Probleme, diskutime rreth shoqerise shqiptare. (dhe te huaj)

Nen-Forum: Politike, Teologji.
Avatari i antarit
User

Beka Floyd

Grada

Moderator

Poste

3720

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Dhjetor 28, 2005 9:50 pm

Vendodhja

Prizren

Ndikimi i familjes ne edukaten e femijes

nga Beka Floyd » E Premte Mars 09, 2007 1:18 pm

Qe nga qasti i lindjes foshnja kerkon lidhjen me nenen. Ky oshte qellimi i levizjeve te saja... shume muaj me radhe nena luan nje rol jashtezakonisht te rendesishem ne jeten e saj (foshnjes), gati se plotesisht gjithqka varet nga ajo... ne kete situate zhvillihen fillet e aftesive per jete ne bashkesi... nena i ofron foshnjes lidhjet e para me nje krijes tjeter njerzore, dhe interesi i pare ne diken tjeter se vetevetja... ajo eshe ura e pare per jete ne bashkesi, dhe nje foshnje, e cila nuk mund te krijoj lidhjeme nenen e saj apo ndonje njeri tjeter, i cili e merr rolin e saj mbarimi i foshnjes do te ishte i pa shmabgshem.

Sipas jush cili oshte roli i nenes per foshnjen e saj ?
Si duhet te kujdeset nena per foshnjen, per ti siguruar asaj (foshnjes) shendetin dhe mireqenjen e duhur
Imazh
no avatar
User

unknown123

Likes: 0 post
Liked in: 0 post

nga unknown123 » E Premte Mars 09, 2007 5:47 pm

Instinktet e nenes i ban secila femer ne veti...ato jon te lindura.. jon sen qe e mbajn .. per ate edhe dini islam thot :"Nder kembt e nenes eshte Xhehneti "
Nena ka domethenie cak... ajo e ban femiun e zhvillon.. qysh ne brendin e nenes kur osht foshnja krijon lidhje me to.....

Sdi sa keni lexu per abortet spontane qe ndodhin.. qe shenbull se sa krijon nena me foshnjen lidhje duke qen edhe at ne zhvillim e siper....
"thuhet qe disponimi i keq , te qajturit, vuajtja munet me qen nje nder faktort per me pas abort sponan"...ose lindje te hershme...Dmth se qdo ndjenje qe ka nena ...foshnja e ndin ...pse.. Se eksiston lidhje qysh ne formin mes nenes edhe foshnjes.. varesi me njera tjetren..

Mirepo derisa eshte ne barkun e nenes.. ajo ka mbrotje...lidhja eshte e forte ..po me e fort behet mas ardhjes ne bote.. kur ateher plotsisht ndin nevoj ose thjesht jeta mvaret nga afersia e nenes me femi..


Mungesa e nenes te femit krijon semundje psiqike .., qe ka pasoja ...
Vrasesit me te mdhej , kriminelt me te medhenj.. (shumica) jan si pasoj e mungeses se kujdesit afektit te nenes......

Nena ka rol kryesor ne ngritje te ni femiut... pa babe ndoshtaa mbijeton mirepo pa nene...asesi ... (prap fundamental jon te nevojshem 2 prind)

Gjiri qumshti i nenes rrit foshnjen, shikim i nenes..ledhaton foshnje..

Sdi sa muj me vazhdu me shtu.. se emocionona nga vet fjala bebe :( ....
jan gjeje qe mas shumti ni femer deshiron ne jet... me qen nene..
Avatari i antarit
User

g1ca

Poste

2072

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Janar 04, 2006 3:12 pm

Vendodhja

in bloodpej

nga g1ca » E Premte Mars 09, 2007 8:07 pm

un jom dal krejt contra familjes , zdi qka osht puna jem
no avatar
User

G3Nt@

Poste

618

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shkurt 13, 2006 4:59 pm

Vendodhja

GJILAN

nga G3Nt@ » E Shtunë Mars 10, 2007 4:36 pm

SHENDETIN:normal qe duhet per ti dhen qumshtin e nenes(gjirin),sepse qumshti i neses edhe burim natyral,edhe ushqim i pa zevendesueshem per foshnjen,normal duke u rritur duke i dhene edhe gjera ushqirmore tjera,ajo nene e cila i jep gjirin femijes ajo eshte me larg nga smundja kancerogjene...
Se paku 8 her ne dit duhet dhen gji femijes,nuk preferohet shum cucella(mema)...
per te verejtur se femija eshte i uritur bene disa levizje te vazhdushme,ka dhimbje,fillon te qan...nese femija qan nuk duhet dhene menjeher gjirin duhet qetsuar niher te mos qaj ateher te japim ushqimin...ka shum sene tjera...mos ta noj referat.sdi sa kesh ne tem...
no avatar
User

krenaruus

Poste

900

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Nëntor 05, 2005 3:50 pm

Vendodhja

pejëëë

nga krenaruus » E Enjte Mars 15, 2007 10:45 pm

shume ka randsi edukata familjare ne femij..tema shume e mire ..edhe ndikon tej mase
Avatari i antarit
User

MadeInKaradak

Poste

1944

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Shtator 07, 2006 3:57 pm

Vendodhja

Leading You Toward Hell

nga MadeInKaradak » E Premte Mars 16, 2007 5:23 am

Po ja tregoj ni histori per nje djal tnje shokut tim:

Ai eshte rritur nga Gjyshi dhe Gjyshja e tij pra ate kane marrur qekur ka qene 2 muajsh dhe pasi gjyshi i tij ishte njeri me fakultet dhe magjister i ekonomise dhe njeri me kulture dhe shume i respektuar ne rrethin e tij dhe fliste shqipen e pastert te bashkuar poashtu ai e edukoi dhe e mesoi te flas nipin e tij me gjuhe te pastert dhe cka te rrite zemren kur degjon nje femije 6 vjec te flet gjuhen e rrjedhshme te bashkuar dhe si tingellon aq bukur.
Ai eshte shume intelegjent dhe kur flet te duket se je duke biseduar me ndonje plak ngase fjalet e tij kane shume peshe dhe per cdo situate nxirret me nje mprehtesi pra me nje fjale kur femija rritet ne nje familja e cila ka njerez te cilet mund te edukojn nje femije ne menyre te drejt normal qe femiu do te jete shume intelegjent dhe shume mendjeprehte.

Ngase nena e tij dhe shoku im keta punojn kurse edhe gjyshi i tij punon por ku vie nga puna ai cdo dite kalon kohen e lire me nipin e tij dhe i meson gjera te reja cdo dite dhe e merr me veti nga te shkon dhe eshte i lidhur aq me nipin e tij sa qe kohen e lire e kalon pothuajse me te dhe poqese ka ndonje takim dhe poqese i duhet te zgjedh ndermjet takimit dhe per t'ia bere deshiren nipit ai zgjedh nipin.

Pra kurre nuk kisha besuar se dikush mund te jete i lidhur aq shume me nipat dhe mbesat deri sa i takova prinderit e shokut tim dhe beso se kur e shoh se si nje familje eshte aq e lumtur dhe si ja kalojn disi me kenaqet zemra dhe kisha pasur deshire qe cdo familje te kene lumturin e kesaj familje.

Nuk kane pasuri te madhe por kane jete te programuar shkojn ne pushime dhe nuk mendojn aq shume per te qene shume te pasur ngase sic thoshte babai i shokut tim pasuria e madhe te le pa jete dhe pa lumturi pasuria me e madhe eshte kur vdes dhe nuk frikesohesh per ate se nuk ke lene mbrapa askend (pra me kete thote se kur tere mundi juaj shkon huq pra familja eshte e coptuar dhe me probleme) dhe se paraja shkon e vjen kurse koha e eshte e shtrenjte dhe nuk duhet ta humbasim duke bere gjera te keqija por vetem duke dhene gjera te mira.
Avatari i antarit
User

mitrocity_girl

Poste

2533

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Korrik 16, 2005 11:56 pm

Vendodhja

Eris

nga mitrocity_girl » E Hënë Mars 19, 2007 8:34 pm

Femiju deri ne 12 vjete eshte shum i lidhur me nenen. Kuratoret thojn qe fmijet qe e humbin nenen para 12 vjeteve kan ma shum risk per me pas trauma per jete.

Tegjithet e kemi ni kontakt te veqant ne familje me nenen. Sa me dasht baben, nena lidhet ma shum me femijun. Kjo eshte natyral masi qe 9 mujet ne bark te saj krijon kontakt nmes femijut dhe nenes, si fizik si emocionisht.
Komunikimi nmes femjut dhe nenes behet jo vetem me fjale po edhe me trup, mimike edhe eshte ni mundsi qe nena dhe femiju e kan nje komunikim telepatik nmes tynve. Siq u cek ma heret, femiju e dikton ne cvare gjendje e ka nenen me emocione dhe shendet.

Nena eshte baza e femijut per rrethin. Nena me edukaten e saj mundet me forcu dhe me zhvillu femijun qe ai mu perballu ne rreth. Edukimi nuk eshte vetem ai me fjale. Sjelljet jan edhe ma te rrendsishme. Nese nena me fjal i thot femijut mos rrej, ose mos fol per njerz, e mandej e ben ate vet, ajo e edukon femijun mu bo rrenc e me fol per njerz plus mi mshef ato masi qe nena i ka thon mos mi bo kto.

Liria e familjes tek femiju eshte shum i rrendsishem. Femijet qe prej fillimit msohen me pas liri msohen edhe mos me keqperdore ate. Po liria duhet me ardh edhe me obligime tek femiju edhe me mbeshtetje nga prinderit. Por edhe duhet mu mate sa liri duhet mi ju dhon femijut. Kjo duhet mu kon individual sepse gjdo femije nuk eshte i gatshem mu perballu ate liri dhe pergjithsi per veti.

Femju duhet edhe prej fillimit mu angazhu ne familje dhe jetes. Shumica e prindeve nuk bisedojn me femijet per punet e familjes. Kjo per mendimi tem eshte gabim. Femiju nuk ka nevoj me dite krejt po edhe mos me anazhu hic nuk eshte mire. Angazhimi i bon femijet me ni pergjithsi per veti dhe familjen, me pas vetbesim dhe msohen me bashkpunu.

Mandej edukimi per rrespekt. Po ka shum e shum njerz qe nuk e din kuptimin e ksaj fjale dhe shum familje shiptare mendojn qe tuta e femijut tek prindi eshte rrespekt per ta. Kjo eshte shum gabim edhe kjo eshte edukat e mson femijun mos me dite kuptimin e drejt te rrespektit. Mandej edhe nje femije qe tutet me prindin as nuk eshte ne gjendje mu qel per probleme tek prindi. Kjo mundet me pas konsekvence te mdhaja.

Per me lidh diqysh, edukata e familjes na ka formu si jemi sot dhe si mendojm.
Avatari i antarit
User

Morrison

Poste

5271

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 15, 2005 5:36 pm

Vendodhja

Strawberry Fields

nga Morrison » E Hënë Mars 26, 2007 3:59 pm

Veq edhe kujdesi i tepert i nanes te ni fmi ndikon negativisht...ta dini...
Avatari i antarit
User

AciDiuS

Grada

Moderator

Poste

8238

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Mars 09, 2005 4:11 pm

Vendodhja

Free on Universe

nga AciDiuS » E Hënë Mars 26, 2007 4:55 pm

Morrison shkroi:Veq edhe kujdesi i tepert i nanes te ni fmi ndikon negativisht...ta dini...op kjo osht ajo e thonja pej tmirav u qu pesh
Avatari i antarit
User

mitrocity_girl

Poste

2533

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Korrik 16, 2005 11:56 pm

Vendodhja

Eris

nga mitrocity_girl » E Hënë Mars 26, 2007 4:58 pm

AciDiuS shkroi:
Morrison shkroi:Veq edhe kujdesi i tepert i nanes te ni fmi ndikon negativisht...ta dini...op kjo osht ajo e thonja pej tmirav u qu pesh


Jo prej tmirav nuk mundet mu qu pesh. E mira jep te miren. Ama e vertet eshte, pajtohna me ty Morrison. Mu kujdes shum per fmijun, me majt si ne vo qysh thojn eshte negative sepse fmiju nuk arit mu msu mu kujdes edhe mu gjind vete por gjithmon jet i nvarun prej prindit.

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 5 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron