..dmth jon kon te detyrum me bajt ujin prej larg per me e pru neper shpija te veta..e grate jon kon ato qe kan shku e i kan mush bidonat me uj..e me i pas ma leht me i bajt,i kan vendos ne ato derrasa...

varianti i dyt qe e kum marr,ka qen perseri ne lidhje me bartje,por mka thon ni profesor qe me e bart djepin..se nuk ka pas kush me i kqyr femijet e vegjel,e i kan marr me veti kah kan shku..

prap e para eshte ma e kapshme,edhe ma reale besoj..
besoj qe tkum ndihmu sado pak..
Avatari i antarit
User

6POUNDER

Poste

6924

Likes: 0 post
Liked in: 1 post
Antarësuar

E Enjte Korrik 27, 2006 12:24 am

Vendodhja

Prizren, the Greater Albania

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga 6POUNDER » E Mërkurë Nëntor 04, 2009 11:36 pm

John Lennon shkroi:autentike,po tpergjigjna veq per pytjen e pare..
me aq sa jom interesu,edhe me ate qfar kam marr,jon dy thenie tndryshme pse e kan at derrasen..
e para,eshte se Hasi si krahine eshte shum e thate,dmth pa uj..e krue,ka pas ne largesi te medha..dmth jon kon te detyrum me bajt ujin prej larg per me e pru neper shpija te veta..e grate jon kon ato qe kan shku e i kan mush bidonat me uj..e me i pas ma leht me i bajt,i kan vendos ne ato derrasa...

varianti i dyt qe e kum marr,ka qen perseri ne lidhje me bartje,por mka thon ni profesor qe me e bart djepin..se nuk ka pas kush me i kqyr femijet e vegjel,e i kan marr me veti kah kan shku..


prap e para eshte ma e kapshme,edhe ma reale besoj..
besoj qe tkum ndihmu sado pak..skender berisha ??
no avatar
User

Autentike

Poste

285

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Tetor 26, 2007 11:08 pm

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga Autentike » E Mërkurë Nëntor 04, 2009 11:42 pm

John Lennon shkroi:autentike,po tpergjigjna veq per pytjen e pare..
me aq sa jom interesu,edhe me ate qfar kam marr,jon dy thenie tndryshme pse e kan at derrasen..
e para,eshte se Hasi si krahine eshte shum e thate,dmth pa uj..e krue,ka pas ne largesi te medha..dmth jon kon te detyrum me bajt ujin prej larg per me e pru neper shpija te veta..e grate jon kon ato qe kan shku e i kan mush bidonat me uj..e me i pas ma leht me i bajt,i kan vendos ne ato derrasa...

varianti i dyt qe e kum marr,ka qen perseri ne lidhje me bartje,por mka thon ni profesor qe me e bart djepin..se nuk ka pas kush me i kqyr femijet e vegjel,e i kan marr me veti kah kan shku..

prap e para eshte ma e kapshme,edhe ma reale besoj..
besoj qe tkum ndihmu sado pak..


flm shume...
kto info po me duhen per nje detyre qe do tjav dho nxenesve suedez..do te ken per detyr ta dizajnojn nje veshje kombtare...dhe deshta ti insprioj pak me veshje tona dhe veshje nga vendet tjera si Afika, Japonia, latin amerika etj etj..

flm shume...take care :wink:
Avatari i antarit
User

bg82

Grada

Moderator

Poste

2784

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 01, 2006 11:56 am

Vendodhja

New York

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga bg82 » E Enjte Nëntor 05, 2009 1:23 am

Autentike shkroi:
John Lennon shkroi:autentike,po tpergjigjna veq per pytjen e pare..
me aq sa jom interesu,edhe me ate qfar kam marr,jon dy thenie tndryshme pse e kan at derrasen..
e para,eshte se Hasi si krahine eshte shum e thate,dmth pa uj..e krue,ka pas ne largesi te medha..dmth jon kon te detyrum me bajt ujin prej larg per me e pru neper shpija te veta..e grate jon kon ato qe kan shku e i kan mush bidonat me uj..e me i pas ma leht me i bajt,i kan vendos ne ato derrasa...

varianti i dyt qe e kum marr,ka qen perseri ne lidhje me bartje,por mka thon ni profesor qe me e bart djepin..se nuk ka pas kush me i kqyr femijet e vegjel,e i kan marr me veti kah kan shku..

prap e para eshte ma e kapshme,edhe ma reale besoj..
besoj qe tkum ndihmu sado pak..


flm shume...
kto info po me duhen per nje detyre qe do tjav dho nxenesve suedez..do te ken per detyr ta dizajnojn nje veshje kombtare...dhe deshta ti insprioj pak me veshje tona dhe veshje nga vendet tjera si Afika, Japonia, latin amerika etj etj..

flm shume...take care :wink:

po veq kjo nuk e di a mundet kjo mu qujt veshje kombetare...
Avatari i antarit
User

SOPRANO

Grada

Administrator

Poste

13904

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Qershor 17, 2004 3:04 am

Vendodhja

tu plepi

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga SOPRANO » E Enjte Nëntor 05, 2009 1:28 am

mendoj qe mundet...
Avatari i antarit
User

bg82

Grada

Moderator

Poste

2784

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 01, 2006 11:56 am

Vendodhja

New York

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga bg82 » E Enjte Nëntor 05, 2009 1:40 am

nashta mundet, ama nese i jepet rendesi mu spjegu per ato drrasat ne kuka edhe te njejten kohe i qun veshje komebetare, pa e cek qe veq ni pjese i e vogel kan bajt ato drrasat, ateher nenkuptohet qe ato drrasat jon pjese e veshjes kombetare.
Avatari i antarit
User

SOPRANO

Grada

Administrator

Poste

13904

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Qershor 17, 2004 3:04 am

Vendodhja

tu plepi

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga SOPRANO » E Enjte Nëntor 05, 2009 1:44 am

spo di na cilen e kena veshje kombtare te femres kshtu zyrtarisht e pranume si veshje kombtare...

amo un spo menoj se duhet mu kon veq 1 veshje kombtare e pranume zyrtarisht...munet me pas ma shum veshje kombtare...nashta jom total gabim spo di
Avatari i antarit
User

BennKo

Poste

1224

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Maj 12, 2008 1:15 pm

Vendodhja

At the Edge of Time

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga BennKo » E Enjte Nëntor 05, 2009 1:53 am

SOPRANO shkroi:spo di na cilen e kena veshje kombtare te femres kshtu zyrtarisht e pranume si veshje kombtare...

amo un spo menoj se duhet mu kon veq 1 veshje kombtare e pranume zyrtarisht...munet me pas ma shum veshje kombtare...nashta jom total gabim spo di


pak a shum mir e ki...veshja kombtare buron prej veshjeve tradicionale t'shqiptarve n'pergjithsi. shqiptart ktyneher kan pas shum fise, e secili fis e ka pas edhe veshjen e vet qe ka dallu pak a shum prej fiseve tjera kshtu qe edhe veshja e Hasit osht njo prej shum formave te veshjeve kombtare
Avatari i antarit
User

BennKo

Poste

1224

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Maj 12, 2008 1:15 pm

Vendodhja

At the Edge of Time

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga BennKo » E Enjte Nëntor 05, 2009 1:57 am

Autentike shkroi:Tung, po me duhet pak ndihm...

Imazh

1. Kjo eshte veshja e Hasit(Prizren), a e din kush pse duket kjo veshje keshtu...dmth pse vendosen drrasat ashtu anash??? a ka ndonje funksion te vecant apo pse?

2. plisi, a eshte perdor ne fillim si mbrojtje kuder diellit te forte?

nese dini dicka tjeter interesant rreth veshjeve kombtare plzz postoni...


un menoj se qdo komb ne veshjen e tyre kombtare e kan edhe ka ni kapel n'kry, e plisi te shqiptart e simbolizon emrin e vendit ALBANIA ( ALBA - bardh )
Avatari i antarit
User

bg82

Grada

Moderator

Poste

2784

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Dhjetor 01, 2006 11:56 am

Vendodhja

New York

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga bg82 » E Enjte Nëntor 05, 2009 2:38 am

SOPRANO shkroi:spo di na cilen e kena veshje kombtare te femres kshtu zyrtarisht e pranume si veshje kombtare...

amo un spo menoj se duhet mu kon veq 1 veshje kombtare e pranume zyrtarisht...munet me pas ma shum veshje kombtare...nashta jom total gabim spo di

po ama nese cila do veshje tradicionale mundet mu konsideru si kombetare, ateher psh mashkujt e shqipnise te jugut qe i kan fustanellat, ato jon ma te ngjajshme me veshjen tragicionale te veriut te greqise, se sa me psh me veshjen tradicionale ne kosove ose specifikisht me qefinat ne rugove qe i bajne (qe ngjajne ma shume me veshje te afghanistanit)... tani ajo krijon edhe ngatrresa ne identitet kombetar.
spo di une mendoj qe osh mire me pas ni veshje te pergjithshme kombetare, tani keto tradicionale jon qe secila e ka ate historine e vet.
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga AciDiuS » E Enjte Nëntor 05, 2009 10:15 am

Autentike shkroi:Tung, po me duhet pak ndihm...

Imazh

1. Kjo eshte veshja e Hasit(Prizren), a e din kush pse duket kjo veshje keshtu...dmth pse vendosen drrasat ashtu anash??? a ka ndonje funksion te vecant apo pse?

2. plisi, a eshte perdor ne fillim si mbrojtje kuder diellit te forte?

nese dini dicka tjeter interesant rreth veshjeve kombtare plzz postoni...1. Poget qe ktyne her jon munu me fluturu pi bjeshkve kto drasat si kraH po doken ahaha

2. Jo plisi nuk o bajt mu mbrojt pi diellit , plisi osht ni simbol kogja i moqem te na ku poget qe e simbolizon Mendjen e bardhe .
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: Veshja e Hasit...po me duhet pak ndihm...

nga Clavicula » E Enjte Nëntor 05, 2009 10:35 am

oo bre, kom pas shume sene per veshjet kombater edhe per shume shume krahina, amo per momentin s'po jom ne shpi edhe me hi me hallakat ku i kom, jon te shkrume prej shume etnologve :oops:

Përpara

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 8 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron