Probleme, diskutime rreth shoqerise shqiptare. (dhe te huaj)

Nen-Forum: Politike, Teologji.
Avatari i antarit
User

Voodoo Child

Poste

3808

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Janar 01, 2007 7:25 pm

Vendodhja

woodstock

"te rrezikuara" per zhdukje

nga Voodoo Child » E Mërkurë Janar 07, 2009 5:24 pm

Tu lyp ne google diqka per pune te mija gjeta rash ne do shkrime qe mu sem pelqyn po sigurisht kishin me ngjall debat .!.

Ne bote ka gjithandej specie te kafsheve te ndryshme te egra dhe te buta, te butat zakonisht jane me te aferta me njeriun per shkak qe rreziku i tyre osht i vogel edhe kontakti me njeriun eshte gje normale, ndersa ka nje numer tejet te madhe te kafsheve te egra qe ndoshta "jane te larguara me njeriun". Jetjone ne vise te ndryshme te gjelbera po edhe ne te tjera.

Gjuetia e vazhdueshme, e pakontrolluar, sidomos ne shtetet ku nuk ka nje sistem te forte ligjoer e me sa ma merr menja mu ne kosove ska fare ligj se spata shanc me has ne internet. Po ne shqiperi qe nga viti 94 ligji per mrojtjen e faunes se eger te rrezikuar nga zhdukja ekziston, edhe pse mendoj qe nuk zbatohet ne praktike. Shume specia si ato qe jetojn ne pyll po ashtu ne uje e ajer jane te rrezikuar nga zhdukja, rrezikun me te madhe e shkaktojn njerezit.

Ne pjeset e akullta te planetit jeton ariu polar, ekzistenca e tije vihet ne pikpytje si pasoje e ngrohjes globale qe dyshohet qe eshte shkaktuar nga njerezit (edhe pse nket fillimvit osht kthy gjendja e mire). Ka edhe shume specie qe jetojn atje dhe rrezikojne zhdukjen.

Ndersa ne bote ka shume fondacione dhe organizata qe mirren me mbrojtjen e kafsheve ne zhdukje, grumbullojne te holla per fushata te ndryshme qe "permiresojn" gjendjen. Nder to edhe njera (me e madhja) WWF (worldwildlifefound).


Sipas teoris se charls darvinit zhdukja eshte nje proces qe duhet ndodhe dhe per ironi shume shkencetar mendojne qe speciet qe ssmund ti pershtaten kushteve te reja qe jane krijuar ne toke "mund" te zhduken duke u zevendesuar nga specie te tjera qe jane treguar "me te forta", sipas "survival of the fittest"

Ka njerez qe medojne qe nuk eshte gje e mire te mundohemi ta ndalojme nje proces evolutiv duke shpenzuar shuma te medha parashe, kur ne te njejten kohe qdo 5 sec ne bote vdes nje femij nga uria.

Kalova prej ni pike ne piken tjeter, diqka ndoshta shume e vogel ne diqka me te madhe. mu mkish interesu a jeni ju per me e ndalu gjuetine e pakontrolluar, mi vetdisu njerzit...???

Net nejjten kohe kisha pas qef me diskutu ndoshta nje teme ma globale, a jeni per me e lon evolucionin me e kry punen e vet dhe me ato te holla qe i takojn njerezve te planetit te kujdesemi per shendetin dhe mireqenjen e njeriut. Apo dashurine tone ta zgjerojme dhe te shpenzojme te holla duke u munduar ti shpetojme ato kafshe qe jan ne thuajse ne DHdukje??

pith.!.
Avatari i antarit
User

Muki

Poste

5503

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Tetor 06, 2005 10:38 pm

Vendodhja

Mitrovicë

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga Muki » E Mërkurë Janar 07, 2009 6:38 pm

Mua nuk me ben te ndihem mire zhdukja e cili do lloj kafshe.
E sa per ato,a me shpenzu per njeriun a per kafshet,kanihere ma shume e meritojn do kafsh mu kujdes per ta se do njerz qe jan ma te ult se kafsha.

Sa ma shume qe po i njoh njerzit,aq me shume po i dua kafshet.
Avatari i antarit
User

gothblood

Poste

3449

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Korrik 12, 2006 7:53 pm

Vendodhja

CEMETERY

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga gothblood » E Premte Janar 09, 2009 7:54 pm

ky fakt me prek ma se shumti,sepse shum vendbanime te kafsheve po shkatrrohen me te madhe dhe thjesht kurrgja kerkush nuk ban ,edhe ne kosov ky sen asht edhe ma keq se ne vende tjera ,qysh jemi ka vazhdojm krejt kafshet kena me i zhduk e thjesht kan me mbet ne histori ,i shikojm ne libra se te gjall shum shtir
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga Clavicula » E Premte Janar 09, 2009 8:02 pm

Ka lloje te kafshve e shpezve qe zhduken ashtu me kalimin e kohes, qysh supozohet per dinozauret etj, po shume zhduken edhe prej gjuetise, se gjujn pa hesap veq me fitu dicka.

Kush e ka pa filmin Gorillaz In The Mist diqysh i perjeton edhe ma shume qeto sene, se dikush gjun se e ka per buken e gojes, dikush me palu pare.
Avatari i antarit
User

Voodoo Child

Poste

3808

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Janar 01, 2007 7:25 pm

Vendodhja

woodstock

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga Voodoo Child » E Shtunë Janar 10, 2009 12:49 am

Osht ni tem qe ka shume hapsir per diskutim edhe nashta qata ski ka ja nis, veq psh ka shume njerz qe jon shum te prekshem ose qka po di edhe tu cof uni me kon sdalin me vra ni kfash e qaq ma shume njo qe o nzhdukje, ushqimin munohen me fitu me senne qe si shkaktojn dam kerkujt...
Po ma e keqja osht qe mu myt ni kafsh per ni jakne ose per lekur te kepucve:S per mu o seni ma i poshter nbot.
no avatar
User

Agonn.

Poste

2048

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Tetor 20, 2008 3:15 pm

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga Agonn. » E Shtunë Janar 10, 2009 1:00 am

um pelqyn 3 sene qa i kini than edhe skisha me shtu ma kurgjo
1.Muki -
Sa ma shume qe po i njoh njerzit,aq me shume po i dua kafshet
2.Gothbload - thjesht kan me mbet ne histori ,i shikojm ne libra se te gjall shum shtir
3.Clavicula - se dikush gjun se e ka per buken e gojes, dikush me palu pare.

:nerv:
Avatari i antarit
User

Angel of horror.

Poste

1011

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Maj 11, 2007 11:01 pm

Vendodhja

darkness

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga Angel of horror. » E Shtunë Janar 10, 2009 3:47 am

Agonn. shkroi:um pelqyn 3 sene qa i kini than edhe skisha me shtu ma kurgjo
1.Muki -
Sa ma shume qe po i njoh njerzit,aq me shume po i dua kafshet
2.Gothbload - thjesht kan me mbet ne histori ,i shikojm ne libra se te gjall shum shtir
3.Clavicula - se dikush gjun se e ka per buken e gojes, dikush me palu pare.

:nerv:


ani kadal ski nevoj mu bo nervuzz..
no avatar
User

Agonn.

Poste

2048

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Tetor 20, 2008 3:15 pm

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga Agonn. » E Shtunë Janar 10, 2009 11:31 am

huahau jo sjom nervoz veq e kom qit ata kishe keq qka jon ka bojn njerzt :wink:
Avatari i antarit
User

V | a G r a

Poste

14167

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 19, 2004 5:31 am

Vendodhja

Pr!sht!n

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga V | a G r a » E Shtunë Janar 10, 2009 11:40 am

Mjerim , gjynah osht me i lan mu zhduk .
Avatari i antarit
User

andromeda_rock

Poste

8528

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 04, 2005 3:50 pm

Vendodhja

Edinburgh

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga andromeda_rock » E Shtunë Janar 10, 2009 12:57 pm

Kjo asht mjerim qe gjallesat ne toke ne det m u perdor per perfitime personale tuj u kan n dijeni t`plotê qe ky fenomn qon drejt zhdukjes tyne dhe ne Kosove nuk mbrohet kafshet n asnje menyr , parlamenti duht me nxjerr ligj te posaqem per ket problem edhe ç`do kafsh te mbrohet me ligj , sepse n Kosove dhitë e egra, dreri , ujku jan tri kafshet qe jan ne zhdukje krejt pershkak t`gjuetisê eger s`po e di a ju ka ran ndoniher me pa live kshtu ujk apo tufa drersh e dhishë , veq asht ndjenje shum e mire , asht mir qe secili te vejdisohet edhe ta pranoje n vetvete qe natyra mbrohet vetem duke i rujt gjallesat ne te .!.
Avatari i antarit
User

hanii

Poste

187

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Shtator 14, 2007 8:49 pm

Vendodhja

City of Rain ... ... ...

Re: "te rrezikuara" per zhdukje

nga hanii » E Shtunë Janar 10, 2009 3:06 pm

boll keq

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 4 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron