Probleme, diskutime rreth shoqerise shqiptare. (dhe te huaj)

Nen-Forum: Politike, Teologji.
Avatari i antarit
User

Hosefinë

Grada

Moderator

Poste

2380

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Tetor 30, 2006 3:54 pm

Vendodhja

World

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga Hosefinë » E Enjte Nëntor 05, 2009 6:27 am

Shko kry Phd ujitja grus lulet,e gruja me shkoll tmesme nPDK ta bjen lekun nshpi.Pune ka o njerz, po gjinja spo dojn me punu gjithqka.
Njerzt qe dojn me mbijetu e shpurthitin bothen, ki pazarxhi qe jon pjek ndielli ka 8 or ndite per me mbijetu. Spo thom qe krejt duhem me punu npazar, po qata qe kan punu npazar punojn nMinistria. Pse?
Se e kan shpurthit bothen moti :mrgreen:
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga Clavicula » E Enjte Nëntor 05, 2009 10:19 am

Hosefinë shkroi:Shko kry Phd ujitja grus lulet,e gruja me shkoll tmesme nPDK ta bjen lekun nshpi.Pune ka o njerz, po gjinja spo dojn me punu gjithqka.
Njerzt qe dojn me mbijetu e shpurthitin bothen, ki pazarxhi qe jon pjek ndielli ka 8 or ndite per me mbijetu. Spo thom qe krejt duhem me punu npazar, po qata qe kan punu npazar punojn nMinistria. Pse?
Se e kan shpurthit bothen moti :mrgreen:

ni aplauz per Zhozefinen
Avatari i antarit
User

Mondvalsen Junior

Poste

1052

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Janar 17, 2009 11:43 pm

Vendodhja

Anfield Road

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga Mondvalsen Junior » E Enjte Nëntor 05, 2009 10:22 am

Clavicula shkroi:
Hosefinë shkroi:Shko kry Phd ujitja grus lulet,e gruja me shkoll tmesme nPDK ta bjen lekun nshpi.Pune ka o njerz, po gjinja spo dojn me punu gjithqka.
Njerzt qe dojn me mbijetu e shpurthitin bothen, ki pazarxhi qe jon pjek ndielli ka 8 or ndite per me mbijetu. Spo thom qe krejt duhem me punu npazar, po qata qe kan punu npazar punojn nMinistria. Pse?
Se e kan shpurthit bothen moti :mrgreen:

ni aplauz per Zhozefinen


:rock:
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga Clavicula » E Enjte Nëntor 05, 2009 11:25 am

mu kujtu edhe ni sen
po foli me njonin edhe po don me bo biznis, thash qele bre nji ferme, po keshet, thash pse po kesh, tha une e qeli, amo nese ti mi gjon puntort :shsmile:
Avatari i antarit
User

Hosefinë

Grada

Moderator

Poste

2380

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Tetor 30, 2006 3:54 pm

Vendodhja

World

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga Hosefinë » E Enjte Nëntor 05, 2009 2:44 pm

Clavicula shkroi:
Hosefinë shkroi:Shko kry Phd ujitja grus lulet,e gruja me shkoll tmesme nPDK ta bjen lekun nshpi.Pune ka o njerz, po gjinja spo dojn me punu gjithqka.
Njerzt qe dojn me mbijetu e shpurthitin bothen, ki pazarxhi qe jon pjek ndielli ka 8 or ndite per me mbijetu. Spo thom qe krejt duhem me punu npazar, po qata qe kan punu npazar punojn nMinistria. Pse?
Se e kan shpurthit bothen moti :mrgreen:

ni aplauz per Zhozefinen


:p
Avatari i antarit
User

SOPRANO

Grada

Administrator

Poste

13904

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Qershor 17, 2004 3:04 am

Vendodhja

tu plepi

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga SOPRANO » E Premte Nëntor 06, 2009 3:08 am

i paskit cek do sene tmira nkit tem...

" shtet i fort osht aj qe i ka fshatart e pasur" ... e tash kur e kqyr psh Rusin qe fshatart jon llom,e ne an tjeter Ameriken me ferma me ranqa e sene,masnej Zvicrra ni perqindje shum e madhe mirren me blektori...se osht biznis qe kurr smunesh me hup...e shet qumshtin me qmim te mir,nkofsh pip none maron djath delikates e shet me qmim shum te lart,kur plaken lopt i pren prap e shet mishin...nuk hup kurqysh

gati ne krejt evropen fshatart punojn ne kit menyr...perveq blektoris,shum prej tynve i kan edhe vneshtat me rrush,qe munen me shit venen gjysem te perpunume naj fabrikes,ose munen me perpunu komplet vet edhe me shit ne treg... te na mungon organizimi edhe vullneti... po edhe dembela jemi ne pergjithsi...te na ka individ qe jon shum puntor,e fal atynve individeve na ka dal zani qe na shqiptart puntor...amo e verteta osht krejt tjeter... i paska cek clavi do sene...qata tipa qe ja majn vetit t'varfun jon ne gjendje ton diten me nejt te shpija pa dal apsolutisht hiq prej shpis,edhe me pi qaj t'rusit ton diten...per qaj e cigare prej tokes i nxjerr paret

nese si ndihmon vetit kerkush nuk t'ndihmon...
Avatari i antarit
User

portnoy

Poste

3891

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shtator 04, 2007 7:02 pm

Vendodhja

Suhareke

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga portnoy » E Premte Nëntor 06, 2009 9:23 am

Qysh me pas blektori ,bujqsi ku krejt shiptart jane tu studju e spo ka ksi fuqi puntore :lol: !
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga Clavicula » E Premte Nëntor 06, 2009 10:34 am

SOPRANO shkroi:i paskit cek do sene tmira nkit tem...

" shtet i fort osht aj qe i ka fshatart e pasur" ... e tash kur e kqyr psh Rusin qe fshatart jon llom,e ne an tjeter Ameriken me ferma me ranqa e sene,masnej Zvicrra ni perqindje shum e madhe mirren me blektori...se osht biznis qe kurr smunesh me hup...e shet qumshtin me qmim te mir,nkofsh pip none maron djath delikates e shet me qmim shum te lart,kur plaken lopt i pren prap e shet mishin...nuk hup kurqysh

gati ne krejt evropen fshatart punojn ne kit menyr...perveq blektoris,shum prej tynve i kan edhe vneshtat me rrush,qe munen me shit venen gjysem te perpunume naj fabrikes,ose munen me perpunu komplet vet edhe me shit ne treg... te na mungon organizimi edhe vullneti... po edhe dembela jemi ne pergjithsi...te na ka individ qe jon shum puntor,e fal atynve individeve na ka dal zani qe na shqiptart puntor...amo e verteta osht krejt tjeter... i paska cek clavi do sene...qata tipa qe ja majn vetit t'varfun jon ne gjendje ton diten me nejt te shpija pa dal apsolutisht hiq prej shpis,edhe me pi qaj t'rusit ton diten...per qaj e cigare prej tokes i nxjerr paret

nese si ndihmon vetit kerkush nuk t'ndihmon...
:arrow: :arrow:
Avatari i antarit
User

KILI ROCK

Poste

213

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Maj 05, 2009 11:06 am

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga KILI ROCK » E Premte Nëntor 06, 2009 2:24 pm

Unë kisha thon DEmbelia , smundje e Kosoves!

Edhe pse nuk ka vende të lira të punës , ka punë për shumicen që dojn me punu .

Varfëria është e rëndë dhe e padurushme . Njerzit përpiqen të bëj cmos për të mbijetuar , dhe bëjn cmos .

të vrfër nuk duhe të trajohen ata njerëz që nuk punojn por jetojn si parazit duke këkuar ndihm nga shteti dhe nga familja që jetojn jash .
Kjo në të vërtet është kategoria më e rrezikshme e shoqëris në Kosovë.

Kosova ka disa mundësi , por duhet të kërkohen , se ato nuk ¨t gjejn po qëndrove këmbkryq e tu pi qaj ngat stufes .

Paradoks është kjo se si trjtohen njerzit nga qeveria e nbrapsht e vendit.
Derisa disa për të kërkuar një jetë më të mirë , bin viktima dhe humbin edhe jeten , si rasti në lumin Tisa, shkon hasa e dhuron traktora shkijeve .

Cfarë shteti është ky?!

Kili

SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
BAC , U KRYMB!

"Po e pate koken plot , mos u frigo se do të mbetesh me bark të zbrazur!"
Kili Merturi
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga AciDiuS » E Premte Nëntor 06, 2009 2:34 pm

jo bre zdmth veq pun krahu me punu zdmth qe njeri duhet me munu veten fizikisht per me i pas kushtet mat mira nks smundja osht mendore "Durimi i hajnis" veq mos mi duru tu vjedh qita qe jon npushtet gjith qka ish ndreq
Avatari i antarit
User

Mondvalsen Junior

Poste

1052

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Janar 17, 2009 11:43 pm

Vendodhja

Anfield Road

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga Mondvalsen Junior » E Premte Nëntor 06, 2009 2:43 pm

AciDiuS shkroi:jo bre zdmth veq pun krahu me punu zdmth qe njeri duhet me munu veten fizikisht per me i pas kushtet mat mira nks smundja osht mendore "Durimi i hajnis" veq mos mi duru tu vjedh qita qe jon npushtet gjith qka ish ndreq
Sdi a e din popullata ktu, kur ka perfundu lufta e dyte boterore gjermant kane pas hanger kogja ni periudh te gjate kohore vec kompira, e ata kompirat i kane perfitu tu punu pune fizike e jo tu nejten ne msn, a tu pi qaj, e ma mire ish kane edhe na me hanger kompira njo 15 vjet bile kishum mrri perpara. e ktu sa ara osht shterrp nuk punohet, kompira me mjell ki hesap, po nuk punojne.
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga AciDiuS » E Premte Nëntor 06, 2009 3:45 pm

qy qy shyqyr qe sjem ne tranzicionin e mas luftes 2 botrore , po jem 10 vjet mas lufte me ni kapaciet t'madh perparimi ntona fushat e jetes , i vetmi sen qe spo len me ec perpara osht hajnija .
Avatari i antarit
User

Sitting Bull

Poste

2624

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Korrik 02, 2007 11:09 pm

Vendodhja

Gjilan

Re: Varfria n'Kosove! Smundje?

nga Sitting Bull » E Premte Nëntor 06, 2009 4:06 pm

Pajtohem plotesisht me Claviculen edhe Sopranon. Skom qka me shtu ma shume.

MUngese edukimi munges kulture te punes.

Mëparshme

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 8 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron